podnebni svet

Nižje omejitve na slovenskih cestah: kakšni bi bili pozitivni učinki?

24. 03. 2025 18.53

V zadnjih letih so številna evropska mesta začela zniževati omejitve hitrosti, pri čemer postajajo cone s hitrostjo 30 km/h vse bolj pravilo kot izjema. Takšni ukrepi so del širših prizadevanj za večjo varnost, boljše okolje in višjo kakovost življenja v mestih. V Sloveniji pa še vedno prevladujejo višje hitrosti. Člani Podnebnega sveta, neodvisnega znanstvenega posvetovalnega telesa vlade, so med rešitvami za izboljšanje slovenskega prometa predlagali znižanje maksimalne hitrosti na avtocestah s 130 na 110 km/h, v naseljih pa s 50 na 30. Kakšni so pozitivni učinki tovrstnih ukrepov in ali smo slovenski vozniki pripravljeni na to spremembo?

Zavzetje Grenlandije: Predlog, ki bi lahko ustavil Trumpa

09. 03. 2025 15.39

Trump že lep čas razburja z odkritimi grožnjami po zasedanju ozemelj Grenlandije, Kanade in Paname. Član predstavniškega doma ZDA Seth Magaziner je zato zdaj predstavil zakon o prepovedi vdora k zaveznikom. Kot pravi, je to zakonodaja, ki bi predsedniku Trumpu prepovedala napad na Grenlandijo, Kanado ali Panamo brez glasovanja kongresa.

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?

18. 02. 2025 06.00

Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

Podnebni svet za nujno ukinitev subvencij za fosilna goriva

08. 01. 2025 11.53

Podnebni svet, ki deluje kot vladno znanstveno posvetovalno telo pri oblikovanju in izvajanju podnebnih politik, je na prvi seji v letošnjem letu razpravljal predvsem o predlogih za zmanjšanje izpustov v prometnem sektorju. Med predlaganimi ukrepi so med drugim izpostavili nujnost ukinitve subvencij za fosilna goriva in promocijo javnega prometa.

Bo leto 2025 prelomno? Seveda bo!

05. 01. 2025 07.00

Vsaj tako prelomno bo kot leto poprej in leto poprej. Bo to morda tudi leto, ko bomo postali še neumnejši? Še bolj vase obrnjeni, vedno bolj odporni na trpljenje drugih? Naj bo zabeleženo, da je vprašanje, ki je zelo retorično in nekoliko provokativno, samo toliko, da morda zbudi zanimanje bralca, postavljeno v prvi osebi množine.

Razvite države zadovoljne, države v razvoju pa: 'Dogovor je za nas žaljivka'

24. 11. 2024 12.30

Številni voditelji, med njimi ZDA, EU in več evropskih držav, so pozdravili dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju, dosežen na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29). Države v razvoju in okoljski aktivisti pa so do dogovora kritični, saj menijo, da ne gre dovolj daleč, obljubljeni znesek pa da je premajhen.

Sloveniji opomin, ker ni dostavila energetskih in podnebnih načrtov

14. 11. 2024 14.25

Evropska komisija je Slovenijo in 12 drugih držav EU pozvala, naj nemudoma predložijo končne posodobljene nacionalne energetske in podnebne načrte (NEPN). Ker tega niso storile v roku, ki se je iztekel konec junija, jim je poslala opomin, saj te države kršijo evropsko zakonodajo, so sporočili iz Bruslja.

V mestu, ki diši po nafti, o prepovedi nafte. Paradoks?

12. 11. 2024 15.45

Ko se voziš po veliki prestolnici Azerbajdžana, Bakuju, kjer poteka svetovni podnebni vrh, ne začutiš samo rahlega vonja po naftnih derivatih, ampak tudi vonj po denarju; s prekrasnimi novimi steklenimi zgradbami, ki so vtkane v stari del mesta, in največji izmed vseh, prelepi zgradbi muzeja – centra Hejdarja Alijeva, nekdanjega predsednika, tako rekoč očeta republike Azerbajdžan – ki je delo iraško-britanske arhitektke Zahe Hadid, za mnoge najpomembnejše arhitektke stoletja.

