podnebne zaveze

Golob: Pokojninska reforma ne bo daljšala delovne dobe. Ostaja 40 let
17. 03. 2025 07.44Ministri in koalicijski poslanci so se na Brdu pri Kranju zbrali na vrhu koalicije, ki ga je gostil premier Robert Golob. Osrednje teme tokratnega srečanja so bile krepitev javnega zdravstva, vzdržen pokojninski sistem in stanovanja za mlade. Golob je povedal, da se je koalicija poenotila. "Cilji niso le skupni, ampak jih lahko izvedemo do konca mandata. To je najboljša popotnica, s katero se lahko podamo na naslednje volitve v potrditev drugega mandata," je dejal.

Vrnitev petkovih kolesarjev: 'Izpolnili ste 12 od 122 zavez, 15 pa prekršili'
14. 02. 2025 17.29Na ulice so se vrnili petkovi kolesarji, ki vlado opozarjajo na svoje zaveze ob izvolitvi. "Boste prelomili svojo zavezo?", "Nato vlada, narod strada", "Stanovanja za vse", "Svet gori" - to so nekatera sporočila, ki se glasijo na transparentih udeležencev opozorilnega protestnega kolesarjenja. Številni so s seboj prinesli tudi risbe lubenice - simbol podpore palestinskemu narodu.

Na ulice se vračajo kolesarji, koalicija obljublja, da jim bo prisluhnila
13. 02. 2025 17.50Po treh letih se bodo v petek na ulice vrnili kolesarji, ki so v času vlade Janeza Janše tedensko protestirali. Tokrat bodo pred vladnim poslopjem vlado Roberta Goloba opozorili na neizpolnjene obljube. Predstavniki koalicijskih strank Svobode, SD in Levice obljubljajo, da jim bodo prisluhnili.

'Bodo države v razvoju poleg podnebne dobile še dolžniško krizo?'
24. 11. 2024 16.41Preveliko ukvarjanje s financami ne rešuje neobvladljivosti podnebnih sprememb, prava pot je takojšnje odpravljanje vzrokov podnebnih sprememb, dobivamo pa sprenevedanje glede posledic oz. kulturo neukrepanja, je zaključke letošnje podnebne konference ZN v Bakuju komentirala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

Podnebni vrh se je končal z dogovorom – in veliko jeze
24. 11. 2024 07.06Predstavniki držav na podnebni konferenci ZN v Bakuju so v poznih jutranjih urah po lokalnem času potrdili nov dogovor, na podlagi katerega bodo bogate države državam v razvoju do leta 2035 zagotavljale najmanj 300 milijard dolarjev (288 milijard evrov) letne pomoči za podnebne ukrepe. Najranljivejše države niso mogle skrivati razočaranja.

Razvite države bi za podnebne ukrepe namenile 239 milijard evrov letno
22. 11. 2024 14.36Udeleženci podnebne konference ZN v Bakuju (COP29) so po večurni zamudi dočakali objavo novih osnutkov zaključnih dokumentov. Ti med drugim predvidevajo, da bi razvite države državam v razvoju za podnebne ukrepe do leta 2035 zagotovile 250 milijard dolarjev (239 milijard evrov) finančne pomoči na leto, v obdobju do leta 2025 je ta znesek pri 100 milijardah dolarjev (95 milijardah evrov).

Na podnebnem vrhu še en dan brez večjega preboja pri ključnih vprašanjih
19. 11. 2024 19.48Na podnebni konferenci ZN v Bakuju se stopnjujejo napetosti pred sprejetjem končnega dogovora. Pogajalcem namreč znova ni uspelo doseči preboja pri ključnih vprašanjih. Zagon težkim pogajanjem ni dala niti izjava voditeljev držav skupine G20, v kateri so izpostavili potrebo po zagotovitvi tisoč milijard dolarjev pomoči revnejšim državam.

Goloba ne bo na COP29: 'Nekatere stvari doma so pomembnejše'
08. 11. 2024 18.26Nekatere stvari, ki jih imamo doma, so pomembnejše od tega, da bi cel teden prebil v Azerbajdžanu, je razloge za odpoved udeležbe na letošnji podnebni konferenci ZN (COP29), ki se začenja v ponedeljek v Bakuju, danes pojasnil predsednik vlade Robert Golob. Prepričan je, da bo Slovenijo z udeležbo dveh ministrov na dogodku dobro zastopana.

