pomanjkanje padavin

Sneg je 'gnoj' postal
01. 02. 2025 18.10"Imel sem rad vso pomlad, zelene livade s teboj," se v misli prikradejo zvoki ponarodele uspešnice Ivana Hudnika, ko se odpre pogled na Kranjsko Goro. S tem, da ni pomlad, ampak januar, ki je najbolj zimski mesec. Melodijo v glavi prekinjajo le beli pasovi sredi zelenih livad, po katerih vijugajo najbolj vztrajni ljubitelji tega športa, ki jih je ta teden s proge enkrat že pregnalo močno deževje. A kranjskogorska smučarija mora letos spisati še eno tekmovalno poglavje. Po lanskoletni prisilni odpovedi Pokala Vitranc, organizatorji skupaj z žičničarji tokrat že od novembra vihajo rokave, da bi jim marčevski tekmi uspelo izpeljati. Čeprav so pred mesecem dni "posvojili" maribosko Zlato lisico, jim njena podlaga še ne omogoča mirnega spanca.

Bolezni rastlin, popokani sadeži, skop pridelek ... cene pa zgolj rastejo
13. 08. 2024 11.27Zapuščeni sadovnjaki na Siciliji, močan upad proizvodnje na severu Italije ... Podnebne spremembe in vročina ogrožajo letino sadja in zelenjave pri naših zahodnih sosedih. Slednje že kaže resne posledice za kmetijska podjetja, kmalu pa bi se lahko s podobnimi težavami soočila tudi Avstrija. Polja na njenem jugu namreč rumenijo pod žgočim soncem, cene izdelkov pa posledično rastejo. Medtem so zaradi vročine in suše, dejavnika, ki sta pospešila zorenje grozdja, začeli že konec julija.

Temperature zbujajo skrb: zvončki prehitevali za mesec, sadno drevje se že odpira
27. 02. 2024 10.03V Sloveniji v nasprotju z nekaterimi sredozemskimi območji in deli severne Evrope trenutno ni večjih težav s sušo. Padavin je bilo januarja celo več od povprečja, vendar pa skrb zbujajo nadpovprečno visoke temperature. Trenutno razmeroma ugodna vodna bilanca zato še ne zagotavlja optimalnih razmer za razvoj rastlin spomladi in poleti.

Neomejen dostop do vode: luksuz, ki ga počasi izgubljamo
16. 10. 2023 11.52Voda je v središču naraščajoče globalne krize, ki grozi ljudem in vsem bitjem na Zemlji, v poročilu z zgovornim naslovom "Visoka cena poceni vode" opozarja organizacija za varstvo narave WWF. V 50 letih je svet izgubil tretjino močvirnih območij, medtem ko so se populacije sladkovodnih živali povprečno zmanjšale za kar 83 odstotkov. Za večino Evrope dostop do vode še vedno ni vprašljiv, čeprav so v nekaterih delih, recimo v Španiji, že občutili, kako je, ko je prične primanjkovati.

Trupla žrtev poplav naplavilo na 100 kilometrov oddaljene plaže
15. 09. 2023 13.40Število smrtnih žrtev v libijskem obalnem mestu Derna, ki so ga prizadele katastrofalne poplave, je po ocenah humanitarnih organizacij naraslo na 11.300. Še vedno pogrešajo več kot 10.000 ljudi. Trupla žrtev, ki jih je odneslo morje, je medtem naplavilo na plaže, ki so od Derne oddaljene 100 kilometrov in več.

Po vetrolomu in napadu podlubnikov ujma kmetom odnesla še krmo in uničila travnike
21. 08. 2023 18.32Ministrica za kmetijstvo Irena Šinko je v Mežiški dolini obiskala nekaj v ujmi prizadetih kmetij. "Situacija ni lepa, videti je, da je voda naredila ogromno škode. Tega ne bo možno sanirati v zelo kratkem času, ampak bo trajalo leta in leta, da se sploh vzpostavi rodovitna zemlja in obnovi travinje," je ocenila ob obisku.

Letošnje poletje verjetno brez hujše vročine in suše, a z več neurji
01. 06. 2023 08.20Začelo se je meteorološko poletje. Za razliko od lani, ko sta nas v tem delu leta že pestili vročina in suša, letos v najtoplejši letni čas vstopamo s precej bolj zmernimi temperaturami, ki bodo vztrajale še vsaj kakšna dva tedna. Tudi sicer naj bi bilo letošnje poletje z vročino nekoliko prizanesljivejše od najbolj vročih poletij do zdaj. Hujše suše verjetno ne bo, nam pa zato preti druga nevarnost. Zaradi pogostega mešanja zelo toplega in hladnejšega zraka je namreč pričakovati več neviht, ob tem pa bodo verjetno pogostejša tudi neurja s točo.

