poklice

Slovenci znova zaupajo zdravnikom in direktorjem, manj Policiji

03. 04. 2025 13.03

Raziskava Ogledalo Slovenije, ki jo je konec marca izvedla agencija Valicon, ugotavlja vrnitev zaupanja v zdravstvo, poklic zdravnika, banke in direktorje ter opazen padec zaupanja v Policijo, spletne trgovine in poklic umetnika. Med poklici najbolj zaupanja vredni ostajajo gasilci ter reševalci, med institucijami pa civilna zaščita.

'Minimalna plača je podcenjevanje njihovega dela'

01. 04. 2025 19.06

Plače so pomembna tema, posebej za tiste slabo plačane poklice, brez katerih pa ne moremo. Na običajen delovni dan smo že ob pol šestih zjutraj začeli pri delu spremljati strežnico v domu za starejše. In kaj vse mora narediti za bruto plačo nekaj čez 1300 evrov ?

Prijave na vodilna mesta v Sloveniji: štiri petine moških

30. 03. 2025 08.47

Na vodilne položaje se še vedno prijavlja veliko več moških kot žensk, je pokazala analiza prijav na delovne oglase na karierno zaposlitvenem portalu MojeDelo.com za leto 2024. Moški so tako za položaje direktorjev za regije in direktorje podjetij posredovali kar 82 odstotkov vseh prijav.

Slovenska minimalna plača sedma najvišja v EU, rast letos med najnižjimi

23. 02. 2025 15.41

Slovenija ima letos s 1277,72 evra bruto sedmo najvišjo bruto minimalno plačo v EU, z višino njene uskladitve pa zaseda rep sedemindvajseterice. Za manj kot za 1,9 odstotka, za kolikor se je zvišala v Sloveniji, je minimalna plača porasla le v dveh državah, kaže objava Evropske fundacije za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer (Eurofound).

Kateri so najbolj iskani poklici?

14. 02. 2025 19.36

Skoraj štiri milijone in pol bo država v obliki štipendij letos namenila spodbujanju izobraževanja za poklice, kjer je kadra premalo. Javni razpis za pridobitev tako imenovane štipendije za deficitarne poklice za prihodnje šolsko leto je že objavljen. In prinaša kar nekaj lastnosti.

Zavrnil vabilo iz ZDA, med 100 najboljših na svetu se je prebil iz Bele krajine

17. 01. 2025 06.00

Si predstavljate, da vam ponujajo sanjsko službo v New Yorku ali Los Angelesu, vi pa ste postavljeni pred dilemo: oditi v neznano ali ostati v domačem kraju, daleč od velikega mesta? To je odločitev, ki jo je moral doslej že nekajkrat sprejeti Belokranjec Dušan Vukčevič, ki so ga pred devetimi leti uvrstili med 100 najboljših 3D-umetnikov na svetu. Po domače to pomeni, da s pomočjo računalnika ustvarja podobe, ki še ne obstajajo – recimo še nezgrajeno hišo ali neopremljeno stanovanje, ki ga prav zaradi privlačnega videza potem lažje prodajo. Eden od oglasov, pri katerem je sodeloval, se je vrtel na newyorškem Times Squareu, vabili so ga v Nemčijo, ZDA, Kitajsko, a se je zaradi otrok – ima dve hčerki – odločil, da ostane doma, v Miličih v Beli krajini, tik ob meji s Hrvaško.

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let

10. 01. 2025 06.00

41 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano

09. 01. 2025 06.00

Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Pol tisočaka za otroško praznovanje?

