podzemne jame

Kompleks Emonika naj bi zaživel v letu 2027

07. 11. 2024 13.17

Večnamenski kompleks Emonika s trgovskim središčem, dvema hoteloma, poslovnimi prostori in tremi stanovanjskimi objekti na območju novega potniškega centra v Ljubljani bo po napovedih investitorja, družbe Mendota Invest iz skupine OTP, zaživel v letu 2027. Gre za trenutno največji nepremičninski projekt v državi.

Na Luni odkrili jamo, ki bi lahko služila za izgradnjo stalne baze

16. 07. 2024 16.12

Italijanski znanstveniki so v ponedeljek sporočili, da so prvič odkrili jamo na Luni, ki bi lahko bila s svojimi okoli 100 metri globine primerna tudi za izgradnjo stalne baze za ljudi. Znanstveniki domnevajo, da je na Luni še več sto drugih votlin.

So za jamski turizem dovolj Postojnska in Škocjanske jame?

13. 07. 2024 13.00

Februarja letos je bilo v Sloveniji registriranih 15.265 jam, vsako leto odkrijejo na ducate novih. In jamski turizem je ena najstarejših oblik turizma v Sloveniji. Imamo tako najstarejšo turistično jamo na svetu kot najbolj znano turistično jamo na svetu. Če Postojnska jama beleži pravi naval obiskovalcev, si jih v nekaterih podzemnih lepoticah želijo več. Potrebna zakonska dopolnila pa že 20 let niso urejena.

Renesansa predorogradnje: kako sploh gradimo predore?

25. 02. 2023 12.38

V Sloveniji zadnja leta znova pospešeno gradimo predore: vzhodna karavanška cev, 7 predorov na drugem tiru železniške proge od Divače do Kopra, predor Pekel na Štajerskem. Gre za velike in drage infrastrukturne projekte, kapitalne objekte. Samo na drugem tiru bo zgrajenih več predorskih cevi kot med gradnjo slovenskih avtocest od leta 1994 do danes. Nekdaj so predore gradili domači gradbeni velikani, zlasti SCT in Primorje. Po njihovem propadu pa so se tujim gradbenim podjetjem odprla vrata na slovenski trg.

Nov naraščaj prinesel nova odkritja. Bi lahko imeli zmajčka dvojčka?

28. 01. 2023 13.17

Spremljanje razvoja človeške ribice v naravnih jamskih laboratorijih Postojnske jame je prineslo številna odkritja. Zadnja naraščaja v letu 2022 sta razkrila, da lahko človeška ribica za nekaj mesecev prekine odlaganje jajčec, prav tako so med odloženimi jajčeci prvič odkrili dvojno jajčece, najdba mikroplastike na jajčnem ovoju pa je še dodatno pokazala, kako ranljiv na onesnaženje je habitat našega endemita.

Kopljejo železniški predor, vsakih 50 metrov pa najdejo jamo

11. 07. 2022 16.41

Kot je bilo napovedano, se pri gradnji drugega tira Divača-Koper nizajo odkritja kraških pojavov. Kar 75 odstotkov celotne trase bo namreč potekalo po predorih, pri izkopavanju pa naletijo na kraške jame, vrtače, brezna. Samo pri izkopu prvega kilometra najdaljšega predora Lokev (T1) so odkrili že 21 kraških jam. "Do območja, kjer bodo kraški pojavi najbolj vidni, pri gradnji drugega tira sploh še nismo prišli," pravijo pri družbi 2TDK. Vseeno zagotavljajo, da odkritja zaenkrat ne vplivajo na rok dokončanja projekta.

Vipavska dolina predstavlja večerjo 12 metrov pod zemljo

29. 05. 2022 19.58

Podzemne jame in odlična hrana. Tudi na to pomislimo, ko beseda nanese na Kras. In kaj nastane, ko ju združimo? Večerja 12 metrov pod zemljo. Večerjo v kraški Krompirjevi jami so si zamislili v turizmu Miren Kras, z njo pa želijo obogatiti turistično ponudbo Vipavske doline in Krasa.

