pomanjkanje sredstev

Ministrstvo: 'Neprofitna' najemnina močno podcenjena, po novem bi vključevala dodatek za vzdrževanje

31. 03. 2025 10.44

Vlada je v petek v javno obravnavo poslala zakonodajni paket na področju stanovanjske politike. Ta med drugim vključuje novelo stanovanjskega zakona, s katero naj bi izboljšali delovanje stanovanjskih skladov ter zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki bo omogočil 100 milijonov evrov letno za gradnjo stanovanj. Z zakonodajo bi vlada tako omogočila milijardo evrov za gradnjo 20.000 javnih najemnih stanovanj v naslednjih 10 letih. Podrobnosti stanovanjskih zakonov je predstavil minister Maljevac, ki je dejal, da trenutno zaključujejo tudi pregled zemljišč v javni lasti, ki so primerna za gradnjo. Takšnih naj bi bilo v državi več kot 500. Predvidene so tudi spremembe pri oddajanju, da bi se pospešilo izbor najemnikov in omogočilo vzdrževanje.

Ocena pripravljenosti SV za delovanje v miru tri od štiri, kaj pa v vojni?

27. 03. 2025 08.33

Obrambni minister Borut Sajovic in načelnik Generalštaba SV Robert Glavaš sta predsednici države in vrhovni poveljnici Nataši Pirc Musar predstavila poročilo o pripravljenosti SV za leto 2024. Po oceni Glavaša ocena izkazuje še določena neskladja, ki pa jih je mogoče z vlaganji ublažiti. Predsednica pa je ocenila, da bo Slovenija morala izpolniti zaveze glede sredstev za obrambo. Kot smo izvedeli, je vojska dosegla napredovanje na vseh področjih in po naših informacijah dosegla oceno tri na lestvici s štirimi stopnjami napredka.

Sindikat za voznike avtobusov zahteva najmanj 2000 evrov osnovne plače

25. 03. 2025 15.43

Sindikat voznikov Slovenije je po nedavnem razkritju neprimernih bivalnih razmer filipinskih voznikov avtobusna podjetja pozval, naj nemudoma pristopijo tudi k izboljšanju pogojev za delo vseh voznikov avtobusov. Med drugim zanje zahtevajo dostojno osnovno plačo v višini najmanj 2000 evrov neto. Če odziva ne bo, bi lahko posegli tudi po stavki.

Okoljski kriminal: 'Podjetje v stečaj, sanacijo pa spet plačajo davkoplačevalci'

14. 03. 2025 10.56

Podjetje Isberg, registrirano v Brežicah, je pred leti na Dolenjskem najelo več lokacij in jih napolnilo z jumbo vrečami z odpadki. Ker je šlo podjetje v stečaj, v stečajni masi pa ni denarja, da bi odpadke odstranili na njegove stroške, jih bo odstranila država. V Šentrupertu pozivajo, naj se to zgodi čim prej. Zeleni Slovenije so sporočili, da so ogorčeni nad novim primerom okoljskega kriminala, kjer bo sanacijo nezakonito odloženih odpadkov znova plačala država.

Ukrajini dodatnih 400 milijonov evrov iz mednarodnega denarnega sklada

01. 03. 2025 12.22

Mednarodni denarni sklad (IMF) in Ukrajina sta v petek dosegla dogovor, ki bo v ruski agresiji prizadeti državi omogočil izplačilo dodatnih 400 milijonov dolarjev. Na podlagi doseženega dogovora bo znesek sproščenih sredstev za Ukrajino dosegel 10,1 milijarde dolarjev od skupno 15,5 milijarde, načrtovanih v okviru štiriletnega načrta pomoči.

S kamenjem in molotovkami nad policiste, ti uporabili solzivec in šok granate

28. 02. 2025 10.24

Minevata dve leti od najhujše železniške nesreče v zgodovini Grčije, v kateri je umrlo 57 ljudi, večinoma študentov. Poleg splošne stavke danes po vsej državi potekajo tudi množični protesti, ki se jih udeležuje več sto tisoč ljudi. Sprva miren protest v središču Aten se je sprevrgel v nasilne spopade med policijo in protestniki.

