politični diskurz

Janša: Zbiranje podpisov za referendum bomo v sredo predčasno zaključili
13. 03. 2025 13.51Predsednik SDS Janez Janša je ob oddaji podpisa za razpis referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti pojasnil, da se je zbiranje podpisov v zadnjih dneh "s pomočjo reklame, ki so jo delali nekateri z vladne strani", še pospešilo, tako da ga bodo v sredo predčasno zaključili. Komentiral je tudi besedni spopad s prvakom NSi Matejem Toninom, a ta mu ni ostal dolžan.

'Zuckerberg je pokleknil pred Trumpom': Meta postaja raj za nevarne objave?
08. 01. 2025 11.41Premik v pravo smer ali velik korak nazaj? Glavni izvršni direktor tehnološkega podjetja Meta Mark Zuckerberg trdi, da bodo z ukinitvijo preverjanja dejstev na njegovih družbenih omrežjih v ZDA prednost dali govoru, številne pa skrbi, kaj to pomeni za širjenje dezinformacij. "Pokleknil je pred Donaldom Trumpom," je ostra nekdanja uradnica ameriške vlade, zadolžena za boj proti dezinformacijam. Številni medtem opozarjajo na to, da bi lahko družbena omrežja postala še večji raj za nevarne in škodljive objave, žrtve katerih bi lahko bili predvsem mladi.

Pirc Musarjeva nagovorila DZ, v dvorani ne vlade ne SDS
16. 12. 2024 09.57V državnem zboru je potekalo zadnje redno plenarno zasedanje v letošnjem letu. Uvodoma jih je na lastno pobudo nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je med drugim opozorila na nesprejemljivost zaničevanja sodnega sistema, policije in drugih institucij pravne države. Izpostavila je tudi porast nasilja, podnebno krizo, težave v zdravstvu in skrbi za starejše. Še preden je stopila pred mikrofon pa so dvorano zapustili poslanci poslanske skupine SDS. Prvak stranke Janez Janša je kasneje zapisal, da Pirc Musarjeva ni njegova predsednica. Govora predsednice niso poslušali niti predstavniki vlade.

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'
05. 10. 2024 09.15Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

'Putin ima načrt, Kitajska ima načrt, islamski radikalci imajo načrt. Mi pa nimamo načrta'
01. 09. 2024 11.49Na Bledu bo 2. in 3. septembra potekal 19. Blejski strateški forum. "Svet vzporednih resničnosti" je letošnja tema. "V času, ko se mednarodna družba sooča s ciklom tekmovalnosti, negotovosti in antagonizmom, ki se izražajo v nestabilnosti, nasilju in konfliktih, so potrebne trajnostne rešitve. Zavedanje, da živimo v svetu vzporednih resničnosti, nas spodbuja k združevanju teh resničnosti v korist skupnega dobrega," pravijo organizatorji.

'Problem v Sloveniji je mladostniška kriminaliteta, ki pa ne zadeva le Romov'
20. 08. 2024 06.00Opozicijska NSi predlaga zaostritev kazenske zakonodaje za hujša kazniva dejanja, ki jih storijo mladoletniki, predsednica države Nataša Pirc Musar medtem svari pred organizacijo vaških straž. Korak nazaj so stopili Romi, napovedani protest pred občino Ribnica je namreč po posredovanju zveze Romov odpadel. So se torej razmere umirile? Kaj bo storil državni vrh? Kakšne rešitve so na mizi? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili notranjega ministra Boštjana Poklukarja.

Macron z 'izrabljeno podobo' izginil. Lovec na naciste: 'Bojim se skrajne levice'
06. 07. 2024 17.08Potem ko je skrajna desnica zmagala v prvem krogu predčasnih splošnih volitev v Franciji, so stranke levice in sredine pozvale k fronti proti skrajni desničarski stranki. Ta praksa v francoski politiki obstaja že desetletja in je delovala. A tokrat se zdi, da se bodo morali Macron in sredinski zavezniki pogledati v ogledalo in končno razmisliti o lastnih napakah, ki vodijo v vzpon ekstremizmov.

