poljedelstvo

Zapor ga je streznil

03. 09. 2024 16.06

Moški v svojih najboljših letih je v spremstvu pravosodnega policista v celjskem zaporu nekoliko sumničavo stopil pred našo kamero. Govoriti o svojih slabih dejanjih nikomur ni lahko, kaj šele človeku, ki je povzročil smrt drugega živega bitja.

Krompir zgnil v zemlji, čebula zarumenela, vinograde zasuli plazovi

22. 05. 2023 19.14

Zaradi plazov in poplav ter ogromnih količin meteorne vode so močno prizadeta kmetijska zemljišča in številni vinogradi. Časa za novo setev je sicer dovolj, a še zdaleč ni vseeno, kaj kmetje sejejo, pravijo strokovnjaki. Problem pa je tudi, ker sadik krompirja v prodaji ni več, nam je razlagal eden večjih kmetovalcev z 20 zaposlenimi. Ogromni stroški pa čakajo tudi vinogradnike, kjer lahko sanacije večjih plazov v posameznem vinogradu znašajo tudi do 150 tisoč evrov.

Ekstremni vremenski pojavi bodo vse pogostejši, večja tudi škoda na pridelkih

09. 05. 2023 19.28

Prilagoditve podnebnim spremembam so nujne. Kmetijstvo sicer ne bo moglo preživeti naslednjih desetletij. Kot opozarjajo strokovnjaki, bodo ekstremni vremenski pojavi (toča, viharji, suše in pozebe) z dvigovanjem povprečnih temperatur postajali le še pogostejši, škoda na pridelkih pa vse večja. In rešitve? Drastična sprememba načina kmetovanja, investicije v zaščitno opremo ali pa plačevanje zelo visokih zavarovalnih premij, svarijo zavarovalnice.

Kmetje vztrajajo: Natura 2000 se mora zmanjšati

05. 04. 2023 19.03

Je Nature 2000 pri nas res preveč, ali kmetje zaradi varstva okolja res ne morejo več kmetovati? Kmetje namreč zahtevajo, da se površina, namenjena Naturi 2000, kjer veljajo strožja pravila za varovanje okolja, zmanjša. Trenutno je 38 odstotkov vsega slovenskega ozemlja v Naturi 2000, a gre le za 20 odstotkov kmetijskih zemljišč, preostalo so gozdovi. Končno je o zahtevah kmetov in o varstvu narave po desetih dneh spregovoril tudi državni sekretar z ministrstva za naravne vire in prostor.

Dvoboj prihodnosti: od pisarne med rastlinami do pisarne za računalnikom

05. 04. 2023 06.00

Radi berete knjige? Ste se kdaj povzpeli po stopnišču Nuka in razmišljali, koliko slovenske dediščine, pisane besede, je shranjene v tej Plečnikovi knjižnični palači? Plečnik je zapisal: "To je nekaj, kar je ustvarjeno za vse čase." Kaj mislite, da se skriva v Vatikanski knjižnici? Kaj vse je tam, kar bo ostalo za vse večne čase?

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?

19. 03. 2023 09.08

Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Odkritje slovenskega arheologa: majevski koledar, star več kot 3000 let

09. 01. 2023 10.35

Nova študija kaže, da je majevski koledar v resnici mnogo starejši, kot so domnevali. Starodavni koledar morda izvira že iz leta 1100 pred našim štetjem, kar je več stoletij prej, kot je bilo ocenjeno doslej. Za prelomno odkritje, ki je bilo objavljano v reviji Science Advances, je zaslužen slovenski arheolog Ivan Šprajc.

Sanirani Vogršček spet prazen, od njega odvisni nasadi propadajo

06. 07. 2022 15.40

V Vipavski dolini zaključujejo letošnjo žetev. Če so kmetje zadovoljni s povečanimi količinami požetega ječmena, je s pšenico nekoliko drugače. Zaradi nestimulativnih odkupnih cen so posejali manj ozimne pšenice. Suša medtem na kmetijskih površinah že pušča hude posledice, akumulacija Vogršček pa je prazna in ne omogoča namakanja.

Kmetijsko ministrstvo po pozebi išče rešitve, med njimi tudi interventni zakon

08. 04. 2021 06.00

Strokovnjaki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije si te dni na terenu ogledujejo razvoj pozebe in ocenjujejo njen vpliv na poljedelstvo ter sadjarstvo. Kmetijski minister Jože Podgoršek je zato imenoval interno skupino s ciljem najti ustrezne rešitve. Ena izmed njih je priprava interventnega zakona, so sporočili.

