pokojninska doba

Z novo reformo manj špekulacij za s. p.-je?
28. 03. 2025 06.05Prevajalka in profesorica francoščine je kot samostojna podjetnica plačevala najnižje prispevke, čeprav se je zavedala, da bo pokojnina v takem primeru mizerna. Nisem špekulirala in se izogibala plačevanju manj davka, pravi. So pa tudi taki, ki to počnejo. Če bo sprejeta nova pokojninska reforma, bo prostora za špekulacije manj. Kaj pa o napovedani reformi menijo mladi? Skrbi jih, da bi bile zaradi nje pokojnine nižje.

Včasih so rekli, prej boš začel delati, prej boš končal
27. 03. 2025 06.00Spomnim se, da so mi kot mlademu govorili, da prej, kot bom začel delati, prej bom končal, pravi delavec, zaposlen v proizvodnji enega od ljubljanskih podjetij. Predlagana pokojninska reforma mu bo lahko prekrižala načrte. Če se bo upokojil pri 62-ih, kar je eden od predlogov, bo imel že 45 let delovne dobe. Z višanjem starostne meje pa se manj obremenjujejo mladi. Delati začnejo vse pozneje, 40 let zavarovalne dobe pa že zdaj težko dosežejo do 62. leta. Tako ali tako v našem času ne bo več pokojnin, so črnogledi. Pokojninska reforma, ki naj bi jo sprejeli v kratkem, je za marsikoga boleča tema, a je, kar poudarjajo njeni snovalci, nujna za dostojne pokojnine.

Bomo po novi pokojninski reformi morali delati dlje?
18. 03. 2025 19.09Bomo po novi pokojninski reformi, ki jo namerava vlada sprejeti prihodnji mesec, morali delati dlje? Premier Golob je napovedal, da delovne dobe ne bodo podaljševali in da ta ostaja 40 let. Pa je to sploh mogoče? Kot je znano, se bo zagotovo spremenil kriterij za starostno upokojitev, ki trenutno znaša 60 let oziroma 65 za tiste, ki imajo vsaj 15 let delovne dobe. Socialni partnerji v strogi tajnosti pravkar usklajujejo še zadnje podrobnosti, ki bodo predvidoma znane do konca tega tedna.

Kdaj se bomo lahko starostno upokojili? Meja se bo dvignila na 67 let
07. 02. 2025 19.49Kaj bo državljanom prinesla pokojninska reforma? Socialni partnerji naj bi pogajanja z vladno stranjo končali do sredine marca, predlog ministrstva za delo pa je že zaokrožil v javnosti. Kaj razkrivajo dokumenti, gre za bistvene spremembe ali zgolj manjše popravke?

Ta delodajalec skrbi za zaposlene - in za njihove družine
26. 11. 2024 00.15Pomen ravnovesja med poklicnim in zasebnim življenjem se povečuje, kažejo rezultati Gallupove raziskave. V letu 2015 ga je kot zelo pomembnega navajalo 53 % vprašanih, v 2022 pa že 61 % zaposlenih. To potrjuje, kako ključno si je izbrati delovno okolje pri delodajalcu, ki dejansko omogoča ravnovesje med službo in delom ter zaposlenim nudi različne ugodnosti. Eden takih je Hofer, ki ima polni certifikat Družini prijazno podjetje, ob vsem tem pa zagotavlja tudi ugodnosti za otroke svojih sodelavk in sodelavcev.

