poklicno zavarovanje

Včasih so rekli, prej boš začel delati, prej boš končal
27. 03. 2025 06.00Spomnim se, da so mi kot mlademu govorili, da prej, kot bom začel delati, prej bom končal, pravi delavec, zaposlen v proizvodnji enega od ljubljanskih podjetij. Predlagana pokojninska reforma mu bo lahko prekrižala načrte. Če se bo upokojil pri 62-ih, kar je eden od predlogov, bo imel že 45 let delovne dobe. Z višanjem starostne meje pa se manj obremenjujejo mladi. Delati začnejo vse pozneje, 40 let zavarovalne dobe pa že zdaj težko dosežejo do 62. leta. Tako ali tako v našem času ne bo več pokojnin, so črnogledi. Pokojninska reforma, ki naj bi jo sprejeli v kratkem, je za marsikoga boleča tema, a je, kar poudarjajo njeni snovalci, nujna za dostojne pokojnine.

Spoznajte junake nove serije Hiša ljubezni
03. 10. 2024 12.12Na VOYO v četrtek, 10. oktobra, prihaja nova slovenska originalna VOYO serija Hiša ljubezni, ki prikazuje življenje v prvem legalnem slovenskem bordelu. V njej bomo spoznali zabavne junake, ki se podajo na poklicno pot, ki je njihovi starši verjetno ne bi odobravali, na njej pa se soočijo s kopico zanimivih gostov in osebnih preprek.

Bodo avtobusi obstali? Sindikati opozorili na nevzdržno stanje
11. 09. 2024 13.19Sindikalni predstavniki voznikov avtobusov so opozorili na nevzdržno stanje v dejavnosti cestnega potniškega prometa. Ta je, kot so ocenili, tik pred tem, da se ustavi. Voznikov avtobusov je namreč zaradi preobremenjenosti in slabih delovnih pogojev vse manj.

Zakaj postati voznik avtobusa?
02. 07. 2024 07.59Odlično plačilo, varnost zaposlitve in fleksibilnost urnika. To so prednosti, ki jih po podatkih največje svetovne raziskave1 iskalci zaposlitve izpostavljajo kot najbolj zaželene. Vse našteto se lahko uresniči, če se odločite za kariero voznika avtobusa v uglednem podjetju Nomago. Spoznajte prednosti, ki jih prinaša ta poklic, in zakaj bi morali resno razmisliti o tej karierni poti.

Delodajalec mu ni plačeval poklicnega zavarovanja: v 18 letih oškodovan za 33.000 evrov
07. 05. 2024 16.22Na seznamu delovnih mest, za katera je obvezno poklicno zavarovanje, so tudi vozniki tovornjakov nad petimi tonami, ki delo voznika opravljajo več kot 80 odstotkov svojega delovnega časa in imajo sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas. Vendar številni delodajalci v panogi cestnega prometa svojim zaposlenih poklicnega zavarovanja ne plačujejo. Sindikat delavcev prometa in zvez ocenjuje, da so vozniki in država letno oškodovani za 30 milijonov evrov.

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe
10. 01. 2024 06.00Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'
09. 01. 2024 06.0046 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'
08. 01. 2024 06.00Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Sindikati pozvali k umiku sporne določbe, sicer se obeta stavka
10. 11. 2023 12.35V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) so vlado znova pozvali, da se iz predlaganega zakona o izvrševanju državnega proračuna umakne določba, ki onemogoča uskladitev osnovnih plač v javnem sektorju v letu 2024. Če bo ta ostala v zakonu, je po oceni predsedstva KSJS edini ustrezen odgovor splošna stavka v javnem sektorju.

