politična analiza

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo

03. 04. 2025 07.00

Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Regijska bolnišnica bo v Kranju. Župan Radovljice: Odločitev je politična

20. 03. 2025 13.03

Vlada se je odločila, da bo nova gorenjska regijska bolnišnica v Kranju, je po seji vlade povedal njen podpredsednik Matej Arčon. Gre za politično odločitev. Zadnja analiza je tako lokacijo v Kranju kot v Radovljici označila za primerno, minimalno prednost pa je dala Radovljici. V bolnišnici naj bi bilo predvidoma 600 postelj. Radovljiški župan je odločitev označil za politično, razočaran je tudi njegov jeseniški kolega.

Je alkohol v pisarnah ravnateljev res tako prisoten kot v Planici?

14. 02. 2025 19.06

Pripravite kokice ali kozarec vina in se udobno namestite. Prihaja naša nova rubrika Ne, resno? ki bo vsak teden secirala dogajanje v naši ljubi deželici. Da bo začetek legendaren, se bo Aleksandru Pozveku pridružil Karel Erjavec – ker se zdi, da je njegova politična kariera kot Windows posodobitve: vedno znova se pojavi, ko najmanj pričakuješ. Je res alkohol v pisarnah ravnateljev tako prisoten kot v Planici? Komu bo v parlamentu odzvonilo ? In kateri poslanec v 'irharcah' povzroči, da Žan Mahnič klikne všeč mi je hitreje kot na tvit Janeza Janše?

Bitcoin nad 81.000 evrov: za ene 'politična nuja', za druge vir hudih izgub

11. 11. 2024 20.55

Bitcoin je dosegel novo najvišjo vrednost, pri čemer so se cene povzpele nad 86.000 ameriških dolarjev oziroma nekaj več kot 81.000 evrov. Po ponovni izvolitvi Donalda Trumpa za predsednika ZDA so se na trgu okrepile pričakovanja o ugodnejših regulativnih politikah za kriptovalute. Po poročanju podjetja NYDIG, ki se ukvarja s finančnimi storitvami v svetu digitalnih valut, postaja Bitcoin vse bolj politično pomemben.

Politična analiza – komu ali čemu se približuje Golobova vlada?

28. 10. 2024 15.31

Javnomnenjska podpora aktualni vladi je na najnižji točki doslej. Gibanje Svoboda vse bolj zaostaja za Janševo SDS. Gospodarski minister in prvak SD Matjaž Han je prvič doslej najbolje ocenjen politik v državi. Koga in zakaj morajo ti rezultati skrbeti? Kdo lahko odpira šampanjec in ali so res pred vrati predčasne volitve? O tem smo se v tokratnem podcastu pogovarjali z Dimitrijem Ruplom in Jernejem Štromajerjem.

'Proti medijem se lahko borimo tako, da prostor preplavimo s sranjem'

26. 10. 2024 08.00

"Da se pokoplje resnica, je potrebnih veliko lopat," pravi nemški pregovor. Pa vendar se zdi, da živimo v času, ko je laž v razcvetu, kraljica na prestolu, s katerega je ne more vreči niti resnica. Pa četudi resnica prihaja od priznanega, verodostojnega vira. Da se lažne novice in dezinformacije tako hitro širijo v javni sferi, je zagotovo omogočil tudi razvoj tehnologije in umetne inteligence. A nikakor se ne smemo slepiti, da so lažne novice nekaj novega, prav tako ne način komuniciranja, kot ga v javnosti uporablja nekdanji ameriški predsednik. S strokovnjakoma na področju medijev in politike smo se v luži prihajajočih ameriških volitev pogovarjali o lažnih novicah, dezinformacijah in njihovem vplivu na demokracijo in družbo.

'Stisnila mu je roko in se 90 minut trudila, da bi mu zlezla pod kožo'

11. 09. 2024 07.32

Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, ki se želi vrniti na predsedniški stolček, in Kamala Harris, podpredsednica, ki ji je predsedniška nominacija padla v naročje, potem ko se enostavno ni več dalo skrivati kognitivnega stanja aktualnega predsednika Joeja Bidna, sta se spopadla na predvolilnem soočenju. Organizatorji so pričakovano izbrali teme, ki so močno čustveno nabite in polarizirajo, tako da zahtevnejši volivec, ki bi ga zanimala resna poglobitev v sodobne izzive, pač ni prišel na svoj račun. Izkupiček je bilo tako predvsem nekaj zabavnih izjav, ki so poskrbele za razpravo na družbenih omrežjih.