04. 01. 2025 12.28

Igralnice, športne dvorane, muzeji, gledališča, kopališča, plezalni centri, pustolovski parki, kmetije ... Ples, film, zabavni poligoni, iskanje zakladov, ustvarjalne delavnice, igre z živalmi, plezalne stene, vodne igre, paintball, karting, bowling, trampolini ... Možnosti, kje in kako lahko otroci organizirano praznujejo svoje rojstne dneve, je dandanes ogromno. Nič nenavadnega, ko pa je tudi povpraševanja iz leta v leto več. Staršem se namreč tako ni treba pretirano ukvarjati z organizacijo, animacijo, pripravljanjem hrane in pospravljanjem. Kaj vse pa pravzaprav organizatorji ponujajo? Kolikšne so cene tovrstnih rojstnodnevnih praznovanj, od česa so odvisne? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Porast zanimanja za poklic vojaškega pilota in vojaške tabore pri mladih

30. 12. 2024 13.46

Slovenska vojska ob koncu leta 2024 šteje 7332 pripadnic in pripadnikov, so zapisali na ministrstvu za obrambo, kjer so ob koncu leta zadovoljni, da zapolnjujejo kadrovski manko. Veliko zanimanje opažajo predvsem za poklic vojaškega pilota in vojaške tabore pri mladih.

'Naj Slovenija postane družba, v kateri bomo vsi srčni zmagovalci'

26. 12. 2024 07.16

Osamosvojitev Slovenije je zapisala nov dokaz, da je enotnost moč, ki premika meje možnega, je v poslanici ob državnem prazniku poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Prebivalci Slovenije še vedno lahko stremo največje izzive, ko združimo srca, misli in prizadevanja, je ocenila. Premier Golob pa je naštel, da so letos v Sloveniji zmagali pravičnost, znanje, solidarnost in preudarnost. Opremljeni z vsem tem bomo po njegovem mnenju skupaj gotovo zmagovali tudi v letu 2025.

Slovenci spet zaupamo zdravnikom in spletnim trgovinam

22. 11. 2024 16.06

Raziskava Ogledalo Slovenije, ki jo je sredi oktobra izvedlo podjetje Valicon, ugotavlja vrnitev zaupanja v zdravnike in spletne trgovine na eni strani ter občuten padec zaupanja v direktorje na drugi strani. Najbolj zaupanja vreden poklic ostajajo gasilci ter reševalci.

Bodočim učiteljem podelili kar 300 štipendij

22. 11. 2024 11.02

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je dodelilo vseh 300 razpisanih štipendij za deficitarne pedagoške poklice, so sporočili. Zaradi velikega zanimanja so v oktobru število prvotno 100 razpisanih štipendij potrojili. Njihov namen je spodbuditi mlade k študiju pedagoških programov in zaposlovanju v slovenskem sistemu vzgoje in izobraževanja.

'Ko te pokliče Real, najboljši klub v zgodovini, si na to pozoren'

22. 11. 2024 10.39

Rodri zaradi poškodbe kolena svojemu klubskemu trenerju Pepu Guardioli ne bo na voljo vsaj do konca te sezone, njegova odsotnost pa se iz tekme v tekmo vse bolj pozna, saj je Manchester City pred reprezentančnim odmorom izgubil na štirih zaporednih tekmah. Med okrevanjem po poškodbi je v intervjuju v domovini spregovoril o Viniciusovemu bojkotu Ballon d'Ora, Guardioli in potencialnem odhodu iz sedanjega kluba.

'Nikoli mi niso rekli: Pusti, to je za fante'

17. 11. 2024 07.00

V Sloveniji je v inženirstvu po podatkih državnih statistikov le dobrih 13 odstotkov žensk, tudi v drugih poklicih s področja naravoslovja, tehnologije in matematike so v manjšini. A zgledov, ki dokazujejo, da tehnični poklici še zdaleč niso rezervirani le za moške, je ogromno. V rubriki 24UR Fokus nocoj predstavljamo zgodbe štirih uspešnih inženirk, s štirimi različnimi karierami. Kaj je pretehtalo, da so se odločile za tehnične poklice? S kakšnimi ovirami so se soočale?

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere

16. 11. 2024 16.14

Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.

Višje plače javnih uslužbencev: kdo bo dobil koliko?

