pomanjkanje snega

Sneg je 'gnoj' postal
01. 02. 2025 18.10"Imel sem rad vso pomlad, zelene livade s teboj," se v misli prikradejo zvoki ponarodele uspešnice Ivana Hudnika, ko se odpre pogled na Kranjsko Goro. S tem, da ni pomlad, ampak januar, ki je najbolj zimski mesec. Melodijo v glavi prekinjajo le beli pasovi sredi zelenih livad, po katerih vijugajo najbolj vztrajni ljubitelji tega športa, ki jih je ta teden s proge enkrat že pregnalo močno deževje. A kranjskogorska smučarija mora letos spisati še eno tekmovalno poglavje. Po lanskoletni prisilni odpovedi Pokala Vitranc, organizatorji skupaj z žičničarji tokrat že od novembra vihajo rokave, da bi jim marčevski tekmi uspelo izpeljati. Čeprav so pred mesecem dni "posvojili" maribosko Zlato lisico, jim njena podlaga še ne omogoča mirnega spanca.

Bi Zlata lisica lahko postala Zlata levinja ali Pokal I feel Slovenia?
07. 01. 2025 08.00Bo kdo nazadnje našel novo ime za legendarno Zlato lisico, ki je desetletja kraljevala in razveseljevala smučarske navdušence pod Pohorjem, je bilo vprašanje, ki so si ga minuli konec tedna zastavljali obiskovalci tekem v Kranjski Gori. Ali pa bo vendarle o(b)stalo trenutno dolgo in precej suhoparno ime, nad katerim ljubitelji nostalgije vihajo nosove. Kot pravijo organizatorji, bodo najprej dali prednost komercialni rešitvi – ob finančnem vložku bodo izbiro imena prepustili sponzorjem, državi ali lokalnemu okolju. Nazadnje bi lahko odločil tudi "glas ljudstva". Sicer pa sami v krajevnem poimenovanju tekme svetovnega pokala ne vidijo nič slabega, saj pravijo, da je tako tudi drugod po svetu.

Slaloma v Leviju z zeleno lučjo, nespodbudne razmere v Gurglu
07. 11. 2024 16.24Po veleslalomski uverturi 59. sezone svetovnega pokala v alpskem smučanju se je tekmovalna karavana iz Söldna preselila na skrajni sever Evrope na območje polarnega kroga na finskem Laponskem. Snežna kontrola Mednarodne smučarske zveze Fis je danes prižgala zeleno luč za slaloma, moški in ženski, ki bosta v Leviju 16. in 17. novembra.

Alpe du Grand Serre po poti Kanina: zastarelo smučišče bo letos zaprto
08. 10. 2024 09.37Francosko smučarsko središče Alpe du Grand Serre bo to zimo samevalo. Lokalni svetniki so namreč sprejeli odločitev, da bo smučišče zaradi previsokih obratovalnih stroškov in pomanjkanja snega to zimo zaprto. Neuspešni so bili tudi s projektom, v sklopu katerega bi območje preuredili v celoletno destinacijo.

Anže Lanišek: Če ne bi bil stoodstoten, me ne bi bilo tukaj
07. 03. 2024 13.20Slovenski smučarski skakalec Anže Lanišek se bo na norveški turneji 'Surov zrak' (Raw Air) vrnil na tekme svetovnega pokala po poškodbi kolena, ki jo je utrpel ob koncu januarja na treningu v Planici. Kot pravi, je želja za norveško turnejo, da skače sproščeno in lahkotno kot na treningih. Če ne bi bil stoodstoten, potem me ni bi bilo tukaj, je dodal.

Temperature zbujajo skrb: zvončki prehitevali za mesec, sadno drevje se že odpira
27. 02. 2024 10.03V Sloveniji v nasprotju z nekaterimi sredozemskimi območji in deli severne Evrope trenutno ni večjih težav s sušo. Padavin je bilo januarja celo več od povprečja, vendar pa skrb zbujajo nadpovprečno visoke temperature. Trenutno razmeroma ugodna vodna bilanca zato še ne zagotavlja optimalnih razmer za razvoj rastlin spomladi in poleti.

Obeta se dober zaključek za slovenski turizem, ki so ga vseskozi morile ujme
05. 01. 2024 19.16Po praznikih turistični delavci že preštevajo, koliko turistov je obiskalo naše kraje in koliko so letos med prazniki zaslužili. V Ljubljani so po prvih ocenah turisti decembra ustvarili nekaj več kot 100 tisoč nočitev, kar je skoraj za četrtino več kot lani. Z obiskom so zadovoljni tudi v gorenjskih turističnih krajih. Pomanjkanje snega v smučarskih središčih pa je marsikoga prepričalo, da konec leta pričaka v Portorožu. Silvestrske večerje so bile tako rekoč povsod razprodane, hoteli pa so še v teh dneh precej polni.