Zaposleni v zaporih: 'Pristojnim organom sporočamo: tako več ne gre'

13. 02. 2025 06.27

Zaposleni v zaporih so z enournim opozorilnim protestom pred vsemi slovenskimi zapori in prevzgojnim domom v Radečah opozorili na nevzdržne delovne razmere. Pred ljubljanskim zaporom na Povšetovi jim je prisluhnila tudi ministrica za pravosodje Andreja Katič, ki so jo pozvali k takojšnemu ukrepanju in reševanju aktualne problematike.

Predlog zakona o medijih prestal prvo obravnavo

04. 02. 2025 06.26

DZ je po prvem branju vladnega predloga zakona o medijih odločil, da je ta primeren za nadaljnjo obravnavo. Za to je glasovalo 46 poslancev koalicije, proti je bilo 28 poslancev. Koalicija meni, da gre za sodoben medijski zakon, ki ga bodo sicer dopolnili, opozicija pa je večkrat opozorila, da škodi tudi neodvisnosti medijev. Društvo novinarjev Slovenije je ob tem opozorilo, da je v zakon nujno treba dodati višino letne pomoči novinarstvu. Besedilo predloga zakona, ki ga je vlada poslala v DZ, se namreč bistveno razlikuje od preteklih verzij, zato znova opozarjajo na člene zakona, ki jih je po mnenju društva treba še popraviti.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti

11. 01. 2025 07.00

Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

Na pomurski kmetiji inšpektorji, lastnika: 'Posnetki so zmontirani'

10. 01. 2025 08.19

Po objavi skritih posnetkov, ki razkrivajo grozljive razmere v baterijski reji kokoši na eni izmed slovenskih kmetij, so inšpektorji tam opravili izredni nadzor. Po besedah direktorice uprave za varno hrano naj bi v prihodnjih dneh hlev popolnoma izpraznili. Pred našo kamero sta medtem stopila lastnika kmetije, ki trdita, da sta nameravala jato zamenjati, posnetki pa da so "zmontirani" in "računalniško obdelani".

Policija uporabila prisilna sredstva, moški pozneje umrl v bolnišnici

19. 12. 2024 11.28

V začetku meseca je Policija med posredovanjem v središču Ljubljane proti moškemu, ki je bil nasilen in je kršil javni red in mir, uporabila prisilna sredstva. 37-letnik je med postopkom izgubil zavest, nato pa so ga odpeljali v bolnišnico. Tam je tri dni pozneje umrl zaradi zastoja srca. Družina preminulega zahteva pojasnila, na PU Ljubljana pa so imenovali komisijo, ki preverja okoliščine uporabe prisilnih sredstev. Natančen vzrok smrti še ni znan, Policija pa pravi, da neposredna povezava uporabe prisilnih sredstev s smrtjo osebe v tej fazi postopka ni bila ugotovljena.

Poročilo razkriva: varnostniki kupovali drage obleke in fitnes opremo, obnovili savno ...

17. 12. 2024 08.14

V poročilu o izrednem nadzoru nad Centrom za varovanje in zaščito, ki so ga pridobili kolegi s portala N1, je med drugim omenjen varnostnik, ki je še pred zaključkom varovanja zapustil delovno mesto in s službenim vozilom vozil pod vplivom alkohola. Pozneje ga je izsledila Policija. Sredstva iz lastne dejavnosti naj bi se v preteklosti porabljala netransparentno – z njimi se je pred leti v objektu CVZ obnovila savna, oprema za fitnes, nabavila so se draga oblačila za izbrance. Opisan je tudi primer varnostnika, ki je službeno vozilo uporabljal izven delovnega časa, nadzorna skupina pa je ugotovila tudi pretirano oseben odnos med varovanimi osebami in policisti. Premier Robert Golob je ministru za notranje zadeve Boštjanu Poklukarju naročil pripravo poročila v zvezi z dogajanjem na centru za varovanje in zaščito, ki ga na ministrstvu že pripravljajo, je Poklukar pojasnil medijem.

Kače v poslovnih oblačilih: trpinčenje sodelavcev in milijarda evrov gospodarske škode

15. 12. 2024 06.00

Psihopati na delovnem mestu lahko destabilizirajo celotne organizacije, povzročajo mobing, agresivno vedenje in uničujejo karierne poti sodelavcev. To vodi v absentizem, izgorelost in zmanjšano učinkovitost, kar povzroča visoko gospodarsko škodo, izpostavljata dr. Andreja Pšeničny in dr. Leonida Zalokar. V Sloveniji naj bi psihopati v gospodarstvu in javni upravi povzročili letno milijardo evrov škode, predvsem zaradi korupcije in finančnega kriminala, izpostavlja dr. Pšeničny.

