podnebna nevtralnost

'EU ostaja zavezana zelenemu dogovoru, a mora biti prilagodljiva'

29. 01. 2025 15.48

EU ostaja zavezana ciljem zelenega dogovora, vendar pa moramo biti na poti do tja prilagodljivi in pragmatični, je ob današnji predstavitvi kompasa za konkurenčnost evropskega gospodarstva poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Kompas je namenjen zmanjšanju inovacijskega zaostanka, razogljičenju in večji ekonomski varnosti.

Lani globalna temperatura prvič za več kot 1,5 stopinje presegla predindustrijsko raven

10. 01. 2025 07.06

Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov. Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob tem povedal direktor EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.

Podnebni zakon v javni obravnavi: okoljska dajatev, podnebni svet ...

17. 10. 2023 15.46

V javni obravnavi je osnutek podnebnega zakona. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo dalo osnutek podnebnega zakona, ki bo zakoličil pot Slovenije do doseganja podnebne nevtralnosti do leta 2050. Med rešitvami so npr. priprava strateških in akcijskih dokumentov, določitev posebnega dneva za podnebje in opredelitev finančnih instrumentov.

V Berlinu referendum o pospešitvi za doseg podnebne nevtralnosti ni uspel

26. 03. 2023 21.37

V Berlinu je potekal referendum o pospešitvi ukrepov za podnebno nevtralnost, in sicer že z letom 2030 in ne šele leta 2045, kot predvideva trenutni načrt mestnih oblasti. Referendum ni uspel zaradi prenizkega števila volivcev na referendumu, čeprav so ambicioznejši cilji dobili večinsko podporo.

Kdo je nova predsednica republike Nataša Pirc Musar?

13. 11. 2022 21.06

Nataša Pirc Musar, ki je drugem krogu predsedniških volitev premagala Anžeta Logarja, bo prva ženska na položaju predsednice Slovenije. Nekdanja novinarka in informacijska pooblaščenka na najvišjo politično funkcijo v državi stopa kot odvetnica brez političnih izkušenj, zavezana liberalnim vrednotam in varovanju človekovih pravic.

Reševanje podnebne krize: 'Skupaj bomo obstali ali propadli'

07. 11. 2022 06.13

V egiptovskem Šarm el Šejku se je v okviru podnebne konference COP27 začel dvodnevni vrh voditeljev, osrednji politični dogodek konference. V imenu Slovenije se je vrha udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi nagovoril svetovne voditelje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres jih je pozval: "Izberite sodelovanje ali pa skupinski samomor." Kot je poudaril, se človeštvo katastrofi izogne le s sodelovanjem v boju proti podnebni krizi. "Skupaj bomo obstali ali propadli," je poudaril tudi Pahor.

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'

18. 10. 2022 07.00

Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

Nataša Pirc Musar

05. 10. 2022 11.43

54-letna Nataša Pirc Musar nastopa kot neodvisna kandidatka z zbranimi več kot 5.000 podpisi volivk in volivcev.

Kandidaturo za predsedniške volitve vložila še Logar in Pirc Musarjeva

21. 09. 2022 09.26

Kandidaturo za predsednika države sta vložila tudi Nataša Pirc Musar in Anže Logar, kandidata, ki imata po javnomnenjskih raziskavah največ možnosti za izvolitev. Tako nekdanji zunanji minister iz kvote SDS ter trenutni poslanec največje opozicijske stranke Logar kot odvetnica Pirc Musarjeva bosta na volitvah nastopila kot neodvisna kandidata s podpisi volivcev.

V projekt EU podnebno nevtralnih in pametnih mest izbrana tri slovenska mesta

28. 04. 2022 18.10

Evropska komisija je razglasila 100 mest, ki bodo sodelovala v misiji podnebno nevtralna in pametna mesta do leta 2030. Na poziv se je prijavilo več kot 360 mest, tudi osem slovenskih, komisija pa je med njimi za sodelovanje izbrala Ljubljano, Kranj in Velenje.

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka

14. 11. 2021 14.35

V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.

