poklicna bolezen

Val Kilmer nazadnje v javnosti leta 2019
02. 04. 2025 14.59Igralec Val Kilmer se je od leta 2014, ko je zbolel za rakom grla, le redko pojavljal v javnosti. Nazadnje so ga fotografirali leta 2019, ko se je sprehodil po ulicah New Yorka, ameriški mediji pa so takrat pisali, da zvezdnik filmov Batman za vedno, Top Gun in The Doors, izgleda zelo slaboten in bolehen.

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe
10. 01. 2024 06.00Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'
09. 01. 2024 06.0046 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi, rekorder pa že 12 let
04. 01. 2024 06.00Na bolniški je iz leta v leto več ljudi. Lani – rekordnih 56.128 zaposlenih. Izgubljenih pa več kot 20 milijonov koledarskih dni. Katere so anomalije bolniškega sistema? Naš bolniški sistem namreč ne pozna časovne omejitve in je tudi zato evropsko neprimerljiv. Takšen sistem v Evropi pozna le še Bolgarija. Absentizem pa siromaši zdravstveno blagajno. Poznamo rešitve?

Višji upokojitveni starosti nasprotujejo mladi: 'Zaslužimo si priti do upokojitve vitalni in zdravi'
04. 10. 2023 19.28Prve podrobnosti nove pokojninske reforme, ki jo snujejo na ministrstvu za delo, kažejo, da se ne bomo upokojevali več s 65 leti, pač pa s 67 leti. In tudi, da bi pri izračunu višine pokojnine upoštevali 40 let in ne več 24, več pa bi za pokojnine po novem prispevali delodajalci, manj delavci. Vse to so novosti, ki po besedah pristojnega državnega sekretarja še niso povsem usklajene in bi jih uvajali postopoma. Višji upokojitveni starosti že zdaj nasprotujejo mladi, v Sindikatu Mladi plus opozarjajo, da bi morala vlada pokojninsko blagajno najprej polniti z drugimi ukrepi, kot je denimo boljša dostopnost mladih do rednih oblik zaposlitve.

Vdih, izdih, vdih ... Gre? Ne vedno, ne nujno.
16. 09. 2023 07.00Običajno se pomena tistih ključnih stvari, ki so nam v življenju samoumevne, zavemo šele takrat, ko jih nimamo več. Recimo zdravje najbolj cenimo ob bolezni, preštevilne bližnje morda šele takrat, ko jih ni več med nami ... A kako je s tistim, česar nikoli nismo imeli, pa bi morali – ker je samoumevno. Kot voda in zrak. In danes bom pisala o teh samoumevnih stvareh, za katere so nekateri prikrajšani. In ne, ni treba iskati daleč, v odmaknjenih delih sveta, samo ozreti se moramo po naši domovini, o kateri je Cankar nekoč zapisal: "O domovina, ko te je Bog ustvaril, te je blagoslovil z obema rokama in je rekel: Tod bodo živeli veseli ljudje!" Zakaj so torej eni kraji manj blagoslovljeni od drugih, zakaj ne dopustimo, da bi povsod živeli (enako) veseli ljudje?

Evropska komisija predlaga priznanje covida-19 kot poklicne bolezni
28. 11. 2022 17.00Evropska komisija v posodobljenem priporočilu o poklicnih boleznih državam članicam EU priporoča, da covid-19 priznajo kot poklicno bolezen, če se z njo okužijo delavci na področju preprečevanja bolezni ali v primeru pandemije, v sektorjih, kjer pride do izbruha in kjer je dokazano tveganje okužbe, so sporočili iz Bruslja.

Ko za tekočim trakom ali računalnikom pustiš svoje zdravje
11. 05. 2022 06.00Slovenci smo glede na evropsko povprečje bolniških odsotnosti v zlati sredini. Hkrati pa imamo enega najvišjih odstotkov daljše odsotnosti od dela, kažejo raziskave Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj. A zanimivo, raziskava Evropske fundacije za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer je pokazala, da imamo tudi enega najvišjih deležev ljudi, ki prihajajo na delo bolni.

