polarni vrtinec

ZDA v vrtincu 'snežnega viharja desetletja'

05. 01. 2025 07.37

Več kot 60 milijonov Američanov se pripravlja na hud zimski vihar, ki bi v nekaterih državah lahko prinesel najobilnejše sneženje in najnižje temperature v več kot desetletju. V zveznih državah Kentucky in Virginia so razglasili izredne razmere. Vremenoslovci svarijo pred nemogočimi voznimi razmerami in prometnimi zastoji.

Bo v prihodnjem tednu tudi nižine pobelil sneg?

12. 01. 2023 07.58

Letošnja zima večjemu delu Slovenije še ni prinesla izdatnejših snežnih padavin. To bi se lahko spremenilo v začetku prihodnjega tedna, ko nas bo prešla hladna fronta. Napoved je sicer še zelo negotova, a po enem izmed scenarijev bi lahko po dolgem času obilneje zasnežilo tudi nižine. Je pred nami vrhunec letošnje zime?

Ni bila prvoaprilska šala: večina Slovenije se je prebudila v zimsko jutro

02. 04. 2022 08.37

Ponoči se je k nam od juga pomaknil nov pas padavin. Ker je hkrati od severovzhoda dotekal hladnejši zrak, se je meja sneženja v večjem delu Slovenije spustila do nižin. Najprej je začelo snežiti na Štajerskem in Koroškem, kjer je lokalno že zapadlo dobrih pet centimetrov snega, kasneje pa je dež prešel v sneg tudi marsikje v osrednji in jugovzhodni Sloveniji. Snega je po nižinah sicer večinoma le za vzorec, povsem drugače pa je v legah nad okoli 600 metrov nadmorske višine, kjer ga lahko lokalno zapade tudi več kot 10 centimetrov.

Bo muhasti april upravičil svoj sloves?

01. 04. 2022 07.45

Zakorakali smo v april, ki se ga že od nekdaj drži sloves meseca z najbolj muhastim vremenom. Ta mesec lahko namreč ob sončnem vremenu beležimo že skoraj povsem poletne temperature, le nekaj dni kasneje pa nas presenetita sneg in mraz. Tudi letos se bo, kot vse kaže, ponovil scenarij iz preteklih let, ko se je po dolgem obdobju sončnega in nadpovprečno toplega vremena, ki smo ga bili deležni marca, na začetku aprila v naše kraje vrnila zima – meja sneženja se bo namreč v soboto ponekod lahko spustila do nižin. Na srečo pa bo tokratni obisk zime le kratkotrajen in ne tako izrazit kot lani in predlani, saj bomo že v prihodnjem tednu ob popoldnevih spet beležili temperature nad 15 stopinj Celzija.

Napoved Accuweather za zimo 2021/22: povprečne temperature, padavine in sneg v Alpah

21. 10. 2021 08.53

Accuweather je objavil dolgoročno vremensko napoved za letošnjo zimo. Za naše kraje so meteorologi napovedali več padavin, večjih temperaturnih nihanj pa ne predvidevajo. Tudi letos napovedujejo večji vpliv El Niñe, a vdori arktičnega zraka lahko vremenske napovedi obrnejo na glavo. Kot še napovedujejo, snega v Alpah letos ne bo manjkalo.

Ozonska luknja nad južnim polom presegla velikost Antarktike

16. 09. 2021 19.57

Ozonska luknja, ki vsako leto nastane nad južnim zemeljskim polom, je postala večja od Antarktike. Močno se je povečala predvsem v zadnjih dveh tednih. "Prelevila se je v eno izmed največjih in najdlje trajajočih ozonskih lukenj, kar smo jih v preteklosti zabeležili v tem delu sezone," pravi direktor Copernicusa Vincent-Henri Peuch.

Segrevanje Arktike povzroča ekstremne zime v delih ZDA

03. 09. 2021 09.30

Nove ugotovitve znanstvenikov kažejo, da so vedno bolj ekstremne zimske razmere v delih ZDA povezane z naraščajočim segrevanjem na območju Arktike. Znanstveniki so namreč odkrili, da je segrevanje regije deformiralo vzorec vetrov, znan kot polarni vrtinec. To je povzročilo hladnejše zimsko vreme v delih ZDA, zlasti v času ekstremno mrzlega smrtonosnega vala, ki je Teksas zajel februarja letos. Znanstveniki napovedujejo, da bo zaradi segrevanja na določenih lokacijah po svetu, še več ekstremno hladnih zim in vremenskih dogodkov.