15. 11. 2024 17.09

190.000 zaposlenih v javnem sektorju si mane roke. Vlada in sindikati so po dve leti trajajočih pogajanjih namreč podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Nihče v javnem sektorju več ne bo imel določene plače nižje od minimalne, plače javnih uslužbencev pa se bodo vsakoletno usklajevale z inflacijo. Kako konkretno pa se bodo spremenile plače zaposlenih? Funkcionarji pridejo sicer na vrsto šele kasneje, a se jim bo čakanje dodobra splačalo.

Fides podpisal aneks, a opozoril: To ni nobena plačna reforma

15. 11. 2024 15.59

V zdravniškem sindikatu Fides so sprejeli odločitev, da pristopijo k podpisu aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Kljub temu pa večji del stavkovnih zahtev še naprej ostaja neuresničen in predmet nadaljnjih stavkovnih pogajanj, so sporočili. Stavka zdravnikov in zobozdravnikov, ki se je začela 15. januarja, se tako nadaljuje.

Furs od 274 samozaposlenih v kulturi zahteva vrnitev milijona evrov

15. 11. 2024 13.08

Sindikati Zasuk, Glosa in Mladi plus so na novinarski konferenci pred parlamentom javno opozorili na težave, v katerih so se znašli številni samozaposleni v kulturi zaradi zahtevkov po vračanju prejete covidne pomoči. Sindikati ob tem zahtevajo odpis vseh dolgov in vračilo že plačanih izterjav ter revizijo in zamrznitev izterjav. Njihove zahteve podpirajo tudi v iniciativi Glas ljudstva. Ministrstvo za kulturo je medtem sporočilo, da spremlja situacijo ter da sami sicer dolgov ne morejo odpisati, da pa so za prihodnji teden sklicali sestanek, na katerem želimo preučiti možne rešitve za nastalo situacijo.

Koliko učiteljev potrebujemo? Ministrstvo bo pripravilo analizo

04. 11. 2024 16.31

Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj sta se na srečanju dogovorila za pripravo analize o primanjkljaju učiteljev v osnovnih in srednjih šolah, ki bi ji sledili ustrezni ukrepi. Zavzela sta se tudi za vključitev minimalnega deleža BDP za vzgojo in izobraževanje v zakonodajo.

Kodeks oblačenja v šolah, da ali ne?

22. 10. 2024 19.09

Kratka, po mnenju mnogih prekratka krila in majice, prekratke hlače, kapuca čez glavo. Bonton oblačenja se na slovenskih šolah vse bolj izgublja, menijo v združenju ravnateljev. Na Šoli za ekonomijo, turizem in kmetijstvo Šolskega centra Ptuj so šli še dlje. Sprejeli so pravila oziroma kodeks oblačenja.

Jedrski pogovor s strokovnjakoma: varnost, trajnost, razvoj in alternative

10. 10. 2024 09.00

24. novembra bomo na referendumu odločali o novem bloku jedrske elektrarne oziroma o energetski prihodnosti Slovenije. Razprava je vroča, čustvena, začinjena s politiko, spomini na pretekle nepravilnosti, ko gre za velike infrastrukturne projekte ... A gre za izjemno pomembno vprašanje, h kateremu bo nujno pristopiti s trezno glavo, saj je na kocki res veliko. Zato – kaj pravijo številke, stroka? V poglobljenem pogovoru smo gostili jedrska strokovnjaka, dr. Iztoka Tislja in dr. Tomaža Žagarja, ki sta odgovorila na nekaj najbolj perečih vprašanj glede jedrske energije in alternativ, ki jih imamo na voljo.

Bodo višje plače ustavile val odhodov iz javnega sektorja?

