pomanjkanje spanja

Znamenitosti zažarele v modri barvi

11. 04. 2025 19.48

Tromostovje, mariborski grad, Vojkova koča na Nanosu, dvorec Lanthieri v Vipavi in kozolci v Deželi kozolcev. To je le nekaj znamenitosti, ki so zažarele v modri svetlobi. Na ta način želijo izkazati podporo ljudem, ki živijo s Parkinsonovo boleznijo, ter povečati prepoznavnost in razumevanje te nevrološke bolezni. Sporočilo je jasno: niste sami.

Zakaj ženske spijo manj in kako to vpliva na njihova življenja?

27. 03. 2025 00.15

Kako ste spali preteklo noč?

Peticija za zakonsko omejitev uporabe pametnih naprav v šolah

20. 02. 2025 15.23

Strokovnjaki in predstavniki različnih institucij so osvetlili problematiko prekomerne uporabe digitalnih naprav v šolah in vzgojno-izobraževalnih ustanovah ter pozvali k podpisu peticije "Odklopi.net", ki si prizadeva za zakonsko omejitev uporabe zasebnih telefonov v šolah. Podpise pod peticijo bodo zbirali 30. marca. Ob tem predlagajo tudi, da bi postal 20. februar dan brez telefona.

Izpoved direktorja, ki podira tabuje: Kaj pa, če si zlomiš dušo?

17. 11. 2024 07.09

Začelo se je s hudimi napadi tesnobe, depresije, izgorelosti, tudi paničnimi napadi. Nato pa je, ko je postalo res hudo, dvakrat pristal na urgenci psihiatrije. Bilo je avgusta 2023, ko sem doživel tako hud zlom, da sem se začel tresti in kričati, nisem več zmogel izpustiti volana in stopiti iz avtomobila. V tistem trenutku sem klical na urgenco psihiatrije, saj sem se zavedel, da sem padel pregloboko. Tako se trenutkov, ki ga še danes pripeljejo na rob solz, spominja podjetnik, ki podira tabuje.

Kasnejši začetek pouka, boljši učni uspeh

02. 11. 2024 16.30

Osem od desetih mladostnikov je neprespanih, kažejo raziskave. Zaradi zamika cirkadiane, notranje biološke ure, se v puberteti zamakne izločanje melatonina, hormona spanja, zato zvečer težko zaspijo, zjutraj se pa še težje zbudijo. "Vstajanje mladostnika ob 7. uri je kot vstajanje odraslega ob 4. uri," opozarja doktorica Barbara Gnidovec Stražišar, specialistka otroške nevrologije in pediatrije, ki se že več kot 20 let ukvarja s proučevanjem spanja pri otrocih in mladostnikih.

Ker so ji starši vzeli telefon, jih je prijavila na Policijo

03. 09. 2024 13.07

14-letno dekle iz Poljske je prijavilo, da jo starša maltretirata, sta do nje psihično nasilna in sta ji vzela telefon. Zaradi navedenega je bila pod hudim stresom in prestrašena.

Dobra novica za vse, ki radi med vikendom spijo dlje

01. 09. 2024 20.54

Znano je, da pomanjkanje spanja poveča možnosti za srčno-žilne bolezni, zdaj pa so v obsežni študiji ugotovili, kako to nevarnost kljub vsemu zmanjšati. Izkazalo se je namreč, da se pri osebah, ki konec tedna nadoknadijo manjkajoče ure spanca, tveganje za obolenja zmanjša kar za 19 odstotkov.

BLOG: Ozemljitev

01. 09. 2024 15.21

Ozemljitev – praksa, ki je še ne tako dolgo nazaj veljala za nenavadno in skorajda mistično, danes postaja vse bolj prepoznana in cenjena. Gre za koncept, ki temelji na ideji, da je zemlja bogat vir negativnih elektronov, ki lahko vplivajo na naše telo in počutje. Čeprav se morda zdi, da hoja z bosimi nogami ali ležanje na tleh ne bi moglo imeti večjega vpliva na naše zdravje, pa številna pričevanja kažejo, da bi lahko ozemljitev prinesla številne koristi za naše telo in um.

