podplačani delavci

Kako se bodo zviševale plače v javnem sektorju?

25. 09. 2024 15.40

Predlog novega plačnega zakona, o katerem so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja podpisali izjavo o usklajenosti, določa novo plačno lestvico. Razlika med plačnimi razredi bo namesto sedanjih štirih tri odstotke, predvideno razmerje med najvišjim in najnižjim plačnim razredom pa je ena proti sedem. Zvišanja plač bodo različna, uveljavila pa bi se postopoma od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.

Skupaj za okolje

11. 06. 2023 12.27

Podnebne spremembe, hrana prihodnosti, nova era mobilnosti in trajnostna moda. Teme, ki smo jih v rubriki 24UR Inšpektor podrobno obdelali z vseh zornih kotov. Od tega, kaj konkretno prinašajo podnebne spremembe, kako kupovati manj in kako dati priložnost hrani rastlinskega izvora, do tega, kako potovati trajnostno in okolju prijazno. V Zelenem tednu te prispevke objavljamo znova, reciklirane, v novi preobleki. Ker gre za teme, ki so pomembne za našo prihodnost.

Sindikat: Tudi sobarice Istrabenz Turizma k zunanjemu izvajalcu

06. 03. 2023 11.30

Po sobaricah družbe Sava Turizem naj bi sobarice na zunanjega izvajalca prenesla tudi družba Istrabenz Turizem, ki je prav tako v državni lasti, opozarja Sindikat delavcev gostinstva in turizma. Vlado in državni zbor poziva k ukrepanju.

40 odstotkov oblačil, ki jih kupimo, oblečemo le enkrat ali nobenkrat

16. 10. 2021 10.28

Ob tem podatku nas tudi ne preseneča, da vsak Slovenec v povprečju na leto odvrže kar 12,3 kilograma oblačil. To so najbolj vidne posledice hitre mode, ki se spreminja tedensko z novo kolekcijo, kar je past predvsem za mlade, ki želijo biti v trendu, da so sprejeti med vrstniki. A kulisa tega blišča je temačna. Podplačani delavci, ki šivajo in bivajo v nečloveških razmerah, umirajo na poljih zaradi bolezni, ki jih povzročajo pesticidi. Tu je še katastrofalen vpliv na okolje. Ne le gore oblačil, ki jih komunalna podjetja nimajo več kam odlagati, tudi izredno strupena pridelava in obdelava bombaža – neobdelan bombaž se razkraja šest mesecev, obdelan pa kar 500 let. Je rešitev v trajnostni modi?

Zaradi 'mizernih' plač zaposleni v podjetju A&E Europe stavkali

15. 01. 2021 19.05

Po enourni stavki, ki se je v podjetju A&E Europe, kjer za avtomobilsko industrijo izdelujejo sukanec, odvila konec decembra, je tokrat sledila celodnevna. Eden od glavnih razlogov so še vedno mizerne plače, ki ne dosegajo niti zajamčene minimalne. "Denar zagotovo je, a očitno za vse drugo, samo za nas, delavce ne," pravijo zaposleni. Na plačilnih listah najslabše plačanih delavk je zgolj 518 evrov izhodiščne plače. In še dodatek do minimalne plače, ki pa se v pokojninski obračun ne šteje.