pogoji vstopa

Grd padec mu ni prišel do živega, Marc Marquez najhitrejši na drugem treningu

28. 03. 2025 22.01

Dirkaška karavana se je po tednu premora preselila v ameriški Austin, kjer bo na sporedu tretja dirka letošnje sezone. Kot prvi favorit za zmago v dirkaški vikend vstopa Marc Marquez, ki je na prejšnjih dveh prizoriščih pobral vso smetano. A dopoldanski trening se ni izšel povsem po željah Španca, saj je utrpel grd padec, prvega v letošnji sezoni. Vtis pa je popravil popoldne, ko si je povsem podredil konkurenco in tekmece ugnal za krepko več kot pol sekunde.

Edinstvena zbirka, skrita očem javnosti

22. 02. 2025 07.00

Ste vedeli, da je Silvo Plut v delavnici zapora na Dobu izdelal skrivno sobo, kamor je hodil s svojim ljubimcem – dokler se ga ni naveličal in ga hotel umoriti? Ali pa, da smo Slovenci edini v Evropi imeli psa, usposobljenega za iskanje mobilnih elektronskih naprav? Da je bil zadnji zapornik, obsojen na smrtno kazen in leta 1959 tudi usmrčen, Franc Rihtarič? Vse to in še več razkriva posebna muzejska zbirka, ki pa ni prosto dostopna.

Shell že 30 let v Sloveniji, ste že preizkusili edino gorivo, ki mu zaupa in ga priporoča Ferrari?

26. 11. 2024 00.15

Shell Adria, ki je del ene največjih globalnih energetskih družb na svetu Shell plc, letos praznuje 30 let svojega delovanja. Ta pomemben mejnik so v družbi obeležili s prav posebnim dogodkom za svoje zveste stranke in poslovne partnerje. Mnogi med njimi, zlasti manjša in večja avtoprevozna podjetja ter podjetja, ki upravljajo z voznimi parki, s Shellom poslujejo že vseh 30 let. Slovenski vozniki osebnih vozil pa so Shell bolje spoznali v zadnjem letu, ko se je družba močneje zasidrala tudi na slovenskem maloprodajnem trgu goriv.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?

12. 10. 2024 07.00

Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'

20. 09. 2024 06.00

Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Na Obrežju delo začel center za registracijo in obravnavo tujcev

08. 08. 2024 16.18

Na nekdanjem mejnem prehodu Obrežje je delo začel center za registracijo in obravnavo tujcev, ki so nedovoljeno prestopili državno mejo. Kot so pojasnili na Policijski upravi Novo mesto, Policija tako zdaj na enem mestu in pod enotnim vodstvom izvaja vse potrebne ukrepe s tujci.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva

12. 07. 2024 10.23

Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'

10. 07. 2024 12.03

Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

Tonin, Stevanović, Mesec in Volk: je bila Sovjetska zveza res Rusiji največji sovražnik?

03. 06. 2024 06.00

V oddaji 24UR Zvečer so se v četrtek soočili Vojko Volk, ki kandidira na listi Gibanja Svoboda, Matej Tonin iz Nove Slovenije, Zoran Stevanović iz Resnice in Luka Mesec iz Levice. Res ruska ustava odreja varovanje Rusov prek svojih meja? Kakšni so pogoji za priznanje države? Je bila Slovenija res sama pri priznanju Palestine?

Pismo zdravnikov: Premalo nas je, da bi opravili vse potrebno delo

15. 03. 2024 11.52

117 zdravnikov, ki delajo na Onkološkem inštitutu, v javnem pismu opozarja na resne posledice neučinkovitega reševanja razmer v zdravstvu. Kot pravijo, z nadaljevanjem stavke in obstoječih razmer nemotena oskrba onkoloških bolnikov ne bo več mogoča. V sindikatu Fides so se medtem odzvali na besede premierja Roberta Goloba, ki je dejal, da so v pogajanjih dosegli napredek in da sindikat sprejema možnost zvišanja plač s 1. januarjem 2025.

24UR Forum: Medicinske sestre za tekoči trak, politiki k zasebnikom?

