podlubniki

Podlubniki v gozdovih: za več kot osem milijonov škode
17. 10. 2024 15.37Med letošnjim januarjem in avgustom je bilo treba zaradi napada podlubnikov ter snegolomov in vetrolomov posekati dobrih 451.500 kubičnih metrov dreves. Po predhodni oceni zavoda za gozdove je nastalo za 8,3 milijona evrov škode, izhaja iz poročila o stanju in oceni škode v gozdovih zaradi prenamnožitve podlubnikov, ki ga je potrdila vlada.

Deževje in vetrolom poškodovala za več kot 1500 kilometrov gozdnih cest
23. 08. 2023 16.14Avgustovsko deževje in julijski vetrolom sta po prvih ocenah Zavoda za gozdove Slovenije poškodovala več kot 1500 kilometrov gozdnih cest v 67 občinah. Večina jih ostaja neprevoznih, kar onemogoča gospodarjenje na približno 15 odstotkih površine gozdov, so sporočili iz zavoda. Po prvi oceni bo za sanacijo potrebnih okoli 50 milijonov evrov.

Močan napad podlubnikov na več območjih v Sloveniji
04. 07. 2023 11.24Močno se je povečalo število dreves, ki so jih napadli podlubniki, opozarjajo na kmetijskem ministrstvu. Lastnike zato pozivajo k rednemu pregledovanju gozdov in tudi posameznih dreves v urbanem okolju ter takojšnjo sanacijo. Najbolj so prizadeti smrekovi gozdovi na širših območjih Tolmina, Bleda, Kranja, Ljubljane, Kočevja in Slovenj Gradca.

'Lastnik, ki ne more ustvarjati dohodka, tudi nima interesa za vzdrževanje'
19. 03. 2023 14.04Ljubljanski mestni gozdovi obsegajo 2151 hektarjev oziroma 7,8 odstotka površine Mestne občine Ljubljana. In upravljanje z njimi ni enostavno, saj je lastništvo zelo razdrobljeno. Mestni gozdovi imajo namreč kar 1562 lastnikov in solastnikov. S kakšnimi izzivi se spopadajo in kdo odloča o posekih dreves?

'V zadnjem desetletju se v gozdu dogajajo hitre spremembe'
15. 03. 2023 13.27V zadnjih mesecih spremljamo burne odzive javnosti na ukrepe v mestnih gozdovih Ljubljane. Za meščane imajo namreč zelene površine velik pomen. Zato so na posvetu, na katerega so bili povabljeni predstavniki stroke, lastnikov in zainteresirane javnosti, razpravljali o izzivih na področju upravljanja z mestnimi gozdovi. Pravočasno ukrepanje je način, da gozdni prostor dobi nova in zdrava drevesa, so poudarili na Zavodu za gozdove.

Opazujte drevesa. Ob napadu podlubnikov je treba hitro ukrepati
10. 03. 2023 09.31S pomladjo prihajajo višje temperature, s katerimi se začnejo življenjske aktivnosti smrekovih podlubnikov, kot so rojenje, zaleganje novih generacij in prehranjevanje na gostiteljskih drevesih. Na kmetijskem ministrstvu so zato opozorili pred osmerozobim in šesterozobim smrekovim lubadarjem, ki v naših gozdovih povzročata največ škode.

Napad podlubnika v Celju, odstraniti morajo bolne smreke
24. 02. 2023 15.45Inšpekcija za gozdarstvo ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je občini Celje naložila nujen sanitarni posek smrek, ki jih je napadel smrekov podlubnik, so sporočili. Bliža se pomlad in lubadar bo ponovno vse bolj napadal, opozarjajo. Občanke in občane prosijo, naj bodo pozorni, če se na njihovih vrtovih sušijo smreke. Če je povzročitelj lubadar, je takšno drevo nujno takoj posekati in skuriti.

Poziv lastnikom smrek: Pazite na podlubnike!
12. 10. 2022 11.31Na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo opozarjajo, da zaradi izjemno toplega in sušnega vremena v večjem delu Slovenije opažajo intenziven napad podlubnikov. Ti napadajo smreke izven gozdov, varne pa niso niti smreke v naseljih. Zavod za Gozdove Slovenije in gozdarska inšpekcija zato pozivata vse lastnike dreves smreke izven gozda, naj redno opazujejo svoja drevesa in v primeru kakršnega koli znaka napada podlubnikov na smreki takoj izvedejo sanitarno sečnjo in ukrepe za uničenje zalege podlubnikov.