Golob ne bo nagovoril voditeljev držav na COP29
07. 11. 2024 20.50Slovenija na uvodnem vrhu voditeljev, ki bo potekal na začetku prihodnjega tedna v okviru letošnje podnebne konference ZN v Bakuju v Azerbajdžanu (COP29), ne bo imela visokega predstavnika. V nasprotju s prvotnimi načrti se predsednik vlade Robert Golob zaradi drugih obveznosti vrha ne bo udeležil, so pojasnili v kabinetu predsednika vlade.

Vsako sekundo se degradira za štiri nogometna igrišča zdrave zemlje
17. 06. 2024 06.38Letošnji svetovni dan boja proti širjenju puščav in degradaciji tal je osredotočen na prihodnost upravljanja zemljišč. Vsako sekundo se degradira za štiri nogometna igrišča zdrave zemlje oz. 100 milijonov hektarjev na leto, opozarjajo Združeni narodi (ZN).

Skupina Coldplay presegla zastavljene cilje na ekološko prijazni turneji
04. 06. 2024 13.00Leta 2021 je skupina Coldplay objavila načrt, ki se v 12 točkah zavzema za zmanjšanje ogljičnega odtisa turnej za polovico. Chris Martin in druščina so nedavno objavili novice o svojem napredku in povedali, da so v prvih dveh letih njihove turneje Music of the Spheres zabeležili 59-odstotno zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida v primerjavi z njihovo prejšnjo svetovno turnejo.

Obnova bolnice Franja: ministrica in župana za prenos lastništva na državo
31. 05. 2024 12.04Ob prizadevanjih za obnovo partizanske bolnice Franja, ki jo je uničila lanskoletna vodna ujma, so se ministrica za kulturo Asta Vrečko ter župana občin Idrija in Cerkno Tomaž Vencelj in Gašper Uršič strinjali, da bi bil smiseln prenos lastništva spomenika na državo. To bi olajšalo varovanje in ohranjanje tega zgodovinsko pomembnega območja.

Najhujše še lahko preprečimo
21. 04. 2024 12.25V tednu, ki se izteka, smo doživeli rekordne vremenske ekstreme. Sneg v aprilu sicer ni redek pojav, smo pa prvič pred 22. aprilom izmerili 30 stopinj Celzija. Prav segrevanje ozračja, posledica onesnaževanja s fosilnimi gorivi, povzroča podnebni kaos. Vendar vse še ni nepovratno uničeno in izgubljeno.

Golob na sedežu Nata: Slovenija bo do leta 2030 zvišala izdatke za obrambo
21. 03. 2024 09.12Premier Golob se mudi na prvem dvostranskem obisku na sedežu zveze Nato v Bruslju, kjer se je srečal z generalnim sekretarjem zavezništva Stoltenbergom. Slednji je povedal, da je Slovenija v svojih 20 letih članstva v Natu pomembno vlogo odigrala predvsem pri stabilizaciji Zahodnega Balkana. Pozdravil pa je tudi Golobovo napoved, da je Slovenija pripravljena okrepiti prisotnost na Kosovu, in povečevanje slovenskih izdatkov za obrambo. Predstavniki več kot 30 držav pa so na prvem vrhu o jedrski energiji sprejeli deklaracijo, v kateri so poudarili zavezo jedrski energiji kot ključnemu sestavnemu delu globalne strategije za reševanje podnebne krize.

Pasti zelenega prehoda?
16. 12. 2023 07.00Različni sestanki, vrhovi, konference, ki v ospredje postavljajo podnebni zlom in nujnost ukrepanja, se kar vrstijo. Ob zaključevanju pisanja tega besedila se je v Dubaju zaključeval Svetovni vrh o podnebnih ukrepih – COP 28 – vendar še brez jasnih sklepov. Tisto, kar je bilo jasno, je, da so nekatere države ostro nasprotovale izpustitvi zaveze k opuščanju uporabe fosilnih goriv. In zato se je celoten vrh v bistvu nekoliko podaljšal.

