policy

So ZDA po naročilu Putina utišale glavnega pogajalca? 'Ni takšnega kalibra, kot ga iščemo'

14. 03. 2025 08.31

Posebnega odposlanca predsednika Donalda Trumpa za Ukrajino in Rusijo Keitha Kellogga naj bi izključili iz glavnih pogovorov o končanju vojne, saj naj bi Kremelj izjavil, da si ga v pogajanjih ne želijo, trdita vir iz ameriške administracije in ruski predstavnik. Rusi naj ne bi bili naklonjeni Kelloggovi proukrajinski drži, prav tako je Kellogg v preteklosti zavzel stališče, da je v Ukrajini treba zamrzniti frontne linije.

Trump želi ukrajinske minerale, več kot pol pa jih že nadzoruje Rusija

24. 02. 2025 15.50

Trump vztraja pri 500 milijardah dolarjev "kompenzacije za pomoč" v obliki lastništva nad redkimi zemeljskimi minerali v Ukrajini. Toda ali mu jih Ukrajina sploh lahko da? Danes več kot 50 odstotkov redkih mineralov leži v regijah, ki jih nadzoruje ruska vojska.

Zamrznitev fronte, demilitarizirana cona, odlog članstva Ukrajine v Natu

07. 11. 2024 19.17

Trdil je, da lahko ustavi vojno v Ukrajini v 24 urah, sedaj pa v javnost kapljajo prvi obrisi domnevnega načrta, ki ga celo predvolilno kampanjo ni želel razkriti. Donald Trump naj bi pritisnil na Moskvo in Kijev in poskušal izpogajati sledeče: Rusija obdrži zavzete teritorije, Kijev pristane na večdesetletno odložitev članstva v Natu, ustvari se demilitarizirana cona, ZDA bi nadaljevale z dobavo orožja Ukrajini, Rusiji pa bi ukinili sankcije.

'Rusija stavi na Trumpa', Kitajci pa niso preveč zadovoljni

06. 11. 2024 09.02

Predsedniški položaj v ZDA je znova zavzel Donald Trump. Kot je že v svoji kampanji jasno povedal, so potrebne korenite spremembe v zunanji politiki ZDA. In kaj bi se lahko spremenilo v vojni v Ukrajini, Gazi ali pa v odnosih s Kitajsko?

ZDA z UI na globalni lov za elementi, nujnimi za zeleni prehod

21. 08. 2024 19.25

Medtem ko se UI-manija vse bolj širi, je vse širši tudi nabor področij, kjer naj bi že kmalu igrala ključno vlogo. Zdaj nekatera podjetja in agencije v ZDA ocenjujejo, da lahko umetna inteligenca pomaga tudi pri boju Združenih držav za ključne minerale, ki so bistveni za proizvodnjo zelenih tehnologij v središču energetskega prehoda.

Igra izčrpavanja, druga hladna vojna in Putinovo blefiranje

25. 02. 2024 07.08

Ruska invazija na Ukrajino vstopa v tretje leto, miru pa ni na vidiku. Kremelj je zelo jasno povedal, da je edini cilj, ki ga bo sprejel, predaja Ukrajine, medtem ko so Ukrajinci enako jasno povedali, da se bodo še naprej borili. Kdaj in kako se bo torej ta vojna končala? O tem, kaj lahko pričakujemo, je za Foreign Policy spregovorilo več uglednih strokovnjakov.

Plače iz pekla do raja

14. 01. 2024 07.16

Med božično-novoletnimi prazniki, prazniki luči, miru, zabave in veselja, se je ponekod razbesnel pravi ne raj, ampak pekel na Zemlji. Ne vem, kako bi drugače opisali razmere, ko se iz sob slišijo nemočni klici, da bi jim kdo pomagal, pobrisal za njimi, jih preoblekel, jim prinesel topel čaj in jim rekel prijazno besedo. Bilo je v enem izmed domov za starejše pri nas, kjer je zaoral trebušni virus, verjetno je bilo tiste dni podobno tudi drugje.