Iva Krajnc Bagola razkriva svojo 3-minutno lepotno rutino

21. 02. 2022 00.15

Zakaj priljubljena filmska igralka ter Elle Woman 2019 Iva Krajnc Bagola ne potrebuje botoxa? Razkrila je, katera naravna kozmetika ji pomaga, da izgleda čudovito tudi brez ličil.

Iz zime v poletje!

07. 05. 2024 00.15

Zadnja leta opažamo pojav, ko iz zime zelo hitro vstopimo v poletje. En dan imamo na glavi še kapo, naslednji dan že oblačimo kratke rokave. Čeprav vsi že nestrpno čakamo na tople poletne žarke, to lahko povzroči nevšečnosti, kot so sončne opekline.

BLOG: Težave s spolno slo? Pomagajte si s pomočjo narave

07. 04. 2024 15.00

Obstaja veliko kultur in civilizacij, ki so skozi zgodovino uporabljale različna živila, zelišča in prakse za povečanje spolne želje oziroma libida. Na primer, antični Grki so verjeli, da lahko uživanje medu in oreščkov poveča spolno moč. Podobno so v starodavni kitajski kulturi ginseng, korenina rožiča in ingver veljali za afrodizijska živila. Afrodizijska živila so torej tista, za katera se verjame, da povečujejo spolno željo, vzburjenje ali izboljšujejo spolno zmogljivost. Ljudje so od nekdaj verjeli, da imajo ta živila sposobnost povečati spolno poželenje ali izboljšati spolno zmogljivost, zato so jih vključevali v svojo prehrano ali kot dodatke k prehrani in so bila del tradicionalnih zdravilnih praks.

Najprej poskrbi za svoje zdravje

24. 03. 2024 00.15

Poznaš občutek, ko se pogledaš v ogledalo in so v odsevu tvoji lasje brez sijaja, volumna in močne strukture? Tvoji nohti se vedno hitreje lomijo, koža pa je brez ličil popolnoma brez življenja, kot da ji je zmanjkalo energije, da bi zasijala v svoji naravni lepoti?

Zaradi spalne apneje ponoči večkrat nehal dihati: 'Več let se nisem naspal'

16. 03. 2024 07.11

Danes spimo manj, kot smo spali pred 10 ali 30 leti. Posebej zaskrbljujoči pa so rezultati pri otrocih in mladostnikih, saj le dobra tretjina 11- in 13-letnikov ter približno petina 15- in 17-letnikov med šolskimi dnevi spi dovolj. Strokovnjaki opozarjajo, da se spati ne da na zalogo ter da pomanjkanje spanja vpliva tako na telesno kot duševno zdravje. Motnje spanja so sicer eden najpogostejših zdravstvenih problemov. Govorili smo s 37-letnim Milanom, ki to težavo po skoraj dveh desetletjih uspešno premaguje.

Temperature zbujajo skrb: zvončki prehitevali za mesec, sadno drevje se že odpira

27. 02. 2024 10.03

V Sloveniji v nasprotju z nekaterimi sredozemskimi območji in deli severne Evrope trenutno ni večjih težav s sušo. Padavin je bilo januarja celo več od povprečja, vendar pa skrb zbujajo nadpovprečno visoke temperature. Trenutno razmeroma ugodna vodna bilanca zato še ne zagotavlja optimalnih razmer za razvoj rastlin spomladi in poleti.

Bi morali uporabo telefonov v šolah prepovedati?

15. 10. 2023 15.49

Ali menite, da bi morali uporabo telefonov v šolah povsem prepovedati? Od skoraj 43.000 naših bralcev, ki so sodelovali v anketi, bi jih prepoved podprlo več kot 37.000. Družinski in zakonski terapevt Andrej Omulec, Marko Puschner iz Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si in strokovnjaki iz Centra pomoči pri prekomerni rabi interneta so spregovorili o vplivih uporabe telefonov v šolah in se strinjali, da bi morala biti uporaba telefonov v vseh slovenskih šolah urejena enotno.

