poklici prihodnosti

Slovenci spet zaupamo zdravnikom in spletnim trgovinam

22. 11. 2024 16.06

Raziskava Ogledalo Slovenije, ki jo je sredi oktobra izvedlo podjetje Valicon, ugotavlja vrnitev zaupanja v zdravnike in spletne trgovine na eni strani ter občuten padec zaupanja v direktorje na drugi strani. Najbolj zaupanja vreden poklic ostajajo gasilci ter reševalci.

Vlada in sindikati usklajeni: 'Nobena plača ne bo pod minimalno'

25. 09. 2024 11.38

Vlada in sindikati javnega sektorja so uskladili novi plačni zakon, ki predvideva uveljavitev plačne reforme z novim letom. Po besedah ministra Boštjančiča gre nesporno za največjo prenovo sistema plač v javnem sektorju v zadnjih 15 letih. Prehod na novo plačno lestvico bo postopen, začne se 1. januarja 2025, zaključi pa 1. januarja 2028. Višjih plač bodo najprej deležni najslabše plačani uslužbenci, nihče pa ne bo več imel plače, nižje od minimalne, je pojasnil.

Inženirski poklici: Ključ do uspeha v sodobnem gospodarstvu

09. 09. 2024 00.15

Inženirski poklici so zelo iskani. Ponujajo visoke plače, stabilno zaposlitev in možnost pozitivnega vpliva na svet. Pomanjkanje inženirjev je velika priložnost. Študiraj inženirstvo in oblikuj prihodnost!

Prva častnica, vodja skladišč in astrofizičarka o uspehu v 'svetu moških'

08. 03. 2024 08.09

Uspešnih strokovnjakinj na različnih področij je veliko, vendar pa se jih v javnosti ne izpostavlja tako pogosto, poudarja astrofizičarka Andreja Gomboc. "V preteklosti so imele ženske zelo omejen dostop. Le redke so prišle do tega, da so se lahko izobrazile in sodelovale v raziskavah," opominja. Pa je odnos do njih danes drugačen? In kako je na ostalih "tipično moških" področjih? "Včasih je na tvoji poti več padcev kot vzponov. Vendar pa takrat ne smemo obupati," pravi generalna vodja skladišč Maja Gostiljac, ki je ena redkih žensk v njeni 100-članski ekipi. Med redkimi ženskami na svojem področju pa je tudi Živa Cankar, nekdanja prva častnica na tovornih ladjah, danes pa zaposlena v upravi za pomorstvo.

Kako izbrati študij, ki ti bo pisan na kožo?

12. 01. 2024 00.15

Izbira študija je ena najpomembnejših odločitev, ki jo sprejmeš v življenju.

Šolstvo po finsko: res le med in mleko?

17. 05. 2023 06.00

Finski izobraževalni sistem pogosto jemljemo za zgled. Šole so - na račun visokih davkov - brezplačne, pogoji za učiteljski poklic pa zelo zahtevni. Plače so sicer višje kot pri nas, a obogateti se ne da, pravi Damijan Marin, učitelj športne vzgoje: "Če sta v družini dva učitelja, plači ne bosta dovolj za nakup hiše v Helsinkih." In v Avstriji? V zameno za plačevanje davkov dobijo boljši dostop do zdravstvenih storitev, ocenjuje vzgojiteljica Tanja Strmčnik.

Izobraževanje in trajnostni razvoj

22. 04. 2023 06.00

Trajnostni razvoj je besedna zveza, ki se zadnjih nekaj let 'prodaja' skoraj bolje od toaletnega papirja na začetku pandemije covida-19, predvsem pa ob uresničevanju vseh zavez in ciljev obljublja t. i. leta debelih krav.

Obdobje razočaranja: Slovenci izgubili zaupanje v ključne institucije

13. 04. 2023 17.12

Občuten padec zaupanja v ključne vladne institucije, podjetja in trgovine ter upad zaupanja v domala vse opazovane institucije so ključne spremembe v zaupanju v zadnjega pol leta. Vojska je ena redkih institucij, ki v zadnjega pol leta ni izgubila zaupanja. Med poklici so ga največ izgubili mali podjetniki, učitelji, zdravniki in vladni ministri, ugotavlja Valiconovo ogledalo Slovenije.