Prvi vidni znak napada: črvina za luskami in na pajčevinah
08. 08. 2022 13.17V drugi polovici julija se je močno povečalo število s podlubniki napadenih dreves, opozarja Zavod za gozdove Slovenije. Poškodbe so zaradi podlubnikov največje v smrekovih gozdovih na območju Črne na Koroškem, Gorenjske, Kočevja in Zgornje Savinjske doline. Zavod za gozdove Slovenije opozarja, da lahko zaradi izredno toplega in sušnega vremena v avgustu in v nadaljevanju leta pričakujemo povečanje poškodb zaradi smrekovih podlubnikov tudi na drugih območjih Slovenije. Lastnike gozdov pozivajo, naj redno pregledujejo svoje gozdove in v primeru napada podlubnikov nemudoma začnejo s sanacijo poškodovanih gozdov. O začetku sanacije morajo lastniki gozdov obvestiti revirnega gozdarja.

Zaradi izredno toplega in sušnega vremena več napadov podlubnikov
05. 08. 2022 16.09V drugi polovici julija se je močno povečalo število dreves, ki so jih napadli podlubniki, opozarja Zavod za gozdove Slovenije (ZGS). Poškodbe so največje v smrekovih gozdovih na območju Črne na Koroškem, Gorenjske, Kočevja in Zgornje Savinjske doline. Zaradi izredno toplega in sušnega vremena se lahko razmere poslabšajo tudi drugje, opozarjajo.

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa
07. 02. 2022 06.00V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

Varstvo gozdov je vključeno v vse ukrepe gospodarjenja z gozdovi
29. 09. 2021 00.15Pri zdravstvenem varstvu gozdov sodeluje več inštitucij

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'
27. 03. 2021 09.34Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.

Več kot 13.000 evrov za deblo gorskega javora
18. 02. 2021 12.45Letos je potekala že 15. licitacija vrednejšega lesa. In preden v peč vržete neznano poleno, bi bilo smotrno preveriti, za kakšno drevo gre, v nasprotnem primeru lahko samo upate, da ni gorski javor. Največ so namreč dobili ravno za gorski javor rebraš, in to kar 11.575 evrov. Na kubični meter. A kot pravijo, so bila tudi ostala drevesa dobro ocenjena, povprečna cena odkupa pa znaša 263 evrov na kubični meter.

Za odstranitev tempirane bombe le mesec dni časa, potem je že prepozno
06. 10. 2020 06.00Pogled na gorenjske gozdove, ki jih še vedno ogroža lubadar, je marsikje precej klavrn. Da se bo situacija drastično izboljšala, gorenjski gozdarji ne pričakujejo – vetrolomov, ki močno vplivajo na namnožitev lubadarja, namreč ni manj, ampak več. Veliko odgovornosti zato pade na lastnike, a tukaj se še dodatno zaplete. Odkupna cena, še posebej zaradi podlubnikov prizadetega lesa, je nizka, primanjkuje ekip za sanacijo, k situaciji svoje doda še lastniška struktura – veliko je starejših lastnikov, lastnikov, ki imajo le majhne koščke gozda in niso vajeni gospodarjenja z njim, obstajajo tudi lastniki, ki jim je za situacijo malo mar, posledice pa seveda čutijo vsi okoli njihovega gozda. Pristojni zato izdajajo tudi sklepe o izvršbi.

Rekordna licitacija: kar dva hloda prodana za 29.000 evrov
19. 02. 2020 15.45Tudi na letošnji licitaciji vrednejšega lesa se je kot najbolj zaželen izkazal gorski javor rebraš, ki je dosegel ceno 14.400 evrov za kubični meter. Povprečna cena je znašala 265 evrov za kubični meter lesa, skupno pa sta na licitaciji zakrožila dva milijona evrov. Količina hlodov je bila rekordna, licitacije pa so se udeležili številni novi kupci iz tujih držav. Največ lesa je kupil Kitajec.

