podpora eu

Rutte: ZDA ne načrtujejo nenadnega umika svojih sil iz Evrope

03. 04. 2025 11.40

ZDA ne načrtujejo nenadnega umika svojih sil iz Evrope, je pred začetkom dvodnevnega zasedanja zunanjih ministrov zveze Nato v Bruslju povedal generalni sekretar zavezništva Mark Rutte. Hkrati je priznal, da ZDA svojo pozornost vse bolj usmerjajo na Kitajsko in druge države ter da se mora Evropa na to pripraviti.

Golob po srečanju v Parizu potrdil zavezanost miru v Ukrajini

27. 03. 2025 07.00

Slovenija zagovarja čimprejšnje premirje v Ukrajini, je po srečanju zaveznikov Kijeva v Parizu dejal slovenski premier Robert Golob. Srečanja t. i. koalicije voljnih se je Golob udeležil na povabilo gostitelja, francoskega predsednika Emmanuela Macrona.

J. D. Vance z ženo na Grenlandijo. Danska premierka: Obisk ni zaseben

26. 03. 2025 06.24

Ameriški podpredsednik J. D. Vance se bo pridružil nenapovedanemu ameriškemu obisku Grenlandije, za katerega danska premierka Mette Frederiksen pravi, da "ni tisto, kar Grenlandija potrebuje ali želi".

Musk in Trump slaba reklama za Teslo, prodaja za 45 odstotkov nižja

25. 03. 2025 06.53

Teslin evropski tržni delež upada, saj ga je po svetovnih prihodkih prehitel kitajski tekmec BYD, ki je presegel 92,6 milijarde evrov prihodka. Prodaja avtomobilov na evropskem trgu je februarja padla za tri odstotke, število registracij baterijskih električnih vozil pa se je povečalo za četrtino.

'Evropski državljani si želijo, da bi jih EU zaščitila in delovala enotno'

25. 03. 2025 07.00

Zimska raziskava Eurobarometer 2025 Evropskega parlamenta poudarja zgodovinske ravni odobravanja članstva v EU, povezane z mirom in varnostjo. 74 odstotkov državljanov meni, da ima njihova država koristi od članstva v EU. 62 odstotkov si želi, da bi imel Evropski parlament pomembnejšo vlogo. 66 odstotkov državljanov si želi, da bi imela EU večjo vlogo pri njihovi zaščiti pred svetovnimi krizami in varnostnimi tveganji. Obramba in varnost (36 %) ter konkurenčnost (32 %) veljajo za glavne prednostne naloge politike. Devet od desetih (89 %) državljanov EU meni, da bi morale države članice EU pri soočanju s sedanjimi svetovnimi izzivi delovati enotneje.

Bodo ZDA prevzele in vodile elektrarne v Ukrajini? 'Bila bi najboljša zaščita'

20. 03. 2025 09.10

Predsednika ZDA in Ukrajine Donald Trump in Volodimir Zelenski sta se v sredo v okviru pogovorov o končanju vojne na ukrajinskih tleh dotaknila tudi možnosti ameriškega upravljanja ukrajinskih elektrarn. Kot je zatrdil Zelenski, je bilo sicer govora zgolj o eni, jedrski elektrarni Zaporožje, ki je trenutno pod ruskim nadzorom.

Finska najsrečnejša država, Sloveniji uspel vzpon za dve mesti

20. 03. 2025 12.08

Finska ostaja država z najsrečnejšimi prebivalci na svetu. V objavljenem poročilu pod okriljem Združenih narodov se je na vrh lestvice, ki meri srečo, zavihtela že osmo leto zapored. Sledijo ji še tri nordijske države. ZDA so padle na 24. mesto, najnižje doslej. Sloveniji ji medtem uspel skok za dve stopnički, zasedla je 19. mesto. Med drugim pa raziskava izpostavlja tudi to, da je sreča ljudi močno odvisna od medosebnih odnosov. Podatki sicer kažejo, da so ljudje veliko prijaznejši od pričakovanj.

Obrambni izdatki za projekte za dvojno rabo le, če je vojaška raba glavni namen

19. 03. 2025 11.31

Evropska komisija je predstavila načrt za okrepitev obrambne pripravljenosti EU do leta 2030, ki se osredotoča na več sodelovanja med državami članicami na področju obrambe. Po besedah pristojnega komisarja Andriusa Kubiliusa bo ključno izvajanje te bele knjige o evropski obrambi, saj zgolj njeno branje Moskve ne bo odvrnilo od napada. Med obrambne izdatke naj bi lahko članice štele tudi projekte za dvojno, tj. civilno in vojaško rabo, a le če je vojaška raba njihov glavni namen. Prav projekte za dvojno rabo sta izpostavila tudi premier Robert Golob in finančni minister Klemen Boštjančič.