Potihoma razmišljate o novi službi?
08. 07. 2024 00.15To so prednosti odličnega delodajalca: podjetja z različnimi ugodnostmi, razvojnimi programi in finančnimi dodatki skrbijo za zadovoljstvo svojih zaposlenih. Ste tudi vi razmišljali o zamenjavi delodajalca? Poglejte, kaj ponujajo pri Lidlu.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Pokojninska reforma delovne dobe ne bo spreminjala: '40 let dela ostaja dovolj'
24. 04. 2024 14.16Vlada je obravnavala izhodišča za pokojninsko reformo. Vsebine izhodišč sicer še ne razkrivajo, saj so jih obravnavali interno. "Edino, kar lahko v tem trenutku povem, je to, da se v luči pokojninske reforme delovna doba ne bo spreminjala," je dejal podpredsednik vlade Matej Arčon. "40 let dela ostaja dovolj," je glede zavarovalne dobe dejal tudi minister za delo Luka Mesec. "Vzdržnost, dostojnost pokojnin in preglednost sistema," pa je opisal tri cilje pokojninske reforme, ki jo pripravlja vlada.

Ta trgovec prodajalcu izplača že več kot 2.000 evrov bruto na mesec
21. 02. 2024 00.15Trgovci z živili si letos kar sledijo z napovedmi poviševanja plač, a eden pri tem izstopa. Hoferjev prodajalec namreč z letošnjim dvigom za 40-urni delovnik na teden prejme kar 2.005 evrov bruto. Diskontni trgovec sicer v začetku vsakega leta zviša plačilo vsakemu zaposlenemu, nihče od zaposlenih pa ne prejema minimalne plače. Tudi tisti, ki delajo 27 ali 30 ur na teden, prejmejo višjo plačo od minimalne za 40 ur na teden.

Plače dvignili tudi v Hoferju: več kot 2000 evrov bruto
19. 02. 2024 12.15S 1. januarjem so tudi pri Hoferju vsem sodelavcem v prodaji, logistiki in upravi zvišali plače. Tako bruto plača prodajalca v najvišjem plačilnem razredu za 40 ur na teden prvič presega 2000 evrov bruto. Ob tem bodo zaposleni prejeli tudi visok regres v višini 1800 evrov in višjo božičnico, ki bo letos 400 evrov bruto, podjetje pa je še izboljšalo pogoje za 'sabbatical'.

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov
20. 10. 2023 06.00Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

'Nihče ni pristaš tega, da delamo do smrti'
07. 10. 2023 07.00Kot kaže, bo še vroče tudi v razpravi o pokojninski reformi. Znana so namreč nekatera nova izhodišča, ki jih snujejo na ministrstvu za delo. Med njimi dvig starostnega upokojevanja s 65 na 67 let, pa tudi, da bi pri izračunu višine pokojnine upoštevali 40 let in ne več 24. Več bi za pokojnine po novem prispevali delodajalci, manj delavci. Višji upokojitveni starosti že zdaj nasprotujejo mladi. V sindikatu Mladi Plus opozarjajo, da bi morala vlada pokojninsko blagajno najprej polniti z drugimi ukrepi, kot je denimo boljša dostopnost mladih do rednih oblik zaposlitve.

Na mizi bo tudi predlog, da bi v pokoj odhajali dve leti starejši
03. 10. 2023 16.38V pogajanjih o pokojninski reformi bo govora tudi o predlogu za zvišanje upokojitvene starosti za dve leti, je povedal državni sekretar na ministrstvu za delo Igor Feketija. Zahtevana pokojninska doba bi medtem ostala 40 let. Trenutno veljavni splošni pogoji za starostno upokojitev so tako za moškega kot za žensko 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa oziroma 65 let starosti in najmanj 15 let zavarovalne dobe.

Lidl Slovenija ustvarja dober lajf za zaposlene
20. 09. 2023 00.15V Lidlu Slovenija izvajajo številne aktivnosti za ohranjanje odličnega delovnega okolja. Z odpiranjem novih trgovin po Sloveniji iščejo nove sodelavke in sodelavce, predvsem za delo v trgovinah, skladišču in v nabavi.

Se bomo Slovenci upokojevali pri 70 letih?
08. 07. 2023 19.59Ministrstvo za delo naj bi v naslednjih dneh članom ekonomsko-socialnega sveta (ESS) poslalo izhodišča za pokojninsko reformo. Se bo delovna doba podaljšala? Minister za delo po naših informacijah temu ni naklonjen. Koliko časa bo treba delati in kdaj bo možna upokojitev?

