podnebni vrh

Bo leto 2025 prelomno? Seveda bo!
05. 01. 2025 07.00Vsaj tako prelomno bo kot leto poprej in leto poprej. Bo to morda tudi leto, ko bomo postali še neumnejši? Še bolj vase obrnjeni, vedno bolj odporni na trpljenje drugih? Naj bo zabeleženo, da je vprašanje, ki je zelo retorično in nekoliko provokativno, samo toliko, da morda zbudi zanimanje bralca, postavljeno v prvi osebi množine.

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?
27. 11. 2024 17.45Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

Podnebni vrh se je končal z dogovorom – in veliko jeze
24. 11. 2024 07.06Predstavniki držav na podnebni konferenci ZN v Bakuju so v poznih jutranjih urah po lokalnem času potrdili nov dogovor, na podlagi katerega bodo bogate države državam v razvoju do leta 2035 zagotavljale najmanj 300 milijard dolarjev (288 milijard evrov) letne pomoči za podnebne ukrepe. Najranljivejše države niso mogle skrivati razočaranja.

Države odstopile od pogajanj: 'Čas ni na naši strani'
23. 11. 2024 17.36Čeprav se države na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29) še vedno niso uskladile o najbolj spornih vsebinskih točkah letošnje konference, je predsedstvo delegate zbralo na zaključni plenarni seji. Na njej so potrdili predvsem manj pomembne dokumente, kjer nasprotovanja držav ni. Po prekinitvi bo sledilo potrjevanje preostalih odločitev.

Novinarji pobirajo stave, za koliko ur se bo zavleklo tokrat
23. 11. 2024 07.00Namesto 1300 milijard bi bogate države državam v razvoju letno namenile le 250 milijard dolarjev za podnebne ukrepe. Okoljevarstvene organizacije so na nogah, to je nezadostno in sramotno. Zakaj dogovora po dveh tednih pogajanj na podnebni konferenci Združenih narodov v Bakuju še ni?

Na podnebnem vrhu še en dan brez večjega preboja pri ključnih vprašanjih
19. 11. 2024 19.48Na podnebni konferenci ZN v Bakuju se stopnjujejo napetosti pred sprejetjem končnega dogovora. Pogajalcem namreč znova ni uspelo doseči preboja pri ključnih vprašanjih. Zagon težkim pogajanjem ni dala niti izjava voditeljev držav skupine G20, v kateri so izpostavili potrebo po zagotovitvi tisoč milijard dolarjev pomoči revnejšim državam.

'Azerbajdžan izkorišča COP29 za zatiranje okoljskih aktivistov'
15. 11. 2024 14.00Azerbajdžanska vlada po mnenju skupin za človekove pravice izkorišča podnebno konferenco COP29 za zatiranje okoljskih aktivistov in drugih političnih nasprotnikov. Državo, ki gosti podnebni vrh obtožujejo zatiranja, vlada pa te trditve zavrača.

V mestu, ki diši po nafti, o prepovedi nafte. Paradoks?
12. 11. 2024 15.45Ko se voziš po veliki prestolnici Azerbajdžana, Bakuju, kjer poteka svetovni podnebni vrh, ne začutiš samo rahlega vonja po naftnih derivatih, ampak tudi vonj po denarju; s prekrasnimi novimi steklenimi zgradbami, ki so vtkane v stari del mesta, in največji izmed vseh, prelepi zgradbi muzeja – centra Hejdarja Alijeva, nekdanjega predsednika, tako rekoč očeta republike Azerbajdžan – ki je delo iraško-britanske arhitektke Zahe Hadid, za mnoge najpomembnejše arhitektke stoletja.

Goloba ne bo na COP29: 'Nekatere stvari doma so pomembnejše'
08. 11. 2024 18.26Nekatere stvari, ki jih imamo doma, so pomembnejše od tega, da bi cel teden prebil v Azerbajdžanu, je razloge za odpoved udeležbe na letošnji podnebni konferenci ZN (COP29), ki se začenja v ponedeljek v Bakuju, danes pojasnil predsednik vlade Robert Golob. Prepričan je, da bo Slovenijo z udeležbo dveh ministrov na dogodku dobro zastopana.