Denar samo, če zlomiš pravo kost
10. 10. 2023 06.00Zdravstvena, življenjska, nezgodna zavarovanja. Slovenci se po opozorilih strokovnjakov premalo življenjsko zavarujemo, bistveno bolj zavarujemo svoje avtomobile in nepremičnine. In še tisti, ki se odločijo za življenjska zavarovanja, imajo po navadi zastarele police ali pa sploh ne vedo, za kaj so zavarovani. Kako se odločiti, kakšno zavarovanje skleniti? Lahko na slepo verjamemo agentu? Na kaj je treba biti pozoren, da na koncu ne bomo ostali brez izplačila zavarovalnine, tako kot je naša sogovornica, ki je bila zavarovana za zlome kosti, a je na koncu ostala praznih rok, ker si je zlomila napačno kost?

Vlada mora do konca avgusta pripraviti seznam predvidenih reform za ESS
07. 07. 2023 16.04Ekonomsko-socialni svet, ki se je seznanil z izvajanjem aktivnosti iz načrta za okrevanje in odpornost, se je dogovoril, da vlada do 25. avgusta pripravi seznam zakonskih predlogov, potrebnih za izvedbo načrta. Dodala bo predvideni časovni okvir za obravnavo predlogov na svetu, denimo predloga pokojninske reforme, so dejali v svetu.

Ko znanje jezika za tujce ni le zaželeno, ampak tudi obvezno
28. 05. 2023 07.00Diskriminacija in socialna izključenost, predsodki, pomanjkanje podpore pri iskanju nastanitve, zdravstvenih storitev, izobraževanja ... To je le nekaj težav, s katerimi se po selitvi v novo okolje srečajo delovni migranti. Znanje jezika, kot osrednji steber integracije, ima pri tem osrednjo vlogo, a države se do tega pogoja različno opredeljujejo. Preverili smo, kako se tega izziva lotevajo v Sloveniji, Avstriji in Nemčiji.

Spremembe javnega plačnega sistema: 'Nihče ne bo na slabšem kot sedaj'
09. 02. 2023 17.06Vladna stran je izhodišča za reformo plačnega sistema v javnem sektorju predstavila sindikatom. Med glavnimi cilji plačne reforme bodo zagotovitev ustreznega plačila zaposlenim v javnem sektorju, povečanje učinkovitosti javnega sektorja ter zagotavljanje kakovostnih in dostopnih javnih storitev. Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je ob tem izpostavila, da "nihče ne bo na slabšem, kot je sedaj". Sindikati pa po predstavitvi nastopajo nekoliko zadržano. Kot ugotavlja vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj, je pri izhodiščih "še veliko nejasnosti".

Pismo mladega specialista UKCL: Zdravniško poslanstvo je prisotno in močno
07. 12. 2022 06.00V medijih vsak dan spremljamo prispevke o odhodu zdravnikov, zapiranju zdravstvenih ustanov, (neuspešnem) iskanju tujih zdravnikov, o izgorelosti zdravnikov in podobno. Zasledim tudi članek Sare Volčič z naslovom "Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?", ki v prvem delu predstavi osebno izkušnjo pacientke, v drugem pa naslavlja delo zdravnika v Sloveniji. Medtem ko je prvi del napisan korektno, lahko glede drugega dela povem, da se z vsakim takim prispevkom le še poglablja kriza zdravstvenega sistema. In zato vam pišem – ker še večje krize zdravstva ne smemo dopustiti!

'Naglušnost je najpogostejša med poklicnimi boleznimi, a teh v Sloveniji ne odkrivamo'
03. 03. 2022 07.00Naglušnost se ne pojavlja več le pri starejših, temveč vse pogosteje tudi pri mladih. Kar 34 milijonov otrok po svetu ima slušne težave, na razvoj katerih vplivajo tudi slušalke. Naglušnost je sicer najpogostejša poklicna bolezen, ob mednarodnem dnevu skrbi za sluh opozarja Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije. Prizadeva si, da bi Slovenija priznala poklicne bolezni in jih zakonsko uredila, saj bi to delavcem, ki so zboleli zaradi svoje službe, omogočilo uveljavljanje pravic in odškodnino.