Igra izčrpavanja, druga hladna vojna in Putinovo blefiranje

25. 02. 2024 07.08

Ruska invazija na Ukrajino vstopa v tretje leto, miru pa ni na vidiku. Kremelj je zelo jasno povedal, da je edini cilj, ki ga bo sprejel, predaja Ukrajine, medtem ko so Ukrajinci enako jasno povedali, da se bodo še naprej borili. Kdaj in kako se bo torej ta vojna končala? O tem, kaj lahko pričakujemo, je za Foreign Policy spregovorilo več uglednih strokovnjakov.

Flirt premierke in premierja bolj zanimiv kot konec sveta

09. 12. 2023 07.00

Poglej, poglej, sem si rekla, končno vest, ki je pritegnila pozornost z verjetno enega izmed najpomembnejših svetovnih srečanj, ko gre za vprašanje, ali nam bo nekako uspelo preživeti ali pa bo zemljo in ljudi na njej scvrlo v nekaj desetletjih.

Z uvedbo 'verbalnega delikta' bi v družbi ostreje obravnavali sovražni govor

24. 07. 2023 19.40

Uvajanje "verbalnega delikta" po zgledu temnih časov totalitarizma ali poskus izkoreninjenja nesprejemljivih in žaljivih javnih besed? Eno od 57 priporočil strateškega sveta premierja Goloba za preprečevanje sovražnega govora, ki ga vodi družbena aktivistka Nika Kovač, še posebej izstopa. Gre za idejo ostrejšega kaznovanja, sicer že prepovedanega javnega razpihovanja sovraštva, ki bi ga organi pregona po novem lahko sprožili zaradi "vznemirjenja ali zgražanja v javnosti". In kaj to pomeni za svobodo govora?

'Razmere v zdravstvu slabše, kot si misli kdorkoli v državi'

18. 01. 2023 08.19

Koalicijski vrh naj bi razpravljal o izhodiščih reform, ki jih namerava vlada začrtati v letu 2023. A naposled so se osredotočili le na zdravstveno reformo. Dogovorili so se, da bodo vsi prisotni člani koalicije podpisali zavezo za sodelovanje pri pripravi zdravstvene reforme. Kot je zagotovil Golob, namen aneksa h koalicijski pogodbi ni discipliniranje kogarkoli, ampak iskanje skupnega jezika. Prav tako je poudaril, da ima minister za zdravje podporo vseh koalicijskih partnerjev. Stanje v zdravstvu je namreč slabše, kot si lahko kdorkoli misli, je poudaril premier.

Notranja ministrica Tatjana Bobnar prestala interpelacijo

14. 11. 2022 06.39

Po več kot 12-urni seji so poslanci v državnem zboru sprejeli odločitev. Notranja ministrica Tatjana Bobnar je prestala interpelacijo, ki so jo zoper njo vložili v stranki SDS. V njej so ministrici med drugim očitali zlorabo funkcije, zavajanje javnosti in opustitev dolžnostnih ravnanj. Proti interpelaciji ministrice je naposled glasovalo 50 poslancev, za 24 poslancev. Koalicija je sicer v večurni razpravi ministrico podprla, delu kritik pa so se poleg SDS pridružili tudi poslanci NSi.

Ukinitev avtocestne Policije in reorganizacija: bodo naše ceste manj varne?

03. 10. 2022 11.53

Če se je pred desetimi leti po avtocesti A1 dnevno v povprečju zapeljalo dobrih 42.000 vozil, se jih zdaj že okoli 50.000. Da bi ob tako povečanem prometu zagotovili čim večjo varnost, je bila v začetku lanskega leta ustanovljena avtocestna Policija, ki naj bi na avtocestah in hitrih cestah hitreje posredovala in odpravljala zastoje, lažje odkrivala in preprečevala objestno vožnjo ter druge kršitve. A še preden je v popolnosti začela delovati, so jo v vrhu Policije ukinili in se podali v reorganizacijo. Sodeč po številkah, ki smo jih pridobili v uredništvu, pa bi lahko zaradi političnih odločitev trpela varnost na cestah. 15. oktobra namreč po naših informacijah ukinjajo še ljubljansko enoto.