Golob ne bo nagovoril voditeljev držav na COP29
07. 11. 2024 20.50Slovenija na uvodnem vrhu voditeljev, ki bo potekal na začetku prihodnjega tedna v okviru letošnje podnebne konference ZN v Bakuju v Azerbajdžanu (COP29), ne bo imela visokega predstavnika. V nasprotju s prvotnimi načrti se predsednik vlade Robert Golob zaradi drugih obveznosti vrha ne bo udeležil, so pojasnili v kabinetu predsednika vlade.

Pasti zelenega prehoda?
16. 12. 2023 07.00Različni sestanki, vrhovi, konference, ki v ospredje postavljajo podnebni zlom in nujnost ukrepanja, se kar vrstijo. Ob zaključevanju pisanja tega besedila se je v Dubaju zaključeval Svetovni vrh o podnebnih ukrepih – COP 28 – vendar še brez jasnih sklepov. Tisto, kar je bilo jasno, je, da so nekatere države ostro nasprotovale izpustitvi zaveze k opuščanju uporabe fosilnih goriv. In zato se je celoten vrh v bistvu nekoliko podaljšal.

Slovenija v EU na prvem mestu po škodi zaradi podnebnih sprememb
12. 12. 2023 15.05In to prvo mesto zaseda brez konkurence. Kar dvakrat več škode je utrpela kot potem druga naslednja država. Pri tem gre za ocene škode glede na naš bruto družbeni proizvod.

Gostitelj COP29 bo Azerbajdžan. Slovenija pri tem odigrala pomembno vlogo
09. 12. 2023 18.37Na podnebni konferenci Združenih narodov v Dubaju (COP28) so izbrali gostitelja naslednje konference. Po zapletih, ki so zaznamovali izbiro, so države vzhodnoevropske skupine, ki so morale predlagati gostiteljico COP29 iz svojih vrst, dosegle dogovor, da bo to Azerbajdžan. Pomembno vlogo pri tem je imela tudi Slovenija.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti
12. 11. 2023 07.00Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

Voditelji v New Yorku: reforma ali razpad, ker 'svet razpada po šivih'
19. 09. 2023 19.27Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je ob začetku splošne razprave svetovnih voditeljev na 78. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov posvaril, da je svet vse bolj razdeljen, zaradi česar ne bo mogoče reševati problemov, ki zadevajo vse. Dejal je, da se povečujejo razlike med gospodarskimi in vojaškimi silami, med vzhodom in zahodom ter med bogatimi in državami v razvoju. Ameriški predsednik Joe Biden je na razpravi zagotovil, da si ZDA ne želijo spora s Kitajsko: "Prizadevamo si odgovorno upravljati tekmovanje med državama, da ne bi preraslo v konflikt." Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je v svojem nagovoru ostro kritiziral Rusijo.

Hollywoodski podnebni vrh: Smo na pragu kulturnih sprememb
21. 06. 2023 13.56Hollywoodski zvezdniki, med njimi Jane Fonda in z oskarjem nagrajena režiserja filma Vse povsod naenkrat, bodo ta teden na vrhu v Los Angelesu pozvali zabavno industrijo, naj se odločno spopade s podnebnimi spremembami. Hollywoodski podnebni vrh bo potekal do sobote, 24. junija.

Znanstveniki izdali 'zadnje opozorilo'
20. 03. 2023 15.50Človeška dejavnost je nedvoumno segrela planet za 1,1 stopinje Celzija glede na predindustrijsko raven. Vsaj 3,3 milijarde ljudi je zelo ranljivih za vplive podnebnega segrevanja. Ranljive skupnosti, ki so v preteklosti prispevale najmanj, so v podnebni krizi najbolj prizadete. To je le nekaj ugotovitev težko pričakovanega poročila IPCC, v katerem pa poudarjajo, da je resničnost zaskrbljujoča, vendar upanje še vedno ostaja. "Človeštvo je na tankem ledu in ta led se hitro tali," je ob izidu poročila dejal generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres.

