pomanjkanje pitne vode

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Amnesty International vlado pozval k zagotovitvi vode v vseh romskih naseljih

19. 11. 2024 17.11

Predstavniki Amnesty International Slovenije, romskih organizacij in Romov so na novinarski konferenci v Ribnici opozorili, da v Sloveniji petina romskih naselij še vedno nima pitne vode, čeprav je pravica do vode po ustavi zagotovljena človekova pravica. Vlado so zato s posebno peticijo pozvali, naj zagotovi vodo tam, kjer je še nimajo.

Posledice poplav v Braziliji se kažejo: več mrtvih zaradi leptospiroze

26. 05. 2024 11.56

V brazilski zvezni državi Rio Grande do Sul se je po grozovitih poplavah pojavila še prenosljiva bolezen leptospiroza, so potrdile oblasti. Štiri osebe so umrle zaradi te bolezni, preiskujejo pa še 800 drugih primerov. Poplave so sicer prizadele več kot 2,3 milijona Brazilcev iz 469 občin, umrlo je več kot 165 ljudi, veliko jih še pogrešajo.

Poslanci Svobode zahtevajo priznanje Palestine: 'Za to morijo ni opravičila'

21. 03. 2024 08.57

V poslanski skupini Gibanje Svoboda opozarjajo, da se nasilje na dnevni ravni nad Palestinci v Gazi zgolj stopnjuje, povečuje se število ranjenih, razseljenih in umrlih oseb. Ob tem pozivajo, da niso več pripravljeni le spremljati te morije, vlado Republike Slovenije pa pozivajo, naj prizna Palestino kot neodvisno in suvereno državo v mejah pred izraelsko okupacijo leta 1967. Tudi premier podpira priznanje Palestine. Kdaj naj bi se to zgodilo, pa ni želel napovedati.

Borrell opozarja: Lakota se v Gazi uporablja kot orožje

13. 03. 2024 08.39

Josep Borrell, visoki zunanjepolitični predstavnik EU, je nedavno opozoril, da se lakota v Gazi uporablja kot vojno orožje. Pomanjkanje pomoči na tem območju pa je označil za katastrofo, ki ni naravnega izvora, temveč jo je v celoti ustvaril človek. Zaščita in pomoč civilistom na območju Gaze morata biti naloga številka ena za Izrael, je izjavil ameriški državni sekretar Antony Blinken. Hkrati se je nekoliko oddaljil od izjav Josepa Borrella.

Izraelska vojska trdi, da je zasedla poveljniški center Hamasa

05. 12. 2023 08.27

Izraelska vojska je sporočila, da je prodrla v begunsko taborišče Džabalija na severu Gaze in zasedla poveljniški center Hamasa. Izraelske sile krepijo tudi operacije na jugu palestinske enklave, kjer naj bi ob meji z Egiptom dovolili dobavo humanitarne pomoči. Medtem v Gazi obnavljajo prekinjene telekomunikacijske povezave. Agencija ZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA) je ponovila, da v Gazi trenutno ni varnega kraja.

Po potresu v Afganistanu: 'Svet zdaj ne sme odvrniti pogleda'

10. 10. 2023 15.54

V državi, ki jo je že tako močno prizadela gospodarska kriza in opustošila vojna, se zdaj soočajo še s posledicami potresa, v katerem je umrlo več kot 2000 ljudi, še več pa jih je bilo ranjenih. Mednarodne skupine za pomoč se zdaj v Afganistanu trudijo, da bi pomagale preživelim.

Korošci stopili skupaj, rokave zavihali tudi najmlajši

07. 08. 2023 08.59

S Koroške se vrstijo prizori uničenja, ki ga je za seboj pustila deroča voda. Prevrnjeni avtomobili, prelomljene deske, podrta drevesa, polomljene veje. In kupi peska ter blata. Fotografije s terena so pretresljive. V regiji je zdaj v ospredju sanacija, vzpostavljanje cestnih povezav in vodooskrbe. Za delo so prijeli vsi, tudi najmlajši.