Azori, preplet modre in zelene na devet načinov

23. 04. 2022 00.15

Zapis Palmine vodnice in specialistke za Azore, TAMARE BRODNIK

Legendarno ljubljansko kopališče bo postalo velik športni kompleks

28. 12. 2021 18.52

Ljubljanska občina je po pogajanjih za izvajalca za gradnjo Kopališča Ilirija izbrala podjetje Makro 5, je na novinarski konferenci sporočil župan Zoran Janković. Ta je pred natančno tremi leti podpisal pogodbo za izdelavo projekta faz za pridobitev gradbenega dovoljenja in projekta, ki bo obsegal precej več od bazena. Takrat je napovedoval, da bo prenovljeno športno središče na obrobju Tivolija nared do leta 2021, zdaj pa je nova časovnica postavljena na leto 2024. Medtem pa je slišati tudi očitke o večmilijonski podražitvi projekta. Kopališče v samem osrčju prestolnice bilo sicer odprto spomladi 1929 in je bilo takrat eno najmodernejših v Evropi.

'Vsak obiskovalec bo z nakupom vstopnice pomagal človeški ribici in sebi'

28. 11. 2021 17.40

Zdaj je že dobro znano, da se pod starim Kranjem skriva 1300 metrov podzemnih rovov, ki so jih zgradili med 2. svetovno vojno in so prvotno služili kot mestno zaklonišče. Le malokdo pa ve, da se le streljaj od tam nahaja naravna jama Tular, v kateri deluje jamski laboratorij s človeškimi ribicami. Ta je namenjen preučevanju teh živali in ni odprt za javnost. A že spomladi prihodnje leto bodo ribice zaplavale tudi v kranjskih rovih.

Od spoznavanja brancina do raziskovanja in gastronomije v podzemlju

11. 08. 2020 08.11

Spadate med tiste, ki svoj dopust raje preživijo v hribih in na morju, ali pa vas mikajo nenavadna, a čarobna doživetja? Zdaj, ko se številni gnetejo na plažah, je zato idealna priložnost, da preizkusite nekaj novega, nekaj, kar bo za vedno pustilo pečat. Bi poskusili?

Črno človeško ribico lahko opazujemo v naravi samo v Beli krajini

22. 06. 2020 16.50

V Črnomlju so na novinarski konferenci, ki je potekala v Info centru na domačiji Zupančič, predstavili projekt Črna človeška ribica. Vsebine Info centra so predstavljene na osmih interpretacijskih točkah z naslovi: "Bela krajina, Zapisi v kamninah, Plitvi kras, Voda, Ekološke bombe, V večni temi ter Črni in beli močeril".

Slavni 'zmajčki' končno na ogled: spoznajte Viktorja, Počasnéta in Borisa

11. 06. 2020 17.20

V Postojnski jami so prvič javnosti pokazali svoj najbolj varovan zaklad. Na ogled so namreč končno postavili mladiče človeške ribice, štiri leta po tem, ko so se izlegli. Čeprav je v leglu 21 mladičkov, bodo na očeh javnosti za zdaj le trije, Viktor, Počasné in Boris, ki so postali že prave zvezde.

Kaj je za zasutimi predori? Kje se nahaja vhod v drugi sklop rovov? In kam za vraga je izginila gospa Hilda?

12. 01. 2020 09.07

Globoko pod površjem mariborskega Tezna je dolga desetletja tiho ždela legenda o skrivnostnih 'Hitlerjevih' rovih in le čakala na to, da jo nekdo znova odkrije. Skrite in spregledane zgodbe mariborskega podzemlja se danes počasi, korak za korak, razkrivajo vedoželjni javnosti. Še več – vsi nostalgiki, zgodovinski navdušenci in radovedneži se lahko vanje podate kar sami. Morda pa bo prav vam uspelo razvozlati sistem temačnega blodnjaka, najti prehod v druge sklope rovov ali odgovoriti na begajoče vprašanje: Kam je izginila uradnikova pomočnica Hilda Fišer?

Onesnaženih več kot 2500 jam v Sloveniji, tudi z nevarnimi odpadki

05. 11. 2019 08.14

V Sloveniji je odkritih in registriranih več kot 13.000 podzemnih jam, kar dobra petina pa jih je onesnaženih z različnimi odpadki, tudi nevarnimi. Kot je povedal predsednik Jamarske zveze Slovenije Igor Benko, so v okviru raziskave med onesnažene uvrstili več kot 2500 jam. Večinoma gre za jame blizu poseljenih območij.