'Naglušnost je najpogostejša med poklicnimi boleznimi, a teh v Sloveniji ne odkrivamo'
03. 03. 2022 07.00Naglušnost se ne pojavlja več le pri starejših, temveč vse pogosteje tudi pri mladih. Kar 34 milijonov otrok po svetu ima slušne težave, na razvoj katerih vplivajo tudi slušalke. Naglušnost je sicer najpogostejša poklicna bolezen, ob mednarodnem dnevu skrbi za sluh opozarja Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije. Prizadeva si, da bi Slovenija priznala poklicne bolezni in jih zakonsko uredila, saj bi to delavcem, ki so zboleli zaradi svoje službe, omogočilo uveljavljanje pravic in odškodnino.

Grožnje zdravstvenemu osebju in strokovnjakom: zabeležili dva smrtna primera
28. 04. 2021 18.52Obeležujemo svetovni dan varnosti in zdravja pri delu. Lani se je pri opravljanju službe smrtno ponesrečilo 17 ljudi, uradnega podatka, koliko jih je umrlo zaradi posledic poklicnih bolezni, ni. Po ocenah na podlagi mednarodnih primerjav v Sloveniji samo zaradi poklicnega raka letno umre 400 ljudi. Zdravstveni delavci ne le, da so najbolj izpostavljeni okužbi s covidom, vse pogosteje so tudi tarča nasilja. Tistim vidnejšim strokovnjakom tudi grozijo, zaradi česar se nekateri vsaj za nekaj časa iz javnosti tudi povsem umaknejo. V studiu smo gostili doktorico Neno Kopčavar Guček, specialistko družinske medicine.

Število okuženih z leptospirozo se je več kot podvojilo
12. 11. 2019 14.04Na NIJZ so ugotovili, da se je število primerov leptospiroze letos glede na leto 2018 več kot podvojilo. Gre za bolezen divjih in domačih živali, ki povzročitelja, bakterijo leptospiro, izločajo z urinom. Človek se okuži z neposrednim ali posrednim stikom z okuženo živaljo ali njenimi izločki.

Prikovan na posteljo se bori z birokratskimi mlini
10. 11. 2019 19.14Zdravniki so Branku Karlovčecu pred dvema letoma postavili zelo težko diagnozo - neozdravljivo obliko raka. Ker trenutno prejema socialno pomoč, ima pa 26 let delovne dobe in je po več kot 30 kemoterapijah jasno, da ne bo mogel več delati, je zaprosil za invalidsko pokojnino. Ta mu po zakonu pripada, toda komisija o njegovem primeru sploh še ni odločala.

Študenti z delom financirajo gradnjo študentskih domov
01. 10. 2019 06.00Delo preko študentskega servisa številnim študentom pomeni glavni vir preživetja v času študija. A niso le študenti tisti, ki z delom zaslužijo, svoj lonček namreč pristavijo še ŠOS, ministrstvi za šolstvo in delo, delež pa dobijo tudi študentski servisi.

Če je danes vaša plača 1.100 evrov, bo vaša pokojnina znašala samo še ...
14. 11. 2018 10.59Če bi vas vprašali, kaj se vam zdi v življenju bolj pomembno – čas za najbližje ali denar – kaj bi odgovorili? Na prvo žogo bi večina verjetno izbrala čas, a če pogledamo podrobneje, odgovor ni tako enostaven: časa resda ne moremo zaustaviti, a z denarjem lahko poskbimo, da si bomo v vseh življenjskih situacijah brez skrbi in slabe vesti lahko vzeli čas za tiste, ki jih imamo radi - pa tudi zase. Kako torej poskrbeti, da boste z razpoložljivimi finančnimi sredstvi imeli dovolj časa za uživanje z najdražjimi? S pravočasnim in pravilnim načrtovanjem!

