politika v Iraku

Sprva prisegal, da nikoli ne bo podprl Trumpa, zdaj je njegov podpredsednik

06. 11. 2024 13.43

Donald Trump se vrača v Belo hišo, položaj njegovega podpredsednika pa bo tokrat zasedel 40-letni JD Vance, ki se je skozi leta prelevil iz kritika v podpornika republikanskega politika in njegovih kontroverznih stališč. Med drugim ga zaznamujeta težavno odraščanje v revnem delu ZDA in kasnejše delovanje v poslovnem svetu.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

DEJSTVA: je javnost v Sloveniji res enotna glede Palestine, politika pa tista, ki razdvaja?

05. 06. 2024 06.00

Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih, objavljamo drugi del našega preverjanja. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Kdo so ISIS-K in kakšni so njihovi načrti?

25. 03. 2024 15.12

Za smrtonosni petkov napad na koncertno prizorišče v Moskvi je odgovorna skupina Islamska država, znana tudi kot ISIS. Za napad so že prevzeli odgovornost, štiri moške pa so ruske oblasti že aretirale. A kdo so zloglasni teroristi, ki so sejali smrt že prej v Afganistanu in drugod?

Netanjahu izključil možnost prekinitve ognja, iz ujetništva Hamasa izpuščena vojakinja

30. 10. 2023 07.01

Izrael v vojaški kampanji proti skrajnemu palestinskemu gibanju Hamas sistematično napreduje, je danes dejal premier Benjamin Netanjahu. Poudaril je, da je sedaj čas za vojno, in da prekinitve ognja ne bo. Izraelska vojska je medtem sporočila, da je bila med operacijo na območju Gaze iz ujetništva Hamasa izpuščena talka, vojakinja Ori Megidiš. Izrael je medtem zaradi podpore napadu gibanja Hamas začasno zamrznil plačila iz naslova davkov in carin palestinski upravi na Zahodnem bregu, je danes sporočil izraelski finančni minister Bezalel Smotrič. Pojasnil je, da je kabinet premierja Benjamina Netanjahuja sicer zaprosil, naj zadevo preuči, a da so plačila do sprejetja odločitve vseeno ustavili.

'Med ameriško invazijo na Irak in rusko na Ukrajino obstaja razlika – v Iraku je vladal diktator'

12. 03. 2022 17.00

Obrambni minister Matej Tonin je bil tretji strankarski poglavar, ki je odgovarjal na naših deset hitrih vprašanj, s katerimi poskušamo odstreti pogled politika na nekatera ključna politična in družbena področja. Predsednik NSi je tako podal svoje mnenje o sankcioniranju članic EU, ki ne spoštujejo vladavine prava, priznanju Palestine, (ne)optimalnosti nekdanjega vladnega govorca Jelka Kacina v času epidemije ter primerjavi med ameriško invazijo na Irak in rusko invazijo na Ukrajino.

Nazaj je udarila Amerika, plačala predvsem Evropa: svet ni varnejši kraj

11. 09. 2021 07.05

Teroristični napadi 11. septembra 2001 so šokirali svet. Podobe ujetih žrtev, ki skačejo iz poškodovanih stolpov dvojčkov Svetovnega trgovinskega centra, ostajajo zakoreninjene v spominu, ostri varnostni ukrepi, uvedeni po napadih, pa so že zdavnaj postali del vsakdana. Toda najpomembnejših posledic 11. septembra ni povzročil sam napad, ampak ameriški odziv nanj. Ostaja pa vprašanje, koliko je 11. september dejansko spremenil svet.

Afganistanski kamen, skala, kost so načeli Bidnov most

04. 09. 2021 19.00

Ameriške politične kariere so se včasih lomile ob manjših čereh, včasih preživele še večje viharje, po kaosu v Kabulu je jasno, da ima predsedniška barka Joa Bidna močno razcefrana jadra. A ne ravno zgleden umik iz Afganistana morda sploh ni največja težava mladega predsedovanja najstarejšega predsednika.