Črna na Koroškem po več dneh dostopna tudi po tleh, stanje ostaja resno

06. 08. 2023 10.13

Črna na Koroškem ni več odrezana od sveta. Pristojnim službam je namreč iz smeri Šoštanja uspelo utrditi zasilno makadamsko pot, po kateri lahko do kraja dostopajo terenska in intervencijska vozila. Po tej poti potekajo evakuacije in nujno potrebna oskrba. S konvojem vojaških vozil, kruhom in vodo so dosegli Mežico, skupaj z njimi pa je bila tudi naša ekipa, ki pravi, da se domačini trudijo ostati pozitivni. "Korošci smo trdoživi," pravijo. Tako v Črni kot v Mežici, kjer stanje ostaja resno, se je lahko popoldan na domove vrnilo več evakuiranih oseb.

Varčevanje z vodo

17. 07. 2023 00.15

Trajnostno ravnanje z vodnimi viri postaja vse bolj pomembno, zato premislimo o ukrepih za varčevanje s pitno vodo. Veliko je povpraševanja po alternativnih virih vode in preudarni rabi te dragocene tekočine.

'Da otrok ne živi v miru in ne ve, kje so njegovi starši, je nasilje nad otrokom'

16. 07. 2023 18.55

Sudan je na robu propada, saj se sile, zveste dvema konkurenčnima generaloma, borijo za nadzor nad severnoafriško državo, bogato z viri. Po podatkih Združenih narodov je v spopadu, ki še traja, umrlo več sto ljudi, več tisoč jih je ranjenih, več sto tisoč pa razseljenih. Številne države so zaradi tega evakuirale osebje iz Sudana in za nedoločen čas zaprle diplomatska predstavništva.

'Vsaka kaplja šteje, vsak liter šteje': Povezava rižanskega in tržaškega vodovoda

22. 05. 2023 16.46

V Trstu sta direktorja Rižanskega vodovoda Koper in podjetja AcegasApsAmga podpisala pogodbo o začetku delovanja povezave med Elerji in Korošci (Santa Barbara), skozi katero lahko teče 15 litrov vode na sekundo. Cilj sodelovanja je veliko bolj zmogljiva povezava prek Škofij.

Civilna družba: Salonit ne izvaja ustreznih meritev

12. 05. 2023 12.45

Družba Salonit Anhovo se srečuje z novimi očitki civilne družbe glede spoštovanja okoljskih zahtev pri sosežigu odpadkov v anhovski cementarni. Društvo Eko Anhovo in dolina Soče je na inšpektorat za okolje in prostor podalo prijavo suma kršitve okoljevarstvenega dovoljenja, saj da Salonit ne zagotavlja ustreznih meritev temperature sosežiga. Salonit je očitke zavrnil. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, delujejo po veljavnih predpisih in v celoti spoštujejo okoljevarstveno dovoljenje.

Tudi zdravniki UKC proti kanalu C0: Uničili bomo kakovostno pitno vodo

12. 04. 2023 10.00

"Načrtovani kanalizacijski kanal C0, zgrajen iz cevi z omejeno življenjsko dobo, bo postavljen na vodovarstveno območje za vedno," opozarjajo v odprtem pismu, ki ga je podpisalo 31 zdravnikov iz ljubljanskega kliničnega centra, podprl pa tudi strokovni svet naše največje bolnišnice. Potomcem bomo uničili kakovostno pitno vodo, opozarjajo, težave pa bi utegnili imeti tudi sami. Ob tem so orisali ne tako neverjeten scenarij, ko bi se zaradi neustrezne vode lahko začele širiti tudi bolezni.

Za srednjeročno oskrbo Istre z vodo na voljo 92 milijonov evrov

30. 03. 2023 17.42

Med srednjeročnimi ukrepi za zagotavljanje ustreznih količin pitne vode slovenski Istri, ki jih je potrdila vlada, je nadgradnja kraškega vodovoda iz Brestovice in izgradnja novega povezovalnega vodovoda iz vodarne Korotan pri Postojni do Rodika. Za investicije, ki naj bi bile izvedene v treh do štirih letih, je na voljo 92 milijonov evrov.

