pomanjkanje plina

Se nakup stanovanja čez mejo bolj izplača?

17. 03. 2025 20.29

Medtem ko so se stanovanja v Evropski uniji v zadnjem letu in pol v povprečju podražila za slabe štiri odstotke, je bila ta podražitev pri nas skoraj osemodstotna. Povprečna cena za kvadratni meter rabljenega stanovanja se je v Ljubljani in Kopru denimo že povsem približala cenam, ki jih imajo sicer precej bogatejši Dunajčani, precej ceneje pa je že takoj čez mejo: denimo v Trstu in stari Gorici.

Ukrajina pristala na Trumpov predlog o mineralih brez varnostnih zagotovil

25. 02. 2025 21.14

Ukrajina je z Združenimi državami Amerike dosegla dogovor glede izkopavanja mineralov in rudnin, so potrdili v uradu ukrajinskega predsednika. Kot poroča Financial Times, si je Ukrajina zagotovila domnevno ugodnejše pogoje, hkrati pa upa, da bo s tem okrepila vezi z ZDA. Zelenski naj bi kmalu odpotoval v Washington, kjer bodo podpisali sporazum.

Igra izčrpavanja, druga hladna vojna in Putinovo blefiranje

25. 02. 2024 07.08

Ruska invazija na Ukrajino vstopa v tretje leto, miru pa ni na vidiku. Kremelj je zelo jasno povedal, da je edini cilj, ki ga bo sprejel, predaja Ukrajine, medtem ko so Ukrajinci enako jasno povedali, da se bodo še naprej borili. Kdaj in kako se bo torej ta vojna končala? O tem, kaj lahko pričakujemo, je za Foreign Policy spregovorilo več uglednih strokovnjakov.

'Brez panike, pripravljeni smo na vse, zmagali bomo'

24. 02. 2024 07.00

24. februar 2022. Bil je četrtek, ko so ruske sile vdrle v Ukrajino in začele Putinovo "posebno vojaško operacijo". Brezkompromisno vojno, ki vstopa že v svoje tretje leto.

Burna razprava o noveli energetskega zakona in zelenem prehodu

11. 01. 2024 22.41

Člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor so se na nujni seji seznanili s tematiko ukrepov na področju zelenega prehoda. Opozicijski poslanci so menili, da so deli predlagane novele energetskega zakona škodljivi, medtem ko so koalicijski poslanci opoziciji očitali zavajanje javnosti.

Izpuščena talka: Odpeljali so nas v tunele, kjer smo jedli sir in kumarice

24. 10. 2023 08.34

Hamas je v ponedeljek izpustil še dve talki. Ena od njih je 85-letna Yocheved Lifschitz, ki je iz bolnišnice sporočila, da so jo pripadniki Hamasa v Gazo odpeljali na motorju. Več kot dva tedna je skupaj z drugimi talci preživela v tunelih pod zemljo, kjer jih je na vsake dva do dni obiskalo tudi zdravstveno osebje. Tako kot Hamasovci so tudi talci jedli sir in kumarice. Izraelska vojska je v prizadevanjih za osvoboditev talcev območje Gaze zasula z letaki, na katerih prebivalce poziva, naj posredujejo podatke o talcih v zameno za denarno nagrado

Nemčija v velikih težavah

24. 09. 2023 16.05

Nemško gospodarstvo je trenutno v slabem stanju, Nemčija je v tehnični recesiji, povečujejo se odpovedi gradbenih projektov, kronično jim primanjkuje delovne sile, inflacija in obrestne mere so visoke. To bo zagotovo vplivalo tudi na razmere v Sloveniji. Nekatera podjetja posledice občutijo že sedaj. Razmere naj bi se sicer izboljšale naslednje leto.

Grozi svetovno pomanjkanje dizla?

24. 09. 2023 15.12

Cene surove nafte na svetovnih trgih rastejo že od konca junija, cene dizelskega goriva pa še hitreje. Na razmere na trgu vplivajo tudi nedavne poteze Opeca, ki je zmanjšal proizvodnjo nafte, in ruska prepoved izvoza dizla. Višje cene dizelskega goriva se prelivajo na celotno gospodarstvo, dražijo izdelke in vračajo strah pred stagflacijo.

Skupina Petrol v četrtletju s skoraj četrtino nižjim dobičkom

18. 05. 2023 12.29

Skupina Petrol je v prvih treh mesecih letos ustvarila 1,8 milijarde evrov prihodkov od prodaje oz. šest odstotkov manj kot v primerljivem obdobju lani. EBITDA se je znižal za 10 odstotkov na 59,1 milijona evrov, čisti dobiček pa je bil s 24,8 milijona evrov za 23 odstotkov nižji. Na poslovanje skupine še naprej vpliva regulacija cen energentov.