Francoska premierka: O dvigu upokojitvene starosti se ne bomo več pogajali
29. 01. 2023 18.19Francoska premierka Elisabeth Borne je pred novo stavko, napovedano za torek, dejala, da se o dvigu upokojitvene starosti z 62 na 64 let vlada ne bo več pogajala, saj da je to ukrep, ki ga morajo sprejeti. Njena izjava je še dodatno razjezila nasprotnike pokojninske reforme, ki v prihodnjem tednu načrtujejo več stavk in množičnih protestov.

Nov zaposlitveni model: 36-urni delovni teden bo priznan kot polni delovni čas
14. 04. 2022 16.30V Lidlu Slovenija so sprejeli odločitev, da za prodajalce in skladiščnike določijo 36-urni delovni teden kot polni delovni čas. Tako bo njihov delovni teden krajši od siceršnje prakse zaposlovanja za polni delovni čas, pokojninska doba pa bo priznana enako kot pri 40-urnem delovnem tednu. Z majem bodo delavcem v poslovalnicah in skladišču v povprečju za osem odstotkov dvignili tudi plače.

ANALIZA DRUGI DEL: Po boljših cestah bi vozili levi in desni
28. 03. 2022 12.56Objavljamo drugi del poglobljene analize volilnih programov. Kakšne ukrepe pripravljajo politične stranke, da bodo slovenske ceste bolj pretočne in varne? Se bo delovna doba podaljšala in kakšne pokojnine bodo v naslednjem sklicu prejemali upokojenci?

To slovensko podjetje širi možnost krajšega delovnika z ugodnostmi polne zaposlitve na vse zaposlene
16. 03. 2022 11.07Sigurno ste tudi sami že kdaj razmišljali, kako bi bilo lepo, če bi delali le 6 ur/dan in bi vam ostalo več časa za družino, hobije itd.? Pred kratkim je ta slovenski trgovec naznanil, da od letošnjega leta vse njihove sodelavke in sodelavci lahko delajo za krajši delovni čas in imajo pravice polne zaposlitve, torej polni regres in polno pokojninsko dobo. Vas zanima kdo je ta trgovec?

DZ sprejel dopolnitve pokojninskega zakona
29. 09. 2021 13.53DZ je s 66 glasovi za in nobenim proti sprejel dopolnitve pokojninskega zakona, ki so jih predlagali v Levici. Obdobje prostovoljne vključitve v pokojninsko zavarovanje se bo v skladu z njimi tudi po 1. januarju 2013, ko je začela veljati zdajšnja pokojninska reforma z drugačnimi rešitvami, štelo v pokojninsko dobo brez dokupa.

Veselje in razočaranje v Nemčiji: semafor ali Jamajka?
27. 09. 2021 06.13Zmaga za SPD in Olafa Scholza, velik poraz CDU/CSU in Armina Lascheta, na koncu stranka ni dominirala niti v njegovi zvezni deželi. To je razplet nemških volitev. Zdaj pa se začenja faza iskanja koalicije, ki naj bi bila vse prej kot preprosta. Obdobje velikih, dominantnih strank je namreč končano, glavne niti so pravzaprav v rokah Zelenih in FDP. Odločili bosta tudi, kdo bo kancler.

Kakšno vojsko potrebuje Slovenija?
25. 07. 2021 06.0026 let profesionalne vojske. Vojske, ki se sooča z negativnimi ocenami, kadrovskimi menjavami, aferami, težko zadrži vojake, a ima ugled na misijah. Zakaj strategija ni jasna, vojaki pa odhajajo, letno med 200 in 300? Minister Matej Tonin nove vojake vabi kar iz prvih vrst, s čimer, je slišati iz vojaških krogov, daje napačno sporočilo – vtis, da gre za njegovo vojsko.