Vplivnež v Bruslju? 'Dosegli smo čudež'
09. 06. 2024 20.30Velik uspeh na evropskih volitvah na Cipru je dosegel 24-letni vplivnež Fidias Panajiotu, ki je osvojil med 16 in 18 odstotkov glasov, s tem pa tretje mesto med strankami. "Dosegli smo čudež," je dejal po objavi rezultatov vzporednih volitev.

'Sporna' karikatura medijske hiše: šovinizem ali medijska svoboda?
20. 12. 2023 19.35Karikatura, ki razkazuje gole dele telesa treh slovenskih političark pri vodenju zunanje politike, in poročanje časnika Delo o ženskem dnevu na diplomatskem posvetu sta razdelila politični parket in civilno družbo. "Ne gre za kritiko svobode medijev, gre za opozarjanje na stanje duha v družbi," pravi zunanja ministrica Tanja Fajon, predsednica republike Nataša Pirc Musar pa je zapisala, da boj za pravice žensk očitno še ni končan. Kako odgovarjajo v Delu in kaj pravijo v Društvu novinarjev Slovenije?

'Različni interesi so se postavili proti predsedniku vlade'
27. 11. 2023 16.49Novinarsko-komentatorski dvojec Uroš Esih (Delo) in Matej Grošelj (Večer) je v tokratni epizodi političnega POPkasta ugotavljal, da padanje javnomnenjske podpore vladi Roberta Goloba izvira v predsedniku vlade. Dotaknila sta se 'kozmičnega dežja' oziroma burnega parlamentarnega dogajanja preteklega tedna, pri čemer sta ugotavljala, da je opozicija koaliciji uspešno nastavila mino.

Nemška policija izvedla več racij glede povezav s Hamasom
23. 11. 2023 09.08Nemška policija je preiskala nepremičnine v Berlinu, Spodnji Saški, Severnem Porenju-Vestfaliji in Schleswig-Holsteinu zaradi domnevnih povezav s palestinskim gibanjem Hamas in solidarnostno mrežo Samidoun, ki sta v Nemčiji od nedavnega prepovedani, je davi sporočilo notranje ministrstvo. Skupno so preiskali 15 nepremičnin, od tega 11 v Berlinu.

Koalicijski poslanci za izredno sejo o boju proti korupciji
13. 11. 2023 14.23Skupina koalicijskih poslancev s prvopodpisanim Borutom Sajovicem je vložila zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora, na kateri bi obravnavali priporočila vladi v zvezi z bojem proti korupciji. Razlog za takšno pobudo je, kot pojasnjujejo, dogajanje in javni diskurz, ki zadnje mesece omenjeno problematiko znova postavlja v ospredje.

Sodišče Mescu zaradi razžalitve Brščiča izreklo sodni opomin
06. 11. 2023 16.58Trboveljsko okrajno sodišče je pritrdilo nekdanjemu predsedniku stranke Domovinska liga Bernardu Brščiču in ministru za delo Luki Mescu izreklo sodni opomin. Brščič je Mesca tožil, ker ga je pred petimi leti na eni od sej državnega zbora in v televizijski oddaji označil za fašista. Minister pa danes pravi, da besed ne obžaluje, saj da so bile točne, a da nima težav s sprejemanjem posledic lastnih dejanj. Meni tudi, da je Brščič v resnici izgubil civilno tožbo, saj da je sodišče presodilo, da njegovo opozarjanje ni bilo prekomerno in da je ravnal znotraj zakonske dopustnosti.

Svoboda zaradi plakatne akcije s kazensko ovadbo proti SDS
27. 10. 2023 17.46V Svobodi so zaradi plakatne akcije, v kateri je SDS uporabila grafično podobo Svobode in fotografijo predsednika stranke Roberta Goloba, pri tem pa po njihovem prepričanju manipulirala z vsebino, vložili kazensko ovadbo.