Izjemna poletna sezona, zlasti v visokogorju. Delež tujcev že 58-odstoten
26. 10. 2022 07.52V Planinski zvezi Slovenije so zadovoljni z letošnjim obiskom predvsem koč v visokogorju. Do konca septembra 2022 je bilo v planinskih kočah 120.000 nočitev, kar je primerljivo oziroma celo za odtenek več od sicer rekordnega leta 2019. Ne glede na zelo uspešno sezono obiska hribov pa v sredogorju ni bilo presežkov.

Katastrofa za katastrofo: presušeni zemlji Azije zdaj grozi 'utopitev'
31. 08. 2022 10.17Neprizanesljivi udarci poplav, suše, tropskih neviht in vročinskih valov so udarili tudi po Aziji. Medtem ko se Pakistan utaplja v poplavah "svetopisemskih razsežnosti", ki so prekrile kar tretjino države, Kitajska beleži rekordno visoke temperature, ki so v središču države sprožile obsežne požare ter izsušile številne reke. Najhujši vročinski val, ki ga je ta država zabeležila doslej, se sicer ob napovedanem deževju končuje, vendar pa težave in nevarnosti ostajajo.

Evropski obraz suše: prezgodnja trgatev grozdja, opustošene oljke
29. 08. 2022 13.26Trgatev grozdja, ki se je v Franciji navadno začela sredi septembra, se je zdaj zaradi hude suše in vinske industrije, ki si prizadeva prilagoditi nepredvidljivim učinkom podnebnih sprememb, pričela prej kot kdaj koli prej – sredi avgusta. Španski proizvajalci oljčnega olja tožijo, da je njihov pridelek opustošila najhujša suša doslej. Obnesle se niso niti sončnice.

'Suša' na Kredarici: omejeno število mest v koči, vode le še za deset dni
27. 08. 2022 08.03Zaradi pomanjkanja padavin imajo težave z zagotavljanjem vode tudi slovenske visokogorske planinske koče, med drugim na najvišje ležeči postojanki pod Triglavom. Kot pravi oskrbnik Triglavskega doma na Kredarici Herman Uranič, imajo vode le še za približno deset dni. Že nekaj časa imajo tudi omejeno število mest, ki jih je mogoče rezervirati.

Pred nami toplejši, a tudi soparni in nevihtno pestri dnevi
25. 08. 2022 07.48Kljub nekoliko nižjim temperaturam, ki jih beležimo v zadnjih dveh tednih, poletje še ni reklo zadnje besede. V prihodnjih dneh se bo namreč k nam širil toplejši zrak, ki nam bo spet prinesel temperature blizu 30 stopinj Celzija. Ker pa bo ozračje precej soparno, nas ne smejo presenetiti plohe in nevihte, ki se bodo lahko pojavljale tudi v nočnih urah. Nevihte bodo spremljali lokalno močnejši nalivi, predvsem v petek popoldne pa se bo lahko razvilo tudi kakšno krajevno neurje s točo.

Kitajske reke zaradi suše izsušene, delovanje hidroelektrarn oteženo
22. 08. 2022 09.06Na Kitajskem se to poletje soočajo z dolgotrajnimi vročinskimi valovi in rekordno sušo, ki je znižala gladine rek do kritičnih meja. Najhuje je na jugozahodu države, kjer pomanjkanje padavin povzroča težave v gospodarstvu, oteženo je tudi delovanje hidroelektrarn. Povpraševanje po električni energiji se je medtem povečalo za 25 odstotkov.

Bodo Britanci po novem kupovali 'prismuknjeno' zelenjavo?
18. 08. 2022 11.09V Veliki Britaniji zaradi suše pridelajo vse več t. i. prismuknjene zelenjave in sadja. Ti pridelki so navadno iste kvalitete, imajo pa bolj nenavadne oblike, kot smo jih sicer vajeni. Kmetovalci zato pozivajo trgovine z živili in potrošnike, naj pridelkov "na podlagi njihovega videza ne diskriminirajo".

Dež za nekaj dni ublažil kritično pomanjkanje vode v slovenski Istri
16. 08. 2022 12.45Podaljšani konec tedna, ki so ga v slovenski Istri pričakovali s strahom, se je iztekel brez redukcij oskrbe s pitno vodo. Poraba se je sicer povečala, a je padlo nekaj dežja, pa tudi s Planinskega polja so pripeljali največ vode doslej. Kljub temu vse omejitve ostajajo v veljavi, so poudarili na Rižanskem vodovodu.