'Hamas, Izraelovo bitje'

04. 02. 2024 17.44

Zapriseženi so uničenju izraelske države, v ZDA in Evropski uniji razglašeni za teroristično organizacijo. Zanje velja, da Gazi že od leta 2007 vladajo z železno roko, neusmiljeno napadajo izraelske civiliste, izvršujejo ugrabitve in prebivalce Gaze uporabljajo za živi ščit. Metamorfoza organizacije, ki velja za "utelešenje zla" in "skrajno islamistično organizacijo", pa je povezana s strategijo izraelske države, ki si je po načelu 'deli in vladaj' desetletja prizadevala za ohromitev palestinskega boja za neodvisnost. Hamas je pri tem užival tudi (ne)posredno podporo Izraela.

Imamo zavarovane hiše, če se zgodi v Ljubljani rušilni potres?

11. 10. 2023 06.00

"V Ljubljani je bil potres pred 120 leti in lahko se zgodi jutri," opozarja gradbeni inženir Andrej Pogačnik. Posledice bi bile neprimerljivo večje kot zaradi ujm v začetku avgusta. Ogroženih je do 100.000 stavb in do 228.000 življenj, škoda pa lahko seže do osmih milijard evrov. Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije? Se splača zavarovati proti potresu?

Izginula izraelsko-ruska raziskovalka se nahaja v ujetništvu šiitske milice

06. 07. 2023 17.18

Izraelsko-ruska raziskovalka, ki je marca izginala v Iraku, je v ujetništvu šiitske milice, je potrdil izraelski premier Benjamin Netanjahu. Doktorska študentka na univerzi Princeton v ZDA Elizabeth Tsurkov je raziskovala v Bagdadu, ko so jo ugrabili.

Putinove (ne)resnične številke: je dva v resnici tri ali celo štiri?

13. 03. 2023 14.55

Po ruskem napadu na Ukrajino je bil odgovor Zahoda hiter. Proti Rusiji so bile uvedene stroge sankcije, ki naj bi sčasoma Vladimirja Putina prisilile k temu, da konča vojno. A kakšen je njihov dejanski učinek, ostaja predmet debate. Strokovnjaki menijo, da so sankcije orodje, ki deluje šele, ko preteče nekaj časa. Zagovorniki Rusije menijo, da je država tako odporna, da ji sankcije enostavno niso prišle do živega. Tudi Putin se hvali z gospodarskimi rezultati. A vprašanje je – gre za (ne)resnične številke?

Novi satelitski posnetki: Rusija kopiči sile ob ukrajinski meji

14. 02. 2023 12.26

Januarski in februarski satelitski posnetki razkrivajo, da so v bližini ukrajinske meje znova zrasla ruska vojaška oporišča, podobna tistim pred začetkom lanske invazije. Ukrajinski obrambni minister v odhodu Aleksej Reznikov ocenjuje, da je Putin tokrat zbral številčno večjo silo – domnevno 500.000 vojakov. Slišati je napovedi oblasti v Kijevu in poznavalcev v Bruslju in Washingtonu, da se Rusija pripravljala na novo veliko ofenzivo. Nekateri trdijo, da se je ta že začela.

Evropa v milosti in nemilosti vremena

03. 11. 2022 12.48

Evropska skladišča plina so resda polna, a to je za Evropo bolj slaba tolažba. Zaloge plina naj bi zadostovale le za nekaj mesecev. Kaj pa potem? Vse je odvisno od tega, kakšna bo zima. Bo EU uspela prebroditi še eno krizo? O tem razmišlja ugleden strokovnjak in kolumnist Adam Tooze.

Zapustili so jih Američani, zdaj jih novačijo Wagnerjevi plačanci

28. 10. 2022 19.45

Afganistanski komandosi, ki so jih Američani izurili, nato pa z umikom iz države lani tudi zapustili, zdaj dobivajo ponudbe, naj se v bojih na ukrajinskih tleh pridružijo ruskim silam. Več afganistanskih vojaških in varnostnih strokovnjakov svari, da bi lahko prav ti operativci, ki so se 20 let urili z ameriškimi in zavezniškimi specialnimi enotami, Rusiji doprinesli tisto, kar potrebuje na bojišču v Ukrajini.