Kallasova: Ruski pogoji kažejo, da si Moskva ne želi miru v Ukrajini

17. 03. 2025 11.43

Ruski pogoji za dogovor o prekinitvi ognja v Ukrajini kažejo, da si Moskva ne želi miru, je dejala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas v Bruslju pred zasedanjem zunanjih ministrov sedemindvajseterice. Ena od osrednjih tema srečanja bo nadaljnja podpora Ukrajini v njenem boju proti ruski agresiji.

Golob: Predsednica ne zmore opravljati svoje naloge. Pirc Musarjeva: Razočaral me je

14. 03. 2025 11.50

Predsednik vlade Robert Golob je bil oster do odločitev predsednice republike Nataše Pirc Musar – njeno ravnanje v postopkih imenovanja kandidatov za guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic je označil za "nedržavotvorno in neodgovorno". Predsednica je v odzivu povedala, da je nad njegovimi izjavami zgrožena, saj "kažejo na nespoštovanje in nerazumevanje načela delitve oblasti", razočarana pa je tudi po človeški plati. Pomislekov glede imenovanja Jazbečeve javno ni razkrila, jih bo pa predstavila premierju, s katerim sta se sestala ob 13. uri.

Desnosredinska opozicija zmagovalka volitev na Grenlandiji

12. 03. 2025 08.15

Na torkovih parlamentarnih volitvah na Grenlandiji je presenetljivo zmagala desnosredinska opozicijska stranka Demokratov (Demokraatit), ki je osvojila 29,9 odstotka glasov, kažejo objavljeni uradni izidi. Ob tem se je močno okrepila podpora nacionalistični stranki Naleraq. Poraz sta doživeli stranki vladajoče koalicije.

'Sredstva iz našega proračuna so premajhna, da bi z njimi nadomestili manko v obrambnem proračunu'

10. 03. 2025 19.23

Vojna v Ukrajini se pred mirovnimi pogovori v Savdski Arabiji še zaostruje, hkrati pa naraščajo pritiski na evropske države, naj povečajo vojaške izdatke. Predlogi za pridobitev teh sredstev so različni. Med bolj odmevnimi je izjava prvaka SDS Janeza Janše, ki je prejšnji teden dejal, da bi morali obrambni resor okrepiti tudi s sredstvi, namenjenimi nevladnim organizacijam.

Ponovna oborožitev Evrope: načrt naj bi prinesel do 800 milijard evrov naložb

06. 03. 2025 12.47

Voditelji EU so na zasedanju v Bruslju podprli načrt Evropske komisije za okrepitev obrambnih zmogljivosti držav članic, ki med drugim predvideva nov finančni instrument v vrednosti 150 milijard evrov za naložbe v obrambo. Celoten načrt, ki vključuje še večjo prožnost proračunskih pravil EU, naj bi prinesel do 800 milijard evrov naložb. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki se je pridružil evropskim voditeljem v Bruslju, je predstavil korake, ki so po mnenju Kijeva potrebni za mir v Ukrajini. Pozval jih je k podpori na tej poti. Predsednik Evropskega sveta Antonio Costa je ob začetku srečanja zatrdil, da bo Evropa še naprej stala ob strani Kijevu, medtem ko bo okrepila svoje obrambne zmogljivosti.

Za sodelovanje v koaliciji voljnih zainteresiranih 20 držav

06. 03. 2025 15.44

Približno 20 držav je zainteresiranih za sodelovanje v t. i. koaliciji voljnih, ki jo je na neformalnem vrhu o Ukrajini konec tedna napovedal britanski premier Keir Starmer in ki bi nadzorovala izvajanje morebitnega mirovnega dogovora med Ukrajino in Rusijo, so sporočili britanski uradniki.

