pojedle

Odvisnik: Zapor mi je rešil življenje!
14. 01. 2025 14.24V sobo za obiske mariborskega zapora je prišel v modri uniformi, saj v zaporu tudi dela. A oblačila niso mogla skriti bledice njegovega obraza, ki je značilna za odvisnike od mamil. V svetu odvisnosti brodi že dolga leta, a se nadeja, da mu bo tokrat morda pa le uspelo.

Na zimskem obisku pri druščini, ki ima raje tople kraje
07. 12. 2024 12.05Levinji Čaja in Živana se leno pretegujeta na sončku, ko ju vznemiri objektiv fotoaparata. Skrivnost njune 'dnevne sobe' je talno gretje, zato ju zunanje nizke temperature sploh ne motijo. Slonica Ganga, ki bo drugo leto praznovala okroglih 50 let, se nestrpno prestopa in čaka, da oskrbnik očisti njeno ogrado. Ko se težka železna vrata premaknejo, pohiti h krogli pod stropom, iz katere z rilcem začne vleči seno. Medvedki Čupa in Pombi sta se pred mrazom že skrili v brlog. Srce jima bo v času mirovanja utripnilo le še po desetkrat na minuto. Zvedavi sajmiri pa iz svojih ogrevanih prostorov že pogledujejo proti nam.

Slovenec podedoval kmetijo in iz nje ustvaril to
11. 10. 2024 08.47Gregor Slavec, danes uspešen kmet in inovator, je svojo pot začel na povsem praznem zemljišču, ki ga je podedoval pred več kot desetletjem. To zemljišče ni imelo infrastrukture, niti pridelovalnih površin – bil je nepopisan list papirja, pravi Gregor. A ta prazen prostor je v njem zbudil željo po ustvarjanju nečesa velikega. Kljub pomanjkanju izkušenj v kmetijstvu se je odločil, da kmetijo razvije in jo usmeri v nekaj edinstvenega.

V Mozirskem gaju razstava eksotičnih živali in poletnega cvetja
15. 08. 2024 20.16Poročali smo o incidentu v Mariboru, ko je zelo strupena kača ugriznila direktorja tamkajšnjega vivarija, kar je mnoge kar razburilo. A živali za to nikakor ne bi smeli kriviti. Če boste do nedelje zavili v Mozirje, se lahko prepričate, da se denimo kač običajno ni treba prav nič bati. Društvo BioExo je pripravilo razstavo, na kateri ljudem kažejo, kakšne so kače, ki jih imajo poznavalci ponavadi doma in zakaj to nikogar ne ogroža. Stik s temi živalmi je namreč najboljše zdravilo proti strahovom in predsodkom.

Podgane vdrle v sobo z dokazi in pojedle zaseženo marihuano
14. 03. 2024 10.41Policija v ameriškem New Orleansu se sooča z nenavadno težavo. V stavbi, kjer se nahaja sedež policije, vladajo katastrofalne higienske razmere, zaradi česar so se tam naselili škodljivci in plesen. Podgane so celo vdrle v sobo z dokazi in pojedle zaseženo marihuano. "So pod vplivom drog," je mestnim svetnikom povedala načelnica policije.

Z dvorišča ukradeni pomeranec Čarli po več kot letu dni spet doma
01. 03. 2024 10.07Koprski policisti so razveselili družino, ki je več kot leto dni pogrešala svojega ljubljenčka – zdaj osemletnega pomeranca Čarlija. Prepričani so, da ga je nekdo ukradel z dvorišča, najditeljem so ponujali tudi denarno nagrado. Psa je k policistom v Dekanih pripeljal občan in povedal, da je izgubljeno tekal po cesti. Odpeljali so ga k veterinarki, ki je prek čipa ugotovila, čigav je, in poklicali lastnika.

Okolju prijazne zahodne komponente poglodale ukrajinske miši
25. 02. 2024 17.29Francoski časni Le Figaro poroča o nepričakovanih težavah, ki jih ima ukrajinska vojska z orožjem zahodne izdelave, ki se včasih ne obnese najbolje v neizprosnih razmerah vzhodnoevropskih bojišč. Potem ko so glodavci preplavili tako ukrajinske kot ruske bojne jarke in povzročili številne preglavice in bolezni, sedaj prihajajo poročila, da naj bi miši uničile nekatere okolju prijazne komponente, ki se nahajajo v vojaških vozilih zahodne izdelave.