11. 03. 2024 19.46

V posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo na POP TV smo opozorili na alarmantne številke: več kot 137 tisoč bolnikov čaka nedopustno dolgo in to je skoraj polovica vseh čakajočih. Zaradi dolgih čakalnih dob pridobivajo zasebniki, koncesionarji. Ti zdravnike in zdravstveno osebje privabljajo z boljšimi pogoji dela, z boljšim plačilom. Tudi sami pa priznavajo, da potrebujejo močan javni sistem. Ga bo vlada okrepila?

Ambasada Rog: Zaposleni prosilci za azil živijo v strahu pred deportacijo

11. 01. 2024 13.13

Aktivisti in migranti, zbrani v Ambasadi Rog, so s protestnim branjem pred poslopjem vlade predstavili novo številko glasila Tukaj smo. Prosilci za azil so med številnimi zaposlenimi v slovenskih podjetjih, mnogi so prostovoljno pomagali med poplavami, a kljub temu živijo v strahu, da jih lahko vsak čas deportirajo, so opozorili. Na ministrstvu za notranje zadeve so v odzivu poudarili, da ne gre za deportacije prosilcev, ampak gre za predaje prosilcev za mednarodno zaščito v skladu z veljavno zakonodajo EU. Pri tem so dodali, da zagovarjajo celovit pristop k upravljanju migracij.

Srbskemu igralcu po sporu s hrvaškimi policisti prepoved vstopa v schengen

11. 09. 2023 14.59

Sergeju Trigunoviću, znanemu srbskemu igralcu, so po sporih s hrvaško policijo za eno leto prepovedali vstop ne le na Hrvaško, ampak na celotno schengensko območje. Jabolko spora je bilo njegovo bivanje v Splitu, kjer je v dveh dneh naredil več prekrškov, sam pa pravi, da hrvaški policisti niso postopali pravično ter da so se zavestno odločili izvajati poostren nadzor, ker so jim, kot pravi sam, 'zrastla krila', saj so oblečeni v policijsko uniformo.

Bernarda Marovt: Modele osebno pospremim na modne agencije v Milano

10. 05. 2023 06.00

Bernarde Marovt se večina spominja kot ene najlepših slovenskih manekenk, ki se je okitila celo z nazivom miss Jugoslavije. Kljub temu, da je hojo po modni brvi in poziranje za največja imena blagovnih znamk že pred časom zaključila, je še vedno povezana z modnim svetom. A njena misija je danes drugačna – ustanovila je mladinsko manekensko šolo Bernie Models, ki mladim dekletom in fantom ponuja priložnost vstopa v modni svet. Izbrane modele celo osebno pospremi na modne agencije v Milano.

Đoković brez mastersov v Miamiju in Indian Wellsu

04. 01. 2023 13.34

Novak Đoković z novimi težavami. Američani so se odločili, da bodo podaljšali posebne pogoje vstopa v državo, kar pomeni, da do 10. aprila lahko tja potujejo samo polno cepljeni. Potemtakem bo Srb primoran izpustiti mastersa v Indian Wellsu, ki bo na sporedu od 8. do 19. marca, in v Miamiju, kjer poteka od 22. marca do 2. aprila.

Golob: Bistvo zdravstvenega interventnega zakona je, da denar sledi bolniku

26. 09. 2022 15.01

Predsednik vlade Robert Golob je v odgovoru na poslansko vprašanje vodje poslanske skupine NSi Jožefa Horvata napovedal temeljito reformo zdravstvenega sistema z letom 2024, pri čemer računa tudi na tvorno sodelovanje vseh poslanskih skupin. Bistvo zakona je, da denar sledi bolniku, pri čakalnih vrstah pa bo pristojne zanimalo, kdo je tisti, ki dejansko opravlja storitve, in kje jih opravlja, je izpostavil premier. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan pa ima po Golobovih besedah njegovo 100-odstotno podporo.

Mimo čakalnih vrst samo s plačilom?

19. 09. 2022 06.00

Zaradi dolgoletnega zanemarjanja javnega zdravstva se je pojavila niša za dodatna zavarovanja, ki jih ponujajo zavarovalnice. Te omogočajo, da hitreje pridemo do specialista oziroma mimo vrste, z doplačilom. A strokovnjaki opozarjajo: ponujajo nam storitve, ki nam pripadajo v osnovnem zdravstvu, ne pa nadstandarda. Nastaja vzporeden zdravstveni sistem, ki ga kot hitro pot do specialista tržijo zavarovalnice?