Kralj ima dve milijardi evrov, ljudje pa si sami pulijo zobe

14. 05. 2023 07.22

Koliko je kronanje Karla III. stalo, še ni znano, je pa znano, da bodo račun poravnali davkoplačevalci. In to kljub temu, da ima kralj osebnega premoženja kar za dve milijardi evrov, kot so ugotovili v Guardianu. In to kljub temu, da ljudje zelo težko živijo in da je javno zdravstvo praktično razpadlo. Razmere so tako hude, da si nekateri celo sami pulijo zobe, saj bodisi ne pridejo do zobozdravnika bodisi si ga ne morejo privoščiti. Res za to stanje ni kriva monarhija, pač pa vlada, ampak razkazovanje takšnega bogastva v težkih časih se zdi na trenutke neokusno. Navdušence nad kraljevo družino pa to prav nič ne moti.

Zlato na kolesih: 15 let stari avtodomi vredni več kot ob nakupu

21. 03. 2023 12.47

Želje, kakšne avtodome bi imeli ljudje in za kaj jih uporabljajo, ne poznajo meja. Anton Žvan je imel pred 35 leti vizijo, da bi izdeloval unikatne avtodome. Do danes jih je naredil že več kot 500, niti dva nista enaka. Naredil je že avtodom za verske obrede, potujoči pasji salon. Trenutno je v njegovi delavnici skoraj 10 metrov dolg in 15 ton težak tovornjak, ki je leta služil kot potujoča knjižnica, sedaj pa bo postal luksuzni dom na kolesih.

Cena vojne: kako močno je Putinova invazija prizadela gospodarstvo

22. 02. 2023 19.53

Leto dni po ruskem napadu na Ukrajino je nemški ekonomski inštitut izračunal vpliv vojne na svetovno gospodarstvo. Ocene so zaskrbljujoče. Prav tako pa zaenkrat nič ne kaže na konec vojne. So pa analitiki prepričani, da se bodo začeli kazati dolgoročni učinki sankcij na rusko gospodarstvo.

'Mesto smo bombardirali s kemikalijami'

13. 02. 2023 16.30

Deset dni po železniški nesreči v Ohiu, v kateri je iztirilo 50 vagonov in so v okolje uhajale strupene in rakotvorne snovi, se številni prebivalci bojijo za svoje zdravje. Čeprav so vzorci vode in zraka v mejah normale, pa se pojavljajo številne špekulacije, da lokalne oblasti in vlada skušajo prikriti razsežnosti katastrofe. Strokovnjaki pa opozarjajo, da kemikalije še vedno uhajajo v zrak in vodo in da bodo posledice ljudje morda čutili šele čez nekaj let.

Pomemben preboj: baterija iz morske soli, ki lahko bistveno zmanjša stroške

22. 12. 2022 14.59

Vaše elektronske naprave bo morda lahko kmalu poganjala cenovno ugodna baterija iz morske soli. Raziskovalci so izdelali novo nizkocenovno baterijo s štirikrat večjo zmogljivostjo shranjevanja energije kot pri litiju. Baterija, izdelana iz natrijevega sulfida – staljene soli, ki jo je mogoče predelati iz morske vode – je poceni in do okolja bolj prijazna kot trenutno obstoječe možnosti.

Golob za Politico: EU mora sprejeti trajno omejitev cen plina

19. 12. 2022 15.57

Predsednik vlade Robert Golob je v intervjuju za vplivni bruseljski časnik Politico povedal, da bi morala Evropska unija namesto začasnih ukrepov za ublažitev posledic visokih cen plina, ki jih predlaga Evropska komisija, razmisliti o sprejetju trajne omejitve cen plina. "EU potrebuje stalno, a popolnoma dinamično kapico na cene plina, da bi preprečili skokovito naraščanje cen," je dejal. Usklajen pristop držav bo po njegovem mnenju pripeljal do tega, da nas prihodnje leto ne bo skrbelo zaradi nove energetske krize.

Banka Slovenije znižala napoved gospodarske rasti, inflacija ostaja visoka

16. 12. 2022 11.46

Banka Slovenije je znižala napoved gospodarske rasti Slovenije. Če je junija napovedovala rast v višini 5,8 odstotka v letošnjem in 2,4 odstotka v prihodnjem letu, bo ta po novem petodstotna, prihodnje leto pa se bo spustila na 0,8 odstotka. Inflacija bo ostala visoka in se bo začela umirjati v drugi polovici prihodnjega leta.

