pomanjkanje učiteljev

Primanjkuje okrog 4000 vzgojiteljev in učiteljev, starši s peticijo 'Skupaj za šole'
13. 02. 2025 19.14Pomanjkanje kadra v šolstvu, ki je šlo tako daleč, da po nekaterih šolah odpada pouk določenih predmetov, ker ne dobijo učitelja, omejena avtonomija pri poučevanju in tako dalje. Zaradi stanja v šolstvu so se s pobudo Skupaj za šole zdaj oglasili kar starši ene izmed ljubljanskih osnovnih šol. Vsi smo na skupnem bregu, za prihodnost naših otrok, pravijo. Pobudo so poslali 450 šolam po Sloveniji.

Med otroki je vse več nasilja, starši pa v šole prihajajo z odvetniki
17. 01. 2025 15.15Na posvetu o zagotavljanju pravice do varnega in vzpodbudnega učnega okolja v organizaciji komisije državnega sveta za izobraževanje in združenja ravnateljev so udeleženci izpostavili nujnost sistemskih sprememb, ki bi šolam omogočile učinkovitejše reševanje izzivov, povezanih z vse pogostejšim psihičnim, fizičnim in spletnim nasiljem.

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren
26. 12. 2024 15.25V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

24UR Fokus: Intervju s predsednikom vlade
01. 12. 2024 09.4920 tisoč javnih najemnih stanovanj do leta 2030, nepremičninski davek. Po poti zdravstva pred našimi očmi razpada šolstvo, davčna reforma je minimalizirana na spremembe. Dogajajo se ministrske rošade in osebne zamere. Predsednik vlade ljudi nagovarja na družbenih omrežjih. Kako uspešno to počne? Ali se mu je zdel video z vudu lutko, ki ga je objavila njegova partnerka Tina Gaber, primeren?

Dijaki mesec in pol brez ene same ure matematike
15. 11. 2024 19.58Kaj lahko reši slovensko šolstvo? Kje so nenadoma vsi učitelji? Ravnatelji ponavljajo razpise, prijav ni. Vpisa na pedagoške študijske programe je občutno premalo. Pripravljen je niz ukrepov, so na nujni seje odbora za izobraževanje zagotavljali na resornem ministrstvu. Izpostavljajo, da bodo nove učitelje začeli iskati že na fakultetah, da so povečali število razpisanih štipendij študentom pedagoških programov, nov plačni zakon pa da je odpravil anomalije, zaradi katerih so učitelji zapuščali delovna mesta. Številni šolniki dvomijo, da bo vse to dovolj.

Ko se kriza v šolah tako zaostri, da odpade pouk matematike
25. 10. 2024 06.00Dijaki 3. letnika ljubljanske gimnazije matematike niso imeli mesec in pol. Učitelja matematike do novembra nimajo tudi na jeseniški gimnaziji, nekaj ur zato dijakom odpade. Rakek – septembra nenapovedana bolniška odsotnost učiteljice matematike. Vavta vas in Otočec – matematiko poučuje učiteljica razrednega pouka. In drugod? Na celjski osnovni šoli so po štirih neuspelih razpisih zaposlili učiteljico iz Bosne, a nima diplome iz matematike. Najbolj pereče vprašanje ta hip – kdo bo sploh še poučeval matematiko?

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče
24. 10. 2024 06.00Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Alpe du Grand Serre po poti Kanina: zastarelo smučišče bo letos zaprto
08. 10. 2024 09.37Francosko smučarsko središče Alpe du Grand Serre bo to zimo samevalo. Lokalni svetniki so namreč sprejeli odločitev, da bo smučišče zaradi previsokih obratovalnih stroškov in pomanjkanja snega to zimo zaprto. Neuspešni so bili tudi s projektom, v sklopu katerega bi območje preuredili v celoletno destinacijo.

Logaj prepričal odbor: med drugim izpostavil prenovo učnih načrtov
03. 10. 2024 18.53Odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino je predstavitev kandidata za ministra za vzgojo in izobraževanje Vinka Logaja z osmimi glasovi za in petimi glasovi proti ocenil kot ustrezno. Logaj je v predstavitvi kot pomembno izpostavil povečanje ugleda učiteljev in šole. Med prvimi nalogami na čelu ministrstva je napovedal vzpostavitev dialoga z vsemi deležniki v šolskem prostoru, kot prioriteti pa navedel tudi prenovo programskega dela vrtcev in šol ter urejanje plačnega sistema.