Odkritje poginulega goveda na Koroškem: lastnico kazensko ovadili

29. 03. 2023 16.24

Po odkritju zelo slabih higienskih razmer in poginulega goveda na kmetiji v Podgori nad Kotljami je uradni veterinar ta teden na Okrožno državno tožilstvo v Slovenj Gradcu podal kazensko ovadbo. Vzrok pogina goveda so bili v gmoto zavozlani trakovi plastične folije, so pojasnili na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Veterinar odvzeta goveda s koroške kmetije napotil v redni zakol

20. 03. 2023 13.55

Po odkritju zelo slabih higienskih razmer in poginulih govedi na kmetiji v Podgori nad Kotljami so pristojni v četrtek opravili odvzem preostalih 13 govedi, nato pa je po veterinarskem pregledu uradni veterinar v petek vseh 13 govedi napotil v redni zakol, so pojasnili na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Mestni svet odločil: Poplas Susičevi 993,81 evra nagrade za uspešnost

27. 02. 2023 05.56

Ljubljanski mestni svet je po naših informacijah odločil o podaji soglasja k izplačilom nagrad za delovno uspešnost delu vodstva Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana za 2021. Antonija Poplas Susič bo prejela 993,81 evra nagrade za delovno uspešnost. Zdravnica in svetnica Tina Bergant je dejala, da je nagrajevanje tistih, ki so odgovorni za pomanjkanje zdravnikov, absurdno.

Pomanjkanje pitne vode, izsušene reke in ekstremna suša

02. 01. 2023 19.00

Minulo leto so zaznamovale izredno visoke temperature, ki niso prizadele zgolj Slovenije, ampak večji del Evrope. Na vrhuncu poletne vročine so kmetje prestrašeno pogledovali na polja, saj so sušne razmere napovedovale, da bo pridelka mnogo manj kot običajno ali pa ga sploh ne bo. V slovenski Istri so prebivalci trepetali, kdaj bo napočil dan, ko iz pip ne bo več pritekla voda. Po Evropi pa so zaradi nizkega vodostaja načeloma mogočnih rek na dan pogledale številne, do lanskega leta potopljene znamenitosti.

'Ne moreva pomivati, kuhati in se ogreti. Balkon je postal hladilnik'

30. 11. 2022 11.32

Zaradi pomanjkanja pitne vode in elektrike v ukrajinski prestolnici so mestne oblasti v začetku tedna premišljevale, da bi odredile delno evakuacijo. Kasneje je župan prebivalce pozval, naj območje, če le lahko, zapustijo. Mladi par s trimesečnima dvojčkoma, ki še vztraja v v središču mesta, je podrobneje opisal razmere.

'Če ne bomo ukrepali, naše občine kmalu ne bo več. Kje so alarmi?'

17. 11. 2022 14.18

Je bilo za občino Kanal ob Soči že včeraj prepozno? Odhajanje mladih in staranje prebivalstva, ki sta posledica nezadržne centralizacije, namreč ogrožata njen obstoj. Po zadnjih podatkih SURS-a ima občina 5245 prebivalcev, kar pomeni, da kmalu ne bo več izpolnjevala osnovnega pogoja za ustanovitev, kar je 5000 prebivalcev. V zadnjih 20 letih je sicer število mladih v občini v starostni skupini 19–26 let upadlo za kar 62 odstotkov.

Združeni narodi svarijo pred naraščanjem primerov kolere na Haitiju

26. 10. 2022 06.58

Koordinatorka za humanitarne zadeve ZN na Haitiju Ulrika Richardson je v torek opozorila, da na Haitiju še naprej narašča število okužb s kolero in je potrebno hitro posredovanje za zajezitev izbruha. Od minulega četrtka do nedelje je število okužb naraslo s 1000 na skoraj 2000, doslej pa je umrlo 40 oseb.

Po 12 letih se je kolera vrnila na Haiti

06. 10. 2022 18.38

V karibski državi Haiti, ki se sooča s politično in gospodarsko krizo, je bilo ugotovljenih več primerov kolere. Smrtonosna okužba je po navedbah haitijskega ministrstva za zdravje ubila že osem ljudi, po podatkih medicinske humanitarne skupine Medecins Sans Frontieres pa je bilo ugotovljenih 68 novih primerov. Veliko večino primerov kolere so zaznali pri otrocih.