Gladina Rena tako nizka, da ogroža največje evropsko gospodarstvo
13. 08. 2022 11.00Evropska reka Ren postaja presuha, ovira dobavne verige in povzroča več težav nemškemu gospodarstvu. Nizek vodostaj ovira ladijski promet, tovorne ladje morajo zdaj prenašati manjše tovore, transportni stroški pa le naraščajo. Upadajoča gladina reke pa bo omejila tudi pošiljke energentov ter prevoz kemikalij in žita

Živo srebro bi lahko doseglo 37 stopinj Celzija, suša se bo stopnjevala
05. 08. 2022 09.17Agencija za okolje opozarja, da bo sredi dneva in popoldne v notranjosti Slovenije in na Primorskem velika toplotna obremenitev. Za Primorsko velja enako tudi v soboto. Tam je sicer razglašena zelo velika požarna ogroženost v naravi, velika nevarnost pa je tudi drugod. Najvišje dnevne temperature bi lahko dosegle 37 stopinj Celzija. V nedeljo bo na Primorskem še vroče, drugod pa naj bi vročina popustila.

Bohinjsko jezero se je julija ogrelo kot še nikoli do zdaj
04. 08. 2022 15.48Bohinjsko jezero je kot ogledalo letošnjemu poletju. Po podatkih Agencije RS za okolje je bila srednja mesečna temperatura vode v jezeru julija 23,7 stopinje Celzija. Jezero se je tako ob zelo majhnem dotoku vode iz zaledja ogrelo kot še nikoli v času dolgoletnih meritev.

Kaj lahko prebivalce Obale reši pred redukcijami vode?
16. 07. 2022 19.54Prebivalce slovenske Obale skrbi preveč suho vreme. Zdi se, da samo še čudež prebivalce lahko reši pred redukcijami vode, opozarjajo na Rižanskem vodovodu. Takšne krize z vodo ne pomnijo, so pa nazadnje na Obali imeli redukcije leta 1987. To ne pomeni le, da bo oskrba z vodo začasno motena, celo obvezno bi jo bilo prekuhavati.

Klimatologi: količina padavin v Sredozemlju bo vse manjša
10. 07. 2022 09.18V Evropi bodo v prihodnosti poletja in zime bolj suhe, napovedujejo raziskovalci nemške državne meteorološke službe DWD. Količina padavin v Sredozemlju se bo na dolgi rok zmanjšala, v kolikšni meri, pa bo odvisno od obsega globalnega segrevanja. Raziskava predvideva tudi nevarnost večje suše v srednji in zlasti v zahodni Evropi.

'Redukcijam pitne vode na Obali se najverjetneje ne bomo mogli izogniti'
07. 07. 2022 13.25Prazne fontane, nedelujoči tuši na plažah, presušena tla ... To so podobe slovenske Istre, ki se sooča s hudo sušo. Tako hudo je, da se letos redukcijam vode, obdobjem, ko iz pip na Obali ne bo pritekla voda, najbrž ne bo mogoče izogniti. Kdaj se obeta ta scenarij, ko druge rešitve več ne bo, v rižanskem vodovodu ne morejo napovedati, saj je vse odvisno od tega, kdaj bo treba vodo začeti vračati v sistem. In obeti niso najboljši. Naš hišni prognostik napoveduje, da se vsaj do 20. julija ne pričakuje obilnejših padavin, situacijo pa bo še dodatno zaostrila vročina, ki se vrača naslednji teden.

Nalivi nemočni proti suši, naslednji teden pa spet nad 35 stopinj Celzija
06. 07. 2022 19.39Letošnja suša je podobna tisti katastrofalni iz leta 2003, pravijo na Agenciji za okolje. Tako suho v prvi polovici leta pa denimo na Primorskem še ni bilo. Neurja z obilnim deževjem se v tako hudi vročini skoraj ne poznajo, ker voda zelo hitro izhlapi, ostaja zemlja suha. Po besedah vremenoslovcev so razmere, ki jih imamo letos v začetku julija, sicer običajne za konec avgusta ali začetek septembra. In kot kaže, se bodo še zaostrovale. Prihodnji teden je namreč napovedan nov vročinski val s temperaturami nad 35 stopinj Celzija.

V Italiji najhujša suša v zadnjih 70 letih: v Padski nižini ogrožena polovica živinoreje
03. 07. 2022 18.01Visoke temperature in pomanjkanje padavin pestijo sosednjo Italijo, ki se spopada z najhujšo sušo v zadnjih 70 letih. Kmetje naj bi izgubili do 40 odstotkov pridelka, v Padski nižini je ogrožena polovica živinoreje. Na vedno daljši seznam mest, ki omejujejo porabo pitne vode, se je vpisala tudi Verona. Zalivanje vrtov in športnih igrišč, pranje avtomobilov in polnjenje bazenov je odslej prepovedano, kršiteljem pa grozi do 500 evrov kazni. Nadpovprečno vroče je sicer po domala vsej Evropi, ki podira neslavne temperaturne rekorde.