Stanje kibernetike v Sloveniji
15. 10. 2023 10.04Omemba kibernetske varnosti pogosto pričara kinematografske prizore hekerjev, ki neutrudno delajo v slabo osvetljenih prostorih, edina osvetlitev prihaja iz sija več monitorjev, ki prikazujejo nize kode, delujoče algoritme in simulirane vlome. V teh domiselnih upodobitvah hekerjevi prsti z vrtoglavo hitrostjo plešejo po tipkovnici, dokler na zaslonu ne utripa ikonično zeleno besedilo Dostop odobren, ki nakazuje zmago nad digitalno trdnjavo.

Od antifašizma do boja proti 'totalitarizmom'
06. 05. 2023 09.36Zmaga antifašističnih sil, ki so jih tvorili pretežno socialisti, komunisti in social demokrati ter v manjši meri liberalci različnih predznakov, nad fašizmom v drugi svetovni vojni, je fašizem politično, teoretsko in ideološko delegitimirala. Fašizem je bil poražen s skupnimi močmi socialističnega in liberalistično-kapitalističnega tabora. Vendar je njegova zgodovinska delegitimacija bila zgolj prvi korak v veliko bolj pomembnem procesu – delegitimaciji socializma in postavljanju kapitalizma in liberalizma kot dveh edinih možnih ekonomskih in politično-ideoloških temeljev sodobnih družb.

Analiza super volilnega leta: 'Slovenija je vzcvetela'
11. 12. 2022 07.07Za nami je supervolilno leto. Dobili smo novo vlado, prvo predsednico države, številne nove župane, volivci so na referendumih prepričljivo podprli vse tri vladne zakone. Kako pa se je zaradi vsega tega spremenil slovenski politični zemljevid? Kaj izidi govorijo o slovenski politiki in družbi?

'Nisem še doživel, da bi se ob grobovih žrtev dogajala volilna kampanja'
03. 11. 2022 06.05Tudi na dan mrtvih, ko se spomnimo vseh pokojnih, ne glede na to, ali so bili rdeči, črni ali beli – ni šlo brez težkih besed o temačnih silah, izdajalcih in tistih, ki so bili na pravi strani. Kot da zgodovina ni povedala svojega, smo lahko v tem pregretem političnem vzdušju v Sloveniji pred predsedniškimi volitvami in tremi referendumi poslušali najvplivnejše politike v državi. Predsednik Pahor je govoril o spravi, ljubljanski župan Janković o izdajalcih in partizanih, nekdanji predsednik Kučan, da je imel Janković običajen politični govor, kandidatka za predsednico Nataša Pirc Musar, ki je tudi bila na Urhu, da sama ne bi uporabljala tako močnih besed, kot jih je Janković, in Anže Logar, pri spomeniku sprave, da se je prišel poklonit vsem mrtvim. Smo tik pred drugim krogom predsedniških volitev in referendumi – pred spravo ali novim razkolom? O tem sta spregovorila prvi predsednik vlade in član Nove Slovenije Lojze Peterle in Martin Premk iz Gibanja svoboda.

Peterle vidi 'alergijo do osamosvojitve', ministrica Vrečko pa strokovno odločitev
26. 10. 2022 06.00Bomo kmalu videli nove proteste, tokrat zaradi združitve samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve, ki ga je pred dobrim letom ustanovila Janševa vlada, z Muzejem novejše zgodovine, kar predlaga zdajšnja ministrica za kulturo, saj ta že pokriva tudi to obdobje slovenske zgodovine? "Srečujem veliko ogorčenih ljudi, ki te odločitve ne razumejo, se jim zdi nesprejemljiva in so pripravljeni tudi protestirati," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal Lojze Peterle. Asta Vrečko pa je napovedala, da bo pri odločitvi za združitev vztrajala, saj je "edina smiselna".

'Ničkolikokrat so bili utišani glasovi drugače mislečih'
12. 10. 2022 19.36Prihodnjo nedeljo nas čakajo predsedniške volitve in po 10 letih bo to mesto zasedel nov obraz. V oddaji Svet na Kanalu A so tokrat gostili predsedniško kandidatko Sabino Senčar. Ali bi kot predsednica države v primeru epidemije covida-19 prisluhnila vodilnim strokovnjakom in jim zaupala? Kako gleda na Evropsko unijo, vojno v Ukrajini, migracije in množično zaposlovanje tujcev?