V šolah primanjkuje kadra, ravnatelji drug drugemu 'kradejo' učitelje
03. 09. 2024 15.47V Svizu so ob začetku šolskega leta vnovič opozorili na vse slabše razmere v šolstvu. Strokovnega in tehničnega kadra primanjkuje v vseh delih vzgoje in izobraževanja, zaposleni so preobremenjeni, ministrstvo pa k problematiki ne pristopa ustrezno aktivno, so ocenili. Menijo, da bi sistem vzgoje in izobraževanja potreboval stabilno financiranje.

Ob pomanjkanju učiteljev nas v naslednjih letih čaka val upokojitev
27. 08. 2024 06.00Pred začetkom novega šolskega leta so znova v ospredju stare težave, med njimi na prvem mestu znova pomanjkanje učiteljev in drugih strokovnih delavcev. Ob tem ne smemo pozabiti, da je velik del zaposlenih starejših od 55 let. V naslednjih petih letih lahko tako po navedbah ministrstva za šolstvo pričakujemo upokojitev približno osmih odstotkov osnovnošolskih učiteljev in 14 odstotkov srednješolskih učiteljev. V prihodnjih 10 letih pa se jih bo med srednješolskimi učitelji, ki so v poprečju najstarejši, po pričakovanjih upokojilo kar 31 odstotkov oziroma vsak tretji.

Tik pred koncem počitnic iščejo kar 600 predmetnih učiteljev
20. 08. 2024 18.57Le še približno dva tedna loči naše šolarje do začetka novega šolskega leta, ki bo, opozarjajo šolniki, vnovič razgalilo malomarnost državnega upravljanja s sicer dragocenim izobraževalnim sistemom. Kdo bo poučeval otroke? Ne le v zdravstvu, o katerem pogosto govorimo, tudi v šolstvu, opozarjajo ravnatelji, se kadrovska stiska iz leta v leto le še poglablja. Več kot 600 predmetnih učiteljev ta hip iščejo naše osnovne šole. A na drugi strani na vodstva šol padajo tudi očitki, saj se je ob koncu preteklega šolskega leta na zavod za zaposlovanje prijavilo kar 900 uslužbencev, ki so bili pred tem zaposleni v izobraževanju. Zakaj?

Duhovni kolonializem v gibanju 'new age'
18. 08. 2024 07.00V postmoderni kulturi poznega potrošniškega kapitalizma postaja novodobna priljubljena duhovnost ali tako imenovani "new age" ena najbolj donosnih industrij, ki vse bolj jasno kaže svoje kolonialne temelje in usmeritve. Kolonialno izkoriščanje tujih in "eksotičnih" duhovnih tradicij prežema to gibanje že vse od njegovega pojava v osemdesetih letih preteklega stoletja, močno pa se ujema s kapitalističnimi vrednotami, ki krepijo in spodbujajo individualizem, kontinuirano proizvodnjo in potrošnjo ter poblagovljenje duhovnih praks.

Ravnatelji se sprašujejo, če bodo imeli dovolj kadra za normalen začetek šolskega leta
16. 08. 2024 19.30Do novega šolskega leta nas ločita le še dobra dva tedna, številni ravnatelji pa ne vedo, ali bodo imeli dovolj učiteljev za normalen začetek pouka. Razpisi so, a kaj ko se nanje nihče ne prijavi. Po podatkih pristojnega ministrstva bi trenutno potrebovali še vsaj 700 novih učiteljev. In zdaj paradoks, ki ga je težko razumeti. Kljub pomanjkanju zaposlenih v šolstvu na zavodu za zaposlovanje opažajo, da se med poletnimi počitnicami k njim prijavi več sto šolnikov. Septembra se iz evidenc odjavijo in delodajalec jih nato znova zaposli za določen čas, do naslednjega poletja.

Javno šolstvo v krizi: 'Samo če imaš pet, si nekaj vreden'
17. 05. 2024 15.09Predstavniki staršev, ravnateljev in učiteljev so opozorili na alarmantno stanje v javnem šolstvu. Predsednica združenja ravnateljev Mojca Mihelič je izpostavila premalo denarja in zakonsko prenormiranost. Opozorili so na primanjkljaj učiteljev, poudarjanje ocen namesto znanja in splošno pomanjkanje vizije šolstva.

Pomanjkanje kadra: 'Šole si med seboj učitelje dobesedno krademo'
13. 12. 2023 19.51Zaposlovanje tistih, ki še nimajo strokovnega izpita, pa iskanje študentov in upokojenih učiteljev. Tako rešujejo težave v nekaterih osnovnih in srednjih šolah, kjer so v veliki stiski zaradi pomanjkanja učiteljev. Po podatkih Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev jih primanjkuje že okoli 5000 in kot napoveduje predsednica združenja, nekatere šole kmalu ne bodo več mogle izvajati pouka.