Macron: Rusija je grožnja Franciji in Evropi

06. 03. 2025 06.38

O prihodnosti Evrope se ne sme odločati v Washingtonu ali Moskvi, je dejal francoski predsednik Emmanuel Macron. Rusijo je opisal kot grožnjo za Francijo in Evropo, omenil je tudi možnost razširitve francoske jedrske zaščite in napotitve evropskih vojakov v Ukrajino, da bi zagotovili spoštovanje morebitnega mirovnega dogovora. Rusija medtem Macronu očita, da želi nadaljevati vojno v Ukrajini.

Povečanje obrambnih izdatkov: koalicija brez komentarja

04. 03. 2025 17.10

Koalicija po sestanku ni želela komentirati morebitnega povečanja obrambnih izdatkov in mednarodnih razmer po preobratu v zunanji politiki ZDA. Po besedah predstavnikov koalicije bodo o tem govorili po četrtkovem izrednem zasedanju voditeljev članic EU, ki se ga bo udeležil premier Robert Golob, šele nato bodo oblikovali skupna stališča.

'Ne verjamem, da bi ZDA zapustile Evropo. To pa ne pomeni, da smo lahko brezbrižni'

27. 02. 2025 10.22

Zaradi ameriško-ruskih pogajanj o končanju rusko-ukrajinske vojne marsikje po Evropi vlada velika zaskrbljenost. Ena od Putinovih zahtev naj bi bila umik ameriških vojakov iz vseh držav članic Nata, ki so se zavezništvu pridružile po letu 1990. Če bi ZDA zapustile Evropo, kaj bi to pomenilo za njeno varnost in za varnost Slovenije? Smo se sposobni zaščititi sami? Kje bo Trump še popustil Putinu in kaj vse bo ta še zahteval? O tem smo se pogovarjali z Andrejem Benedejčičem, slovenskim veleposlanikom pri zvezi Nato.

Merz za koalicijo s socialdemokrati, uspeh skrajne desnice 'zadnje opozorilo'

24. 02. 2025 06.03

Na predčasnih volitvah v Nemčiji so se po neuradnih izidih v parlament uvrstile konservativna unija CDU/CSU, skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD), socialdemokrati (SPD), Zeleni in Levica. Volilna udeležba je bila 82,5-odstotna, je razvidno iz podatkov nemške volilne komisije.

Rusija proti Natovim silam v Ukrajini, Zelenski: Ultimatom ne bomo popustili

18. 02. 2025 06.34

Delegaciji ZDA in Rusije sta v Rijadu razpravljali o obnovi odnosov med Moskvo in Washingtonom ter o Ukrajini, med drugim so se dogovorili, da bosta državi ponovno vzpostavili diplomatsko osebje v Washingtonu in Moskvi. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je po pogovorih nastopil ostro: "Ukrajina ruskim ultimatom ni popustila pred tremi leti, ko je Moskva začela svojo obsežno invazijo, in tega ne bo naredila niti zdaj." Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je poudaril, da bi bila namestitev Natovih sil v Ukrajini za Rusijo nesprejemljiva.

Finsko podporo pri nakupu patrij bodo potrdili s podpisom v Bruslju

13. 02. 2025 06.44

Obrambna ministra Slovenije in Finske bosta ob robu ministrskega zasedanja Nata v Bruslju podpisala pismo o nameri podpore finskega ministrstva pri predvidenem slovenskem nakupu oklepnikov patria. V ospredju zasedanja, ki bo prvo za novega obrambnega ministra ZDA, bosta sicer krepitev obrambnih izdatkov članic in nadaljnja podpora Ukrajini.

Fajonova v Siriji: Pred oblastmi je zgodovinska priložnost

06. 02. 2025 15.36

Zunanja ministrica Tanja Fajon je obiskala Sirijo in se srečala z začasnim predsednikom Ahmedom al Šaro in zunanjim ministrom Asadom Hasanom al Šajbanijem. Ob tem je sporočila, da je obisk v prelomnem trenutku odraz solidarnosti Slovenije s sirskim ljudstvom, ter se zavzela za vključujoč prehod in državo po meri vseh prebivalcev.

Kdo bo nasledil Svetino? Ime kandidata za varuha ostaja odprto

05. 02. 2025 15.41

Pri predsednici republike Nataši Pirc Musar poteka nov krog posvetovanj s poslanskimi skupinami o več imenovanjih. Vprašanje o kandidatu za guvernerja Banke Slovenije, kjer ima sicer podporo koalicije zagotovljeno Saša Jazbec, tokrat ni bilo v ospredju. Vprašanje varuha človekovih pravic ostaja odprto.