Srbija na jugoslovanskem pogorišču
27. 08. 2022 16.44V zadnjih mesecih lahko opazujemo ponovna zaostrovanja v meddržavnih odnosih na Balkanu oz. med državami, ki niso članice EU. Spori in problemi, ki niso bili nikdar rešeni, temveč le zamrznjeni na različne načine, v luči spreminjanja geopolitičnih in geoekonomskih odnosov na svetovni ravni (predvsem v kontekstu vojne v Ukrajini in zaostrovanja odnosov med Kitajsko in Tajvanom) vse bolj prihajajo v ospredje. Vsaka država vidi možnost za popravljanja zgodovinskih krivic.

Milanović razburja s svojimi izjavami, Plenković prepričan, da ima 'zle namene'
29. 07. 2022 18.42Hrvaški premier Andrej Plenković se je odzval na kontroverzne izjave predsednika Zorana Milanovića, ki te dni razburjajo hrvaško javnost. Kot je dejal, Milanović javno nastopa izključno z namenom, da škoduje hrvaški vladi, njegova politika pa da omadežuje ugled Hrvaške v svetu. Hrvaški predsednik, ki je znan po svojem ostrem jeziku, medtem pravi, da se ne bo opravičil nikomur.

Protislovja 'populizma': med zmerljivko, konceptom in politično emancipacijo
02. 07. 2022 15.54V zadnjem desetletju je populizem postal eden najpogosteje uporabljenih pojmov, tako javno kot tudi v akademskih krogih. Zlasti po referendumu leta 2016 in brexitu ter zmagi Donalda Trumpa na ameriških volitvah so analize in raziskave populizma doživele razcvet. Od takrat so se pojavili številne knjige, članki in zborniki, ki so poskušali obravnavati fenomene populizma in populističnih politikov ter nevarnost populizma za liberalno demokracijo. Ni presenetljivo, da je beseda populizem postala beseda leta 2017 Cambridgevega slovarja. Od takrat pa vse do danes doživljamo, če je medijem in znanstveni skupnosti verjeti, pravi razcvet populistične politike. Vse bolj se zdi, da bo populistični trenutek, o katerem pišeta Chantal Mouffe in Yasha Mounk, verjetno postal populistično stoletje (Rosanvallon). Toda, kaj je sploh populizem?

Quo vadis, EU?
25. 06. 2022 14.25Krize in dogodki v zadnjih dveh desetletjih so dodobra pretresli in presenetili Evropsko unijo. Najprej je gospodarska in finančna kriza evroobmočja razdelila države članice na dolžnice in upnice ter umetno ustvarila mejo med severom in jugom. Nato je migrantska kriza obrnila kompas in razdelila EU na vzhodne in zahodne države članice. Slednje so v migrantski krizi videle priložnost za nadomestitev delovne sile in bile bolj odprte do beguncev in migrantov, medtem ko so bile vzhodne države bolj nenaklonjene in so skušale migracije na vsak način omejiti.

Zahodna liberalna tradicija in prihajajoča doba umetne inteligence
11. 06. 2022 14.06Vprašanja okrog umetne inteligence in nove dobe človeške zgodovine, na katero bo imela le-ta nedvomno močan vpliv, vedno bolj prodirajo v splošni diskurz. Nastop umetne inteligence in njena eksponentna rast sta sprožila porast različnih filozofskih, političnih, etičnih strahov, hkrati pa tudi navdušenja nad prihajajočo novo dobo. Toda, če želimo holistično razumeti umetno inteligenco, njen nastop in dobo, ki jo bo (so)oblikovala, moramo razumeti širši politični, družbeni in filozofski kontekst, v katerem se je le-ta rodila in v katerem se (še vedno njen dobršen del – poleg vzpenjajoče se Kitajske) razvija.