Kaos v Kabulu, kriza v Washingtonu

21. 08. 2021 11.27

Končalo se je, kot so vsi vedeli, da se bo, čeprav tega menda nihče ni pričakoval. Joe Biden, že četrti predsednik ZDA, ki se ukvarja z dolgo vojno v Afganistanu, je od prejšnjega podedoval slab dogovor s talibi o umiku. A se ga je oprijel z obema rokama ter ga uspel razpihniti v prvo hudo krizo svoje vlade.

Bidna označil za kariernega politika, Trumpa za 'izrednega in talentiranega posameznika'

12. 06. 2021 11.50

Ruski predsednik Vladimir Putin je v ekskluzivnem intervjuju za NBC News pohvalil nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa. "No, tudi zdaj verjamem, da je nekdanji ameriški predsednik Trump izreden posameznik, nadarjen posameznik, sicer ne bi postal ameriški predsednik," je Putin povedal Keiru Simmonsu. Opozoril je, da je Trump kontroverzna osebnost, prav tako pa da ni karierni politik kot njegov naslednik Joe Biden.

Umrl je dolgoletni ameriški republikanski senator John Warner

26. 05. 2021 18.23

V 94. letu starosti je zaradi odpovedi srca umrl dolgoletni republikanski senator John Warner iz ameriške zvezne države Virginia. V zveznem senatu, kjer je bil eminenca na področju obrambne in zunanje politike, je od leta 1979 do leta 2009 odslužil pet šestletnih mandatov. Umrl je doma v Alexandrii v Virginiji.

Najdaljše nočne more bo kmalu konec

08. 05. 2021 07.00

Ameriški predsednik Joe Biden je napovedal umik zavezniških vojakov iz najdaljše vojne v več kot 100 letih, v katero so bile vključene zahodne države. Tudi Slovenija je pomagala umiriti Afganistan, naši vojaki so svoje delo kljub politikom in vladi, ki niso dobro vedeli, kaj bi radi, opravili z odliko. To, česar jim država ni zagotovila, so pridobili sami, znanje pa ostaja. Zdaj se ta nočna mora zveze Nato končuje, Afganistan pa je bil najboljši pokazatelj odnosa do vojakinj in vojakov – ponosni smo na vas, a ne počnite česa takšnega, kar bi nas spravilo v težave.

Predsednik, ki se je primerjal z Rockyjem Balboo in ameriško gospodarstvo ohranil v ravnotežju

21. 10. 2020 10.51

Ko se bliža čas ameriških predsedniških volitev, se pojavlja vedno več povzetkov in analiz prvega Trumpovega cikla. Tako se predsednik spoprijema s svojimi obljubami, ki jih je dal pred štirimi leti, od katerih se mnoge niso uresničile. Analitiki menijo, da bo, če bo Donald Trump znova zmagal na predsedniških volitvah, svojo dozdajšnjo politiko nadaljeval tudi v drugem mandatu, le še bolj ostro in z močnejšo roko.

V Beli hiši podpisali Abrahamov sporazum med Izraelom in dvema arabskima državama

15. 09. 2020 20.46

Pod pokroviteljstvom ameriškega predsednika Donalda Trumpa je premier Izraela Benjamin Netanjahu v Beli hiši z zunanjima ministroma Bahrajna in Združenih arabskih emiratov danes podpisal sporazum o normalizaciji odnosov. Sporazum so poimenovali po preroku Abrahamu, ki ga častijo vse tri glavne vere na Bližnjem vzhodu.

Iran in ZDA: Os zla in Veliki satan sta na poti zaostrovanj

09. 07. 2020 08.40

Preiskava Združenih narodov je potrdila, kar je mednarodna skupnost po tihem vedela že od januarja – ameriški uboj iranskega generala Kasema Solejmanija je bil nezakonit in samovoljen. Hkrati nas je spomnila na težaven odnos med državama. Pandemija koronavirusne bolezni je nekoliko udušila drvenje proti trku ZDA in Irana, a ta se zdi ob zdajšnjih notranjih razmerah v obeh državah skoraj neizbežen.