Opozorila so bila zaman: težave so tukaj
28. 06. 2022 06.00Premalo je posluha za strokovne ugotovitve, ki so nam omogočale pripravo postopkovnikov za odziv na trenutne razmere, pravi agrometeorologinja Andreja Sušnik. Časa je bilo dovolj, ampak še vedno se v lastni coni udobja mnogi prepričujejo, da je to morda le kratkotrajna zgodba, ki bo minila, ampak težave so tukaj. Lahko se zgodi tudi, da se bomo v tradicionalno z vodnimi viri bogati Sloveniji morali odločati, komu dati prednost.

Suša na zahodu države bi lahko ob ekstremni vročini prešla v izredne razmere
27. 06. 2022 12.31Glede na podatke Arsa smo v preteklem tednu na zahodnem delu Slovenije beležili izrazito sušo, vročinski val in pomanjkanje padavin pa stanja tudi ta teden ne bosta izboljšala. "Oranžne cone lahko v nekaj dneh ob tako ekstremi vročini, kot je napovedana za ta teden, preidejo tudi v izredne razmere," opozarja Andreja Sušnik, agrometeorologinja iz Arsa. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije medtem pravijo, da lahko v sušnih razmerah vsi prispevamo k manjši porabi vode.

Sušne razmere se zaostrujejo, pozivi k odgovornemu ravnanju s pitno vodo
24. 06. 2022 10.37Ob visokih temperaturah se je po državi stanje vodne bilance površinskega sloja tal kot tudi hidrološke suše poslabšalo. V večjem delu zahodne, osrednje in jugozahodne Slovenije je tako že prisotna izrazita suša, ki lahko ob vročinskem valu preide tudi na mejo izjemne suše, svari Arso, ki poziva k odgovornemu ravnanju s pitno vodo.

Na izviru Rižane ni več vode, v Vipavski dolini prepovedi porabe
23. 06. 2022 15.23Zaradi zgodnjega začetka turistične sezone je na območju slovenske Istre povečana poraba pitne vode, kar je v kombinaciji s premajhno količino padavin pripeljalo do tega, da na izviru Rižane vode sploh ni več. Za pripravo pitne vode črpajo podtalnico. V državi bi lahko zaradi nizkih vodostajev v kratkem prišlo do pomanjkanja pitne vode, v Vipavski dolini in v kanalski občini so že uvedli prve prepovedi glede porabe.

Voda zalila bolnišnico v Slovenj Gradcu, na Dolenjskem zmanjkalo elektrike
02. 06. 2022 09.35Vremensko dogajanje nad Slovenijo je bilo v četrtek zvečer zelo burno. Po celodnevnem pregrevanju ozračja so pozno popoldne začele nastajati nevihte z nalivi, močnim vetrom, udari strel in točo, ki je bila ponekod na Koroškem, v Spodnji Savinjski dolini in na Celjskem debela kot teniška žogica. Zaradi spreminjanja vetra z višino je prišlo do nastanka večjega nevihtnega sistema, ki se je prek Zasavja pomikal proti Dolenjski in Posavju. V Kamniku in Zagorju je poplavilo več objektov, prav tako so poplavljene in poškodovane ceste, na območju Brežic pa je močan veter odkrival strehe stanovanjskih hiš.

V meteorološko poletje vstopamo z občutno otoplitvijo
01. 06. 2022 08.08Prvi junij pomeni začetek meteorološkega poletja, ki obsega najtoplejše mesece v letu. In letos naj bi bili ti meseci po napovedih večjih meteoroloških centrov še posebej vroči. Občutno otoplitev nam bodo prinesli že prihodnji dnevi, ko bodo temperature marsikje spet presegle 30 stopinj Celzija. Ker pa bomo le na obrobju vpliva vročega afriškega zraka, se vreme še ne bo povsem stabiliziralo. Tako bodo predvsem ob popoldnevih in večerih nastajale krajevne plohe in nevihte.

Peščeni vihar v bolnišnico spravil 2000 ljudi in vzel sedem življenj
16. 05. 2022 16.56Ustavljen letalski promet, zaprte šole in uradi ter polne bolnišnice. To je bilanca peščenega viharja, ki je znova udaril po Bližnjem vzhodu. Najmanj 2000 ljudi je moralo zaradi težav z dihanjem v Iraku poiskati zdravniško pomoč, v sosednji Siriji pa je peščeni vihar zahteval življenja sedmih ljudi. To je že osmi peščeni vihar, ki je od sredine aprila prizadel Irak. Na Bližnjem vzhodu so peščeni viharji sicer običajni, vendar se je njihova intenziteta v zadnjih letih povečala. Prekomerno izkoriščanje rek, gradnja jezov in izsekavanje gozdov naj bi bili glavni krivci za pogostejše in bolj uničujoče viharje.