Minister Felda za zgodnejše učenje jezikov in več digitalizacije

03. 04. 2023 08.54

Minister za izobraževanje Darjo Felda je na predstavitvi mnenj o šolstvu glede na že potekajočo kurikularno prenovo in pripravo programa šolstva do leta 2033 dejal, da bo treba dati večji poudarek digitalizaciji. V tretjem razredu bi spet uvedli nacionalno preverjanje znanja, prvega tujega jezika bi se učili že v prvem razredu in drugega v sedmem.

Dvoboj prihodnosti: psihoterapevtka in gradbeni inženir

15. 03. 2023 12.33

Psihoterapevtka in gradbeni inženir se na prvi pogled zdita popolnoma različna poklica. Vendar pa imata kljub različnosti dela nekaj skupnega. Oba sta namreč ključni gradnik družbe in imata pomembno vlogo pri zagotavljanju dobrega počutja in blaginje ljudi. Psihoterapevtka pomaga posameznikom, družinam in skupinam pri soočanju z izzivi in stresom ter pri doseganju boljšega mentalnega zdravja. Gradbeni inženirji pa so odgovorni za načrtovanje, gradnjo in vzdrževanje infrastrukture, stavb in drugih objektov, ki so pomembni za delovanje družbe.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'

19. 01. 2023 06.00

V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

'Etični hekerji imajo veliko znanja, a so zlonamerni vedno korak pred njimi'

17. 12. 2022 18.14

V Sloveniji je potekalo prvo srečanje Hack The Box (HTB), namenjeno izobraževanju in mreženju etičnih hekerjev. Prav slovensko podjetje je namreč pridobilo posebno dovoljenje organizacije za izvedbo dogodka. Navdušenci so najprej samostojno reševali hekerske izzive, nato pa jim je pomagal še David Kavčnik, ki je na seznamu desetih najboljših certificiranih etičnih hekerjev na svetu. Z njim smo med drugim spregovorili o strasti do hekanja, pogajanju z zlonamernimi hekerji, stanju kibernetske varnosti v Sloveniji in o tem, ali tudi etične hekerje kdaj zamika, da bi prestopili mejo legalnega.

Univerza na Primorskem zaposluje diplomante UP v novi Alumni pisarni

06. 12. 2022 00.15

Univerza na Primorskem (UP) velja kot mlada, inovativna in mednarodna univerza.

10 potencialnih poklicev prihodnosti, ki ta hip (še) ne obstajajo

20. 11. 2022 10.39

V naslednjem desetletju bo kar devet od 10 delovnih mest zahtevalo znanje digitalnih veščin. Britanski futurolog meni, da bo umetna inteligenca v naši prihodnosti igrala pomembno vlogo. In to se bo odražalo tudi na bodočih delovnih mestih. Arhitekt za Metaverzum, načrtovalec prometa brez emisij CO2 in inženir umetne inteligence v kmetijstvu so le nekateri poklici, ki jih trenutno še ne poznamo, a bodo to lahko že v prihodnjih letih postali eni najbolj iskanih kadrov.

Zaupanje raste v policijo in vojsko, pada v opozicijo in zdravstvo

09. 11. 2022 19.33

V javnosti narašča zaupanje v ključne politične institucije, policijo in vojsko ter pada zaupanje v trgovine, zdravstvo, banke in stranke opozicije, v meritvi javnega mnenja ugotavlja agencija Valicon. Med poklici je opaznejši padec zaupanja v umetnike, rast beležijo policisti, uradniki in vladni ministri.

Telemach s projektom Job Lab mladim približuje poklice prihodnosti

21. 10. 2022 00.15

Hiter razvoj tehnologij nakazuje, da bodo poklici prihodnosti vse bolj povezani z napredno tehnologijo, robotizacijo in umetno inteligenco.