Jutranje temperature bodo višje, popoldnevi pa bodo še vedno prehladni za sredino aprila

16. 04. 2021 06.30

Vreme pri nas v zadnjih dneh kroji dotok občutno hladnejšega zraka iznad severa celine. Ker je bil večji del noči jasen in ker se je polegel tudi veter, so se temperature marsikje že sedmič ta mesec spustile pod ničlo. V prihodnjih dneh se bo najhladnejši zrak le počasi umikal iznad naših krajev. Prevladovalo bo oblačno vreme, v nedeljo in ponedeljek bo občasno tudi deževalo, nad okoli 900 metrov nadmorske višine pa snežilo.

Zakaj so spomladanske pozebe v zadnjih letih tako pogoste?

09. 04. 2021 07.01

Je že res, da je april znan po svoji muhavosti, ampak letos je prekosil samega sebe. Še v nobenem aprilu v zgodovini meteoroloških meritev se namreč ni zgodilo, da bi razlika med uradno najnižjo in najvišjo izmerjeno temperaturo znašala skoraj 50 stopinj Celzija, kar se je zgodilo letos. Še bolj ekstremno je to, da je med maksimumom in minimumom minilo le šest dni. Zaradi nenadnega vremenskega preobrata marsikje tudi letos ne bo pridelka. Na tem mestu se postavljata vprašanji, zakaj so izrazite spomladanske ohladitve v zadnjih letih tako pogoste in kaj nas čaka v prihodnosti.

Kaj oslabljen polarni vrtinec pomeni za nadaljevanje zime?

15. 01. 2021 07.15

Letošnja zima je bila v dozdajšnjem poteku precej pestra, kot kaže, bo pestro tudi njeno nadaljevanje, saj je nad severnim polom polarni vrtinec oslabel in razpadel na dva dela. Kaj je polarni vrtinec in kako vpliva na vreme v Sloveniji?

Zakaj so ohladitve v letošnji pomladi tako pogoste?

17. 04. 2020 06.45

Spomladi so značilne hitre vremenske spremembe, ki pa so letos še posebej izrazite. Tako smo bili v tem tednu deležni že tretje močnejše ohladitve v letošnji pomladi in rastline so bile v večjem delu Slovenije spet v ledenem primežu. Sicer ni bilo tako mrzlo kot pred dvema tednoma, ko smo marsikje izmerili najnižje aprilske temperature v zadnjih desetletjih, se je pa vegetacija v tem času pospešila in sadno drevje je postalo občutljivejše na mraz. Žal nas po nekaj zelo toplih dneh v prihodnjem tednu čaka nova občutna ohladitev.

Nas po toplem februarju čaka vremenski preobrat?

21. 02. 2020 06.00

Februar je v dolgoletnem povprečju najbolj bel mesec, a letošnji bo, kot vse kaže, marsikje minil povsem brez snega. Vzrok za zelo milo zimo je t. i. arktično nihanje, ki je letos v izrazito pozitivni fazi. Indeks tega nihanja je v preteklih tednih dosegel celo rekordno visoko vrednost, vsaj od leta 1950. V prihodnjih dneh bo ta indeks še visok, na prehodu v meteorološko pomlad pa se bo začel nižati. Ali to pomeni, da nas marca čaka vremenski preobrat?

V prvih dneh decembra nas bo dosegla občutna ohladitev, morda tudi sneg

25. 11. 2019 07.20

Vstopili smo v še zadnji teden meteorološke jeseni, ki se bo marsikje poslovila z rekordom. V večjem delu nižin namreč sploh še nismo izmerili negativne temperature in tako bo zelo verjetno ostalo vse do nedelje, ko bomo že vstopili v zimo. Nato pa vendarle prihaja občutna sprememba vremena. Nad naše kraje se bo spustila mrzla polarna zračna masa, ki bo lahko ob zadostni količini vlage tudi v nižine prinesla prve snežinke.

Čudoviti biserni oblaki in nastanek ozonske luknje

27. 09. 2019 06.00

Septembra se nad Antarktiko pojavljajo biserni oblaki, ki se zaradi uklona Sončeve svetlobe leskatajo v čudovitih mavričnih barvah. Za razliko od običajnih oblakov, ki nastajajo na višinah do 10 kilometrov, se ti oblaki nahajajo precej višje, na višini okoli 20 kilometrov. Ne vplivajo na vreme, so pa zato toliko pomembnejši pri vsakoletnem stanjašnju ozonske plasti.

ANIMACIJA: Bo že tretjič v zadnjih štirih letih udarila pozeba?

02. 05. 2019 14.00

Po sončnem razvajanju v prihodnjih dneh pričakujemo nove padavine. Ohladitev bo tokrat izrazitejša kot pretekli konec tedna in v nedeljo zjutraj bo ob močnejših padavinah možno prehodno sneženje tudi po nekaterih nižinah. Hladen zrak se bo nad nami zadrževal nekaj dni, zato lahko temperatura ob razjasnitvi na začetku prihodnjega tedna tudi po nižinah pade pod ledišče.