Ministrstvo potrdilo: Termit ne sme predelovati odpadkov

04. 10. 2019 16.14

Ministrstvo za okolje in prostor je zavrnilo pritožbo družbe Termit na odločitev okoljske inšpekcije, ki podjetju prepoveduje sprejem in predelavo odpadkov. V Termitu so presenečeni, da se ministrstvo ni opredelilo do poročila Agencije RS za okolje (Arso), ki je bilo podlaga za inšpekcijsko odločbo. O nadaljnjih korakih bodo še razmislili.

Ob dežju konec tedna niso zaznali onesnaženja vode Rižane

08. 07. 2019 12.27

Pretekli konec tedna je na območju nesreče vlaka pri Hrastovljah padlo 22 litrov dežja na kvadratni meter. Vodostaj Rižane in vode v vodnjakih se je zvišal, niso pa na nobeni lokaciji monitoringa vode zaznali onesnaženja. Trenutno ocenjujejo, da je po nesreči vlaka v podtalje izteklo 9000 litrov kerozina.

Inšpekcija ni ugotovila nepravilnosti, nezakonito zemljino odstranili

05. 07. 2019 06.00

Po razkritju, da gradbeno podjetje iz okolice Kranja v neposredni bližini vodovarstvenega območja na Mežakli zasipava odpadke, je gradbeno podjetje po ugotovitvah inšpekcije nezakonito zemljino odstranilo, a kontrolni pregled na terenu še ni bil opravljen, saj postopek še poteka. Ministrstvo pripravlja tudi razširitev vodovarstvenega območja.

Od Kamniških Alp do Ljubljanskega barja: kulinarična ponudba za vse okuse

24. 04. 2019 06.00

Osrednja Slovenija, ki jo sestavlja 25 občin, je nadvse razgibana. Združuje namreč tako gorski svet Kamniških Alp in predalpsko hribovje kot ravninsko področje Ljubljanske kotline, kraška polja, podzemne jame in jezera ter edinstveno okolico Ljubljanske barja. Temu primerno so razgibani tudi okusi tamkajšnjih krajev, ki jih bomo v sklopu našega kulinaričnega sprehoda raziskovali tokrat. Iz Osrednje Slovenije, natančneje iz Škofljice, namreč prihajata Sara Knez in Tevž Žagar, ki sta se zmage razveselila v drugi oddaji zabavnega kuharskega šova Mali šef Slovenije.

Objekt 505 – tajno jugoslovansko letališče, simbol genialnosti in neumnosti

24. 03. 2019 08.43

V podnožju gore Plješivica je Jugoslavija v času 50. in 60. let gradila takrat največjo podzemno vojaško bazo v Evropi. Letališče Željava spremljajo številni miti, med drugim naj bi domačini govorili, kako migi poletajo kar iz gore. Objekt 505, kot so ga imenovali, je bil najdražja vojaška baza v zgodovini Jugoslavije – stal je več kot 40 milijard dolarjev (več kot 35 milijard evrov). Danes pa nanj spominjajo zgolj ruševine.

'Ne rabimo na Luno, tukaj odkrivamo nove koščke Zemlje. Smo mali Kolumbi'

29. 01. 2019 13.19

Trije slovenski jamarji – Luka Biščak, Albert Ličan in Jaka Jakofčič – so po enoletnem delu in raziskovanju odkrili nove dele Škocjanskih jam. Skozi strop najvišje Martelove dvorane so se namreč prebili v nova rova, visoka med 30 in 50 metri. Novo odkrit predel so poimenovali Skrita jama.

Tajski dečki po 'duhovnem čiščenju' dokončno domov

04. 08. 2018 14.06

Tajski dečki, ki so jih po več kot dveh tednih uspešno rešili iz poplavljene jame, se je po devetih dneh, preživetih v budističnem samostanu, že vrnila domov. Izkušnja duhovnega čiščenja je bila tudi poklon spominu na potapljača, ki je preminil med zahtevnim reševanjem dečkov iz poplavljene podzemne jame.