Soba pobega, v kateri 'odklenete izzive in zaklenete stereotipe'

29. 09. 2022 09.23

"Ženske niso za tehniko", "Fantje so boljši v matematiki", "To so moški poklici", "To je prezahtevno za ženske", "Ženske nimajo kaj početi med inženirji, naj gredo raje za učiteljice ali medicinske sestre" – takšni in podobni stereotipi, ki so zakoreninjeni v naši družbi, dekleta usmerjajo stran od študija naravoslovnih in tehničnih ved. V ozaveščevalni sobi pobega lahko podobne "stereotipe zaklenete in se na atraktiven način soočite z izzivi s področij znanosti, fizike, kemije, informatike, matematike, biologije ..."

Kakšni so poklici prihodnosti, ki jih ponujajo na mariborski Prometni šoli?

13. 05. 2022 18.00

Prometna šola v Mariboru ima dolgo tradicijo. Pred 64 leti se je imenovala Železniška prometna šola, v njej so, za potrebe takratnih jugoslovanskih železnic, izobraževali bodoče strojevodje, sprevodnike, skladiščnike, telegrafiste in druge. Nekaj let po osamosvojitvi se je šola spremenila v Prometno šolo, v kateri si danes mladi pridobivajo znanja za poklice prihodnosti.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?

22. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

150 evrov tudi za osnovnošolce, bone bo mogoče združevati znotraj družin

28. 02. 2022 13.32

Poslanci so prikimali zakonu o spodbujanju digitalne vključenosti, ki med drugim prinaša vrednostne bone za nakup računalniške opreme v višini 150 evrov. Prejeli jih bodo vsi študenti in dijaki, pa tudi učenci zadnjih treh razredov osnovne šole. Do njih bodo upravičeni tudi starejši od 55 let, ki se bodo udeležili subvencioniranih tečajev. Bone bo prav tako mogoče združevati znotraj družin.

Kmalu digitalni boni in subvencije za tečaje digitalnih veščin?

10. 02. 2022 14.07

Predlog Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti po besedah ministra Marka Borisa Andrijaniča omogoča pridobivanje osnovnih in naprednih digitalnih veščin s pomočjo tečajev, ki jih bo subvencionirala država prek javnih razpisov. Država bo, če bo zakon sprejet, upravičencem podelila tudi digitalne bone za nakup računalniške opreme v višini 150 evrov. V letošnjem letu imajo za vse to na voljo dobrih 31 milijonov evrov.

Poklici, ki izginjajo

06. 11. 2021 12.00

Zelo malo mladih danes želi postati zidar, tesar, mizar, gozdar, krovec, čevljar, zlatar ali mesar. Lani se je v poklicne programe vpisalo le 18 odstotkov mladih – ti poklici jih ne zanimajo, zanje niso privlačni, čeprav imajo prihodnost, saj nihče ne ostane brez službe. Zaradi nenehnih ujm potrebujemo krovce in kleparje, pa se za ta poklica šola le nekaj dijakov. Še več, prišli smo do točke, ko ni več niti učiteljev, mojstrov, ki bi lahko znanje predajali naprej. Za poklic čevljarja denimo že leta ne izobražujejo več. Kje bomo torej dobili kadre, ki bodo opravljali dela, tako zelo potrebna za obstoj družbe? Je odgovor v primernem plačilu?

Slovenci največ zaupanja izgubili v Policijo, predsednika države in zdravstvo

14. 10. 2021 21.06

Kot je pokazala raziskava podjetja Valicon, so Slovenci od letošnjega marca med institucijami največ zaupanja izgubili v Policijo, predsednika republike, zdravstvo in NIJZ, med poklici pa v učitelje, zdravnike, policiste in TV-voditelje. Najbolj zaupanja vredna institucija so mala slovenska podjetja, najmanj pa Državni zbor.

Programi KINO, BRIO in OTO praznujejo 10 let

01. 09. 2021 12.43

Priljubljeni filmi, serije, šovi in pester otroški program pred televizijske zaslone že deset let privabljajo zveste gledalce programov KINO, BRIO in OTO. Njihov povprečni mesečni doseg je po Nielsonovi raziskavi triinšestdeset odstotkov, s tem pa uspešno krepijo svoj položaj med tematskimi televizijami. Ob okrogli obletnici bodo razveseljevali z izbranimi vsebinami in gledalcem pričarali nepozabna doživetja v družbi njihovih najljubših junakov.