Rusi novačijo zapornike: šest mesecev na fronti v zameno za svobodo

15. 09. 2022 21.03

Ukrajinske sile so od začetka meseca osvobodile že več tisoč kvadratnih kilometrov ozemlja, navajajo ukrajinske oblasti. Osvobodili so tudi mesto Izjum, kar bi lahko pomenilo pomembno strateško izgubo za rusko vojsko. Ker se Rusija na ukrajinskem ozemlju bori z omejenim številom vojakov, si prizadeva okrepiti številčno stanje na terenu. Tako naj bi v paravojaško skupino in 'zasebno' najemniško vojsko Wagner novačili nove pripadnike. Pojavili so se namreč posnetki domnevnega novačenja novih članov kar iz zaporov. "Prvi greh je dezerterstvo, drugi greh sta alkohol in droge, tretji pa sta plenjene in spolnostno občevanje," je slišati na posnetku.

'Vojna pride ne glede na to, kolikokrat si zatrdiš, da ne bo'

12. 09. 2022 17.25

Kljub temu da vojna v Ukrajini divja skoraj 2000 kilometrov stran, se je prebivalcev Bosne in Hercegovine močno dotaknila. Le 30 let je namreč minilo od obdobja, ko so se s krvavo vojno soočali tudi na Balkanskem polotoku. A ne gre le za to, da je vojna po 30 letih znova zajela evropski prostor. Bošnjake skrbi tudi ruska naveza s Srbijo, njihovim agresorjem izpred 30 let. Njihova vzhodna soseda že aktivno spodbuja demonstracije bošnjaških Srbov. Hkrati imajo občutek, da je Zahod nad njimi že davno zamahnil z roko.

Dve nemški jedrski elektrarni do spomladi ostajata v pripravljenosti

06. 09. 2022 16.46

Nemčija je sporočila, da dve jedrski elektrarni na jugu države do spomladi ostajata v pripravljenosti. Država ima sicer v načrtu, da do konca letošnjega leta ukine jedrski vir energije. Napoved o pripravljenosti elektrarn je sledila stresnemu testu energetskega sistema, s katerim so preverili, kakšna je varnost nemškega električnega omrežja pred prihajajočo zimo. Medtem se je v zadnjem letu, tudi zaradi vojne v Ukrajini, naklonjenost nemških državljanov do jedrske energije povečala, kažejo ankete.

Johnson med racijo vdrl v stanovanje. 'Mislil sem, da sanjam'

01. 09. 2022 18.34

Mladega Londončana je iz trdnega spanca zbudil neverjeten hrup in dretje policistov, ki so med racijo vdrli v njegovo stanovanje. A ko je za njimi vkorakal britanski premier Boris Johnson v neprebojnem jopiču, je mislil, da še vedno sanja. Johnson namreč svoje zadnje dni na položaju preživlja na svojevrstni "turneji" in očitno si je zaželel tudi, da bi se s posebno policijsko enoto odpravil na teren.

Katastrofa za katastrofo: presušeni zemlji Azije zdaj grozi 'utopitev'

31. 08. 2022 10.17

Neprizanesljivi udarci poplav, suše, tropskih neviht in vročinskih valov so udarili tudi po Aziji. Medtem ko se Pakistan utaplja v poplavah "svetopisemskih razsežnosti", ki so prekrile kar tretjino države, Kitajska beleži rekordno visoke temperature, ki so v središču države sprožile obsežne požare ter izsušile številne reke. Najhujši vročinski val, ki ga je ta država zabeležila doslej, se sicer ob napovedanem deževju končuje, vendar pa težave in nevarnosti ostajajo.