'Nobena generacija ni zaščitena pred grozodejstvi zgodovine'

31. 05. 2020 15.27

Ko govorimo o teorijah 'čiste družbe' in 'multikulturne družbe', je pomembno, da vemo, o čem govorimo, pravi Sami Al-Daghistani, strokovnjak za islam, ki deluje v ZDA, na Norveškem in v Sloveniji. Porast populizma, fašizma in skrajnih ideologij ima lahko velike posledice za pravice državljanov, pravi in poudarja, da ne smemo živeti v iluziji, da so to stvari preteklosti.

Obrambno ministrstvo: Četrti kontingent pripravljen na rotacijo

14. 01. 2020 15.40

V Nemčijo se je vrnilo 26 vojakov, ki so sodelovali v misiji Neomajna odločenost, v kateri so sodelovali tudi slovenski vojaki. Nemška politika sicer pravi, da nemška vojska ostaja v Iraku. Medtem na našem obrambnem ministrstvu pravijo, da je četrti kontingent pripravljen na rotacijo, razmere pa budno spremljajo.

Ali bo Šarec zahteval odstop Erjavca?

13. 01. 2020 13.11

Predsednik vlade Marjan Šarec se bo po kongresu DeSUS z ministrom za obrambo Karlom Erjavcem temeljito pogovoril o razmerah na ministrstvu in v Slovenski vojski, so pojasnili v Šarčevem kabinetu. S tem so se odzvali na različne interpretacije Šarčeve kritike ravnanja nekaterih politikov ob evakuaciji vojakov iz Iraka. Po naših informacijah Šarec meni, da si je Erjavec privoščil nedpoustno napako.

Pobuda Levice za popoln umik naših vojakov iz Iraka ni bila sprejeta

09. 01. 2020 09.07

Parlamentarna odbora za zunanjo politiko in za obrambo sta sklicala sejo o sodelovanju Slovenije v operaciji Neomajna odločenost v Iraku. Po končani triurni razpravi so sporočili, da misije v Erbilu ne bodo prekinili, še vedno pa so z območja "relocirali" šest naših pripadnikov. V Kurdistan bo predvidoma 1. februarja prišla nova ekipa kontingenta.

'Mošeje so naše vojašnice, kupole naše čelade, minareti naša kopja'

20. 10. 2019 07.00

Prebivalci Turčije postajajo vse manj verni in manj strogi v sledenju verskim pravilom, in to kljub 17-letni oblasti islamistične stranke AKP pod vodstvom Recepa Tayyipa Erdogana. Želja predsednika Erdogana, da državo preuredi v bolj verni podobi, kot kaže, ne uspeva, saj je idejo Kemala Atatürka očitno težje premagati, kot si je to sprva predstavljal. A to lahko za večnega predsednika Erdogana pomeni tudi postopno izgubljanje zaupanja, saj je svojo kariero gradil ravno na islamistični platformi.  

Hrvaški obveščevalci v Sloveniji zelo aktivni, a nas v poročilu ne omenjajo

06. 06. 2019 10.03

Poročilo hrvaške varnostno-obveščevalne službe njihovega delovanja v Sloveniji ne omenja niti z besedo, pisanje bosanskih medijev o novačenju salafistov pa izpostavlja kot primer lažnih novic. To je normalno, saj tudi mi ne omenjamo njih, pravi nekdanji direktor Sove, a neurejeni odnosi med državama so zagotovo njihov glavni fokus. Tega pač ne poudarjajo, ker smo zavezniki.

'Čim bolj je neka družba pokvarjena, tem več zakonov potrebuje'

21. 04. 2019 07.47

Ko v oči zrete smrti in gledate bedo okoli sebe – takrat na duši človeka nastanejo rane, pravi Matej Jakopič, ki je leta 2015 prevzel vodenje vojaškega vikariata, ki pripadnikom Slovenske vojske zagotavlja duhovno oskrbo. Zase pravi, da je "netipičen duhovnik". Delo v vojski in na kriznih območjih mu je dalo dodatno širino, nova spoznanja. "Slovenci si preveč gledamo pod prste, preveč omejujemo drug drugega. Iz tega raste družbena klima, kakršno imamo," pravi.