Posvetovalni referendum o projektu Jek 2 bo 24. novembra

10. 10. 2024 19.03

DZ je s 65 glasovi za in sedmimi proti sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (Jek 2). Glasovanje bo 24. novembra. Podporniki pravijo, da se bo določalo o mandatu za nadaljevanje projekta, ne za končno odločitev, nasprotniki pa, da se bo odločalo o gradnji, in to brez podatkov.

Podnebni svet in finančno ministrstvo o ukinitvi subvencij za fosilna goriva

08. 10. 2024 12.56

Predstavniki podnebnega sveta in ministrstva za finance so na zadnji seji razpravljali o ukinitvi subvencij za fosilna goriva. Na ministrstvu menijo, da je davčna politika lahko le eden od vzvodov za razogljičenje in da je treba za uspešen prehod pred uvedbo davčnih ukrepov nujno omogočiti konkurenčnost gospodarstva in stabilnost javnih financ.

Za nadaljnjo podporo Ukrajini glasovali vsi slovenski evroposlanci razen Grimsa

17. 07. 2024 16.51

Evropski parlament je v Strasbourgu podprl resolucijo o Ukrajini, v kateri je ob začetku novega mandata potrdil podporo Ukrajini in pozval članice EU k povečanju vojaške pomoči, obenem pa obsodil nedavni obisk madžarskega premierja Viktorja Orbana v Moskvi. Za je glasovalo 495, proti 137, vzdržalo pa se je 47 evropskih poslancev. Medtem je tudi Evropska komisija podala pozitivno oceno ukrajinskega zahtevka za prvo redno izplačilo iz 50 milijard evrov vrednega svežnja makrofinančne pomoči. Ko bo izplačilo potrdil še Svet EU, bo lahko Kijevu izplačala skoraj 4,2 milijarde evrov. Skupaj bo tako iz finančnega instrumenta za Ukrajino izplačala 12 milijard.

Koalicija Brezniku očitala samopromocijo in obstruirala razpravo

07. 06. 2024 14.04

Koalicijski Svoboda in SD sta obstruirali sejo odbora DZ za zadeve EU, na kateri so na zahtevo poslanske skupine SDS razpravljali o stranpoteh zelenega prehoda. Prepričani sta, da je predsednik odbora Franc Breznik, ki je tudi kandidat SDS za evropskega poslanca, nujno sejo sklical za samopromocijo pred nedeljskimi volitvami.

V DZ-ju napovedana podpora referendumu o Jeku 2, glasijo se pozivi k transparentnosti

22. 05. 2024 12.48

Poslanske skupine Svoboda, SDS, NSi in SD so napovedale podporo predlogu za posvetovalni referendum o zagotavljanju oskrbe z elektriko z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Proti so v Levici; menijo, da se želi izsiliti bianco menico za zelo drag projekt, brez možnosti opredelitve samo za obnovljive vire. Glasovanje bo v četrtek. Mladi za podnebno pravičnost so pred začetkom poslanske razprave ponovno pozvali k večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev, povezanih s projektom. "Poslanci in vlada vodijo ta proces v popolni temi," so kritični.

ESČP zavrgel tožbo mladih glede podnebnih zavez, švicarske seniorke uspele

09. 04. 2024 12.00

Evropsko sodišče za človekove pravice tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske, odločitev pa je dokončna. Čeprav mladim Portugalcem ni uspelo, pa so bile uspešne švicarske seniorke. "Sporočilo okoljskih tožb, o katerih je danes odločalo ESČP, je enako - države morajo spoštovati obveznosti, ki izhajajo iz pariškega sporazuma", je poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl.

WMO: Zadnje desetletje najbolj vroče v zgodovini

19. 03. 2024 15.41

Obdobje zadnjih 10 let je bilo najbolj vroče v zgodovini meritev, je sporočila Svetovna meteorološka organizacija. Obenem je potrdila, da je bilo lansko leto najbolj vroče doslej. Najnovejše poročilo kaže, da je planet "na robu", je ob tem opozoril generalni sekretar Združenih narodov Guterres.