Logar se ne ukvarja s protikandidati, Pirc Musarjeva prepričana, da ga lahko premaga

26. 09. 2022 22.55

Dogajanje na političnem področju je vse bolj pestro, napovedana stavka in izstop zdravnikov iz javnega sektorja, razveljavitve nakupa oklepnikov Boxer, ki bo davkoplačevalce stala 70 milijonov evrov, do zmage desnih Bratov Italije, ki jih vodi Giorgia Meloni, ki je med drugim nasprotovala vrnitvi Narodnega doma v Trstu Slovencem. O vsem tem in tudi kakšni moralni avtoriteti bosta, če bosta izvoljena, smo se pogovarjali z dosedanjima javnomnenjskima favoritoma predsedniških volitev Natašo Pirc Musar in Anžetom Logarjem.

Valček s Putinom in dvojni agent, ki je neuspešno skušal razbiti telefon

06. 07. 2022 11.15

Dolga leta so zahodni voditelji z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom gradili odnos, v katerem so mu zavoljo interesov pogosto pogledali skozi prste, občasno so se na njegov račun šalili, večinoma pa so bili prepričani, da mož, ki ga vodi velik ego, vseeno ne bo zakorakal povsem po svoje in ogrozil mir, čeprav opozorilnih znakov ni manjkalo. Zdaj, ko je situacija povsem drugačna, pa skušajo številne države izkoreniniti ruski vpliv, med njimi tudi sosednja Avstrija.

Za sovražni govor zagrožena kazen do dveh let zapora

16. 05. 2022 15.37

V Sloveniji se je v zadnjih letih sovražni govor močno razširil. A število prijav ne odraža njegove dejanske prisotnosti, ki je zaskrbljujoča in se še povečuje.

Analiza Politica: Koga bi volili Slovenci? Na vrhu izenačena SDS in Gibanje svoboda

17. 03. 2022 12.09

24. aprila 2022 bodo volivci volili 90 poslancev Državnega zbora Republike Slovenije. Leta 2018 je na tretjih zaporednih predčasnih volitvah zmagala Slovenska demokratska stranka. Na drugo mesto se je uvrstil komik in politični satirik Marjan Šarec, na tretje pa Socialni demokrati. Komu se bo sreča nasmehnila letos? Politico v svoji analizi javnomnenjskih raziskav v Sloveniji ugotavlja, da je trenutno največ vprašanih naklonjenih stranki SDS in Gibanju svoboda.

Pavšič: Janša objektivno in subjektivno odgovoren za vse poraze v epidemiji

26. 01. 2022 09.50

Pred Preiskovalno komisijo, ki ugotavlja politično odgovornost pri vladnih ukrepih med epidemijo, sta bila vprašanj deležna nekdanji zdravstveni minister Tomaž Gantar in Klemen Nicoletti. Slednji nanje ni želel odgovarjati. Predsednik preiskovalne komisije Robert Pavšič je dejal, da se je v zadnjih slišanjih pokazalo, da ugotovitve komisije terjajo razmislek o več sumih storitve kaznivih dejanj.

'Deset let Boruta Pahorja je izgubljeno politično desetletje'

14. 11. 2021 15.51

Nekateri mu pravijo Instagram predsednik. Manjkajoči predsednik. Barbika. Lutka. Borut Pahor – človek, ki je priznal, da ni popoln in ni moralna avtoriteta. Predsednik, ki redko spregovori. In ko se oglasi, je pogosto že prepozno. Predčasno razkrije le konec enega najbolj pričakovanih filmov leta. Kljub številnim spodrsljajem ostaja eden najbolj priljubljenih politikov, zdi se, da mu javnost nikoli ničesar prehudo ne zameri. Kaj so njegovi dosežki in napake? Kakšna je njegova desetletna zapuščina? Vprašanja smo postavili različnim strokovnjakom.

Kremeljski troli v Evropi z lažnimi komentarji poustvarjajo javno mnenje

06. 09. 2021 17.05

Komentiranje na družbenih omrežjih je za tančico anonimnosti prineslo politična orodja, ki so bila v preteklosti tabu tema. Angleški raziskovalci so sledili številnim komentarjem na spletnih straneh in odkrili, da obstaja velika skupina usmerjenih komentatorjev, ki služijo kremeljskemu propagandnemu stroju. Takšne taktike niso vezane samo na Kremelj, tudi politične stranke se poslužujejo podobnih taktik. V Sloveniji smo to potrdili februarja letos, ko je poslanka SDS nevede preklopila med pravim in lažnim profilom.

Neznosna lahkost ameriške smrti

24. 07. 2021 14.58

Tudi ko so Združene države najbolj mirne, so izjemno nasilna skupnost. Leta 2014 so imeli najnižjo raven umorov v moderni zgodovini, a je imel Američan v povprečju vsaj trikrat večje možnosti, da ga ubijejo, kot Evropejec. Sedaj število umorov v ZDA skokovito narašča, pri čemer (še) nihče ne zna zares pojasniti, zakaj.