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici

13. 09. 2022 06.00

Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

'Če bomo čez pet let še vedno reševali Balkan, ne bomo akterji'

31. 08. 2022 07.31

Da je širitev Evropske unije na Zahodni Balkan nujna in zaželena, še posebej v trenutni situaciji, ko spremembe v geopolitičnih odnosih narekujejo novo globalno politično arhitekturo, smo na letošnjem BSF slišali večkrat. A države tega dela Evrope, ki želijo v EU, že dolgo čakajo pred vrati, čeprav se – tudi v luči ruskega napada na Ukrajino – poudarja nujnost, da Evropa strne vrste, to pa brez držav Zahodnega Balkana ni mogoče. A na čigavi strani je žoga – na strani držav ali EU?

Srbija na jugoslovanskem pogorišču

27. 08. 2022 16.44

V zadnjih mesecih lahko opazujemo ponovna zaostrovanja v meddržavnih odnosih na Balkanu oz. med državami, ki niso članice EU. Spori in problemi, ki niso bili nikdar rešeni, temveč le zamrznjeni na različne načine, v luči spreminjanja geopolitičnih in geoekonomskih odnosov na svetovni ravni (predvsem v kontekstu vojne v Ukrajini in zaostrovanja odnosov med Kitajsko in Tajvanom) vse bolj prihajajo v ospredje. Vsaka država vidi možnost za popravljanja zgodovinskih krivic.

DZ ratificiral protokola za vstop Finske in Švedske v Nato

14. 07. 2022 17.23

DZ je podprl zakona o ratifikaciji protokolov za vstop Švedske in Finske v zvezo Nato. Proti so glasovali poslanci Levice, ostale poslanske skupine so ratifikacijo podprle. Švedska in Finska, doslej nevtralni državi, sta zaradi spremenjenih varnostnih razmer za članstvo v Natu zaprosili 18. maja, pristopna protokola z njima pa mora ratificirati vseh 30 sedanjih članic zavezništva.

Srbi imajo med svetovnimi voditelji najboljše mnenje o Vladimirju Putinu

01. 07. 2022 11.59

Srbi menijo, da je Rusija najpomembnejši partner Srbije, najboljše mnenje med svetovnimi voditelji pa imajo o ruskem predsedniku Vladimirju Putinu, je pokazala raziskava srbskega raziskovalnega centra Demostat. Štiri petine jih nasprotuje sankcijam proti Rusiji, več kot polovica pa bi jih na referendumu glasovala proti vstopu Srbije v EU.

Odziv Moskve na nove sankcije: 'Približujemo se točki brez vrnitve'

25. 02. 2022 06.10

Zunanji ministri EU so na zasedanju v Bruslju na seznam sankcij, ki jih EU zaradi invazije na Ukrajino uvaja proti Rusiji, dodali ruskega predsednika Vladimirja Putina in zunanjega ministra Sergeja Lavrova, je po zasedanju potrdil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Sankcije sta uvedli tudi ZDA in Velika Brizanija. Po večurni razpravi pa se je v Bruslju v zgodnjih jutranjih urah končalo krizno zasedanje voditeljev članic EU, ki so potrdili drugi sveženj obsežnih sankcij proti Rusiji zaradi vojaške agresije nad Ukrajino. Moskva se je na sankcije kritično odzvala. Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova je dejala, da se odnosi med Mosko in Zahodom približujejo točki brez vrnitve.

Tomažič: S skrajšanjem izolacije na sedem dni se pojavlja tridnevno tveganje za okužbo

22. 01. 2022 07.00

Število okuženih z novim koronavirusom še kar raste. V četrtek smo zabeležili skoraj 10 tisoč novih primerov, med njimi sta bila tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič in obrambni minister Matej Tonin. Ob tem pa tudi novosti glede izolacije okuženih: od ponedeljka bo izolacija trajala le sedem dni. A le pod določenimi pogoji. Zakaj in za koga spremembe, smo povprašali Janeza Tomažiča z Infekcijske klinike. Medtem pa vodja vladne svetovalne skupine Mateja Logar opozarja, da se lahko kljub blažji različici bolezni ob okužbi z omikronom ob rekordnih številkah okuženih poveča tudi število covidnih bolnikov v bolnišnicah. Zato o sproščanju ukrepov še ne razmišljajo.