V Loški dolini se soočajo s hudim pomanjkanjem pitne vode

13. 09. 2022 12.53

Loška dolina se sooča s hudim pomanjkanjem pitne vode, saj je primarna vrtina zaradi suše usahnila že julija, nadomestna pa v teh dneh. Do vodohrama v Loški dolini zdaj dovažajo pitno vodo iz Postojne, je povedal poveljnik notranjskega regijskega štaba Civilne zaščite Sandi Curk.

Dež za nekaj dni ublažil kritično pomanjkanje vode v slovenski Istri

16. 08. 2022 12.45

Podaljšani konec tedna, ki so ga v slovenski Istri pričakovali s strahom, se je iztekel brez redukcij oskrbe s pitno vodo. Poraba se je sicer povečala, a je padlo nekaj dežja, pa tudi s Planinskega polja so pripeljali največ vode doslej. Kljub temu vse omejitve ostajajo v veljavi, so poudarili na Rižanskem vodovodu.

Pomanjkanje vode v Istri najhujše v 35 letih: 'Črn scenarij zagotovo sledi'

15. 07. 2022 16.35

Skupščina javnega podjetja Rižanski vodovod je uvedla dodatne ukrepe po občinskem odloku iz leta 1987, ko so morali v Slovenski Istri zaradi pomanjkanja vode zadnjič zapreti pipe. Po prepovedi uporabe pitne vode za kmetijske namene so zdaj še druge gospodarske subjekte pozvali k znižanju porabe za 30 odstotkov. Razmere so torej najslabše v 35 letih.

'Redukcijam pitne vode na Obali se najverjetneje ne bomo mogli izogniti'

07. 07. 2022 13.25

Prazne fontane, nedelujoči tuši na plažah, presušena tla ... To so podobe slovenske Istre, ki se sooča s hudo sušo. Tako hudo je, da se letos redukcijam vode, obdobjem, ko iz pip na Obali ne bo pritekla voda, najbrž ne bo mogoče izogniti. Kdaj se obeta ta scenarij, ko druge rešitve več ne bo, v rižanskem vodovodu ne morejo napovedati, saj je vse odvisno od tega, kdaj bo treba vodo začeti vračati v sistem. In obeti niso najboljši. Naš hišni prognostik napoveduje, da se vsaj do 20. julija ne pričakuje obilnejših padavin, situacijo pa bo še dodatno zaostrila vročina, ki se vrača naslednji teden.

V Italiji najhujša suša v zadnjih 70 letih: v Padski nižini ogrožena polovica živinoreje

03. 07. 2022 18.01

Visoke temperature in pomanjkanje padavin pestijo sosednjo Italijo, ki se spopada z najhujšo sušo v zadnjih 70 letih. Kmetje naj bi izgubili do 40 odstotkov pridelka, v Padski nižini je ogrožena polovica živinoreje. Na vedno daljši seznam mest, ki omejujejo porabo pitne vode, se je vpisala tudi Verona. Zalivanje vrtov in športnih igrišč, pranje avtomobilov in polnjenje bazenov je odslej prepovedano, kršiteljem pa grozi do 500 evrov kazni. Nadpovprečno vroče je sicer po domala vsej Evropi, ki podira neslavne temperaturne rekorde.

V Veroni zaradi suše uvajajo omejitve porabe pitne vode

02. 07. 2022 18.18

Mestne oblasti v Veroni na severovzhodu Italije so napovedale omejitve uporabe pitne vode zaradi trajajoče hude suše, ki povzroča vse večje težave po celotni Italiji, med drugim tudi v Rimu, Milanu, Lombardiji in ob reki Pad.

Opozorila so bila zaman: težave so tukaj

28. 06. 2022 06.00

Premalo je posluha za strokovne ugotovitve, ki so nam omogočale pripravo postopkovnikov za odziv na trenutne razmere, pravi agrometeorologinja Andreja Sušnik. Časa je bilo dovolj, ampak še vedno se v lastni coni udobja mnogi prepričujejo, da je to morda le kratkotrajna zgodba, ki bo minila, ampak težave so tukaj. Lahko se zgodi tudi, da se bomo v tradicionalno z vodnimi viri bogati Sloveniji morali odločati, komu dati prednost.