Prihodnje leto v primanjkljaju več poklicev kot letos
23. 10. 2023 14.11Prihodnje leto bo v Sloveniji v primanjkljaju na trgu dela 109 poklicev, kar je deset več, kot so lani ocenjevali za letos. V ravnovesju jih bo 39 ali sedem manj, v presežku pa 35 ali dva manj, kaže raziskava Zavoda RS za zaposlovanje Poklicni barometer 2023. V njej je zavod analiziral 183 poklicev.

Bi morali uporabo telefonov v šolah prepovedati?
15. 10. 2023 15.49Ali menite, da bi morali uporabo telefonov v šolah povsem prepovedati? Od skoraj 43.000 naših bralcev, ki so sodelovali v anketi, bi jih prepoved podprlo več kot 37.000. Družinski in zakonski terapevt Andrej Omulec, Marko Puschner iz Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si in strokovnjaki iz Centra pomoči pri prekomerni rabi interneta so spregovorili o vplivih uporabe telefonov v šolah in se strinjali, da bi morala biti uporaba telefonov v vseh slovenskih šolah urejena enotno.

Kronično pomanjkanje učiteljev: kako pristojno ministrstvo pristopa k reševanju težave?
08. 09. 2023 19.21Učitelji imajo v povprečju 30 dni dopusta. To pa očitno ni privlačno za mlade. Ministrstvo za izobraževanje je sicer znova omogočilo zaposlovanje študentov, a ravnatelji ob tem opozarjajo, da brez strokovnega kadra kakovost šolskega sistema pada. A kaj, ko mnogi učitelji bežijo v druge poklice, zanimanja med mladimi pa za pedagoške študije ni. Trenutno na zavodu za zaposlovanje delo ponujajo 392 delavcem s področja izobraževanja in športa. Najbolj primanjkuje učiteljev matematike, fizike in računalništva.

V francoskih šolah prepovedali vstop več učenkam, ki so nosile abajo
07. 09. 2023 19.43Francoske učenke so se vrnile v šolo in se že takoj na začetku soočile z določenimi prepovedmi glede oblačenja. Muslimanska dekleta imajo po novem v šolah namreč prepoved nositi abajo – dolgo, ohlapno oblačilo, ki pokriva telo od ramen do nog. Kljub vsesplošnemu zgražanju je francosko vrhovno sodišče zavrnilo pritožbo združenja za zaščito pravic muslimanov in s tem podprlo odločitev francoskega ministrstva za šolstvo, da dekleta z začetkom novega šolskega leta v francoskih šolah ne smejo več nositi abaj.

So učitelji med poletnimi šolskimi počitnicami dva meseca na dopustu?
30. 08. 2023 06.00Zaposleni v izobraževanju imajo v povprečju 30 dni dopusta. So učitelji dva meseca na dopustu, ko so učenci na poletnih počitnicah? Učitelji očitke zavračajo, a kaj je res? Na cerkljanski šoli učitelji v času počitnic izvajajo varstvo, specializirane šole pa so kljub kritičnemu pomanjkanju pedagogov – za razliko od večine rednih osnovnih šol – ves čas odprte, enako tudi vrtci. Koliko dopusta imajo? Je dopust vedno bolj pomemben zaradi obremenjenosti učiteljev? Dušan Merc izgorelost enači z nestrokovnostjo.

Krpanje kadrovske luknje na šolah: noveli zakona se obeta zelena luč
21. 06. 2023 13.46Državni zbor je opravil drugo obravnavo predloga novele zakona o organizaciji ter financiranju vzgoje in izobraževanja po skrajšanem postopku. Po noveli bodo šole lahko zaposlovale tudi strokovnjake brez pedagoško-andragoškega znanja. Podporo predlogu so napovedale koalicijske poslanske skupine, opozicijske mu ne bodo nasprotovale.

Predsednik Fidesa razjezil rektorsko konferenco. Pričakujejo opravičilo
19. 05. 2023 19.17Zaradi izjave predsednika Fidesa Damjana Polha o neprimerljivosti visokošolskih učiteljev z zdravniki rektorska konferenca pričakuje, da se bo Polh opravičil vsem "visokošolskim učiteljicam in učiteljem ter univerzam, ki jih je s svojo izjavo prizadel". Verjamejo, da ima sicer vsak sindikat pravico do svojih zahtev in pogajanj, nasprotujejo pa uporabi pogajalskih tehnik, "ki vključujejo omalovaževanje in banalizacijo drugih pogajalskih skupin".

