polietilen

Mikroplastiko prvič odkrili tudi v penisu

19. 06. 2024 12.58

Raziskovalci so po tem, ko so mikroplastiko odkrili v moških testisih, to odkrili tudi v penisih. Gre sicer za študijo na manjšem vzorcu, odvzeli so tkivo šestih moških. To odpira nova vprašanja o vplivu mikroplastike na spolno zdravje.

Iz konkurence izstopajte s samolepilnimi nalepkami po meri

08. 12. 2022 11.02

Dandanes večina podjetij svoje izdelke promovira prek spleta. Ta oblika promocije pogosto deluje, a obstajajo tudi drugi odlični načini povečanja prepoznavnosti.

CEKIN sončnično olje in OmegaVita: prva in edina jedilna olja v Sloveniji v rPET embalaži

08. 12. 2022 08.35

V Sloveniji se je v zadnjih letih okrepila okoljska osveščenost in ravnanje z odpadno embalažo, vendar je v gospodinjstvih še vedno velika količina odpadne plastike.

Znanstveniki v človeški krvi prvič odkrili delce mikroplastike

24. 03. 2022 17.00

Pri analizi 22 vzorcev anonimnih darovalcev so znanstveniki pri 17 odkrili delce mikroplastike. Odkritje kaže, da lahko plastični delci potujejo po telesu ter da se lahko ti zadržujejo tudi v organih. Vpliv na zdravje še ni znan, vendar pa raziskovalce skrbi, saj so v laboratoriju že potrdili, da povzroča mikroplastika poškodbe človeških celic. Prav tako je znano tudi, da delci onesnaženega zraka vstopajo v telo in na leto povzročajo na milijone zgodnjih smrti.

Strokovnjaki ovrgli trditve 'iniciative zdravnikov': Gre za povzetke tipičnih proticepilskih tez

23. 12. 2021 13.32

Trije strokovnjaki – Alojz Ihan, Tadej Avčin in Janez Tomažič – so analizirali trditve t. i. Iniciative slovenskih zdravnikov, ki je pozivala k "takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s cepivi proti covidu-19". Vseh enajst trditev so ocenili kot strokovno nepravilne, tudi zavajajoče in nepoštene. Opozarjajo, da covid-19 za otroke in mladostnike ni nenevarna bolezen in da lahko okuženi otroci z virusom okužijo druge. Razblinili so tudi dvome o tem, da so cepiva v tretji fazi kliničnih raziskav in da (morebitnih) srednjeročnih in dolgoročnih zapletov po cepljenju še ne poznamo, ter odgovorili na vprašanja o odškodninski odgovornosti in natančni sestavini cepiv.

(Ne)zaupanje v cepiva: Pri znanosti resnica ni nekje v sredini'

05. 03. 2021 06.00

Med glavnimi razlogi za nezaupanje v cepiva je pomanjkanje verodostojnih informacij iz zanesljivih virov, kaže raziskava NIJZ o vplivu pandemije covida-19 na življenje. A te ljudi se še da doseči. Večji problem so majhne, a glasne skupine tistih, ki prav vsak dokaz spremenijo v še eno zaroto, te informacije pa se v današnji infodemiji' besno in hitro širijo po družbenih omrežjih. Kakšna je psihologinja za razmišljanjem anticepilcev?

Cepivo je varno in nudi boljšo zaščito, kot če bi preboleli covid-19

17. 01. 2021 07.11

Cepivo je naš največji zaveznik v boju proti koronavirusu in pravzaprav edino zagotovilo, da naslednjo jesen in zimo ne bomo spet "zaprti". A so kljub temu številni skeptični. Omenjajo alergijske reakcije, slab imunski odziv, stranske učinke ... Stroka pravi drugače: stranski učinki so blagi in prehodni, po cepljenju imamo boljšo imunsko zaščito, kot če prebolimo covid, in to ob veliko manjšem tveganju, alergijske reakcije pa so zelo redke.

Do zdaj tri prijave nezaželenih učinkov, strategija naročanja še v pripravi

06. 01. 2021 11.26

V Sloveniji smo že prejeli 33.150 odmerkov cepiva, vsak ponedeljek jih bomo dobili še približno 16.000. Naslednji teden bodo na vrsto za cepljenje prišli starejši od 80 let. Do zdaj so dobili tri prijave nezaželenih učinkov. V kratkem bodo znani izsledki strokovne skupine, ki preučuje vzorčno povezanost med smrtjo in cepivom. Če se želite cepiti, to sporočite osebnemu zdravniku. Bodo pa kmalu znana podrobnejša navodila.

Ali napis 'bio' na kozmetiki res pomeni, da gre za naravno kozmetiko?

15. 02. 2020 07.00

Številni proizvajalci kozmetike želijo potrošnike z različnimi 'kreativnimi' rešitvami prepričati, da so njihovi izdelki naravni. A besede 'bio', 'natur', 'herbal' ali 'brez' še ne pomenijo, da je to res.