'Otrok, ki je gibalno aktiven, je navajen, da kdaj pa kdaj tudi izgubi'

23. 09. 2023 08.00

Otroštva novih generacij se od otroštev prejšnjih generacij razlikujejo na veliko načinov, vendar je eden od najbolj očitnih kontrastov ta, da zdaj otroci veliko več časa preživijo v zaprtih prostorih s telefoni v rokah. Razlogov za to je veliko, med njimi tudi izrazito podaljšanje časa, ki ga preživimo v stiku z elektronskimi napravami, poudarek na načrtovanih dejavnostih in dosežkih, zaskrbljenost zaradi izpostavljenosti soncu in za mnoge družine pomanjkanje varnih zunanjih prostorov za igro. Ne gre le za otroke, tudi odrasli preživijo manj časa na prostem.

Manjše spremembe v vsakodnevnih navadah vodijo v izboljšanje življenjskega sloga

11. 09. 2023 11.15

Pogosto razmišljamo, kako bi lahko izboljšali svoj življenjski slog. Težijo nas bolečine v hrbtu, pomanjkanje energije, temni kolobarji pod očmi in nepravilen spanec.

Možgani ljudi, ki redno dremajo, so večji in v boljši kondiciji

20. 06. 2023 11.47

Reden popoldanski dremež je koristen za možgane, saj pomaga, da ostanejo dlje časa večji, kažejo ugotovitve raziskovalcev z univerze University College London. Študija je pokazala, da so možgani ljudi, ki redno dremajo, večji za 15 kubičnih centimetrov. Njihovi možgani se tako povprečno starajo za tri do šest let počasneje, ugotovitve povzema BBC.

'Pri taki diagnozi ti možgani preprosto odpovedo, telo reče: Dovolj je'

25. 04. 2023 06.40

"Zjutraj, ko se zbudiš, hočeš pogrniti odejo čez sebe, nočeš vstati. Vsak otroški jok mi je predstavljal bolečino. Šla sem skozi čustva: ne zmorem, nisem dobra mati, kaj se dogaja, nihče me ne razume." Tako izkušnjo s poporodno depresijo opisuje Brigita Langerholc Žager, ki se je v zgodovino slovenskega športa zapisala kot ena najboljših atletinj. Na olimpijskih igrah v Sydneyju je osvojila 4. mesto. Šport jo je naučil nečloveških naporov, odrekanj, padcev. A nič je ni pahnilo tako globoko in je tako zaznamovalo kot prav poporodna depresija.

Znaki, ki nakazujejo, da imate zamaščena jetra

10. 04. 2023 00.15

Jetra so eden najpomembnejših organov v našem telesu. Kljub temu da skrbijo za nešteto življenjsko pomembnih funkcij, je zaskrbljujoče, da ima že vsak četrti Slovenec zamaščena jetra, pa se tega sploh ne zaveda!

Ločitve (po slovensko): 'Naj stane, kar hoče, samo da zmagam!'

17. 03. 2023 08.51

Te dni Slovenijo znova razburja primer mučnega odvzema treh otrok materi. Ker je pristojnim šele po več letih žalostni zgodbi uspelo dodati novo poglavje, še vedno pa ne tudi epiloga. Nobenega dvoma ni, da si zato ostro kritiko zaradi svojega (ne)dela zasluži vrsta vpletenih v primer. Toda: predvsem starši bi morali biti ob razhodu sposobni na prvo mesto postaviti dobrobit otrok. Kako pa je v resnici?