Šolstvo po finsko: res le med in mleko?
17. 05. 2023 06.00Finski izobraževalni sistem pogosto jemljemo za zgled. Šole so - na račun visokih davkov - brezplačne, pogoji za učiteljski poklic pa zelo zahtevni. Plače so sicer višje kot pri nas, a obogateti se ne da, pravi Damijan Marin, učitelj športne vzgoje: "Če sta v družini dva učitelja, plači ne bosta dovolj za nakup hiše v Helsinkih." In v Avstriji? V zameno za plačevanje davkov dobijo boljši dostop do zdravstvenih storitev, ocenjuje vzgojiteljica Tanja Strmčnik.

10 ključnih opozorilnih znakov. In razlogi – zakaj?
03. 05. 2023 19.48Potem ko je učenec sedmega razreda med strelskim pokolom v osnovni šoli v Srbiji ubil osem učencev in varnostnika ter ranil sedem oseb, je seveda najpogosteje postavljeno vprašanje – zakaj? A na takšna vprašanja nikoli ni enostavnega odgovora, ta se vedno skriva v mešanici razlogov – od osebnih okoliščin, družinskih okoliščin, vzgoje, vrstniške skupine, šolskega okolja, odnosa družbe do reševanja težav in nasilja, zgodovine okolja, svoje pa dodajo tudi sodobne tehnologije.

'Trenutni izobraževalni sistem je bankrotiral'
16. 04. 2023 07.00Kljub napredku izobraževanja – danes ima dostop do različnih oblik izobrazbe več ljudi kot kadarkoli v zgodovini – je poučevanje še vedno dokaj zastarelo. Učence združujemo glede na starost, jih petkrat na teden pošiljamo v fizično zgradbo, kjer poslušajo odrasle, ki v 6 urah poskušajo podati čim več znanja, in pri tem upamo, da razumejo vse, kar predvideva letni učni načrt. Pred nekaj meseci je takšen pristop še nekako zdržal, s pojavom ChatGPT-ja in ostalih z umetno inteligenco podprtih orodij se je vse obrnilo na glavo.

Ne le naš, tudi nemški izobraževalni sistem hrepeni po spremembah
15. 03. 2023 17.15Velika luknja pri nas nastaja v bazenu učiteljev. Sviz ocenjuje, da jih manjka skoraj pet tisoč. A teh težav nimamo samo v Sloveniji. Podobno je namreč tudi v Nemčiji. Ne le, da je njihov izobraževalni sistem, tako kot pri nas, potreben korenite prenove, tam trenutno primanjkuje nekje med 30 in 40 tisoč učiteljev in učiteljic. Kako pomanjkanje učiteljev torej rešujejo Nemci in kakšno je stanje z učitelji pri naših severnih sosedih?

Kadrovska kriza hromi Slovenijo
04. 02. 2023 12.00Primanjkuje 1.000 zdravnikov, 3.600 delavcev v zdravstveni negi in rehabilitaciji, od 4.000 do 5.000 učiteljev v šolah, vzgojiteljev v vrtcih, skoraj 12.000 delavcev v gostinstvu in turizmu, 3.800 voznikov, 5.000 parov rok v gradbeništvu. Kdo bo torej gradil domove, socialna stanovanja, še zlasti pa bolnišnice, šole, vrtce? Predvsem pa, kdo bo tam delal? Bodo morala podjetja, tudi lokali, restavracije, hoteli – ker ni kadra – zapirati svoja vrata?

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'
19. 01. 2023 06.00V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

'Obljubo, da bomo otroku pomagali, moramo držati. Sicer je zaupanje uničeno'
22. 10. 2022 17.06Kako prepoznati nasilje med mladimi in kako v takšnih primerih sploh ravnati? Toleranca nasilja se od posameznika do posameznika razlikuje, a pomembno je, da oseba, ki se počuti ogrožena ali da je žrtev nasilja, o tem obvesti odraslo osebo, je jasen Miha Dvojmoč, profesor na Fakulteti za varnostne vede, ki raziskuje področje spletnega nasilja med mladimi. "Če otroku obljubimo, da mu bomo pomagali, moramo narediti vse, da obljubo tudi držimo. Sicer je zaupanje do verige zaščitnikov uničeno," je poudaril. Meni, da bi se morale izobraževalne ustanove veliko bolj posvečati nasilju med mladimi, predvsem verbalnemu in spletnemu nasilju.