Vojna v Ukrajini razdrla višegrajsko enotnost, Golobov govor redkost

11. 08. 2022 11.20

Foreign Policy je objavil daljšo analizo političnega dogajanja v Evropi. Uvodoma so izpostavili junijski govor Roberta Goloba v Bruslju, kjer je tudi v imenu ostalih držav naslovil energetske probleme Evrope. Opozorili so tudi na oslabljeno Višegrajsko skupino po ruskem napadu na Ukrajino. Ko sta bili Nemčija in Rusija še v dobrih odnosih, se tudi državam vmes, predvsem Poljski in Madžarski, ni bilo treba postavljati v bran kateri izmed velesil. Zdaj, ko so se odnosi med Rusijo in Nemčijo popolnoma izjalovili, se je Poljska nagnila tesneje k Nemčiji, tudi vse ostale države srednje Evrope so se jasno odločile: pripadajo Evropi. Izjema ostaja Madžarska, ki ohranja prijateljske odnose z Rusijo.

Kdo je bil Ajman al Zavahiri, preden je postal vodja Al Kaide?

02. 08. 2022 13.36

Ajman al Zavahiri je po uboju Osame bin Ladna prevzel vodstvo teroristične organizacije Al Kaida in bil tako odgovoren za številne teroristične napade po svetu. Že pred tem je bil al Zavahiri pripadnik džihadističnih skupin, od 15. leta naprej pa je širil propagando radikalnega islama. Med privrženci al Zavahiri nikoli ni užival takšnega občudovanja kot njegov predhodnik, kar pa ne pomeni, da po svetu ni povzročil številnih grozodejstev. Bil je predan revolucionar, a ne bojevnik, so njegovo delovanje opisali politični analitiki.

Recept za najhujšo krizo po 1948: korupcija in 'zeleni eksperiment'

10. 07. 2022 07.15

Šrilanka je doživela popoln gospodarski zlom, najhujšega po 1948. Uničujoče politične odločitve so državo pahnile v hudo krizo, številne državljane pa pod prag revščine. Pa čeprav je imela država ves potencial za uspeh, je kombinacija korupcije in enega najslabših "zelenih eksperimentov" močno spremenila sedanjost in prihodnost te države.

V 'denacifikacijo' Ukrajine tudi ruski neonacisti

17. 05. 2022 07.00

Ko je Vladimir Putin napovedal rusko invazijo na Ukrajino, je med ključnimi razlogi za takšno odločitev navedel "denacifikacijo Ukrajine". To je sprožilo začudenje dela mednarodne javnosti, a tudi ostre kritike, saj da bi moral ruski predsednik najprej počistiti pred svojim pragom. Tudi v Rusiji in na ukrajinskem bojišču namreč delujejo ruske militantne neonacistične in ultranacionalistične skupine, čeprav večinoma "podtalno", saj je njihovo delovanje uradno prepovedano. Nekateri posamezniki so tudi pripadniki ruskih vojaških enot, kar priznava tudi sam Putin. Največ kontroverz pa se vrti okrog razvpite skrivnostne skupine Wagner, ki naj bi štela več kot 4000 članov iz 15 različnih držav.

Vse oči na Moskvi: Kaj se bo zgodilo 9. maja?

07. 05. 2022 10.57

11.000 vojakov, 131 tankov in oklepnikov, 77 letal in helikopterjev je pripravljenih na tradicionalno vojaško parado ob Dnevu zmage v Moskvi, ki bo potekala 9. maja na Rdečem trgu. Gre za enega najpomembnejših praznikov v Rusiji, ki obeležuje zmago v drugi svetovni vojni. Čeprav vsakoletni dogodek pritegne pozornost svetovne javnosti, pa je letošnji zagotovo brez primere po koncu hladne vojne. Zaradi vojne v Ukrajini se pred letošnjim 9. majem sprožajo številna ugibanja in špekulacije o nadaljnjih Putinovih potezah.