Ameriški mostovi v času nenehne jeze

17. 07. 2021 07.00

Obilna poletna ploha je bila dovolj, da so se Newyorčani spomnili, kakšno mesto se skriva pod bleščavo neonskih panojev in velikih oglasnih zaslonov. Poplavljene ulice in podzemne postaje so jih znova opomnile, da največje gospodarstvo na svetu ne skrbi najbolje ne za svoje ljudi ne za objekte, v katerih bivajo in s pomočjo katerih potujejo.

Leto dni koalicije in opozicije: Treba se je pogledati v ogledalo in postaviti cilje

14. 03. 2021 12.35

Za nami je pestro prvo leto aktualne vlade Janeza Janše. O tem, kaj ga je zaznamovalo, kaj pomeni za prihodnost Slovenije, njenega političnega prostora in njeno mesto na evropskem zemljevidu – predvsem ob predsedovanju, smo se pogovarjali z analitikoma Aljažem Pengovom Bitencem in Markom Balažicem.

Trump v podporo Izraelu zakockal še Zahodno Saharo

11. 12. 2020 10.12

Dober mesec pred odhodom iz Bele hiše je Donald Trump omogočil še en diplomatski sporazum med arabsko državo in Izraelom. Cena za maroško vzpostavitev diplomatskih odnosov z judovsko državo je bilo ameriško priznanje, da je Zahodna Sahara del Maroka.

Obdukcija trupla na prizorišču volilnega zločina

12. 11. 2020 16.30

V ZDA še vedno preštevajo glasovnice, v Georgii se jih bodo lotili znova, z ročnim štetjem. Toda velika večina Američanov – razen Donalda Trumpa in njegovih največjih pristašev – že priznava zmago Joeja Bidna in ne verjame v veliko volilno zaroto. Začenja pa se razprava, zakaj je šlo tako na tesno, oziroma zakaj so ankete znova tako zgrešile razpoloženje volilnega telesa.

Goljufije in država na robu živčnega zloma

02. 11. 2020 14.00

Bližje je konec volitev v ZDA, bolj napeto postaja vzdušje v močno razklani državi, razpeti med domačijskim nacionalizmom Donalda Trumpa in obljubo o "vrnitvi k normalnosti" Joeja Bidna. Republikanski poltovornjaki okoli avtobusa Bidnove kampanje na avtocesti v Teksasu, zapore cest in mostov s strani podeželskih republikancev, nezaupanje Newyorčanov do policistov, ker so njihovi sindikati stopili na stran predsednika. Kdor je dovolj star, da se spominja konca Jugoslavije, ga spreletavajo neprijetni spomini.

Lažni mediji in najbolj nevarno podjetje

23. 10. 2020 12.34

V ZDA že leta bije navček za lokalne medije, množično propadajo predvsem lokalni časopisi, v zadnjih 15 letih jih je izginilo več kot dva tisoč. Gospodarski krč ob pandemiji koronavirusa je le še pospešil izumiranje. Luknjo so zapolnili na videz novi spletni mediji, toda analiza časnika New York Times kaže, da gre pogosto le za krinko novega propagandnega stroja ameriške desnice.

Požar iz Portlanda prižiga stara ognjišča protestov

28. 07. 2020 09.06

Prizori iz Portlanda, kjer je prihod zveznih agentov razplamtel ostrino protestov, so sprožili podobne odzive po ZDA. Prejšnji konec tedna je jeza znova izbruhnila v Oaklandu, Seattlu, Los Angelesu, Austinu in drugod po državi. Vse to krepi razmišljanja o vlogi mogočnega ministrstva za domovinsko varnost in obtožbe na levici, da ga sedanja Bela hiša spreminja v volilno orožje.

Kdo je leta 2016 izvolil Donalda Trumpa?

20. 06. 2020 12.57

Bil je 2. november 2016, dan pred volitvami. Javnomnenjske ankete so napovedovale zmago Hillary Clinton in kazalo je, da bodo ZDA tekle dalje po ustaljeni poti neoliberalnega razvoja z imperialističnimi težnjami. Naslednji dan se je zgodil upor 'tihe večine' in izvolitev Donalda Trumpa za predsednika ZDA. V luči prihajajočih volitev se sprašujemo, kdo so ti volivci, ki so spremenili tok svetovne zgodovine?

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti

15. 06. 2020 13.00

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?