Rekordno vroč na svetovni ravni tudi letošnji februar

07. 03. 2024 09.07

Naša civilizacija se nikoli doslej ni spoprijela s takšnim podnebjem, je ob razglasitvi rekordno vročega februarja na svetovni ravni dejal direktor službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Carlo Buontempo. V prvi polovici meseca je svet prvič imel štiri zaporedne dni, ko je temperatura za dve stopinji Celzija presegla predindustrijske ravni.

V New Yorku odslej stoji tudi slovenska zastava

02. 01. 2024 19.43

Na sedežu Združenih narodov (ZN) v New Yorku je potekala slovesna postavitev zastav ob nastopu mandata petih novih članic Varnostnega sveta (VS) ZN za obdobje 2024–2025, med katerimi je tudi Slovenija. Veleposlanik Samuel Žbogar je v nagovoru ob dogodku med drugim poudaril, da bo delo slovenske misije v Varnostnem svetu vodila zunanja politika miru.

Prihodnost proizvodnje brez dvoma pripada Kitajski

17. 12. 2023 08.09

Ko električno vozilo zapusti tovarno, tudi do 70 odstotkov njegove vrednosti predstavlja baterija. Surovine za baterije, njihovo predelavo, dobavne verige in proizvodnjo skoraj v celoti nadzirajo Kitajci. Ko so svetovni voditelji na minuli podnebni konferenci v Dubaju sklenili, naj svet začne postopoma opuščati fosilna goriva, so v Kitajskih tovarnah verjetno tudi zaplesali od sreče. Tehnološki zaostanek Evrope na področju elektromobilnosti pa lahko pomeni tudi konec avtomobilske industrije, kot jo poznamo.

Pasti zelenega prehoda?

16. 12. 2023 07.00

Različni sestanki, vrhovi, konference, ki v ospredje postavljajo podnebni zlom in nujnost ukrepanja, se kar vrstijo. Ob zaključevanju pisanja tega besedila se je v Dubaju zaključeval Svetovni vrh o podnebnih ukrepih – COP 28 – vendar še brez jasnih sklepov. Tisto, kar je bilo jasno, je, da so nekatere države ostro nasprotovale izpustitvi zaveze k opuščanju uporabe fosilnih goriv. In zato se je celoten vrh v bistvu nekoliko podaljšal.

Sprejet dogovor na COP28: Začetek konca fosilnih goriv?

13. 12. 2023 07.19

"Dogovor je dosežen," je sporočil predsedujoči konferenci COP28 Sultan Al Džaber. Medtem ko je predsedstvo ob razglasitvi poželo stoječe ovacije, v sobi, kjer so dogajanje spremljali okoljevarstveniki in aktivisti, ni bilo slišati aplavza. Predsedstvo podnebne konference ZN je po dolgotrajnih nočnih podaljških pogajanj v jutranjih urah objavilo težko pričakovano zadnjo različico osnutka končnega dogovora o globalnem pregledu stanja. Po pričakovanjih vanj ni vrnilo termina odprave fosilnih goriv, temveč umestilo zavezo prehoda od fosilnih goriv v energetskih sistemih.

Požigalcev se ne vabi na gasilske konvencije

13. 12. 2023 12.45

Medtem ko se na eni strani z mednarodne podnebne konference vrstijo pompozna sporočila o dogovoru, ki prvič (vsaj) omeni fosilna goriva, znanstveniki opozarjajo, da je besedilo novo veliko razočaranje in pravzaprav zmaga industrije onesnaževanja nad zelo jasnim znanstvenim konsenzom. Uvodno upanje so zamenjali občutki poraza, nemoči in pretresenosti. Nimamo dogovora o časovnici, kdaj naj prenehamo z uporabo fosilnih goriv, niti nimamo dogovora, da bi sploh prenehali z uporabo. V Dubaju je svoje delo več kot očitno odlično opravilo prek 2500 naftnih lobistov.

Na pogovorih o prihodnosti planeta lobisti največjih onesnaževalcev

05. 12. 2023 08.16

Število delegatov na letošnji podnebni konferenci v Dubaju, ki so povezani s proizvajalci fosilnih goriv, se je od lani povečalo za štirikrat, opozarjajo aktivisti. Na pogovorih o prihodnosti planeta sodeluje več kot 2400 ljudi, zaposlenih v industriji premoga, nafte in plina.