Leta 2018 se pretvarjamo, da poklicnih bolezni pri nas ni
04. 05. 2018 06.00Zaradi bližajočih se volitev v vladi hitijo s sprejemom novega pravilnika o poklicnih boleznih delavcev. Delodajalci se bojijo, da bodo zaposleni delavci kar naenkrat množično zbolevali, podjetniki pa propadali zaradi visokih odškodnin.

Do 50. leta ni poznal bolniške, nato pa ...
28. 02. 2018 20.55Bodoče študentke in študenti imajo le še slab mesec dni časa za vpis na želeno fakulteto. S tem bodo bolj kot ne zakoličili svojo karierno pot in se podali na lov za izkušnjami, dodatnim znanjem in kompetencami. Čeprav pozneje vsi ne bodo delali tega, za kar so se izučili, bodo nekoč zagotovo pomemben člen podjetja, v katerem se bodo zaposlili. A strokovnjaki svarijo: na krilih uspeha v delovenem okolju nikar ne pozabite na odgovorno ravnanje ter vedno razmišljajte o prihodnosti! In če načrtujete nakup hiše ali stanovanja oziroma bi se radi lotili varčevanja za ta projekt, pa ste se ob tem znašli pred kakšnim izzivom ali vprašanjem, so naši strokovnjaki pravi naslov za vas!

Podjetniki in obrtniki na nogah: Zdaj bodo vse vrste raka poklicne bolezni?
31. 01. 2018 19.25Obrtniki in podjetniki so ogorčeni in prestrašeni, ker želi Ministrstvo za zdravje sprejeti nov pravilnik o poklicnih boleznih. Prepričani so, da bi ta lahko ogrozil njihov obstoj, ker, da bi med poklicne bolezni sodile tudi tiste, ki nastanejo zunaj delovnega okolja. Stroka pa: v Sloveniji že 28 let ne priznavamo poklicnih bolezni, imamo armado poklicno bolnih delavcev, ki za to ne vedo.

Več kot 52.600 upokojencev je dobilo višjo pokojnino
30. 10. 2017 06.44Upokojenci z nizkimi pokojninami kljub polni pokojninski dobi brez dokupa so dobili zagotovljeno pokojnino v višini 500 evrov v skladu s pokojninsko novelo, ki je v veljavo stopila 1. oktobra. Dobili so jo tudi tisti, ki so izpolnili pogoj pokojninske dobe po prejšnjih zakonih, čeprav so določali krajšo pokojninsko dobo od veljavne.

Zato slovenski delavci v službo hodijo tudi poškodovani in bolni!
28. 08. 2017 09.34Vsi se kdaj znajdemo v finančnih težavah. Veliko jih je mogoče premostiti s pozitivno naravnanostjo in ob pomoči sorodnikov ter prijateljev, vedno pa le ne gre tako preprosto. Sploh, ko vmes poseže bolezen. Vemo namreč, da pogosta ali dalj trajajoča odsotnost z dela običajno pomeni tudi manjši osebni dohodek, za samostojne podjetnike pa v najslabšem primeru celo začetek konca poslovne poti. Kako torej poskrbeti, da bolezen ali poškodba ne bosta ogrozili finančne varnosti samostojnega podjetnika in njegovih najbližjih?

Ukrepajte, preden bo prepozno!
13. 07. 2017 10.16Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so aprila letos objavili najnovejše podatke o zdravstvenem stanju prebivalcev slovenskih občin. V primerjavi z lani uporabljenimi podatki letošnji kažejo, da smo se nekoliko postarali, bolj izobrazili in več delali. Zmanjšala se je umrljivost in posledično podaljšala pričakovana življenjska doba. Zmanjšal se je delež prekomerno prehranjenih otrok, manj je tudi novih primerov raka. Odlične novice, torej, toda ...