Dogovori na COP26: Ustavitev krčenja gozdov in zmanjšanje izpustov metana

02. 11. 2021 06.34

V škotskem Glasgowu je bil na podnebni konferenci COP26 sklenjen prvi pomembnejši dogovor. Več kot sto svetovnih voditeljev se je zavezalo, da bomo do leta 2030 ustavili krčenje gozdov. Med podpisniki bo tudi Brazilija, kjer je krčenje amazonskega pragozda še posebej pereča tema. Osrednji dvodnevni politični dogodek podnebne konference COP26, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša, se je zaključil. Slovenska vlada pa je sklenila, da bo Slovenija pristopila k pobudi za krepitev izstopa iz premoga in k čistemu energetskemu prehodu.

Kraljica: Upam, da se bodo svetovni voditelji dvignili nad kratkoročne politične cilje

02. 11. 2021 07.49

Britanska kraljica, ki se zaradi slabšega zdravja ni mogla v živo udeležiti podnebne konference na Škotskem, je svetovne voditelje nagovorila z videosporočilom. 95-letna kraljica Elizabeta II. je poudarila, da se morajo svetovni voditelji s podnebno krizo spopasti zaradi prihajajočih generacij. Pozvala jih je, naj se dvignejo nad kratkoročne politične cilje in postanejo resnično državniški. Govor je zaključila z besedami, da ne bo nihče od nas živel večno, a da tega ne delamo zaradi nas samih, ampak zaradi naših otrok, otrok naših otrok in tistih, ki bodo sledili njihovim stopinjam.

'Če vlade ne bodo stopile korak naprej, smo na poti v strašno trpljenje človeštva'

29. 10. 2021 06.00

Trenutek resnice. To naj bi bila mednarodna podnebna konferenca, ki se bo v nedeljo začela v škotskem Glasgowu. V teoriji naj bi konferenca dala zelo konkreten načrt za zmanjšanje izpustov v tem desetletju, v praksi pa se mnogi bojijo, da jo čaka podobna usoda kot pariški podnebni dogovor, čigar cilji so se hitro razvodenili. Strokovnjaki so jasni – pri uresničevanju podnebnih ciljev nismo tam, kjer bi morali biti, ukrepati je treba to desetletje, ne v roku 30 ali 40 let. Toda klimatske spremembe še zdaleč niso le strokovno, ampak tudi družbeno, predvsem pa politično in geostrateško vprašanje.

Mlada aktivistka za drastične ukrepe v boju s podnebno krizo

28. 09. 2021 14.05

"Hočemo podnebno pravičnost in hočemo jo takoj!" je na podnebni konferenci mladih v Milanu poudarila 18-letna švedska podnebna aktivistka Greta Thunberg. Trend naraščanja izpustov toplogrednih plinov je po njenem mnenju mogoče obrniti, a bi morali voditelji za dosego tega cilja drastično ukrepati. Očitala jim je, da še naprej odpirajo premogovnike in izkoriščajo vire, ob tem pa ne povečujejo sredstev za ranljive države.

Skrivnostnost, uspehi, škandali: kdo je Olaf Scholz – 'Scholzomat'?

12. 09. 2021 10.13

Olaf Scholz je aktualni nemški finančni minister, ki ni znan po velikih in odmevnih izjavah. A politiku nemških socialdemokratov (SPD) se nasmiha kanclerski stolček, čeprav mu kritiki očitajo, da je tako redkobeseden, da se včasih zdi, kot da mu je vse odveč. Zaradi tehnične, birokratske govorice, se ga je oprijel celo vzdevek Scholzomat. A njegovim podpornikom je všeč, da deluje premišljeno, mirno, skoraj brez strasti. Tako za podpornike kot nasprotnike pa pravzaprav ostaja precejšnje vprašanje, kdo Olaf Scholz sploh je.