Test pustnih ličil: na obraz nanašamo nezaželene kemikalije

04. 02. 2020 13.09

Ličenje je del pusta, pogosto meji že na pravo umetnost, a tudi pri pustnih ličilih je tako, da je na trgu boljša in slabša izbira. MIPOR je pod drobnogled vzel osem izdelkov in ugotovil, da zgolj eden ne vsebuje zdravju ali okolju škodljivih sestavin. Večina jih namreč vsebuje vrsto nezaželenih kemikalij, ki so še posebej problematične za mlajše otroke.

Še en dokaz več, kako škodljiva je za človeštvo plastika

02. 08. 2018 15.42

Plastika ob razpadanju sprošča toplogredne pline, kot sta metan in etilen, kar pomeni, da gre za doslej neupoštevan vir tega onesnaževanja, kaže študija, ki so jo v sredo objavili v publikaciji Plos One.

Nas bo plastike rešila gliva? 

23. 09. 2017 14.56

Plastični odpad predstavlja vse bolj pereč okoljski problem in tako se znanstveniki trudijo, da bi odkrili čim bolj naraven način, da bi se ga znebili. V Pakistanu so zdaj našli glivo, ki bolj ali manj uspešno razkraja eno izmed vrst plastike ... 

Mala nevarnost, ki se je sploh ne zavedamo: Naša oblačila so čista, okolje pa umazano

04. 05. 2017 06.11

Plastika onesnažuje. To vemo. Vemo tudi, da si sveta brez nje ne moremo več predstavljati. Toda: ali tudi vemo, da je v okolje spuščamo še več, kot se zavedamo? Na primer takrat, ko si umivamo zobe ali obraz, pa ko peremo perilo ...

VIDEO in FOTO: Kako iz embalaže za mleko dobimo robčke? Poskusili smo tudi sami, v resnici je dokaj enostavno

29. 03. 2017 14.34

Delež recikliranja odpadne embalaže Tetra Pak v Sloveniji v zadnjih letih precej narašča, v Eko iniciativi pa upajo, da bo prvi projekt krožnega gospodarstva prinesel še dodaten zagon. Na zelo konkreten način so nam pokazali, kako iz embalaže nastanejo robčki.

Zastrupljamo se: toliko plastike je v kozmetiki, del tega pa pristane na naših krožnikih

25. 05. 2015 10.46

Po prepovedi uporabe plastičnih vrečk oblasti v Kaliforniji pripravljajo zakon, ki bo prepovedal prodajo kozmetičnih izdelkov, ki vsebujejo plastične mikrodelce. Te najdete v raznih milih za telo in v zobnih pastah, drobna zrnca pa preidejo iz naših kopalnic v morja, kjer se nato znajdejo tudi na naših krožnikih.

Čas za nakup vaše biološke čistilne naprave je danes!

15. 04. 2015 07.07

H2E mala biološka čistilna naprava (MKČN) je narejena v Sloveniji, samooskrbna, in za delovanje ne potrebuje električne energije, zato tudi letni vzdrževalni servisi niso potrebni.

Biološka čistilna naprava H2E v oktobru v super akciji že od 1.499 evrov + DDV

15. 10. 2014 14.47

Narejeno v Sloveniji. Samooskrbna, neodvisna od zunanjih virov energije. Izjemno nizki stroški vzdrževanja. Edina biološka čistilna naprava, ki v celoti razgradi organsko blato.

Alergičen je na ženo

02. 11. 2009 11.32

45-letni voznik avtobusa je alergičen na lastno ženo, zaradi česar je že dvakrat skoraj umrl. Kadar je namazana s kremo ali losjonom, mu lahko namreč zastane srce.

V zapor zaradi plastičnih vrečk

17. 01. 2009 16.59

Če se boste po indijski prestolnici sprehajali s plastično vrečko, vas lahko doleti do pet let zapora. Oblasti so namreč v boju proti polietilenu sprejele drastične ukrepe.

Nevarna kozmetika

03. 02. 2006 07.41

Če pazljivo beremo etikete kozmetičnih proizvodov, lahko odkrijemo različne sestavine, ki škodijo zdravju.

Premier Drnovšek odpotuje jutri v Litvo

13. 11. 1997 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek bo jutri na enodnevnem uradnem obisku v Litvi. Srečal se bo z najvišjimi predstavniki te baltiške države, med obiskom pa bosta podpisana tudi dva meddržavna sporazuma.Slovenija in Litva sta dosedaj sklenili vrsto meddržavnih sproazumov, med katerimi velja omeniti prostotrgovinski sporazum, sklenjen leta 1996, ki začasno velja od 1. marca letos. Lani sta državi sklenili tudi sporazuma o odpravi vizumov ter o vračanju oseb. V pripravi je več sporazumov, med drugim sporazuma o spodbujanju in zaščiti investicij ter izogibanju dvojnemu obdavčevanju kot tudi sproazum o prijateljskem sodelovanju.Slovenija v Litvo izvraža predvsem zdravila - ta predstavljajo kar 73 odstotkov vsega izvoza, poleg tega pa še pnevmatike za osebna vozila, usnje prašičev, talne obloge in kozmetiko. Polovico uvoza iz Litve predstavlja uvoz enojne lanene preje, uvažamo pa tudi šoto, polietilen in bombaž.Jutri med obiskom premiera Drnovška v Vilniusu bosta podpisana sporazuma o sodelovanju v izobraževanju, kulturi in znanosti ter o cestnem prometu.