'Še včeraj so bili cvetovi češenj snežno beli, danes so že oksidirali'

07. 04. 2021 12.51

Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih postale stalnica in povzročajo vse več resne škode sadjarjem, vinogradnikom, kmetovalcem. Letošnje leto ni nič drugačno. Nizke nočne in jutranje temperature v teh dneh so oklestile letošnjo letino sadnega drevja, slabo se piše tudi zgodnji sorti grozdja. Prve okvirne rezultate o škodi po pozebi v Sloveniji bo Kmetijsko gospodarska zbornica Slovenije podala jutri. Premier Janez Janša pa je že napovedal ukrepe za pomoč kmetovalcem.

Novost za vrtičkarje: prek spleta do opozoril o boleznih in škodljivcih

27. 04. 2020 17.42

Ob lastni pridelavi, h kateri prebivalce poziva kmetijsko ministrstvo, je treba biti pozoren tudi na rastlinske bolezni in škodljivce. Sistem spremljanja nadzora teh pojavov je v Sloveniji dobro razvit, informacije so na voljo na spletu, vrtičkarji pa se lahko naročijo tudi na obvestila po elektronski pošti ali na mobilni telefon.

'Visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ni mogoče doseči brez zmanjšanja živinoreje'

16. 10. 2019 06.00

Slovenci kljub podobam zdrave, domače hrane, ki nas vsakodnevno nagovarjajo z oglasnih panojev, lokalno pridelamo manj kot 40 odstotkov sadja in zelenjave. Posebej nizka je samooskrba z ekološko pridelanimi živili. ’'Dokler se bo na najbolj rodovitnih ravnicah pridelovala krma za živino, visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ne bomo dosegli,'' opozarjajo v slovenski fundaciji za trajnostni razvoj Umanotera.

'Podjetja danes lažje pridejo do denarja kot do usposobljenih delavcev'

27. 01. 2019 07.12

Tehnološki razvoj je s pojavom novih tehnologij in umetne inteligence preskočil v najvišjo prestavo. Kako se prilagoditi novim procesom, kjer se zdi, da tradicionalne službe vse bolj izginjajo? Kaj bi se morali otroci danes učiti v šolah, da bodo jutri lahko našli zaposlitev?

Klavrn pridelek pšenice, cena kruha bo šla navzgor

07. 09. 2018 10.06

Letošnji pridelek pšenice je za tretjino slabši od dolgoletnega povprečja, precej slabša je tudi kakovost. Kmetje so ob tem ogorčeni, ker so mlinarji zavrnili njihove zahteve po nekoliko višji odkupni ceni pšenice, zdaj pa naj bi se kruh podražil.

FOTO in VIDEO: Med obiskom Čila v papeža priletel neznani predmet

17. 01. 2018 15.17

Papež Frančišek se mudi v Čilu, kjer je sprejel žrtve spolnih zlorab duhovnikov in se jim opravičil. Je pa v medije prišel posnetek, kako je prvi dan obiska v prestolnici Čila nekdo v papeža vrgel neznani predmet, ki pa ga k sreči ni poškodoval.

FOTO: Papež ob obisku Čila: Svet je na robu jedrske vojne

15. 01. 2018 06.57

"Potrebna je zgolj nesreča, da sproži vojno," je dejal papež Frančišek med letom v Čile in priznal, da je zelo prestrašen. Papež sicer začenja enotedensko turnejo v Južni Ameriki, med katero bo poleg Čila obiskal še Peru. Obisk pa utegne miniti tudi v znamenju protestov zaradi pedofilskih škandalov, ki so v zadnjem času pretresli katoliško cerkev.

Znanstveniki potrdili obstoj nove vrste človeku podobnih opic

02. 11. 2017 20.56

Po večletnem preverjanju so znanstveniki zdaj prepričani: v odročni indonezijski džungli živi nova vrsta človečnjakov iz rodu orangutanov. Tapanulski orangutan, ki živi na otoku Sumatra, pa je najbolj ogrožena vrsta človeku podobnih opic na svetu.

Jesenski kmetijsko obrtni sejem Komenda 2017

04. 10. 2017 07.59

Konjeniški klub Komenda, ki je organizator vsakoletnih kmetijsko obrtnih sejmov v Komendi, vas kot vsako leto v mesecu oktobru vljudno vabi na obisk in ogled letošnjega jesenskega sejma.

Izkoristili smo naravne vire, odslej živimo 'na kredit'

02. 08. 2017 09.46

Zemljani smo izkoristili naravne vire, ki jih imamo na voljo v enem letu, in vstopili v ekološki dolg do prihodnjih generacij. Slovenija v enem letu porabi toliko naravnih virov, da bi za njihovo zagotovitev potrebovali 2,75 planeta, majhen žarek upanja pa predstavlja dejstvo, da se pomikanje datuma dneva prekoračenja virov naprej po koledarju upočasnjuje.