ZZZS opozarja na prikrito uvajanje novega prispevka v zakonu o dolgotrajni oskrbi
08. 12. 2021 14.05Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je ministrstvu za zdravje poslal številne pripombe k predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi. Med drugim opozarjajo, da predlog zakona določa novo obveznost plačevanja obveznega zdravstvenega zavarovanja za določene skupine ljudi. V nekaterih primerih pa bi lahko posamezniki ostali brez pravic v sistemu dolgotrajne oskrbe, čeprav bi plačevali prispevek za dolgotrajno oskrbo.

Kacin: Naša nova realnost je, da mora imeti vsak pri sebi masko
01. 06. 2020 06.17V nedeljo so opravili 246 testiranj na novi koronavirus, novih okužb pa niso potrdili. Uradni konec epidemije v Sloveniji je prinesel številna nova sproščanja ukrepov, a pristojni opozarjajo, da to ne pomeni, da smo lahko brezskrbni. Nošenje mask je obvezno ob obisku bolnišnic in domov starejših občanov ter v javnih prevoznih sredstvih, pri gospodarski dejavnosti pa lastnik oz. upravitelj ob preveliki gneči lahko od strank zahteva, da si nadenejo maske. "Pametno je, da imate masko gor, ko ne morete ohranjati 1,5 metra razdalje. Tudi, če tega ne zahtevajo od vas, vas to uči zdrava pamet," pravi direktor NIJZ.

Sindikat prometnih delavcev avtoprevoznikom očita izsiljevanje vlade
21. 05. 2020 09.23Prevozniki, združeni v sekciji za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS), s svojimi zahtevami in napovedmi protestov po mnenju Sindikata delavcev prometa in zvez izsiljujejo vlado. Strinjajo se, da je panoga utrpela škodo, a opozarjajo, da je to panoga z eno najnižjih povprečnih plač in številnimi kršitvami delavskih pravic.

Leto 2020 prineslo več očetovskega in starševskega dopusta
03. 01. 2020 12.46Novo leto je s seboj prineslo marsikatere spremembe - med drugim nekaj več očetovskega in starševskega dopusta. Očetje dvojčkov bodo imeli tako dodatnih deset dni očetovskega dopusta za vsakega nadaljnjega otroka. Z letom 2021 pa bo višja tudi enkratna pomoč ob rojstvu otroka.

Sindikati uresničili grožnjo in vložili tožbe zoper avtobusna podjetja
11. 06. 2019 13.00V Sindikatu delavcev prometa in zvez so uresničili grožnjo in v imenu delavcev vložili prve tožbe zoper avtobusna podjetja. Za to so se odločili, ker družbe voznikom avtobusov že od leta 2013 ne plačujejo več prispevkov za obvezno dodatno pokojninsko zavarovanje in ker se na njihove pozive, naj to spremenijo, niso odzvale.

Sindikat zaradi neplačevanja prispevkov pripravil tožbe za vsa velika avtobusna podjetja
14. 05. 2019 15.30Sindikat delavcev prometa in zvez je v imenu 50 delavcev pripravil tožbe zoper vsa večja avtobusna podjetja. Za potezo se je odločil, ker voznikom avtobusov že od leta 2013 ne plačujejo več prispevkov za obvezno dodatno pokojninsko zavarovanje.

'Gluhoslepi se morajo pogosto odločiti, ali želijo biti gluhi ali slepi'
16. 02. 2019 07.00V Sloveniji je okoli 10.000 gluhoslepih oseb s hkratno okvaro sluha in vida. Za vsakdanje življenje potrebujejo posebnega prevajalca za gluhoslepe, sicer ne bi bili zmožni opravljati številnih osnovnih, najpreprostejših opravil. Težava nastane, ker jih zakon obravnava kot zgolj gluhe ali zgolj slepe. Zato so v več pogledih opeharjeni ustrezne, bolj intenzivne pomoči.