Janković Vučiću ponudil pomoč brez pooblastil občine in države

03. 02. 2025 12.51

Vsak ima pravico do svojih osebnih stališč, je na novinarsko vprašanje glede pisma ljubljanskega župana Zorana Jankovića, v katerem je v luči protestov v Srbiji podprl srbskega predsednika Aleksandra Vučića, ob prihodu na vrh EU v Bruslju odgovoril premier Robert Golob. Kot je dejal, notranjepolitičnih razmer v Srbiji ne želi komentirati. Do Jankovićevega pisma je bil medtem kritičen nekdanji predsednik republike Milan Kučan, ki je prepričan, da podpora župana srbskemu predsedniku med meščani Ljubljane nima podpore. Tudi Janković sam je nato poudaril, da je šlo pri tem zgolj za njegovo osebno mnenje.

Zunanji ministri tudi o omilitvi sankcij proti Siriji

27. 01. 2025 06.59

Zunanji ministri držav članic EU bodo v Bruslju med drugim razpravljali o omilitvi sankcij proti Siriji, kjer so decembra lani uporniške skupine strmoglavile predsednika Bašarja al Asada. Na dnevnem redu imajo še nadaljnjo podporo Ukrajini, vključno s podaljšanjem sankcij proti Rusiji. Govorili bodo tudi o prihodnjih odnosih z ZDA.

SDH presenečen nad izjavami Mesca: 'Bil je pravočasno in celovito informiran'

21. 01. 2025 08.15

Invalidsko podjetje CSS je treba ohraniti ali pa zaposlenim omogočiti prezaposlitev še pred iztekom likvidacije podjetja, sicer bom sklep o likvidaciji preklical, je napovedal minister za delo Luka Mesec. Od vodstva podjetja in SDH najprej pričakuje vse informacije o stanju podjetja. V SDH so nad njegovimi izjavami, da niso zagotovili niti osnovnih informacij, presenečeni, saj da je bil pravočasno in celovito informiran.

Ko Elon sreča Alice: veliko strinjanja, bizarnih teorij in medsebojne hvale

10. 01. 2025 11.16

'Komunistični' Hitler, smisel življenja in Marsovci. To so bile med drugim teme spletnega pogovora v živo med Elonom Muskom in predstavnico nemške skrajno desničarske stranke AfD, Alice Weidel, ki jo je prvi mož Tesle oklical za "vodilno kandidatko" za bodočo vodjo Nemčije. Pogovor je bil na trenutke tako bizaren, da so z ušesi zastrigli celo nekateri privrženci stranke AfD. V Nemčiji vidijo Muskovo povzdigovanje skrajno desne stranke kot poskus vmešavanja v nemško politiko.

Golob in Kosova o pomenu širitve EU in vlogi Slovenije v tem procesu

23. 12. 2024 07.15

Imenovanje Marte Kos na tako pomembno mesto je veliko priznanje ugledu Slovenije, je danes po srečanju z evropsko komisarko za širitev menil premier Robert Golob. Kos je ob svojem prvem obisku po prevzemu položaja poudarila pomen in pozitivne vidike širitve EU. Ocenila je, da bi v času njenega mandata lahko zaprli več kot 100 pogajalskih poglavij.

'Samo Ukrajina lahko odloči, kaj pomeni mir'

20. 12. 2024 06.37

Voditelji držav članic EU so na četrtkovem zasedanju v Bruslju, ki je potekalo tudi v znamenju negotovosti pred vrnitvijo Donalda Trumpa v Belo hišo, ukrajinskemu predsedniku Zelenskemu zagotovili neomajno podporo ne glede na to, kaj se bo zgodilo. Zavzeli so se tudi za trdne čezatlantske odnose.

Še nikoli tako zadovoljni in nezaupljivi hkrati

14. 12. 2024 19.41

Slovenci v zadnjih dvajsetih letih, odkar je Slovenija polnopravna članica EU, še nikoli nismo bili tako zadovoljni s svojim življenjem, a hkrati ne zaupamo nikomur. To je v zadnji raziskavi javnega mnenja pokazal Eurobarometer. Slovenci manj kot drugi državljani članic zaupamo evropski povezavi. A ne le razvoj dogodkov v EU, menimo tudi, da tudi dogodki doma ne gredo v pravo smer. Med največjimi izzivi za Slovenijo vidimo zdravstvo, za EU pa vojno v Ukrajini.

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'

13. 12. 2024 15.20

Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.