Na Krasu vendarle izpeljali pogozdovanje z dronom
29. 12. 2023 19.47Na Krasu so vendarle izpeljali pred dvema tednoma načrtovano pogozdovanje z dronom. Približno 2500 semenskih kroglic maklena, trokrpega javorja in lipe so odvrgli na območju pod Seli na Krasu, kjer je lani divjal največji požar v zgodovini naše države.

Dron in semenske kroglice: bo reševanje tropskih gozdov ozelenilo tudi Kras?
13. 12. 2023 15.59Težko dostopen kraški teren, ki je zaradi neeksplodiranih ubojnih sredstev ob tem tudi izjemno nevaren. A po lanskem "mega" požaru, kot ga označuje župan komenske občine, je treba pogozditi tudi ta območja Krasa. Na enem hektarju zemlje bodo zato listavce – lipo, trokrpi javor, maklen – posadili kar z dronom hrvaškega podjetja, ki bo s posebnim sistemom na Kras odvrgel posebne semenske kroglice. Gre za tehnologijo, ki se je kot uspešna izkazala že na pogoriščih na Hrvaškem, uporabljajo pa jo tudi na drugem koncu sveta, v tropskih gozdovih.

Bomo še lahko jedli slovenske klapavice?
18. 09. 2023 20.09Slovenskih klapavic prihodnje leto skorajda zagotovo ne bo na krožnikih. Glavni krivec pa so orade. Te so poleg velikih školjk, primernih za prodajo, pojedle tudi mladiče, kar pomeni, da bodo slovenske školjke v najboljšem primeru na trgovske pulte prišle šele čez dve leti. Orade so pridelek sicer klestile tudi v preteklosti, vendar ne v takih razsežnostih kot v zadnjih tednih. Na noč so pojedle tudi do tri tone klapavic, edina dolgoročna rešitev pa bi bila selitev gojišč na odprto morje.

Večino klapavic v slovenskem morju letos pojedle orade
14. 09. 2023 12.27Slovenskim školjkarjem so večino letošnje letine klapavic pojedle orade. Poleg velikih školjk, primernih za prodajo, so pojedle tudi mladice, kar pomeni, da bodo slovenske školjke v najboljšem primeru, če bi se orad rešili, na trgovske pulte prišle šele čez dve leti.

Trump se bo predal v zaporu, kjer so moškega 'pojedle' žuželke
24. 08. 2023 21.21Pred Združenimi državami Amerike je zgodovinski dogodek. Prvič bodo namreč vklenili nekdanjega predsednika države. Donald Trump se bo oblastem predal v zloglasnem zaporu, znanem predvsem po nasilju in katastrofalnih bivanjskih pogojih. Spomladi naj bi tam eden od zapornikov umrl, ker so ga pojedli ščurki.

Na enem najbolj oddaljenih otokov na svetu zaposlijo osebo za opazovanje ptic
28. 04. 2023 08.06Britanska skupina za preučevanje divjih živali išče osebo, ki bo 13 mesecev delala na otoku Gough, enem od najbolj oddaljenih otokov na svetu, ki nima stalnih prebivalcev. Otok je od afriške celine oddaljen 2400 kilometrov in ker na otoku ni letališča, je edina pot do Gougha sedem dni trajajoča plovba. Raziskovalci na otoku spremljajo gibanje različnih ogroženih ptic in njihovih plenilcev. Posebna je tudi prehrana. Sveže sadje in zelenjava predstavljata preveliko tveganje za biološko varnost, zato zamrznjeno hrano v dva velika zamrzovalnika dostavijo le enkrat letno.

Moški umrl, ker so ga v umazani zaporniški celici 'živega pojedle' žuželke
15. 04. 2023 10.2135-letnika, ki je umrl v zaporniški celici v Atlanti, so "živega pojedle žuželke in stenice", trdi njegova družina. Odvetnik je v javnost posredoval pretresljive fotografije njegovega trupla in umazane zaporniške celice, v kateri je bival tri mesece. Preiskava dogodka je že stekla.