Koalicija predlaga nove spremembe pokojninske zakonodaje, predlog zadeva predvsem tri skupine
19. 07. 2021 19.55Koalicijske stranke so v DZ vložile novi predlog pokojninske novele. Med drugim bi se prostovoljno vključenim v obvezno zavarovanje po pokojninski reformi iz leta 1999 to zavarovanje štelo kot pokojninska doba brez dokupa, tudi po zadnji reformi iz leta 2012.

DZ je glede demografskega sklada razdeljen
14. 07. 2021 17.27Poslanske skupine so glede podpore predlogu zakona o Nacionalnem demografskem skladu razdeljene. Poslanci koalicije in SNS zagovarjajo vladni predlog, poslanska skupna DeSUS se v stališču glede glasovanja ni opredelila, preostala opozicija je proti in napoveduje podporo sindikatom pri morebitnih aktivnostih za zakonodajni referendum.

Leto 2020 prineslo več očetovskega in starševskega dopusta
03. 01. 2020 12.46Novo leto je s seboj prineslo marsikatere spremembe - med drugim nekaj več očetovskega in starševskega dopusta. Očetje dvojčkov bodo imeli tako dodatnih deset dni očetovskega dopusta za vsakega nadaljnjega otroka. Z letom 2021 pa bo višja tudi enkratna pomoč ob rojstvu otroka.

Mož, ki je ustrelil diktatorja: 'Takrat so vsi želeli biti na mojem mestu. Danes – nihče'
25. 12. 2019 08.03"Vsaka revolucija je krvava, zahteva žrtve, revolucija tudi "požre svoje heroje" – ne pozabite tega," pravi mož, ki je po bliskovitem sojenju na božični dan pred tremi desetletji ustrelil romunskega diktatorja in njegovo soprogo. Čeprav so te dni v Romuniji obletnico večinoma obeležili kot obletnico rojstva demokratične države, odnos Romunov s preteklostjo ostaja zapleten, izzivov pa državi, ki je v zadnjih desetletjih zaradi težkih razmer izgubila skoraj štiri milijone prebivalcev – ne manjka.

Šarec o dodatku za delovno aktivnost, zlorabah socialnih pravic, ter o krofih in klobasah
26. 10. 2019 21.03Da stranka LMŠ nima ničesar z menjavo vodstva Petrola, da "niti ni tako pomembno", če je kdo v tem primeru, podobno kot v aferi Kralj, deloval za njegovim hrbtom, je v pogovoru za 24UR Fokus dejal premier Šarec. Spregovoril je tudi o ukinitvi dodatka za delovno aktivnost in socialnih pravicah, kjer pravi, da je "ogromno zlorab".

Delo do 67. leta črtali iz predloga
27. 06. 2019 11.33Pogajalska skupina za pripravo predloga pokojninskih sprememb naj bi se dogovorila, da zviševanja upokojitvene starosti na 67 let za zavarovance brez 40 let pokojninske dobe, kar je predlagalo ministrstvo za delo, ne bo. Ostajajo pa ugodnosti za tiste, ki se odločijo ostati v službi, čeprav bi lahko šli v pokoj.

Sindikat zaradi neplačevanja prispevkov pripravil tožbe za vsa velika avtobusna podjetja
14. 05. 2019 15.30Sindikat delavcev prometa in zvez je v imenu 50 delavcev pripravil tožbe zoper vsa večja avtobusna podjetja. Za potezo se je odločil, ker voznikom avtobusov že od leta 2013 ne plačujejo več prispevkov za obvezno dodatno pokojninsko zavarovanje.

'Vse vrste dokupa dobe se upoštevajo pri višini pokojnine'
17. 04. 2019 12.43Vse vrste dokupa dobe se, če so bili v roku plačani prispevki, upoštevajo pri višini pokojnine, je zatrdil generalni direktor ZPIZ Marijan Papež. Posebej je izpostavil, da se status dokupov dobe za vojaški rok in dobe za čas študija s spremembo zakona, ki je začela veljati leta 2013, ni v ničemer spremenil.