'Z zaprtimi očmi je lahko govoriti o interesih ZDA'

08. 02. 2019 10.45

"Ne moremo pristati na trditve, da so za intervencijo v Venezueli humanitarni interesi, ko pa je svetovalec za nacionalno varnost v Beli hiši pred kamero jasno dejal, da gre za nafto," o vprašanju o priznanju Guaidoja pravi poslanec Levice Miha Kordiš. "Manjka samo še to, da me prepričate, da je slika ljudi, ki bežijo iz Venezuele, inscenirana v Hollywoodu. Pa ni. Na žalost," mu je odvrnil poslanec SMC Igor Zorčič.

Če ne bomo ukrepali sedaj, bomo otroke obsodili na grozljivo prihodnost

23. 01. 2019 06.00

Ekstremni vremenski pojavi, neuspeh pri blažitvi podnebnih sprememb in prilagajanju nanje, naravne katastrofe, izguba biološke raznolikosti, vodna kriza. Podnebne spremembe in z njimi povezana okoljska tveganja znova dominirajo na seznamu največjih globalnih tveganj.

V Iraku najnižja volilna udeležba od leta 2005: 'Zaušnica obstoječi politiki'

13. 05. 2018 11.37

Parlamentarnih volitev v Iraku se je udeležila manj kot polovica od skupno 24,5 milijona volilnih upravičencev. S 44,5 odstotka je bila volilna udeležba najnižja od prvih večstrankarskih volitev v tej državi leta 2005.

Parlamentarne volitve v Iraku minile brez večjih incidentov

12. 05. 2018 18.32

Parlamentarne volitve v Iraku so se odvile brez večjih incidentov. Volišča so se zaprla ob 18. uri po tamkajšnjem času (ob 17. uri po srednjeevropskem). Po poročanju medijev in opazovalcev je bila udeležba relativno nizka.

Ko skorumpiranost postane vir šal: 'Trump je vse življenje delal, da je postal milijonar, tukaj pa te izvolijo v parlament pa si zmagal'

12. 05. 2018 07.29

Irak, od dolgotranje vojne in razprtij med šiiti in suniti utrujena država, bo dobila novo oblast, od katere bo v veliki meri odvisno, ali bo prihodnost države varna in stabilna. Na parlamentarnih volitvah se za 320 poslanskih mest poteguje okoli 7000 kandidatov. Boj za oblast se bije med petimi šiitskimi strankami, tudi med aktualnim in nekdanjim predsednikom vlade, v ozadju pa so tudi interesi zunanjih sil, kot sta ZDA in Iran.

Grošelj: Ni dobro, da so se zahodni zavezniki razklali glede iranskega vprašanja

09. 05. 2018 16.59

Slovenija je, tako kot večina evropskih držav, izrazila obžalovanje in zaskrbljenost zaradi Trumpove odločitve, da izstopi iz iranskega jedrskega sporazuma. To je ameriškemu veleposlaniku na sestanku povedal tudi predsednik Pahor. Politični analitik Klemen Grošelj pa je mnenja, da ni dobro, da so se zahodni zavezniki razklali glede iranskega vprašanja.

Pompeo v Bruslju: Delo tu je neprecenljivo

27. 04. 2018 12.20

Novi ameriški državni sekretar Mike Pompeo je takoj po imenovanju odpotoval v Bruselj na zasedanje zunanjih ministrov zveze Nato. "Takoj sem prišel. Včeraj popoldne sem zaprisegel, skočil na letalo in prišel naravnost sem. Dober razlog je za to. Delo tukaj je neprecenljivo," je poudaril Pompeo ob prihodu na sedež zavezništva.

Trump v prvem govoru o položaju v državi: Še nikoli ni bil boljši čas za ameriške sanje

31. 01. 2018 06.40

Ameriški predsednik Donald Trump je v svojem prvem govoru o položaju v državi nizal dosežke svojega prvega leta vladanja, tako doma kot po svetu, Ameriki pa napovedal svetlo prihodnost, v katero jo bo popeljala njegova politika. Podal je svoja načela za imigracijsko reformo, vključno z zidom na mehiški meji, napovedal pa tudi povečanje in posodobitev zalog jedrskega orožja.