Več kot 110 držav se je zavezalo, da bodo potrojile obnovljive vire energije

02. 12. 2023 18.19

Več kot 110 držav je podpisalo zavezo, da bodo do leta 2030 potrojile svetovno zmogljivost obnovljivih virov energije, so sporočili na podnebni konferenci ZN COP28 v Dubaju. Podpisan dokument ni pravno zavezujoč, a je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen prepričana, da bodo dosegli ta cilj.

Svetovni podnebni sklad bo bogatejši za več kot dve milijardi evrov

02. 12. 2023 13.36

ZDA bodo v svetovni podnebni sklad prispevale nekaj manj kot tri milijarde evrov, je na podnebni konferenci ZN (COP28) v Dubaju napovedala ameriška podpredsednica Kamala Harris. To je prva finančna obljuba ZDA za ta sklad po letu 2014, ko so za države v razvoju prispevale enak znesek, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Do konca stoletja možno zvišanje temperature za do 2,9 stopinje Celzija

21. 11. 2023 06.00

Zaveze držav glede zmanjšanja emisij toplogrednih plinov so tako skromne, da bi se lahko v tem stoletju ozračje segrelo za do katastrofalnih 2,9 stopinje Celzije, izhaja iz letnega poročila Programa ZN za okolje (UNEP). Ob tem so v ZN države, ki k bilanci izpustov prispevajo največ, pozvali k ambicioznejšemu znižanju emisij.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti

12. 11. 2023 07.00

Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

'Kar smo zamudili pri podnebni krizi, si pri UI ne moremo privoščiti'

25. 10. 2023 10.24

Razprave o tem, kakšna je dobrobit, pa tudi nevarnost, ki jo prinaša razvoj umetne inteligence, potekajo že dolgo, zadnje čase pa so vedno glasnejši pozivi, da bi bilo nujno čim prej vzpostaviti neko neodvisno telo, ki bi ga sestavljali mednarodni strokovnjaki in bi skrbelo za nadzor nad razvojem in uporabo umetne inteligence. Podobno, kot imamo forum za podnebne spremembe v okviru Združenih narodov, opozarja Demis Hassabis, ki je vodja britanske enote Googla za razvoj umetne inteligence.

Podnebni zakon v javni obravnavi: okoljska dajatev, podnebni svet ...

17. 10. 2023 15.46

V javni obravnavi je osnutek podnebnega zakona. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo dalo osnutek podnebnega zakona, ki bo zakoličil pot Slovenije do doseganja podnebne nevtralnosti do leta 2050. Med rešitvami so npr. priprava strateških in akcijskih dokumentov, določitev posebnega dneva za podnebje in opredelitev finančnih instrumentov.

Nataša Pirc Musar v ZN opomnila na le štiri predsednice Generalne skupščine

19. 09. 2023 21.54

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v govoru na splošni razpravi svetovnih voditeljev 78. zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku posebej izpostavila podnebne spremembe in pri tem omenila tudi katastrofalne poplave v Sloveniji. Opozorila je še na potrebo po reformi Varnostnega sveta ZN, pasti digitalne dobe in enakost spolov. Spomnila je, da so skupščini najpomembnejše svetovne ustanove v njeni celotni zgodovini predsedovale samo štiri ženske.

Voditelji v New Yorku: reforma ali razpad, ker 'svet razpada po šivih'

19. 09. 2023 19.27

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je ob začetku splošne razprave svetovnih voditeljev na 78. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov posvaril, da je svet vse bolj razdeljen, zaradi česar ne bo mogoče reševati problemov, ki zadevajo vse. Dejal je, da se povečujejo razlike med gospodarskimi in vojaškimi silami, med vzhodom in zahodom ter med bogatimi in državami v razvoju. Ameriški predsednik Joe Biden je na razpravi zagotovil, da si ZDA ne želijo spora s Kitajsko: "Prizadevamo si odgovorno upravljati tekmovanje med državama, da ne bi preraslo v konflikt." Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je v svojem nagovoru ostro kritiziral Rusijo.