Evropi prihodnjo zimo grozi pomanjkanje plina

12. 12. 2022 14.31

Če EU ne bo sprejela dodatnih ukrepov, ji prihodnjo zimo grozi pomanjkanje plina, je po pogovorih s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen v Bruslju opozoril prvi mož Mednarodne agencije za energijo Fatih Birol. Možnosti za napolnitev zalog pred zimo bo po njegovih besedah prihodnje leto namreč manj.

'Dokler bo Zelenski živ, bo še naprej premikal Evropo v smeri, ki jo želi'

08. 12. 2022 14.14

Pri Politicu so spet sestavili seznam najvplivnejših ljudi v Evropi. Poleg najvplivnejše osebe na celini je seznam razdeljen v tri kategorije – izvajalci, sanjači in motilci – vsaka pa predstavlja drugačno vrsto moči, pojasnjujejo.

Manj energije in višji izpusti, toda ...

26. 11. 2022 07.43

Kljub vsem naložbam v obnovljivo energijo, se svetovni izpusti toplogrednih plinov še naprej povečujejo. Dogaja se paradoks, ki ga je raziskal okoljski ekonomist Aljoša Slameršak. V študiji, objavljeni v ugledni reviji Nature, je potrdil, da bosta izgradnja in vzdrževanje nizkoogljičnega energetskega sistema že sama po sebi zahtevala veliko dodatne energije, pri čemer bo velik del pridobljen iz fosilnih goriv, toda: "Zeleni energetski prehod moramo izvesti čimprej, sicer bodo posledice neukrepanja katastrofalne."

'Planet še vedno na urgenci': gora domače naloge in malo časa

20. 11. 2022 07.41

Na podnebni konferenci ZN v egiptovskem Šarm el Šejku so delegati potrdili dogovor glede mehanizma finančne pomoči državam v razvoju zaradi gospodarske in družbene škode podnebnih sprememb, ki je bil eden najtrših orehov v pogajanjih. Gre za zgodovinski dogovor, ki ga države v razvoju pozdravljajo. Številna ključna vprašanja o financiranju še vedno ostajajo neodgovorjena, poleg tega pa je konferenca kljub temu prinesla (pre)malo napredka pri odpravljanju ključnega vzroka globalnega segrevanja, kurjenju fosilnih goriv.

Do konca leta naj bi se podražili meso, mesni izdelki in jajca

08. 11. 2022 19.05

Hrana bo očitno še dražja, čeprav so se cene surovin na svetovnih trgih nekoliko umirile. Kmete in predelovalno industrijo najbolj skrbijo cene plina in elektrike, ki so še vedno zelo visoke, pa tudi cene umetnih gnojil, ki – kot pravijo – podirajo rekorde. Že do konca leta naj bi se zato podražili meso, mesni izdelki in jajca.

'Ljudje ne morejo pokriti stroškov goriva in hrane'

24. 10. 2022 11.20

V šestih nemških mestih se je zbralo več deset tisoč protestnikov, ki so zahtevali pravičnejšo porazdelitev vladnih sredstev za prihajajoče visoke cene energije in življenjskih stroškov ter hitrejši prehod od fosilnih goriv. Protestov se je skupno udeležilo okoli 24.000 ljudi, samo v Berlinu naj bi se jih je denimo zbralo okoli 6000. Protesti so potekali pod geslom "Skupaj skozi krizo - zagotovite socialno varnost in končajte odvisnost od fosilnih goriv". Poleg nemških mest, se protesti odvijajo tudi po drugih evropskih mestih, vsi z istim namenom.

Januarja prihaja neizbežna 'energetska nevihta'

22. 10. 2022 07.38

Kdor te dni spremlja borzne cene na trgu zemeljskega plina, se verjetno sprašuje, zakaj v Bruslju zganjajo tak 'halo'. Če je bila še avgusta cena megavatne ure na plinskem vozlišču TTF vredna 350 evrov, je padla na okoli 120 evrov. Toda naj vas to ne zavede. Razmere ostajajo skrb vzbujajoče, le toplo vreme je trenutno bolj naklonjeno prebivalcem, manj pa trgovcem z zemeljskim plinom. Razmerje se lahko spremeni že s prvimi resnejšimi ohladitvami, zato so evropski voditelji skovali 'dinamičen cenovni koridor'.