Svetovni dan spanja: Slovenci premalo spimo

17. 03. 2023 06.02

Spanje je naravno stanje sprostitve. Poleg zdrave prehrane in telesne dejavnosti je tudi eden od ključnih gradnikov posameznikovega telesnega, duševnega in socialnega blagostanja. Vpliva na vsa področja človekovega delovanja in kakovost življenja v vseh starostnih obdobjih. In ker imamo ponavadi vsi spanca malce premalo, se poskusimo danes vsaj malo bolj naspati. Praznujemo namreč svetovni dan spanja.

Jih ubija spolni nagon? Zaradi želje po parjenju se odrekajo celo spanju

08. 02. 2023 13.11

V Avstraliji prebiva ogrožena vrsta mesojedih vrečarjev, imenovanih kuol. Na njihovo ogroženost pa bi lahko, glede na nove raziskave, vplival njihov spolni nagon. Samci namreč med iskanjem partneric prepotujejo velike razdalje, pri čemer se, kot kaže, odrekajo celo spanju. Prav to bi lahko bil razlog, da nato običajno umrejo že med oziroma po prvem parjenju. Samice medtem lahko živijo in se razmnožujejo do štiri leta.

Bolečina v vratu – 5 trikov za hitro lajšanje!

23. 12. 2022 08.43

Statistika kaže, da je v Evropi kar 40 % poklicnih obolenj povezanih z mišično-skeletnimi okvarami, med katerimi prvo mesto zaseda bolečina v hrbtu.

Duševne težave zaposlenih so lahko posledica neurejenih delovnih pogojev

25. 10. 2022 15.25

V okviru evropskega tedna varnosti in zdravja pri delu na NIJZ opozarjajo na pomen psihosocialnih tveganj za duševno zdravje pri delu in posledice za zdravje. Težave se lahko pojavijo zaradi neustreznega načrtovanja, organizacije in vodenja dela ter slabih odnosov na delovnem mestu. Vodijo lahko v prekomerni in kronični stres, so zapisali.

Kako se lahko izognete prehladu in padcu imunskega sistema?

06. 10. 2022 00.15

Prišel je mesec oktober in s tem čas različnih obolenj, prehladov in viroz, za kar je največkrat kriva slaba odpornost in padec imunskega sistema. Kar 83 % Slovencev se vsako jesen srečuje s slabšim počutjem zaradi hitrega menjavanja temperatur in občuti večjo utrujenost ter manj energije v teh mesecih. Se sprašujete zakaj?

Nespečnost – kaj jo povzroča in kako jo odpraviti?

06. 10. 2021 00.15

Ker je spanje eden izmed najbolj pomembnih dejavnikov človeškega življenja, ki vpliva na naše počutje, zdravje in vsakodnevno produktivnost, je kvaliteta spanja izredno pomembna.

ZAKAJ (SLABO) SPIMO?

21. 07. 2022 17.27

Spanje je fiziološka funkcija, ki razbremeni telo in um, tako da se zjutraj lahko zbudimo osveženi in pozorni. Zdrav spanec telesu pomaga pri ohranjanju zdravja in preprečevanju bolezni. Ob pomanjkanju spanca možgani ne morejo pravilno delovati, čemur lahko sledi poslabšanje sposobnosti koncentracije, jasnega razmišljanja in obdelave spominov.

5 najpogostejših izzivov pri vzgoji in učenju otrok ter kako jih premagati

04. 07. 2022 00.15

Vzgoja otroka je ena od najbolj zahtevnih in hkrati tudi izpolnjujočih nalog, ki jih imajo starši, vzgojitelji itd. Hiter tempo življenja in pomanjkanje ravnovesja med družino in kariero, spremembe socializacije zaradi zdravstvenih (protikoronskih) ukrepov ter vpliv družbenih omrežij botrujejo temu, da je vzgoja otrok postala še bolj kompleksna. Veliko staršev občuti družbeni pritisk, da mora biti njihov otrok najbolj pameten, najbolj ljubek, biti mora prvi na igrišču, imeti najboljši ritem spanja itd. Nihče pa se pravzaprav ne rodi z znanji, ki jih potrebuje za vzgojo.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost

03. 07. 2022 10.42

V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.