Politična polarizacija in sodelovanje med (političnimi) nasprotniki
07. 05. 2022 07.00Nikomur izmed nas ni všeč današnje stanje javnega političnega diskurza. Preveč je polariziran in preveč čustven, hkrati mu obenem manjka razumevanja in empatije. Ko govorimo o politični polarizaciji, pogosto kot vzroke zanjo navajamo raznorazne dejavnike okolja, kot so gonja medijev za gledanostjo in kliki, manko politične kulture naših izvoljenih predstavnikov, še najbolj pa internet in delovanje algoritmov na družbenih omrežjih, ki nas vztrajno potiskajo v vedno bolj ekstremne oblike naših lastnih ideoloških preferenc, da na koncu na nasprotna stališča reagiramo čustveno ali celo sovražno. Možnosti za razumen kompromis je v današnjem političnem prostoru malo. A kot kažejo raziskave in ugotovitve na področju politične in moralne psihologije, vsi našteti (negativni) dejavniki v veliki meri izkoriščajo nekatere primarne psihološke vzgibe ljudi kot družbenih bitij.

Chimamanda Ngozi Adichie v Ljubljani: Očetova smrt je spremenila moj slog
30. 04. 2022 13.43Festival Literature sveta Fabula se je zaključil s pogovorom v živo z nigerijsko-ameriško pisateljico Chimamando Ngozi Adichie, ki je z občinstvom v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma delila svoja stališča o žalovanju, rasizmu in feminizmu. Očetova smrt je spremenila moj slog pisanja, je povedala literarna in feministična ikona.

Nestrpnost v slovenski družbi: kaj lahko pričakujemo v predvolilnih bojih?
28. 01. 2022 20.06V času demokracije, ko bi se morali zavedati, kje se končajo naše pravice in kje se začnejo pravice drugega, se prej zdi, da se od tega odmikamo, kot pa da k temu stremimo. Spoštovanje demokracije naj bi bivalo ravno v njenem domu, parlamentu, a med politiki v državnem zboru vladajo zbadanje, žaljivke, ostre besede in obtoževanje. V družbi pa na drugi strani vladata razdeljenost in nestrinjanje. Tudi državljani so vse bolj nestrpni in nastrojeni proti politikom, kar so naše kamere včeraj posnele kar dvakrat. Kako politični diskurz vpliva na prebivalce in kaj lahko pričakujemo v predvolilnih bojih?

Notranji minister Aleš Hojs je tudi drugič prestal interpelacijo
20. 12. 2021 06.40Ves dan se je v državnem zboru zagovarjal minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Maratonska razprava je trajala pozno v noč. Za razpravo o interpelaciji zaradi očitkov o politizaciji in militarizaciji Policije, ki so jo vložile opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB ter nepovezani poslanci, je bilo namreč predvidenih kar 17 ur. Da bi interpelacija uspela, bi moralo zanjo glasovati 46 poslancev, vendar je Hojsov odhod s položaja podprlo le 44 poslancev. Poleg predlagateljev je dodaten glas za interpelacijo prispeval še poslanec DeSUS-a Ivan Hršak. 37 glasov je bilo oddanih proti. Med razpravo je moral notranji minister dvorano sicer za nekaj časa zapustiti. Vmes si je namreč privoščil prigrizek, zato je prejel opozorilo.

Metafore (politične) budnosti: biti 'woke', biti Neo
18. 12. 2021 07.00Dandanes je moč povsod slišati pozive k budnosti, prebujenju, (samo)zavedanju in celo razsvetljenju. Javno-politični diskurz, polariziran, kot je zavoljo t. i. kulturnih vojn, nas z obeh polov nagovarja, da spoznamo resnico/resničnost, ki se skriva za lažno zavestjo mainstreama oziroma hegemonskega diskurza – ki je vedno diskurz nasprotne strani. Tako nas levo usmerjeni bojevniki za socialno pravičnost (social justice warriors) opozarjajo na rasizem, ideologijo belske nadvlade, seksizem, neo-kolonializem itd., ki so predstavljeni kot vseprisotni sistemi diskriminacije, dominacije in razlaščanja. Na drugi strani (alt-)desničarji opozarjajo na totalitaristično in korporativno naravo sodobnih bojev za socialno pravičnost, omejevanje svobode govora ...