Potrošnike vse bolj zavirajo cenovni pritiski, zaupanje padlo na najnižjo raven

18. 10. 2022 11.44

Svetlejši časi gospodarske rasti v evrskem območju se zaradi inflacijskih pritiskov, energetske krize in zaostrovanja denarne politike oddaljujejo. Septembrski kazalniki zaupanja odražajo krčenje gospodarske aktivnosti v evrskem območju, zaupanje med potrošniki pa je na najnižji izmerjeni ravni. Tudi v Sloveniji se je vrednost kazalnika gospodarske klime septembra opazno znižala in padla pod dolgoletno povprečje. Potrošnja gospodinjstev je bila v poletnih mesecih podobna kot v drugem četrtletju, ko je že nekoliko upadla, vedno bolj pa jo zavirajo cenovni pritiski, padanje kupne moči in večja previdnost potrošnikov, v publikaciji Ekonomsko ogledalo ugotavlja Umar.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

'Evropa mora zmanjšati porabo plina, potreben je devetodstotni rez'

03. 10. 2022 15.12

Če želi Evropa preživeti zimo, mora zmanjšati porabo plina, je opozorila Mednarodna agencija za energijo. Izpostavila je grožnjo popolne prekinitve dobave plina iz Rusije in s tem povezano tveganje padca zalog v evropskih plinskih skladiščih.

Rebalans z najvišjo porabo doslej: epidemija in draginjski ukrepi

28. 09. 2022 06.31

DZ je sprejel rebalans državnega proračuna, s katerim se odhodki zvišujejo za 640 milijonov evrov na doslej najvišjih 14,6 milijarde evrov. Višje od lani jeseni so načrtovani tudi prihodki, znašali naj bi 12,5 milijarde evrov oz. 1,1 milijarde evrov več. Državna blagajna bo leto končala s nekaj več kot dvema milijardama evrov primanjkljaja. Proračuna za naslednji dve leti sta usmerjena v zdravstvo, zelene politike in trajnostni razvoj, zato bodo v ospredju projekti, podprti z evropskimi viri iz mehanizma za okrevanje in odpornost, je na novinarski konferenci pojasnil finančni minister.

Golob o možnosti nacionalizacije energetskih podjetij. Bo prvi na vrsti Geoplin?

27. 09. 2022 09.25

Po šestih urah so poslanke in poslanci končali razpravo o predlogu rebalansa letošnjega državnega proračuna. Po besedah premierja Roberta Goloba je predlog dobra popotnica za zaključek tega leta in za to, da bo Slovenija skozi energetsko krizo prešla s čim manj praskami. Že v kratkem je za zagotavljanje oskrbe z energijo možna nacionalizacija katerega od energetskih podjetij, je dodal. Po neuradnih informacijah bi država lahko prihodnji mesec dokapitalizirala Geoplin, ki je največji trgovec z zemeljskim plinom pri nas.

Eskalacija vojne: referendumi na zasedenih ozemljih, mobilizacija v Rusiji?

20. 09. 2022 14.54

Po zadnjih uspehih ukrajinskih enot na harkovskem območju bi lahko sledila dodatna eskalacija vojne. Separatistične vlade v luganski, donecki, zaporoški in hersonski oblasti so napovedale izvedbo referendumov na okupiranih območjih Ukrajine o priključitvi Rusiji. Referendumi bodo po napovedih potekali med 23. in 27. septembrom. V primeru izglasovanja priključitve Rusiji bi ta lahko razširila svoje delovanje onkraj omejitev t. i. posebne vojaške operacije, saj bi vsak napad na okupirano območje razumela kot napad na Rusijo. Duma je medtem sprejela zakon, ki uvaja pojme mobilizacija in vojno stanje v kazenski zakonik, predvideva pa tudi ostre kazni za ropanje in prostovoljno predajo.

Dve nemški jedrski elektrarni do spomladi ostajata v pripravljenosti

06. 09. 2022 16.46

Nemčija je sporočila, da dve jedrski elektrarni na jugu države do spomladi ostajata v pripravljenosti. Država ima sicer v načrtu, da do konca letošnjega leta ukine jedrski vir energije. Napoved o pripravljenosti elektrarn je sledila stresnemu testu energetskega sistema, s katerim so preverili, kakšna je varnost nemškega električnega omrežja pred prihajajočo zimo. Medtem se je v zadnjem letu, tudi zaradi vojne v Ukrajini, naklonjenost nemških državljanov do jedrske energije povečala, kažejo ankete.