Akademski kolegij za 3,7 milijona v roke ministrstva za visoko šolstvo

02. 12. 2024 18.53

Ljubljanski mestni svetniki so na izredni seji dali soglasje k prodajni pogodbi za prostore v Baragovem semenišču. Študentski dom Akademski kolegij bo od Mestne občine Ljubljana (Mol) odkupilo ministrstvo za visoko šolstvo za 3,7 milijona evrov. Večina svetnikov je prodajo podprla, v SDS pa so opozorili na po njihovi oceni zelo nizko ceno.

Razvite države zadovoljne, države v razvoju pa: 'Dogovor je za nas žaljivka'

24. 11. 2024 12.30

Številni voditelji, med njimi ZDA, EU in več evropskih držav, so pozdravili dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju, dosežen na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29). Države v razvoju in okoljski aktivisti pa so do dogovora kritični, saj menijo, da ne gre dovolj daleč, obljubljeni znesek pa da je premajhen.

Furs od 274 samozaposlenih v kulturi zahteva vrnitev milijona evrov

15. 11. 2024 13.08

Sindikati Zasuk, Glosa in Mladi plus so na novinarski konferenci pred parlamentom javno opozorili na težave, v katerih so se znašli številni samozaposleni v kulturi zaradi zahtevkov po vračanju prejete covidne pomoči. Sindikati ob tem zahtevajo odpis vseh dolgov in vračilo že plačanih izterjav ter revizijo in zamrznitev izterjav. Njihove zahteve podpirajo tudi v iniciativi Glas ljudstva. Ministrstvo za kulturo je medtem sporočilo, da spremlja situacijo ter da sami sicer dolgov ne morejo odpisati, da pa so za prihodnji teden sklicali sestanek, na katerem želimo preučiti možne rešitve za nastalo situacijo.

'Po celi državi se gradi infrastrukturo, ki je nedostopna za večino'

14. 11. 2024 16.25

Člani iniciative Stanovanjski blok so izvedli protestno akcijo pred hotelom Slovenija. Namen protesta je bil opozoriti na naraščajočo stanovanjsko krizo in neustavljivo bogatenje nepremičninskih špekulantov na račun prebivalcev.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Colin Farrell na dublinskem maratonu podprl pogumno prijateljico

29. 10. 2024 17.31

Igralec Colin Farrell se je nedavno udeležil dublinskega maratona, kjer je preko ciljne črte potiskal tudi invalidski voziček, v katerem je sedela njegova prijateljica Emma Fogarty. Ta se že celo življenje bori z redko genetsko boleznijo, znano tudi pod imenom bolezen metuljevih kril, za katero je značilno, da je koža krhka kot metuljeva krila.

'Migrantov ne smemo enačiti s kriminalom ali teroristi. Številke tega ne kažejo'

27. 10. 2024 09.29

So se napovedani migracijski trendi za letošnje leto uresničili? Bi dodatni izpostavi azilnega centra na naši južni meji potrebovali že letos? Generalni direktor Direktorata za migracije Matej Torkar pravi, da obstoječe kapacitete trenutno zadostujejo, saj se napovedi niso uresničile. Policija beleži za približno 12 odstotkov manj nezakonitih prehodov državne meje, podobno pa je tudi pri postopkih mednarodne zaščite. Trende sicer spremljajo in jih naslavljajo tako z integracijsko kot migracijsko strategijo, del katere se osredotoča tudi na varnostni vidik. Sogovornik slednjega ne zanika, a vseeno poudarja, da migrantov ne smemo enačiti s kriminalom oz. s teroristi. "Številke namreč tega ne kažejo," je jasen.

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče

24. 10. 2024 06.00

Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Nedopustne čakalne dobe: 'Krivo pomanjkanje zdravnikov, neustrezno financiranje'

08. 10. 2024 16.07

Med vodilne vzroke za nedopustno dolge čakalne dobe v zdravstvu sodijo pomanjkanje zdravnikov, zlasti družinskih, organizacija zdravstvenega varstva in neustrezno financiranje zdravstvenih storitev, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki treh zdravniških organizacij. Opozorili so tudi, da je cena nekaterih storitev postavljena prenizko.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo bo začasno vodil Boštjančič

07. 10. 2024 11.48

Po odstopu Emilije Stojmenove Duh bo ministrstvo za digitalno preobrazbo začasno vodil finančni minister Klemen Boštjančič, je sporočil premier Robert Golob. Kot je dejal, pogovore s potencialnimi kandidati za vodenje resorja še opravlja.