Kaj je vzrok za hud mraz v Severni Ameriki?

31. 01. 2019 16.50

V Evropi temperature v zadnjih dneh ne odstopajo bistveno od dolgoletnega povprečja, s povsem drugačnimi razmerami pa se soočajo na drugi strani Atlantika v Severni Ameriki, ki jih je po sneženju v začetku tedna sedaj preplavil še zelo mrzel arktični zrak.

Prazniki bodo beli le v gorah, nato so na vidiku spremembe

24. 12. 2018 07.00

Kljub temu da smo že vstopili v koledarsko zimo in so tik pred vrati tudi prazniki, pa bomo morali na pravo zimsko idilo še malo počakati. Temperature bodo v prihodnjih dneh sicer nekoliko padle, a omembe vrednih padavin vsaj do konca leta ne pričakujemo nikjer. Verjetnost za izrazitejšo ohladitev in sneg se bo precej povečala po novem letu.

Pred nami teden razgibanega vremena

22. 10. 2018 07.00

Nad Evropo se bo v tem tednu kar dvakrat spustil hladen polarni zrak. Prvi prodor nas bo ob severozahodnem višinskem vetru le oplazil in se usmeril na Balkan. Ob drugem prodoru pa se bo polarni zrak spustil v zahodno Sredozemlje, kjer bo nad toplim morjem najverjetneje nastal nov ciklon, ki nam bo ob koncu tedna prinesel obilne padavine. Deževnemu obdobju bo lahko sledila izrazita ohladitev.

Kako taljenje arktičnega ledu vpliva na vreme po svetu?

04. 10. 2018 19.00

Temperatura na Zemlji je vse višja, kar je posledica toplogrednih plinov, ki jih spuščamo v ozračje. Eden najbolj očitnih pokazateljev globalnega segrevanja ozračja je arktični morski led, ki se vsako zimo poveča in vsako poletje skrči v odzivu na spremembe temperature, sončno obsevanje in veter. Krčenje arktičnega ledu ima velik vpliv na vremenske vzorce po svetu.

Kaj so vzroki za nastanek ozonske luknje?

20. 09. 2018 17.26

V zadnjih desetletjih je veliko govora o ozonu, ki ima pomembno vlogo v naravnem sistemu. Na Antarktiki se septembra pojavljajo biserni oblaki, ki se za razliko od običajnih oblakov nahajajo precej višje, na višini okoli 20 kilometrov. Zaradi uklona Sončeve svetlobe se lesketajo v čudovitih mavričnih barvah in ne vplivajo na vreme, so pa zato toliko bolj pomembni pri nastanku ozonske luknje nad Antarktiko. Zakaj?

FOTO: Tako je bil videti mraz iz vesolja

10. 01. 2014 08.15

Zemlja je pod budnim očesom Nasinih satelitov, ki so seveda zabeležili tudi ekstremen mraz, ki je zavladal vzhodni obali ZDA in Kanade. Pri Nasi so pripravili tudi primerjavo med temperaturami v ZDA in Evropi.

FOTO: Zamrznili so celo Niagarski slapovi

09. 01. 2014 10.26

V ZDA, kjer so v zadnjih dneh namerili temperature, kot bi bili na Antarktiki, je polarni mraz terjal najmanj 21 žrtev, povzročil pa je tudi številne težave v prometu. Nizke temperature so poskrbele tudi za spektakularen pogled na zamrznjene Niagarske slapove. Vreme se bo zdaj normaliziralo.

FOTO in VIDEO: V ZDA tako mraz, da je zmrznil tudi 'Pekel'

08. 01. 2014 07.22

V ZDA so v enem dnevu v vseh zveznih državah vsaj za kratek čas temperature padle pod ničlo. Celo na Havajih so namerili -7 stopinj Celzija, v chicaškem živalskem vrtu pa se je polarna medvedka pred nizkimi temperaturami zatekla v notranje prostore.

FOTO in VIDEO: V nekaterih delih ZDA je hladneje kot na Antarktiki

07. 01. 2014 07.46

Polarni vrtinec, ki je večji del ZDA prekril z ubijalskim mrazom, podira vse rekorde, saj so temperature večinoma nižje kot na Antarktiki, v Georgiji na jugu pa je celo hladneje kot na Aljaski. Olajšanje bo za večino od 187 milijonov ljudi, ki se skrivajo pred mrazom, prišlo že konec tedna.

Klimatologi: Poglejte skozi okno! To je posledica taljenja arktičnega ledu

26. 03. 2013 11.06

Morda se tudi kdo od vas ob pogledu skozi okno sprašuje, kaj se dogaja z vremenom in zakaj se zima še noče posloviti. Znanstveniki pravijo, da je to, kar vidimo skozi okno, med drugim tudi posledica vse hitrejšega taljenja ledu na Arktiki.