'Zanje je Ukrajina peskovnik za gradnjo fašistične države'

19. 03. 2022 16.42

Prisotnost neonacističnih milic, celo v državnih strukturah Ukrajine, ni ruski mit. Je dejstvo, na katerega so leta opozarjali številni zahodni analitiki, človekoljubne organizacije in pred rusko invazijo tudi vsi večji mediji. Njihov obstoj in nezmožnost zajezitve njihovega vpliva na nekatere pomembne odločitve oblasti v Kijevu, sta tako postala priročen izgovor ruskega vožda za invazijo in udejanjanje imperialističnih ambicij. "Neonacisti izrabljajo rusko invazijo za uresničevanje svojih interesov. Vse od časa IS nismo zaznali tako množičnega novačenja," v The Washington Post opozarja strokovnjakinja za terorizem in avtorica Rita Katz. Znano je namreč, da je Ukrajina že več let stičišče številnih ekstremističnih in neonacističnih skupin, ki se v državi borijo že od leta 2014. Nekatere, med njimi bataljon Azov, so postale sestavni del ukrajinskih oboroženih sil.

Putinove sanje: Vpliv in stara slava – pa cena?

27. 01. 2022 07.15

Ob naraščanju napetosti na ukrajinsko-ruski meji je najbolj pogosto slišati vprašanje, kaj želi s konfliktom doseči ruski predsednik Vladimir Putin. Medtem ko nekateri menijo, da ni jasno, kaj želi, so drugi prepričani, da gre z obujanje ideje o veliki in močni Rusiji za povečanje geopolitičnega vpliva in utišanje domačih kritikov z ustvarjanjem zunanjega sovražnika. Poglejmo nekaj interpretacij dogajanja.

Preporod jedrske energije: bitka za manj emisij, tehnološki razvoj in varnostna vprašanja

05. 01. 2022 06.00

Če bi verjeli svoji lastni retoriki o podnebni krizi, bi bila podpora jedrski energiji veliko večja, meni Jason Eric Bordoff, ameriški strokovnjak za energetsko politiko in raziskovalec, specializiran za sovplive ekonomije, energije, okolja in nacionalne varnosti. Dejstvo, da se jedrska energija vrača v energetsko debato pa ga ne preseneča, saj je podnebne cilje skoraj nemogoče doseči brez jedrske energije.

Rusija premika tanke T-80U in samovozne topove 2S19 Msta-S na mejo z Belorusijo

12. 11. 2021 12.20

Ameriški diplomati so v zadnjih dneh več partnerskih držav v Evropi opozorili zaradi povečanih aktivnosti ruske vojske na meji z Belorusijo. Sporočili so tudi, da se Rusija pripravlja na nove vojaške operacije, a podrobnosti niso izdali. Posnetki pa kažejo večje premike ene najboljših ruskih tankovskih enot, ki je nastanjena v bližini Moskve.

Lahko Orban izgubi naslednje volitve?

25. 01. 2021 07.52

Madžarska pod Orbanom ni več demokracija, ima še demokratične institucije, ki pa ne delujejo. K Orbanovemu vzponu sta poleg njegove lastne avtoritarne osebnosti in politike prispevali predvsem gospodarska kriza 2008 ter razdrobljena in izgubljena, tudi arogantna opozicija. Naslednje leto bodo znova volitve in tokrat je opozicija združena. Že zdaj je jasno, da volitve ne bodo prav poštene, a kljub nadzoru, ki ga ima Orbanov režim nad praktično vsemi aspekti madžarske družbe, se lahko zgodi, da jih Fidesz ne bo dobil. In kot zdaj kaže, bo ključna prav korona. In njene posledice.

Madžarska, Orbanov režim

24. 01. 2021 07.00

Primer Madžarske. Kakšna je geneza Orbanovega režima? Kako je prišlo do njega? Nevladna organizacija Freedom House je lani, 30 let po demokratičnih volitvah 1990, razglasila, da Madžarska ni več demokracija. To je rezultat desetletja vladanja premierja Viktorja Orbana in njegove stranke Fidesz. Kaj vse je prispevalo k temu, da znotraj sicer formalno demokratičnega okvirja, popolnoma nadzoruje vse aspekte madžarske družbe?