Podnebni aktivisti v Berlinu odžagali vrh božičnega drevesa
21. 12. 2022 12.50Podnebni aktivisti iz skupine Last Generation so v nemški prestolnici poskrbeli za nov podvig. Tokrat je bila njihova tarča 15 metrov visoko božično drevo, postavljeno pred brandenburškimi vrati, ki veljajo za simbol Berlina in države. Potem ko so se povzpeli na drevo, so odžagali njegov vrh.

COP27 pred ciljno črto: bodo bogate države le plačale podnebni račun?
18. 11. 2022 16.25Obljuba razvitega sveta, da bo plačal večji del računa za podnebne spremembe, je, potem ko je EU podprla idejo posebnega sklada za države v razvoju, vzbudila novo upanje za preboj na podnebnem vrhu Združenih narodov COP27. Prvi osnutek dogovora sicer predvideva postopno opustitev uporabe premoga, ne pa nafte in plina, kot so si želeli okoljevarstveniki.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'
11. 11. 2022 16.24Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

Reševanje podnebne krize: 'Skupaj bomo obstali ali propadli'
07. 11. 2022 06.13V egiptovskem Šarm el Šejku se je v okviru podnebne konference COP27 začel dvodnevni vrh voditeljev, osrednji politični dogodek konference. V imenu Slovenije se je vrha udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi nagovoril svetovne voditelje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres jih je pozval: "Izberite sodelovanje ali pa skupinski samomor." Kot je poudaril, se človeštvo katastrofi izogne le s sodelovanjem v boju proti podnebni krizi. "Skupaj bomo obstali ali propadli," je poudaril tudi Pahor.

Posledice segrevanja vse hujše, svet pa zaposlen z drugimi izrednimi razmerami
06. 11. 2022 13.25V letovišču Šarm el Šejk v Egiptu se je z uvodnim plenarnim zasedanjem začela 27. konferenca Združenih narodov o podnebnih spremembah (COP27). Predstavniki skoraj 200 držav bodo vendarle obravnavali tudi vprašanje financiranja škode, ki so jo že povzročile podnebne spremembe, je zapisano v programu, ki je bil soglasno sprejet ob začetku konference. Slovensko delegacijo bo v prvem tednu vodil predsednik republike Borut Pahor, v drugem tednu pa minister za okolje in prostor Uroš Brežan.

Ja, ribe in paradižnik lahko zrastejo tudi sredi betonske džungle
07. 06. 2022 15.02In to povsem brez uporabe škodljivih snovi. A najprej zgodba o dveh bikih. Kipa bikov, dvignjena več metrov nad tlemi bruseljskega osrčja, sta na koncu 19. stoletja, ko je tukaj obratovala ena najsodobnejših klavnic v Evropi, ponazarjata dve vrsti ljudi. Glava bika na desni je dvignjena visoko v nebo in ponazarja tiste može, ki so bili fizično dovolj močni, da so bili mesarji, bik levo pa je nemočen, ima sklonjeno glavo in ponazarja tiste, ki so bili preveč šibki za mesarje. No, vsaj tako je veljalo na prehodu v 20. stoletje, ljudje v Evropi – kot tudi drugod po svetu – še vedno jejo meso, a se je miselnost o tem, kaj jemo, koliko in kdaj spremenilo. Kot tudi pomen teh dveh bikov, ki ostajata simbol nekega drugega časa in odpirata vrata v največjo tako imenovano urbano kmetijo, kjer je na prvem mestu trajnost.

Kako izogibanje ruskemu zračnemu prostoru veča nevarnost za podnebno krizo?
24. 03. 2022 20.46Potem ko je Rusija konec februarja za več zahodnih letalskih družb zaprla svoj zračni prostor, so morale slednje svoje lete, ki bi morali sicer leteti nad Rusijo, preusmeriti. Da dosežejo svojo ciljno destinacijo, tako zdaj številna letala opravijo ogromne obvoze mimo Rusije. Nekateri potujejo celo prek Arktike. Daljši leti pa medtem pomenijo tudi več porabljenega goriva in posledično več izpustov emisij, ki segrevajo naš planet.