Zdravniki naklonjeni cepljenju, ostali zdravstveni delavci bolj zadržani

19. 02. 2021 06.01

Po skoraj dveh mesecih cepljenja proti covidu-19 je interes za cepljenje izkazala okoli polovica zaposlenih v zdravstvu. Zanimanja je vedno več, a so razlike med posameznimi poklici očitne. Če zdravniki večinoma nimajo pomislekov glede cepiva, so preostali zdravstveni delavci bolj skeptični. Temu prikimavajo v bolnišnicah, domovih za starejše in tudi avtorji raziskave o stališčih zdravstvenih delavcev do cepljenja. Slovenska vlada bo tako morala, če želimo doseči ustrezno precepljenost, v prihodnje poleg težav z dobavo več pozornosti nameniti tudi popularizaciji cepljenja.

Akademiki s peticijo proti posegom vlade v znanost

01. 02. 2021 09.37

Trenutna izvršna oblast poskuša z nerazumnimi potezami spodjesti sisteme, ki so eden od zgodovinskih temeljev države, pravijo podpisniki peticije, ki ostro protestirajo proti posegom vlade v visoko šolstvo in znanost. Šolsko ministrstvo je medtem danes sporočilo, da so objavili razpis za vpis na višje strokovno izobraževanje v študijskem letu 2021/2022.

Ogrožen vpis na fakultete? Vlada ni dala soglasja

29. 01. 2021 10.03

Vlada (presenetljivo) ni dala soglasja k objavi razpisa v študijskem letu 2021/2022, čeprav bi to morala biti zgolj formalnost. S tem je ogroženo tekoče vpisovanje na fakultete za letošnjo generacijo, opozarjajo v društvu Alternativna akademija. Neuradno naj bi objavo razpisa ustavil premier Janez Janša, ki naj bi želel vedeti, katere poklice bo potreboval prihodnji trg dela. Ta je zatrdil, da ne drži, da bi vlada blokirala soglasje k razpisu za vpis na fakultete.

Sejem Informativa: Kateri poklici so poklici prihodnosti?

22. 01. 2021 19.48

Na tisoče mladih te dni razmišlja, kakšno pot bodo ubrali v svojem življenju. Kot vsako leto se devetošolci in dijaki zaključnih letnikov odločajo, kje bodo nadaljevali šolanje. Zato so jim vsako leto pripravili sejem Informativa, ki pa je letos precej drugačen. Ne samo zato, ker poteka po spletu, ampak tudi zato, ker se svet tako hitro spreminja, da nasveti, ki smo jih mi dobili v njihovih letih, zdaj ne veljajo več. Kako se torej odločiti za pravi študij?

Svetovni dan fizioterapije: ko te covid-19 'odreže' celo od gibanja

12. 09. 2020 11.51

Epidemija koronavirusne bolezni je zaznamovala tudi dostopnost do fizioterapije. Slovenija je sicer že v 'normalnih' razmerah z 61 fizioterapevti na 100.000 prebivalcev na samem repu držav EU. Število čakajočih na primarno obravnavo se povečuje, povprečna čakalna doba pa znaša 140 dni. Tudi zato so se v Združenju fizioterapevtov Slovenije ob letošnjem svetovnem dnevu fizioterapije odločili za predstavitev nekaterih sodobnih pristopov k obravnavi bolnikov: eden od teh je fizioterapija na daljavo. V mariborskem zdravstvenem domu jo poskusno že ponujajo, zanimanje pa je veliko.

Na eni strani propaganda šol, na drugi priložnost za informacije iz prve roke

14. 02. 2020 06.00

Šole, fakultete in akademije odpirajo svoja vrata bodočim dijakom in študentom. Informativni dnevi so priložnost, da se spoznate s šolo, njenim programom, zastavite vprašanja, ki jih imate, in o šoli povprašate še dijake oziroma študente. Preverite še, kateri poklici izginjajo, za katere je največ povpraševanja, pa tudi, kdo od vas bo imel na poti do službe več prednosti od konkurence.