Novosti ob vstopu v državo in v javnem potniškem prometu

07. 01. 2022 20.31

Vlada je na dopisni seji potrdila spremembe odloka o spremembah in dopolnitvi odloka o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni covid-19. Odločili so, da je od ponedeljka krajša veljavnost testov pri vstopu v Slovenijo. Prav tako so potrdili spremembe, ki se nanašajo na javni potniški promet. Med drugim bo treba v avtobusih mestnega potniškega prometa ter na vlakih označiti stojišča, med stoječimi potniki bo moral biti najmanj en meter razdalje.

Večno vračanje istega – novi obrazi in zmaga pred volitvami

01. 01. 2022 16.47

Liberalna politična, ekonomska in kulturniška elita je več kot eno leto mrzlično iskala način, kako Janezu Janši in SDS preprečiti zmago in sestavo nove koalicije po volitvah 2022. Krožilo je več zgodb – od projekta Jožeta P. Damijana in projekta KUL do preigravanja različnih imen iz obstoječih parlamentarnih in neparlamentarnih strank (Čeferin, Zorčič, Leben, Vesel ipd.). Na koncu je rešitev za liberalne kroge ponudil kar Janša sam. 

Kljub zaostrovanju ukrepov bo veliko Slovencev zadnje dni leta preživelo v toplih krajih

24. 12. 2021 20.08

Zaradi zaostrovanja ukrepov so med prazniki omejena tudi potovanja. Kljub temu, da jih stroka odsvetuje, bo veliko Slovencev zadnji teden leta potovalo v tople kraje. Nekatere destinacije, kot na primer Egipt in Dubaj, so turistične agencije že razprodale. Na zunanjem ministrstvu zaradi širjenja omikrona opozarjajo, naj res premislimo, ali je potovanje nujno. Individualne poti v tujino odsvetujejo, vsem potnikom pa priporočajo, naj pred potjo preverijo vse ukrpe, ki veljajo v ciljni državi.

Od ponedeljka vstop v Avstrijo mogoč le ob izpolnjevanju pogoja PC

17. 12. 2021 06.30

Avstrija se je zaradi različice novega koronavirusa omikron odločila s ponedeljkom zaostriti pogoje za vstop v državo. Po novem bodo smeli v državo brez obvezne karantene le cepljeni proti covidu-19 ali prebolevniki. Poleg tega bodo v izogib samoizolaciji zahtevali ali aktualen negativen test PCR ali pa potrdilo o cepljenju s poživitvenim odmerkom. Na avstrijskem Koroškem, Štajerskem, Solnograškem in v Spodnji Avstriji se sicer znova odpirajo gostinski lokali in nastanitveni objekti, v Zgornji Avstriji tudi vsi drugi javni prostori. Slovaška medtem sprošča covidne ukrepe, a uvaja policijsko uro, Danska pa zaradi rekordnih okužb zapira nekatere javne prostore.

Avstralija odpira meje za tuje študente in imetnike vizumov

22. 11. 2021 12.30

Avstralija je znova dodatno omilila pogoje vstopa v državo tujcem, prednost je tokrat dala le določenim skupinam. Mednje spadajo delavci z vizami, mednarodni študentje ter državljani Japonske in Južne Koreje. Za vstop v državo pa bodo morali biti vsi polno cepljeni. Tako bodo po letu in pol dali nov zagon gospodarstvu.

Računsko sodišče: Na MZ in ZZS ne vedo, koliko in katere zdravnike potrebujemo

04. 10. 2021 08.44

Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo o učinkovitosti vstopa zdravnikov na trg dela med letoma 2008 in 2019. Kot so ugotovili, niti na ministrstvu za zdravje niti na Zdravniški zbornici Slovenije ne vedo, koliko zdravnikov je treba dodatno zagotoviti, katerih specialistov najbolj primanjkuje, prav tako nimajo načrta, kako bi ta primanjkljaj nadomestili. Zdravniška zbornica se s temi ugotovitvami ne strinja, zdravstveni minister Janez Poklukar pa pravi, da te niso nič novega.