Logaj prepričal odbor: med drugim izpostavil prenovo učnih načrtov

03. 10. 2024 18.53

Odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino je predstavitev kandidata za ministra za vzgojo in izobraževanje Vinka Logaja z osmimi glasovi za in petimi glasovi proti ocenil kot ustrezno. Logaj je v predstavitvi kot pomembno izpostavil povečanje ugleda učiteljev in šole. Med prvimi nalogami na čelu ministrstva je napovedal vzpostavitev dialoga z vsemi deležniki v šolskem prostoru, kot prioriteti pa navedel tudi prenovo programskega dela vrtcev in šol ter urejanje plačnega sistema.

Rušitev drevoreda v Pivoli: Zahteva za obnovo postopka, pojavili so se novi dokazi

01. 10. 2024 16.34

Stranka Vesna je vložila zahtevo za obnovo postopka v projektu prenove drevoreda na območju Pivole v občini Hoče – Slivnica. Kot so povedali na območju načrtovane prenove, želijo s tem opozoriti na podobne neželene prakse in hkrati pozvati k strokovni izmenjavi mnenj, preden pride do nepopravljivih posledic.

Na šolskem jedilniku tudi eko golaž: 'Ekološka hrana ne sme biti le za bogate'

25. 09. 2024 06.18

Ekološki golaž, ekološke telečje hrenovke in ekološko mleko, ekološka jabolka in ekološki kruh. Vse to obogati mize na osnovni šoli Vojnik. Učenci takrat, ko so na meniju ekološka živila, na krožnikih ne pustijo skoraj nič. Tako jasno kažejo, da jim je ekološka hrana bolj všeč. Kljub temu, da le redke šole zagotavljajo dovolj ekološke hrane, je predstavnica ekoloških kmetov jasna, da je takšne visokokakovostne hrane na trgu dovolj, le potruditi se je treba. Čeprav je velika ovira na ekološki poti javnih zavodov višja cena takšnih živil, v osnovni šoli Vojnik, kjer so našli recept za uspeh, opažajo, da pri takšni hrani skorajda ne beležijo zavržkov. Kako zagotoviti, da bo imelo čim več slovenskih otrok enakopraven dostop do kakovostne ekološke hrane vsaj v šolah in vrtcih?

'Kozmetično krpanje zakonov, davčni paket je nesistematičen in nedomišljen'

13. 09. 2024 18.31

Na seji Ekonomsko-socialnega sveta so predstavniki delodajalcev znova nasprotovali predlogu davčnih sprememb in predlagali njegov umik iz zakonodajnega postopka, ki pa ni dobil podpore. Sindikalna stran na drugi strani spremembe podpira. Člani ESS pa so bili medtem bolj enotni glede prihajajočih sprememb v zdravstvenem sistemu.

Vse več ljudi na robu podhranjenosti: 'Prosim, pustite me umreti'

06. 09. 2024 08.06

Število ljudi na svetu, ki se soočajo ali pa se bodo kmalu soočali z izjemnim pomanjkanjem hrane, kar pomeni bistveno večje tveganje akutne podhranjenosti in smrti, se je leta 2024 več kot podvojilo in naraslo na 1,9 milijona. Najhujša prehranska kriza je na območju Gaze, polovica prebivalstva je namreč v katastrofalni situaciji, je navedeno v poročilu Globalne mreže proti prehranski krizi.

V šolah primanjkuje kadra, ravnatelji drug drugemu 'kradejo' učitelje

03. 09. 2024 15.47

V Svizu so ob začetku šolskega leta vnovič opozorili na vse slabše razmere v šolstvu. Strokovnega in tehničnega kadra primanjkuje v vseh delih vzgoje in izobraževanja, zaposleni so preobremenjeni, ministrstvo pa k problematiki ne pristopa ustrezno aktivno, so ocenili. Menijo, da bi sistem vzgoje in izobraževanja potreboval stabilno financiranje.