Kranjec: Mali kristalni globus bi bil največji uspeh v karieri
18. 10. 2023 08.57Žan Kranjec bo prvi slovenski favorit ledeniškega uvoda v tekmovalno sezono v alpskem smučanju v Söldnu. V sezono bo prvič vstopil kot tretji najboljši veleslalomist v posebnem seštevku svetovnega pokala. Cilje ima kot vedno visoke. Mali kristalni globus bi bil največji uspeh v karieri.

Slovenske smučarje pred uvodno tekmo sezone muči pomanjkanje snega
16. 10. 2023 17.05Na ledeniku Rettenbach nad Söldnom se bo čez 12 dni z veleslalomsko uverturo začela 58. sezona svetovnega pokala v alpskem smučanju. Na moškem veleslalomu bodo nastopili Žan Kranjec, Štefan Hadalin in Rok Ažnoh, na ženskem dan prej pa Ana Bucik, Andreja Slokar in Neja Dvornik.

Ob obilni snežni pošiljki smučišča pripravljena na zimske počitnice šolarjev
29. 01. 2023 07.11Ob obilni snežni pošiljki v minulih dneh so večja, pa tudi manjša in nižje ležeča smučišča po državi pripravljena na zimske počitnice šolarjev, ki so letos en mesec prej. Na Pohorju, Cerknem, Kaninu in Voglu imajo več kot meter snega, za prvi teden počitnic je napovedano tudi ugodno vreme, ki obeta številne užitke na snegu za vse generacije.

Moški smuk in veleslalom v Garmisch-Partenkirchnu odpovedana
10. 01. 2023 17.25Mednarodna smučarska zveze (Fis) je zaradi neugodnih vremenskih razmer in pomanjkanja snega odpovedala tekmi svetovnega pokala alpskih smučarjev v smuku in veleslalomu, ki bi morali biti na sporedu 28. in 29. januarja v Garmisch-Partenkirchnu v Nemčiji, so danes popoldne sporočili iz krovne zveze.

Pohorje namesto Zlate lisice v odprtje Bike Parka
06. 01. 2023 15.38Še ena pretopla zima je Mariboru znova odnesla Zlato lisico. Temperature so za ta letni čas občutno previsoke, Pohorje se tudi danes kopa v soncu, namesto smučarjev pa tam srečamo pohodnike. In napovedi vremenoslovcev za v prihodnje niso optimistične, podnebne spremembe in segrevanje ozračja bo 'terjalo davek'. Kaj to pomeni za nižje ležeča smučišča? Naravnega snega ni, umetno zasneževanje ob temperaturah krepko nad ničlo ne pride v poštev. Bo smuka denimo na Cerknem, v Kranjski gori in na Kopah tako le še bled spomin? Nekatera smučišča se medtem že preusmerjajo v letni turizem. Na Pohorju so tako že odprli Bike Park.

Smuk v Beaver Creeku odpovedan zaradi močnega vetra in sneženja
02. 12. 2022 15.38Mednarodna smučarska zveza (Fis) je bila prisiljena odpovedati petkov smuk za svetovni pokal alpskih smučarjev v Beaver Creeku v ZDA zaradi močnega vetra in sneženja, so sporočili na spletni strani.

Izjemna poletna sezona, zlasti v visokogorju. Delež tujcev že 58-odstoten
26. 10. 2022 07.52V Planinski zvezi Slovenije so zadovoljni z letošnjim obiskom predvsem koč v visokogorju. Do konca septembra 2022 je bilo v planinskih kočah 120.000 nočitev, kar je primerljivo oziroma celo za odtenek več od sicer rekordnega leta 2019. Ne glede na zelo uspešno sezono obiska hribov pa v sredogorju ni bilo presežkov.

Boj z naravo izgubila tudi predvidena uvodna ženska smuka v Zermattu
25. 10. 2022 12.43Mednarodna smučarska zveza (Fis) je danes sporočila, da zaradi neugodnih vremenskih razmer – pretoplega vremena – odpadeta tudi predvidena uvodna ženska smuka sezone svetovnega pokala, ki bi morala biti 5. in 6. novembra v zimskem središču Zermatt - Cervinia. Pri Fisu so dodali, da odpadlih tekem ne bodo nadomestili.