Arheologi navdušeni: v Egiptu odkrili deset mumificiranih krokodilov
21. 01. 2023 08.30Arheologi so v grobnici v kraju Qubbat al-Hawa na zahodnem bregu reke Nil odkrili deset mumificiranih krokodilov. Ocenjujejo, da so stari približno 2500 let. Verjetno so bili ohranjeni v obredu, s katerim so častili boginjo plodnosti, imenovano Sobek. "To odkritje ponuja nov vpogled v staroegipčansko religijo in obravnavanje teh živali kot daritev božanstvom," je dejal vodja raziskovalne skupine, egiptolog Alejandro Jiménez Serrano.

Podgane pojedle 200 kilogramov zasežene konoplje
24. 11. 2022 20.20Indijska policija krivi podgane za uničenje skoraj 200 kilogramov konoplje, ki so jo zasegli preprodajalcem in hranili na policijskih postajah. Sodišče je od policije zahtevalo, naj zaseženo zalogo predloži kot dokaz, a do tega zdaj ne bo prišlo.

Solze v gozdu: 'Lepo bi jih bilo slišati'
29. 09. 2022 21.18Po štirih tednih bivanja na posestvu tekmovalci že pošteno pogrešajo svoje najdražje. Aleš je bil tako povsem raznežen ob sporočilu svoje hčerkice, Monika se je zjokala ob prebiranju sporočila svoje sestre, Karin pa je točila solze že samo ob misli na svoje najbližje.

V Mariboru matere z otroki: Moja igrača se imenuje nebo
03. 03. 2022 19.36V Slovenijo je po izbruhu vojne pribežalo 129 državljanov Ukrajine. Med njimi tudi tri Kijevčanke, ki so v sredo zvečer z otrokoma prispele v Maribor. "Končno smo pojedle topel obrok, prvič v tem tednu smo spale v topli postelji," so povedale. Toda bolečina je močna, otroka sta v strahu pred sirenami in sprašujeta, kje sta očeta. Ostala sta v Kijevu, kjer se borita za Ukrajino.

'Začel sem s tremi kozami. Če je želja, če je pot, se priučiš, se naučiš'
09. 01. 2022 17.33Gregor Slavec je inovativni kmet, ki je začutil, da ga srce usmerja na podeželje k živalim. Čeprav je sprva živel v bloku in ni imel pravih izkušenj s kmetijstvom, je pred osmimi leti začel z oživljanjem kmetije v Knežaku, na kateri je do leta 1991 kmetoval njegov stari oče, ki je nato vse živali prodal. Slavec je kmetiji vrnil življenje, začel je s tremi kozami. Danes jih ima okoli 40, poleg tega številne druge živali, ponuja ekološke izdelke, med njimi sladoled iz kozjega mleka. Njegov trud so prepoznali tudi v Evropi, prejel je Evropsko nagrado za mlade kmete za najboljši projekt za izboljšanje podeželskih območij. Obiskali smo ga v Knežaku.

'Vsak obiskovalec bo z nakupom vstopnice pomagal človeški ribici in sebi'
28. 11. 2021 17.40Zdaj je že dobro znano, da se pod starim Kranjem skriva 1300 metrov podzemnih rovov, ki so jih zgradili med 2. svetovno vojno in so prvotno služili kot mestno zaklonišče. Le malokdo pa ve, da se le streljaj od tam nahaja naravna jama Tular, v kateri deluje jamski laboratorij s človeškimi ribicami. Ta je namenjen preučevanju teh živali in ni odprt za javnost. A že spomladi prihodnje leto bodo ribice zaplavale tudi v kranjskih rovih.

Razočaranje in jeza zaradi kamenčkov, Nina in Tjaša sta zamudili svoj vlak
23. 11. 2021 22.17Že nekaj časa se vse vrti okoli Nininega kamenčka in kamenčka, ki ga je Lini ukradla Tjaša. Nocoj so prišle na dan vse podrobnosti in izzvale obilo razburjenja. Tjaša bo morala v boj proti Majdi, Majda pa je že napovedala – borila se bo kot levinja!

V Mariboru odločno proti hranjenju prostoživečih živali
04. 10. 2021 17.07V MO Maribor vedno pogosteje opažajo, da občani s človeško hrano hranijo prostoživeče živali, predvsem vodne ptice, golobe in ribe. Človeška hrana za živali iz več razlogov ni ustrezna – med drugim se preveč razmnožijo, hrane si ne iščejo več same, zaradi zbiranja na mestih hranjenja pa se med njimi prenašajo bolezni. Predstavniki MO Maribor so zato pričeli kampanjo z naslovom Ne hrani me! Ohrani me, s katero občane in občanke opominjajo na problematičnost takšnega početja.