Iz prvega osnutka sporazuma izpadla odprava fosilnih goriv
11. 12. 2023 10.01Nov osnutek težko pričakovanega sporazuma, ki ga je pripravilo predsedstvo podnebne konference ZN, na področju fosilnih goriv države poziva zgolj k zmanjšanju proizvodnje in porabe fosilnih goriv, besedne zveze o dokončni odpravi fosilnih goriv, na kar so upale države EU in otoške države, pa ni več. Vsebina osnutka je za Slovenijo in EU nesprejemljiva, je ocenil minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.

Revne države dobile prvo bitko za 'podnebni' denar razvitih
01. 12. 2023 07.48Že prvi dan podnebnega vrha, ki letos poteka v Dubaju, je spisal zgodovino. Zdi se, da so revne države, ki so najbolj na udaru podnebnih sprememb, končno le zmagale prvo bitko v 30-letnem boju za 'podnebni denar'. Tako so razvite države sprejele prelomno odločitev in končno vzpostavile sklad za izgube in škode, o katerem so se dogovorile na lanski podnebni konferenci. Denarnico so najbolj odprli Združeni Arabski emirati, ki se soočajo s številnimi kritikami, in Nemčija. Še več naj bi prispevala EU.

Do konca stoletja možno zvišanje temperature za do 2,9 stopinje Celzija
21. 11. 2023 06.00Zaveze držav glede zmanjšanja emisij toplogrednih plinov so tako skromne, da bi se lahko v tem stoletju ozračje segrelo za do katastrofalnih 2,9 stopinje Celzije, izhaja iz letnega poročila Programa ZN za okolje (UNEP). Ob tem so v ZN države, ki k bilanci izpustov prispevajo največ, pozvali k ambicioznejšemu znižanju emisij.

Mladi zaradi podnebnih sprememb tožijo 32 držav, tudi Slovenijo
27. 09. 2023 10.32Šest mladih Portugalcev je na Evropsko sodišče za človekove pravice vložilo tožbo proti 32 državam, med katerimi je tudi Slovenija. Šesterica poudarja, da so jim kršene temeljne človekove pravice, saj vlade ne sprejmejo potrebnih ukrepov za boj proti podnebnim spremembam. Gre za prvi tovrstni primer, ki ga bo obravnaval ESČP in bi lahko imel pravno zavezujoče posledice za vse vpletene države.

'Evropska energetska podjetja se pretvarjajo, da upoštevajo podnebne zaveze'
23. 08. 2023 15.46Velika evropska energetska podjetja za prehod na čistejšo energijo ne naredijo praktično nič in se "samo pretvarjajo", da delajo skladno s svojimi podnebnimi zavezami, so sporočili iz okoljske nevladne organizacije Greenpeace. Kot so opozorili, tem podjetjem ne gre zaupati samoregulacije.

Šabič: Države bodo v zameno za podporo pričakovale izpolnitev obljub
07. 06. 2023 10.54Slovenija je bila s 153 glasovi podpore v Generalni skupščini izvoljena v Varnostni svet Združenih narodov. Profesor mednarodnih odnosov Zlatko Šabič ocenjuje, da je država s tem postala globalna igralka ravno v času najhujših svetovnih preizkušenj. Hkrati je opozoril, da bodo države v zameno za izraženo podporo pričakovale, da Slovenija izvrši to, kar jim je obljubila.

'Afrika ni kriva za podnebno krizo, a je najbolj na udaru njenih posledic'
20. 04. 2023 15.26Podnebna kriza je bila v središču razprav ob prvem dnevu 12. mednarodne konference Dan Afrike. Slovenija si bo tudi v Varnostnem svetu ZN, če bo izvoljena, prizadevala za pospeševanje agende podnebne in okoljske varnosti, je ob tej priložnosti afriškim partnerjem sporočila Nataša Pirc Musar. Da se nobena država sama ne more spopasti s podnebnimi spremembami, pa je v svojem nagovoru poudarila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič.

Pirc Musar v Dohi poudarila pomen znanosti in tehnologij za rešitve pri trajnostnem razvoju
05. 03. 2023 07.30Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na zasedanju Konference ZN o najmanj razvitih državah v Dohi poudarila, da lahko znanost in tehnologija zagotovita ključne rešitve na vseh področjih trajnostnega razvoja. "Ukrepati moramo zdaj," je dejala in podprla akcijski načrt iz Dohe, ki vsebuje ambiciozne cilje za naslednje desetletje.