Ekstremna suša usodna za polja in sadovnjake
04. 10. 2022 15.38Zaradi poglabljanja suše v Kaliforniji vedno več podeželskim skupnostim zmanjkuje vode. Močno črpanje izčrpava podtalnice, ki se zaradi dežja in taljenja snega ne obnavljajo. Sneg, ki zapade v kalifornijskih gorah, običajno zagotovi eno tretjino letne oskrbe zvezne države z vodo, vendar so bile lanske ravni snega do konca zime daleč pod povprečjem. Reko Kolorado, še en pomemben vir vode za južno Kalifornijo, prav tako pesti suša, kar ogroža njeno zmožnost oskrbe kmetov in mest na zahodu ZDA.

Negotovost zaradi dražjih energentov dviguje cene smučarskih kart
26. 09. 2022 11.01Slovenska smučarska središča so se že začela pripravljati na novo zimsko sezono, o kateri pa je še veliko neznank. Žičničarje po dveh letih protikoronskih ukrepov tokrat skrbijo predvsem visoke cene energentov. Ponekod so zato že napovedali podražitev vozovnic, računajo pa tudi na ukrepe države.

Bohinjsko jezero se je julija ogrelo kot še nikoli do zdaj
04. 08. 2022 15.48Bohinjsko jezero je kot ogledalo letošnjemu poletju. Po podatkih Agencije RS za okolje je bila srednja mesečna temperatura vode v jezeru julija 23,7 stopinje Celzija. Jezero se je tako ob zelo majhnem dotoku vode iz zaledja ogrelo kot še nikoli v času dolgoletnih meritev.

Opozorila so bila zaman: težave so tukaj
28. 06. 2022 06.00Premalo je posluha za strokovne ugotovitve, ki so nam omogočale pripravo postopkovnikov za odziv na trenutne razmere, pravi agrometeorologinja Andreja Sušnik. Časa je bilo dovolj, ampak še vedno se v lastni coni udobja mnogi prepričujejo, da je to morda le kratkotrajna zgodba, ki bo minila, ampak težave so tukaj. Lahko se zgodi tudi, da se bomo v tradicionalno z vodnimi viri bogati Sloveniji morali odločati, komu dati prednost.

Ledeni možje se bodo izneverili tradiciji, kaj to pomeni za prihajajoče poletje?
09. 05. 2022 07.51Ledeni možje, ki godujejo med 12. in 14. majem, letos ne bodo upravičili svojega slovesa. Po daljšem obdobju spremenljivega in razmeroma svežega vremena se bomo namreč v prihodnjih dneh počasi vzpenjali po temperaturni lestvici. Že v sredo bodo temperature marsikje presegle 25 stopinj Celzija, četrtek pa bo najtoplejšim krajem na vzhodu Slovenije že lahko prinesel prvo letošnjo tridesetico. In kaj nam obetajo dolgoročne napovedi? Kot vse kaže, boste tudi v prihodnjih mesecih na svoj račun prišli vsi ljubitelji sonca in visokih temperatur. Po napovedi evropskega meteorološkega centra ECMWF naj bi bilo namreč letošnje poletje dolgo, vroče in zelo suho.

Agrometeorologinja: Travniki kričijo po vodi, v slabem stanju ozimna žita
23. 03. 2022 11.30Že minula zima ni postregla z dosti padavinami, suša pa se nadaljuje tudi v spomladanski čas. Že nekaj tednov več ali manj povsod po Sloveniji ni bilo padavin. Travniki kričijo po vodi, v slabem stanju so ozimna žita, presušeni so gozdovi, je trenutne razmere povzela agrometeorologinja Andreja Sušnik.

Tudi prva polovica februarja nam ne bo prinesla prave zime
01. 02. 2022 07.00Za nami sta že dve tretjini meteorološke zime, ki se s snegom nista preveč izkazali, in kot vse kaže, tudi v prvi polovici februarja ne bo veliko drugače. Fronte bodo namreč naše kraje ob prevladujočem severozahodnem vetru še vedno prehajale le oslabljene, kar pomeni, da si večjih padavin do nadaljnjega ne moremo obetati. Možne bodo le kratkotrajne plohe.

Januar med najbolj sončnimi v zgodovini meritev, kaj pa nam prinaša februar?
29. 01. 2022 07.00Januar v dolgoletnem povprečju velja za najbolj mrzel mesec, a letos ga bolj kot nizke temperature zaznamuje veliko število sončnih ur. Omembe vrednih padavin nismo imeli že od šestega januarja in tako bo ostalo še vsaj en teden. Kaj pa nam bo prinesel preostanek zime? Kot kažejo dolgoročne napovedi, se bo nadaljevalo nadpovprečno toplo in večinoma suho vreme. Na zimo nas bodo bolj kot ne spominjala le jutra.