26. 09. 2024 19.36

V javni upravi so nekateri uslužbenci doslej dobivali plačo, nižjo od minimalne. Te dolgoletne sramote bo končno konec, pravijo. Odprtih vprašanj je sicer še veliko, v številnih poklicih se soočajo tudi s hudim pomanjkanjem kadra. V šolstvu, zdravstvu in na upravnih enotah upajo, da bodo višje plače ustavile val odhodov, ki je že resno načel kakovost javnih storitev. Pa bo javni sektor res postal bolj privlačen za iskalce zaposlitve, kot trdi finančni minister?

Magna napoveduje zaprtje 200 delovnih mest v obratu na Štajerskem

25. 09. 2024 11.16

Avstrijski dobavitelj avtomobilski industriji Magna Steyr je zaradi težav v panogi napovedal, da bo odpustil 200 zaposlenih v svojem obratu na avstrijskem Štajerskem, kjer izdelujejo pogone za električna vozila. Če se položaj ne bo izboljšal, utegne biti ogroženih do 2500 delovnih mest.

ZD Ljubljana ostaja brez dveh pediatrov, številni blizu upokojitve

30. 08. 2024 13.32

V enoti Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana Bežigrad s koncem avgusta odhajata dva pediatra. Nove intenzivno iščejo, a bi bile lahko kadrovske težave v prihodnje še večje. V ZD Ljubljana je namreč približno polovica pediatrov starejših od 55 let. Ker bodo njihove upokojitve težko nadomestili, od odločevalcev pričakujejo sistemske ukrepe. Na ministrstvu za zdravje pa ocenjujejo, da trenutno ni mogoče govoriti o večjem pomanjkanju pediatrov. Sklicujejo se na podatke ZZZS, po katerih v Ljubljani več ambulant še vedno opredeljuje otroke in mladostnike. Zavedajo pa se, da bo veliko pediatrov v prihodnjih letih izpolnilo pogoje za upokojitev.

Ob pomanjkanju učiteljev nas v naslednjih letih čaka val upokojitev

27. 08. 2024 06.00

Pred začetkom novega šolskega leta so znova v ospredju stare težave, med njimi na prvem mestu znova pomanjkanje učiteljev in drugih strokovnih delavcev. Ob tem ne smemo pozabiti, da je velik del zaposlenih starejših od 55 let. V naslednjih petih letih lahko tako po navedbah ministrstva za šolstvo pričakujemo upokojitev približno osmih odstotkov osnovnošolskih učiteljev in 14 odstotkov srednješolskih učiteljev. V prihodnjih 10 letih pa se jih bo med srednješolskimi učitelji, ki so v poprečju najstarejši, po pričakovanjih upokojilo kar 31 odstotkov oziroma vsak tretji.

Weekend.17 nam je komaj let

26. 08. 2024 00.15

Na Weekend.17 prihaja profesor sreče, medijski kronist, na naše dvorišče pa tudi Andrija Jarak.

'Šolski sistem se mora prilagajati družbenim spremembam in napredku'

22. 08. 2024 13.39

Zavod RS za šolstvo je na Brdu pri Kranju pripravil tradicionalno, 10. konferenco ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov. V ospredju so spremembe, ki jih bodo uvedli v prihajajočem šolskem letu oz. so v pripravi. Zbrane ravnatelje sta uvodoma med drugim nagovorila premier Robert Golob in resorni minister Darjo Felda.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'

04. 08. 2024 07.39

"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Mesec Pošto Slovenije pozval, naj v vročini zagotovi varno delovno okolje

02. 08. 2024 11.44

Minister za delo Luka Mesec je podprl Sindikat delavcev prometa in zvez Slovenije in Sindikat Pošte Slovenije v prizadevanjih za izboljšanje pogojev dela poštnih delavcev v času vročine in Pošto Slovenije pozval, naj prisluhne zaposlenim, ki so izpostavljeni tveganjem in ustrezno ukrepa. "Zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja je zakonska obveza za vse panoge in poklice," je poudaril. Vodstvo Pošte Slovenije je medtem zagotovilo, da si prizadevajo za čim bolj varno in zdravo delovno okolje.