Arktični mrož zašel na Irsko
16. 03. 2021 11.42Na tisoče kilometrov od polarnega kroga, ki ga večina mrožev kliče dom, ob obali irskega okrožja Kerry, sta oče in hči opazila mladega morskega sesalca. Irska skupina za kite in delfine je dejala, da gre za šele tretje potrjeno videnje mroža v državi od leta 1999.

Katja Ulčar
23. 02. 2021 05.30Ljubiteljica vsega lepega, navihana in zgovorna plavolaska, ki prihaja z majhne kmetije. Pravi, da obožuje izzive in da jo le redko kaj tako pretrese, da ne bi mogla normalno nadaljevati z življenjem. Obožuje kuhanje in delo z ljudmi.

Veverica jedla fermentirane hruške in se opila
25. 11. 2020 16.40Na spletu se je znašel posnetek veverice iz Minnesote, ki je že v duhu prihajajočih božičnih in novoletnih praznikov. Na posnetku je namreč rahlo opita, saj je jedla prezrele hruške, ki so fermentirale.

Dvojno triglavsko jezero po 30 letih dobilo priložnost, da se povrne v naravno stanje
10. 06. 2020 06.00V Dvojnem triglavskem jezeru so se zaradi jezerskih zlatovčic, ki so pojedle plankton, alge tako razrasle, da jezero gnije. V skoraj 30 letih, odkar je človek vanj vnesel invazivno ribo, razen posamičnih poskusov biologov in ribičev prave sanacije še ni bilo. In to kljub temu, da so rešitve bile na dlani, a se zanje denar nikoli ni našel. Zdaj se bo le premaknilo – zlatovčico in pisanca, ki so ga naknadno v jezeru odkrili pred nekaj leti, bodo ribiči začeli izlavljati še ta mesec.

V Mehiki na gradbišču letališča našli ostanke 60 mamutov
23. 05. 2020 07.00Blizu mehiške prestolnice Mexico City, kjer gradijo novo letališče, so arheologi odkrili ostanke 60 mamutov. Poznavalci teh izumrlih živali pravijo, da je bilo območje, ki je bilo nekoč plitvo jezero, izjemno privlačno za mamute, in sicer zaradi bujne vegetacije. Okostja mamutov so množično odkrivali že Azteki, ki so verjeli, da so dolino nekoč poseljevali velikani.

Ljubljanski živalski vrt spet odprt: letošnji mladički že čakajo na obiskovalce
27. 04. 2020 06.55Ljubljanski živalski vrt ponovno odpira svoja vrata, a ga zaradi vladnega odloka, ki omejuje potovanja v druge občine, za zdaj lahko obiščejo le občani Mestne občine Ljubljana. Obiskovalce nestrpno pričakujejo mala zebra Sanaa, mladič dvogrbe kamele Zaya, mladiči divje svinje, indijskega ježevca, par muflonov in kenguruja. V ZOO Ljubljana so ogled prilagodili tako, da bo varen tako za obiskovalce kot tudi za zaposlene in živali, ob obisku pa veljajo tudi nekateri posebni ukrepi.

Veterinarka o nenavadnem dnevu v službi: piton pojedel brisačo
29. 02. 2020 16.14V veterinarski ambulanti v Sydneyju so se spoprijeli s precej nenavadnim primerom – 18 let star piton z imenom Monty, ki tehta pet kilogramov in v dolžino meri tri metre, je pojedel brisačo za na plažo. Veterinarki Olivii Clarke in ekipi je uspelo kačo rešiti, to pa so tudi posneli.

Družina po napadu ork 38 dni preživela na čolničku sredi oceana
12. 01. 2020 14.13Družina Robertson je po bližnjem srečanju z orko sredi oceana preživela kar 38 dni. Kmalu po nesreči so ostali brez zalog vode in hrane, za preživetje pa so lovili ribe in želve. Rešila jih je japonska ribiška ladja, njihovo preživetje pa dokazuje, česa vse je človeško telo sposobno prenesti.