'Zgodaj popoldne sem začel svojo pot, 19 ur kasneje nisem še niti blizu cilja'
04. 01. 2022 10.37Ameriški vzhod in jugovzhod je zajelo močno snežno neurje, zaradi katerega so oblasti zaprle številne zvezne urade in šole. Zaradi neurja je umrlo že pet oseb, na tisoče prebivalcev pa je ostalo brez električne energije. Težave medtem nastajajo tudi v cestnem in letalskem prometu, zaradi snežnega meteža so tako številni leti odpovedani. Nevihta je na letalu Air Force One začasno zadržala tudi ameriškega predsednika. A nekateri so snežno nevihto pozdravili z veseljem. Pred nakupovalnim središčem so organizirali snežni boj.

Zlata lisica tudi uradno v Kranjski Gori
31. 12. 2021 09.40Prireditelji 58. Zlate lisice v Mariboru so sporočili, da bosta ženski tekmi v veleslalomu in slalomu za svetovni pokal v alpskem smučanju 8. in 9. januarja prihodnje leto v Kranjski Gori.

Suarez: Messi se na razmere v Parizu še ni privadil
04. 12. 2021 16.14Luis Suarez je v intervjuju za TNT Sport, spregovoril tudi o svojem velikem prijatelju Lionelu Messiju. Nazadnje sta se srečala na podelitvi priznanj najboljšim nogometašem na svetu. Messi je tistega dne prejel že svojo 7. zlato žogo, toda Suarez je prepričan, da se argentinski zvezdnik še ni uspel prilagoditi francoskemu nogometu. Temu naj bi botrovala mrzla klima francoskih mest.

ZDA razglasile rekordni upad reke Kolorado in uvedle omejitve
18. 08. 2021 12.05Ker podnebne spremembe in dolgotrajna suša še naprej vplivajo na reko Kolorado, je ameriška zvezna vlada v ponedeljek prvič razglasila pomanjkanje vode v jezeru Mead, največjem ameriškem rezervoarju po prostornini. Zaradi tega bo prisiljena zmanjšati porabo vode, kar bo v prvi vrsti prizadelo kmete v Arizoni. Večji rezi najverjetneje sledijo v naslednjih letih. Občutilo jih bo več kot 40 milijonov ljudi na zahodnem delu ZDA, poročajo ameriški mediji.

Nesreče v gorah se velikokrat zgodijo zaradi slabe priprave na turo
03. 06. 2021 13.45Pred vrati je poletje in čas, ko se veliko ljudi odloča za obisk hribov in gora. Ker je v visokogorju še vedno veliko snega, ki bo vztrajal še dolgo v poletje, gorski reševalci opozarjajo na izredno zahtevne razmere v hribih, ki čakajo obiskovalce, ki bodo v letošnjem poletju obiskovali slovenske gore.

Odpadna hrana: povprečno gospodinjstvo v koš na leto 'odvrže' 336 evrov
29. 09. 2020 06.00Na globalni ravni zavržemo okoli 1,3 milijarde ton hrane, po drugi strani pa je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva, vsak Slovenec je leta 2018 namreč v povprečju zavrgel kar 24 kilogramov še užitne hrane. Več hrane pomeni tudi več toplogrednih plinov in s tem veliko obremenitev okolja. Kaj lahko ukrenemo sami? Zbrali smo nekaj nasvetov. Na mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane, ki ga obeležujemo prvič, imate tako edinstveno priložnost, da spremenite svoje navade in prispevate k bolj trajnostni družbi.

Začenja se daljše obdobje spremenljivega vremena, a bo količina padavin majhna
25. 04. 2020 07.15April nam je v dosedanjem poteku prinesel veliko sonca in le malo padavin, v prihodnjih dneh pa nam bo pokazal nekaj svoje pregovorne muhavosti. Nad večjim delom Evrope se bo namreč zadrževala nestabilna zračna masa, ki bo predvsem v dnevnem času povzročala nastanek krajevnih ploh in neviht. Te bodo tudi pri nas iz dneva v dan nekoliko verjetnejše, kar pa ne bo bistveno izboljšalo trenutnega sušnega stanja. Za to bi namreč potrebovali vsaj nekaj dni enakomernega dežja, ki pa ga danes še ni na vidiku.