COP26: 'Svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu kot vsi drugi'
14. 11. 2021 07.33Podnebna konferenca ZN v Glasgowu COP26 se je v soboto končala z dogovorom o naslednjih korakih sveta proti segrevanju ozračja, vendar pa uvodni odzivi ne govorijo o uspehu, temveč bolj o napredku. Ambicioznejši napredek je na koncu blokirala Indija, ki ni sprejela besedila o odpravi premoga. Odzivi so sicer mešani, vendar so številni politični voditelji, aktivisti in nevladne organizacije razočarani. Ostra je bila na primer izvršna direktorica organizacije Oxfam, ki je ocenila, da svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu, kot vsi drugi.

Podnebni protestniki izpraznili pnevmatike luksuznih vozil
12. 11. 2021 21.13Podnebni protestniki so izpraznili pnevmatike luksuznih vozil, ki so bila parkirana na mestnih ulicah Glasgowa, kjer poteka podnebni vrh COP26. Za to potezo so se odločili, da bi povečali ozaveščenost glede emisij toplogrednih plinov, saj so ta vozila velik porabnik goriva in posledično velik onesnaževalec.

Zaključna bitka za okolje: pred pogajalci nov osnutek dogovora
12. 11. 2021 10.47Kot kaže, se bo podnebni vrh v Glasgowu, ki se ga udeležujejo predstavniki skoraj 200 držav, podaljšal še za nekaj dni. V novem osnutku dogovora, ki bo predmet še zadnjih pogajanj, je nekoliko ostrejša zahteva državam po spopadanju s podnebnimi spremembami ter poziv, da se nameni finančna pomoč državam, ki trpijo škodo zaradi globalnega segrevanja, in revnejšim državam pri zelenem prehodu. Kot je sporočil predsednik COP26 je pred njimi še trdo delo, a da se vsi nadejajo ambicioznemu rezultatu.

Boris Sovič: Moja razrešitev je bila politično motivirana
12. 11. 2021 13.45Menjave v energetiki se kar vrstijo. Po razrešitvi direktorja Elektra Ljubljana, Andreja Ribiča, in po tem, ko uprava GEN-I-ja z Robertom Golobom na čelu ni dobila novega mandata, so iz poslovnih razlogov razrešili tudi predsednika uprave Elektra Maribor, Borisa Soviča. Sovič je dejal, da razlogi nadzornikov za njegovo razrešitev niso resnični, razrešitev pa je politično motivirana, je dodal. A minister Vrtovec iz vrst NSi, od koder prihaja tudi Jože Hebar, ki bo začasno nadomestil Soviča, trdi, da s tem nima nič.

Kakšni so cilji Slovenije za manjšo obremenitev okolja?
05. 11. 2021 19.53Medtem, ko se v Glasgowu odvija svetovni podnebni vrh, so se v Sloveniji srečali najvidnejši predstavniki domačega energetskega sektorja. Zbral jih je predsednik Pahor, da bi skupaj ugotovili, kako se čimhitreje premakniti v brezogljično, a vseeno energetsko vzdržno prihodnost. Mnenja, od kod dobiti elektriko, tudi po posvetu ostajajo različna, se pa strinjajo, da je treba ukrepati hitro, saj bo vsako odlašanje dražje od kateregakoli vira energije.

Kraljica: Upam, da se bodo svetovni voditelji dvignili nad kratkoročne politične cilje
02. 11. 2021 07.49Britanska kraljica, ki se zaradi slabšega zdravja ni mogla v živo udeležiti podnebne konference na Škotskem, je svetovne voditelje nagovorila z videosporočilom. 95-letna kraljica Elizabeta II. je poudarila, da se morajo svetovni voditelji s podnebno krizo spopasti zaradi prihajajočih generacij. Pozvala jih je, naj se dvignejo nad kratkoročne politične cilje in postanejo resnično državniški. Govor je zaključila z besedami, da ne bo nihče od nas živel večno, a da tega ne delamo zaradi nas samih, ampak zaradi naših otrok, otrok naših otrok in tistih, ki bodo sledili njihovim stopinjam.