Prvi korak za gradnjo JEK 2: ministrstvo izdalo energetsko dovoljenje

19. 07. 2021 08.32

Ministrstvo za infrastrukturo je investitorju Gen energija iz Krškega izdalo energetsko dovoljenje za drugi blok jedrske elektrarne Krško. A minister Vrtovec je opozoril, da še ne gre za dokončno odločitev o tej investiciji, pač pa za prvi korak, da se postopki lahko začnejo. Generalni direktor družbe Gen pravi, da so pripravljeni tako kadrovsko kot vsebinsko, poleg tega so dovolj izkušeni, da lahko ta projekt vodijo na gospodaren in transparenten način.

Podprli resolucijo o podnebni strategiji do leta 2050, v njej tudi dolgoročna raba jedrske energije

13. 07. 2021 16.55

DZ je z 49 glasovi za in 17 proti potrdil predlog resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050. Medtem ko jo v koaliciji označujejo za dobro osnovo za doseganje zastavljenih ciljev, je del opozicije menil, da je premalo ambiciozna in da ukrepanje odlaga predaleč v prihodnost. Je pa DZ izglasoval tudi dopolnilo koalicijskih poslanskih skupin o jedrski energiji, ki je bilo sicer sporno za del opozicije.

V pripravi je dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050

22. 04. 2021 06.53

Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov. Vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Tema letošnje 51. obletnice je Obnovimo našo Zemljo. V ospredju so opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanjem okolja. Tako kot lansko leto bo tudi letošnje praznovanje bolj digitalno.

Thunbergova od Merklove pričakuje pogum pri spopadanju s podnebno krizo

20. 08. 2020 20.24

Nemška kanclerka Merklova je v Berlinu sprejela mlade podnebne aktivistke, med njimi tudi Greto Thunberg. Aktivistke so nemško voditeljico pozvale, naj bo pogumna pri boju proti podnebnim spremembam in da naj podnebno krizo obravnava tako resno kot vsako drugo.

(Evropske) milijarde za 'socialno pravičen zeleni prehod'

14. 01. 2020 19.57

Evropska komisija je predlagala naložbeni načrt za socialno pravično uresničitev cilja podnebne nevtralnosti do leta 2050. Bistvo je mehanizem za pravičen prehod v pomoč regijam, kjer bo zelena tranzicija najdražja. Za sklad za pravičen prehod je predvidela 7,5 milijarde evrov svežega denarja, ki naj bi spodbudil do 50 milijard evrov naložb.

Lučka Kajfež Bogataj: Pogajalci držav ignorirajo na milijone mladih

16. 12. 2019 14.19

Izidi podnebnih konferenc ZN so "leto za letom velika razočaranja", je ocenila klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Kot takšna tudi letošnja konferenca v Madridu nič posebej ne izstopa. Je pa letošnje dogajanje drugačno, ker so pogajalci ignorirali zahteve milijonov mladih in drugih državljanov, ki so jasno zahtevali spremembe.

Razogljičenje družbe v luči Poljske: ko je na tehtnici socialni mir

18. 05. 2019 07.00

Evropska unija si je za cilj zadala, da bo do leta 2050 dosegla podnebno nevtralnost. Vendar niso vse države pripravljene podpisati te časovno določene zaveze. Ena od teh je tudi Poljska. Razlog: premog je tam še vedno nacionalno blago, saj državi omogoča energetsko neodvisnost. Se pa kar 33 poljskih mest zato uvršča med 50 najbolj onesnaženih v EU.

Slovenija: onesnažen zrak krivec za 1700 prezgodnjih smrti letno

05. 02. 2019 17.28

Slovenija bi morala pripraviti bolj ambiciozne ukrepe na področju onesnaženosti zraka, pozivajo strokovnjaki in nevladne organizacije. Čezmerno onesnažen zrak je namreč še vedno med najbolj perečimi okoljskimi in zdravstvenimi problemi pri nas in v svetu.

'Na obzorju je propad civilizacij'

03. 12. 2018 06.17

Ob začetku podnebne konference v Katovicah na Poljskem se je središču Bruslja zbralo več deset tisoč ljudi, ki so se zavzeli za večja prizadevanja v boju proti podnebnim spremembam. Konference se udeležuje tudi predsednik Pahor, ki je pariški sporazum ocenil za enega od najpomembnejših dogovorov v zgodovini Združenih narodov.