Kdo je kdo v Šarčevi vladi?
14. 09. 2018 06.0013. slovenska vlada ima kar 16 ministrov. Med njimi so štirje "stari mački" iz Cerarjeve vlade, a le eden - Zdravko Počivalšek - bo ohranil dosedanji resor. Tja, kjer je že bil, spet odhaja Karl Erjavec. Kdo pa so ostali? Med njimi so študentka, trobentač, saksofonist, deskar na snegu, pisec besedil zabavne glasbe ...

Več kot 52.600 upokojencev je dobilo višjo pokojnino
30. 10. 2017 06.44Upokojenci z nizkimi pokojninami kljub polni pokojninski dobi brez dokupa so dobili zagotovljeno pokojnino v višini 500 evrov v skladu s pokojninsko novelo, ki je v veljavo stopila 1. oktobra. Dobili so jo tudi tisti, ki so izpolnili pogoj pokojninske dobe po prejšnjih zakonih, čeprav so določali krajšo pokojninsko dobo od veljavne.

Zato slovenski delavci v službo hodijo tudi poškodovani in bolni!
28. 08. 2017 09.34Vsi se kdaj znajdemo v finančnih težavah. Veliko jih je mogoče premostiti s pozitivno naravnanostjo in ob pomoči sorodnikov ter prijateljev, vedno pa le ne gre tako preprosto. Sploh, ko vmes poseže bolezen. Vemo namreč, da pogosta ali dalj trajajoča odsotnost z dela običajno pomeni tudi manjši osebni dohodek, za samostojne podjetnike pa v najslabšem primeru celo začetek konca poslovne poti. Kako torej poskrbeti, da bolezen ali poškodba ne bosta ogrozili finančne varnosti samostojnega podjetnika in njegovih najbližjih?

Vse več bolniških zaradi staranja delovne sile in obremenjenosti zaposlenih
24. 09. 2017 10.40Po podatkih krške enote ZZZS v Posavju zaradi bolniške odsotnosti z dela po zadnjih podatkih letno izgubijo nekaj manj 6,9 odstotka delovnih dni, medtem ko teh na državni ravni v povprečju izgubijo nekaj manj kot 4,7 odstotka.

'Če bi ministrica bila kopač, na naše penzije ne bi padel mrak'
18. 01. 2017 12.27Sindikati s člani na zdravju škodljivih delovnih mestih oz. mestih, ki jih po določeni starosti ni več mogoče zanesljivo opravljati, pred ministrstvom za delo izražajo nestrinjanje z znižano prispevno stopnjo za poklicno zavarovanje. Zbralo se je približno 1.000 ljudi.

Ko služba postane muka: ostati ali zajadrati v neznano?
08. 01. 2017 16.40Brezposelnih je okrog sto tisoč Slovencev, tudi med delovno aktivnimi pa je veliko takih, ki s svojo službo niso zadovoljni. Še več: številni ugotavljajo, da niso zadovoljni niti s poklicem, ki ga opravljajo. Kaj storiti? Ostati in potrpeti z namenom preživetja ali tvegati in poiskati nove izzive v povsem novi branži? Preverimo nekaj možnosti!

Ali veste, koliko vas bo stala bolniška?
28. 08. 2016 06.30Od časa do časa je lepo ostati doma, a ob bolezni ali poškodbi si verjetno želite čim hitreje okrevati. Med drugim zato, ker je zaradi odsotnosti z dela nižji tudi mesečni dohodek.

Vse, kar morate vedeti o zdravstvenih zavarovanjih
03. 06. 2016 08.18Sklenjeno imate le obvezno zdravstveno zavarovanje, ne pa tudi dopolnilnega ali dodatnega. Kaj to pomeni, če si pri teku poškodujete koleno, zdravnik pa vas napoti na slikanje z magnetno resonanco s hitro obravnavo?