Dobrodelni koncert Veliki koraki malega viteza
26. 09. 2017 09.36Vljudno vas vabimo na dobrodelni koncert ob jubilejih ustanove Mali vitez v nedeljo, 8. 10 2017 ob 18.00, v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani. Prisluhnili bomo uglasbeni ljubezenski liriki z DITKO in Ferijem Lainščkom.

Hiša ali stanovanje?
30. 07. 2017 00.14Zaposleni ste za nedoločen čas, želite si na svoje, na računu je nekaj prihrankov in pred vami se pojavi dilema: ali boste začeli graditi hišo ali se boste raje lotili nakupa stanovanja? Pred vami je niz pomembnih odločitev, ki jih je potrebno dobro premisliti in se nanje dobro pripraviti.

Nekdanji rudarji dobili zeleno luč za skupinsko tožbo zoper delodajalce
13. 05. 2016 10.31Sodišče v južnoafriški prestolnici je odločilo, da imajo nekdanji rudarji, ki so delali v rudnikih zlata, pravico do skupinske tožbe zoper lastnike rudnikov. Delavci so namreč utrpeli trajne poškodbe pljuč, tožba pa je po mnenju sodišča njihova edina realna možnost.

'Najtežje je bilo resnico povedati ženi. Potem je bilo pa grozljivo – nekje med jezo, depresijo in samoobtoževanjem'
01. 12. 2014 08.28"Živel sem v lažnem prepričanju, da se meni to ne more zgoditi," pravi. A s posledicami nespametne odločitve, ki ga je, kot pravi, stala številnih načrtov in sanj, bo moral živeti do konca življenja. Je namreč eden od Slovencev, okuženih z virusom HIV.

V Sloveniji naj bi zaradi poklicnih bolezni letno umrlo 680 delavcev
28. 04. 2013 10.02Svetovni dan zdravja in varnosti pri delu se letos osredotoča na problematiko poklicnih bolezni. Kot opozarjajo v ZSSS, v Sloveniji ne zbiramo podatkov o poklicnih boleznih, zato lahko delodajalci in predstavniki vlade trdijo, da teh bolezni v državi ni.

Sindikati: Izrekamo sožalje družinam in sodelavcem umrlih!
25. 04. 2012 16.49V Sloveniji je lani med delom umrlo kar 25 ljudi, zabeleženih pa je bilo skoraj 13.000 poškodb, opozarjajo sindikati. Čudi jih, da je bila lani registrirana le ena poklicna bolezen, čeprav bi jih moralo biti vsaj 1200.

Delo in dobiček, čeprav za ceno zdravja?
14. 03. 2012 06.30Slovenija je na samem repu v Evropi po številu odkritih poklicnih bolezni, kar ne pomeni, da so delovni pogoji brezhibni. Razlog je slaba zakonodaja, ki podpira interese kapitala, medtem pa zastavljajo slabo plačani delavci na kocko svoje zdravje in življenja.

Po 15 letih problem azbesta še vedno nerešen
15. 09. 2011 18.42Za azbestozo, neozdravljivo poklicno boleznijo, je zbolelo že 1500 delavcev Salonita Anhovo. Promet z azbestnimi izdelki preganjamo pri nas že od leta 1996, a problem še ni odpravljen.

Kaj pa tisti, ki ne bodo zmogli?
02. 06. 2011 06.46Delati dlje? Nekateri pravijo, da s tem nimajo težav, drugi pa so prestrašeni, saj vedo, da tega fizično ne bodo zmogli. Jih bo zaradi tega država kaznovala? Vlada pravi, da ne, sindikati pa menijo drugače.

'750 smrti povezanih z razmerami dela'
28. 04. 2011 13.12Na ZSSS ocenjujejo, da so štirje odstotki slovenske umrljivosti povezani z vzroki, ki izhajajo iz razmer dela. Dodajajo, da je slovenska družba občutljiva na denimo smrtnost na cestah, ne pa tudi na umiranje zaradi poklicnih bolezni.