Tajske dečke posvetili med budistične redovniške pripravnike

24. 07. 2018 19.41

Tajske dečke, ki so jih po 17 dneh rešili iz podzemne jame, so posvetili med budistične redovniške pripravnike. Tako namreč za moške, ki so prestali grenko preizkušnjo, veleva tamkajšnja tradicija. Z molitvijo, meditacijo in čiščenjem prostorov naj bi se zahvalili vsem, ki so sodelovali v zahtevni reševalni akciji, se poklonili potapljaču, ki je zanje dal življenje, in poiskali duhovni mir. 

Tajske dečke odpustili iz bolnišnice, spregovorili so o svoji izkušnji

18. 07. 2018 15.58

Dvanajst tajskih dečkov, ki so bili več kot dva tedna z njihovim nogometnim trenerjem ujeti v jami, so odpustili iz bolnišnice. Skupaj s potapljači, ki so jih rešili iz jame, so imeli tiskovno konferenco, na kateri so se pojavili v nogometnih dresih. Spregovorili so tudi o trenutku, ko so spoznali, da so ujeti.

Nevarne 'pasti' podzemlja: zakaj so morali dečki deset dni preživeti v karanteni?

18. 07. 2018 17.19

12 tajskih dečkov in njihovega trenerja so po desetih dneh karantene odpustili iz bolnišnice. Medicinsko osebje jih je v tem času testiralo na bolezni in okužbe, ki so jim pretile v jami. A kakšne so pravzaprav sploh nevarnosti podzemnega sveta? Kljub lepotam, ki jih ponuja podzemni svet, jame - sploh tropske - namreč pogosto predstavljajo smrtonosno 'past'.

Elon Musk nudi pomoč in predlaga reševanje s cevjo

06. 07. 2018 17.39

Reševanje tajskih dečkov, ki so še vedno ujeti v poplavljeni jami, bi se po besedah enega izmed prostovoljcev lahko začelo kmalu. Reševanje bo velik izziv za potapljače, saj je tudi za njih to nekaj povsem novega. Pomoč je ponudil tudi Elon Musk s svojim podjetjem, ki bi lahko izkopalo rov ali pomagalo dečke rešiti s pomočjo cevi, s katero bi ustvarili podvodni tunel.

Strokovnjaki opozarjajo: zaradi glivične bolezni človeški ribici morda grozi nenadno izumrtje

24. 08. 2017 12.02

Človeški ribici, simbolu kraškega podzemlja, grozi glivična bolezen, ki lahko uniči njeno celotno populacijo, opozarjajo strokovnjaki. Domnevajo, da bolezen izhaja iz Azije, od koder se s človeško pomočjo hitro širi po vsem svetu. Okužba praviloma privede do izčrpanosti, podhranjenosti in smrti. Slovenija nanjo ni pripravljena.

V slovenskem podzemlju prebivajo vsaj tri ali štiri vrste človeške ribice

31. 10. 2016 17.50

Doslej smo poznali le eno vrsto, prve ugotovitve nove študije pa kažejo, da v slovenskem podzemlju prebivajo vsaj tri ali štiri vrste človeške ribice, je povedal Peter Trontelj z Biotehniške fakultete.

FOTO: Postojnski 'zmajčki' pridno rastejo

25. 02. 2016 08.34

Človeška ribica, ki je poskrbela za navdušenje v Postojnski jami, skrbno varuje svojih 55 jajčec. Iz Postojne sporočajo, da mali 'zmajčki' pridno rastejo, zanimanje zanje pa je presenetljivo veliko. Žal jajčeca zanimajo tudi drobne rakce postranice, ki bi jih radi pojedli, a jih mama 'zmajevka' pridno odganja.

V soboto jesenska karavana avtodomov po Srcu Slovenije

01. 10. 2013 10.32

Na pragu Ljubljane, v Srcu Slovenije, bo ta vikend potekala jesenska karavana za avtodome. Udeleženci bodo med drugim obiskali Domačijo Paternoster na Bregu pri Litiji, Mestno kopališče Višnja Gora, Jurčičevo domačijo na Muljavi in reko Krko.