Odrast kot rešitev za podnebno katastrofo?
26. 12. 2022 06.00Antropogene podnebne spremembe so verjetno daleč največji izziv, s katerim se sooča in se bo še dolgo v prihodnosti soočalo človeštvo. So družbeni problem, glede katerega smo v preteklosti naredili skoraj nezamisljivo premalo in glede katerega moramo danes zelo hitro narediti še veliko več. Ideje, kaj storiti, so različne. Verjetno največji idejni dvoboj trenutno je med t. i. paradigmo zelene rasti (mainstreamovski pogled) in paradigmo odrasti. Prvo se običajno kritizira, češ da preveč zasanjano verjame v vzdržnost kapitalističnega statusa quo, drugo se napada, češ da je nepotrebno in predvsem nerealistično antikapitalistična.

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?
18. 11. 2022 18.01V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

'Prva pot v tujino bo verjetno turneja po Zahodnem Balkanu'
14. 11. 2022 10.04Mesto Slovenije je v Evropski uniji in Natu, predvsem pa v jedrnem delu Evrope, ki verjame v temeljne človekove pravice in svoboščine ter vladavino prava, je v prvem pogovoru po zmagi na volitvah povedala prihodnja predsednica Nataša Pirc Musar. Za prvo pot v tujino načrtuje turnejo po državah Zahodnega Balkana. Napovedala je še, da bo velika večina v njenem uradu novih obrazov, da bo imela svetovalca za podnebne spremembe in da se veseli srečanja s prvakom SDS Janezom Janšo.

'Hinavska' Evropa: podnebna škoda veliko večja od obljub
09. 11. 2022 18.49Razvite države na podnebni konferenci COP27, ki jo gosti egiptovski Šarm el Šejk, obljubljajo dodatna finančna sredstva za pomoč državam v razvoju pri spopadanju s posledicami podnebnih sprememb, a kritiki izpostavljajo, da je že povzročena škoda veliko večja od zavez. Na Evropo medtem iz Afrike zaradi premoga letijo očitki o dvojnih standardih.

Reševanje podnebne krize: 'Skupaj bomo obstali ali propadli'
07. 11. 2022 06.13V egiptovskem Šarm el Šejku se je v okviru podnebne konference COP27 začel dvodnevni vrh voditeljev, osrednji politični dogodek konference. V imenu Slovenije se je vrha udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi nagovoril svetovne voditelje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres jih je pozval: "Izberite sodelovanje ali pa skupinski samomor." Kot je poudaril, se človeštvo katastrofi izogne le s sodelovanjem v boju proti podnebni krizi. "Skupaj bomo obstali ali propadli," je poudaril tudi Pahor.

Svet je na poti k segretju ozračja za do 2,6 stopinje Celzija
27. 10. 2022 13.54Svet je na poti k segretju ozračja za do 2,6 stopinje Celzija do konca stoletja, kaže ocena Združenih narodov (ZN). Trenutne zaveze držav ne zadostujejo za dosego ciljev pariškega podnebnega sporazuma, ugotavlja poročilo Programa ZN za okolje (Unep). Cilji podnebne nevtralnosti so brez pomena, če jih ne podpremo z dejanji, je dejal Guterres.

Zeleni kapitalizem in podnebni zlom
16. 07. 2022 07.00Vprašanje okolja, njegove zaščite in boj zoper podnebne spremembe nikoli niso bili bolj v ospredju, saj je jasno, da klimatske spremembe niso fenomen, ki se bo zgodil enkrat v prihodnosti, temveč so postale del naše vsakdanjosti. Zato so različne države sprejele številne zaveze k zmanjšanju izpustov CO2 in k prehodu na obnovljive vire energije. Na ravni EU sta tudi ne tako zeleni plin in bolj "zelena", toda potencialno tudi izjemno nevarna jedrska energija postali zeleni. Oblikujejo se tudi vedno novi koncepti – zeleni dogovor, krožno gospodarstvo ipd. – ki naj bi naslavljali obstoječe nevzdržne razmere in tudi ponujali nove poglede za prihodnost. Toda ključno vprašanje je, ali so ti ukrepi in koncepti zadostni za preprečitev podnebnega zloma.