Dan ekološkega dolga letos že 2. avgusta: vire porabljamo skoraj dvakrat hitreje, kot se obnavljajo

28. 07. 2017 10.23

Dan ekološkega dolga bo letos prišel že 2. avgusta, najhitreje odkar opravljajo meritve. Takrat bomo porabili naravne vire, ki jih imamo na voljo v enem letu. V ozračje še vedno oddajamo več ogljikovega dioksida, kot ga lahko naši oceani in gozdovi absorbirajo, prekomerno lovimo ribe in sekamo gozdove hitreje, kot lahko znova zrastejo. Lani smo dan ekološkega dolga dosegli 8. avgusta.

Kako zaščititi poljščine pred poletnimi ujmami?

29. 06. 2017 12.35

Na KGZS so po ogledu površin, prizadetih od sredinega neurja in toče, izdali nekaj koristnih opozoril, s katerimi lahko kmetje zaščitijo poljščine, ki jih v juniju in juliju pogosto ogrožajo poletne nevihte.

VIDEO: Po ciklonu Debbie na ulicah pristal tudi morski pes

30. 03. 2017 10.27

Ciklon Debbie, ki je v torek dosegel avstralsko obalo, je oslabel v neurje. A avstralske oblasti ljudem na prizadetih območjih še vedno svetujejo, naj ostanejo doma, saj zaradi močnih nalivov marsikje poplavlja. Zaprtih je več kot tisoč šol, na terenu pa pri reševanju pomaga 1300 vojakov, kar je največ v avstralski zgodovini.

Zaradi ciklona Debbie še vedno nevarnost poplav

29. 03. 2017 07.53

Ocene škode oziroma posledic, ki jih za seboj pušča ciklon Debbie ob avstralski obali in zaradi katerega so evakuirali 25.000 ljudi, brez elektrike pa je ostalo več kot 65 tisoč domov, še ni mogoče podati. Pristojni pričakujejo, da se bo tropski ciklon premaknil v osrednji Queensland, medtem pa zaradi močnega deževja še vedno opozarjajo na veliko nevarnost poplav. Za zdaj o smrtnih žrtvah ne poročajo, ranjene naj bi bile tri osebe.

Tudi slovenski kmetje se morajo prilagoditi podnebnim spremembam

12. 12. 2015 10.11

Čeprav se nam morda ne zdi tako, a podatki kažejo, da se ozračje tudi v Sloveniji segreva, zmanjšuje pa se količina padavin. To so opozorilni znaki, da se bodo morali tudi slovenski kmetje prilagoditi na podnebne spremembe.

Uživamo veliko več mesa, mleka in sladkorja kot pred 20 leti

19. 04. 2015 08.12

Način prehranjevanja se je v zadnjih 20 letih zelo spremenil. V svojo prehrano smo vključili veliko več mesa, mleka in sladkorja, zaužijemo pa veliko manj žitaric. Če se bo poraba mesnih izdelkov nadaljevala v takšni meri, kot raste sedaj, lahko kmalu naletimo na omejitve.

Princ William z vpisom na fakulteto poskrbel za precejšnje razburjenje

04. 01. 2014 16.52

Princ namreč nima dovolj visokih ocen za vpis na prestižno Univerzo v Cambridgeu, da so ga kljub temu sprejeli, pa po mnenju mnogih predstavlja žalitev za vsakega študenta, ki se je moral za te truditi.

Stop staranju, klonirano meso in 3D-oblačila: 'revolucija', ki nas čaka do leta 2030

16. 12. 2013 12.24

Svet v prihodnjih letih čaka hiter razvoj, meni inovator Ray Kurzweil. Med drugim naj bi že kmalu našo biologijo programirali tako, da bo odporna proti boleznim in staranju.

Kitajci kolonizirajo Ukrajino, da bi si zagotovili samooskrbo s hrano

24. 09. 2013 14.52

Kitajska, ki išče načine, kako prehraniti svoje prebivalstvo, je za obdobje 50 let podpisala sporazum za najem ukrajinske zemlje v skupni površini tri milijone hektarjev. To pomeni, da bo Ukrajina Kitajski prepustila kar devet odstotkov obdelovalne površine.

V delo prisiljenih kar 21 milijonov ljudi

03. 06. 2012 14.52

Okoli 21 milijonov ljudi mora prisilno delati, od teh jih je 5,5 milijona mlajših od 18 let. Največ žrtev izkoriščajo v poljedelstvu, gradbeništvu, gospodinjstvu, veliko pa jih prisilijo v spolno suženjstvo.

Po toči kmetom grozi še suša

13. 07. 2011 20.35

Če v naslednjih dneh ne bo dežja, bodo prizadeti sadovnjaki in vinogradi, zaradi vročine pa bodo izpad dohodka občutili pridelovalci zelenjave. Suša je že prizadela vipavsko koruzo.