Letošnja namnožitev podlubnikov prerašča v naravno nesrečo
30. 07. 2019 10.37Sloveniji zaradi podlubnikov grozi naravna nesreča, sporočajo z Zavoda za gozdove Slovenije. Doslej so namreč zaradi podlubnikov za posek predvideli že več kot 300.000 kubičnih metrov drevja, kar je več kot lani. Čeprav primerjave z rekordnimi napadi še niso možne, pa do meje, ko govorimo o naravni nesreči, ne manjka veliko.

Italijan za hlod gorskega javorja odštel 15.389 evrov
13. 02. 2019 10.14Z dnevom odprtih vrat se v Slovenj Gradcu zaključuje 13. licitacija vrednejših sortimentov lesa, na kateri so zbrali rekordnih 3706 hlodov. Velik del lesa so kupili tuji kupci, skoraj četrtino kupec iz Kitajske, ki je tako največji kupec. Najvišje, a ne rekordne cene je tudi letos dosegal gorski javor, največ je ponudil kupec iz Italije.

Boj s podlubniki dobljen, a če ne bo sanacija pravočasna, se lahko spet razširijo
13. 08. 2018 15.11Sanacija gozdov po vetrolomu, v katerem je močan veter poškodoval 2,2 milijona kubičnih metrov drevja, se postopoma zaključuje. Po podatkih Slovenskih državnih gozdov so skoraj ves les prodali v Sloveniji. Sanacija mora biti sicer končana čim prej - predvsem zaradi verjetnosti ponovne namnožitve smrekovih podlubnikov.

Drevesa lahko shladijo mestni zrak tudi do osem stopinj in prihranijo do 50 odstotkov energije za ogrevanje
21. 03. 2018 06.16Obeležujemo mednarodni dan gozdov. Drevesa izboljšujejo mestno mikroklimo, pomagajo privarčevati energijo za ogrevanje in s strateškim umeščanjem shladijo mestni zrak tudi do osem stopinj. V Ljubljani je okoli 65.000 dreves, vrednost enega je ocenjena na 2300 evrov. Najvišje drevo pri nas je Sgermanova smreka na Ribniškem Pohorju, visoka 61,8 metra.

Za sanacijo gozdov do leta 2022 potrebnih 6,4 milijona evrov
18. 02. 2018 09.11V decembrskem vetrolomu je bilo po oceni Zavoda za gozdove poškodovanih 2,2 milijona kubičnih metrov drevja. Gre za novo škodo, saj si slovenski gozdovi še niso opomogli od žledoloma in nato še podlubnikov.

'Za 2,4 milijarde ljudi lesna kuriva pomenijo kuhan obrok, toplo vodo in topel dom'
21. 03. 2017 06.30V gozdovih mnogi nabirajo energijo - ali za svojo dušo ali pa za svoj dom. Gozdovi so namreč zelo pomemben svetovni vir obnovljive energije. Les je ogljično nevtralen energijski vir, zato ne prispeva k poslabšanju bilance toplogrednih plinov. A na drugi strani ima lahko kurjenje lesa negativne posledice za kakovost zraka.

Intervju z Lučko Kajfež Bogataj: Zelo kompleksen je zdravstveni vidik podnebnih sprememb. Če je bolj toplo, je več žuželk in več bolezni
06. 03. 2017 06.30Podnebne spremembe s seboj nosijo veliko izzivov, a tudi priložnost, da spremenimo sebe in ekonomski model, meni klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Dodaja, da še nismo prepozni z ukrepi, a čas se nam izteka. Opozorila je na zdravstvene posledice podnebnih sprememb in na podnebne begunce.

Najvrednejši les še vedno gorski javor. Iglastim gozdovom tudi letos grozijo podlubniki
15. 02. 2017 16.41Za kubični meter gorskega javora je bilo na licitaciji lesa treba odšteti 9.375 evrov. Les, prodan na licitaciji, sicer predstavlja le najbolj kakovosten del celotnega poseka lesa v Sloveniji v letu 2016, ki ga je zaznamoval predvsem sanitarni posek.

Slovenski gozdovi na udaru, presegli rekordno uničenje iz leta 2015
16. 12. 2016 12.09Samo letos so za posek označili 2,15 milijona kubičnih metrov dreves, ki so jih napadli podlubniki. To pomeni rekordno vrednost, a dobra novica je, da je najhuje vendarle mimo. Zaradi podlubnikov bi lahko v skrajnem primeru smreka izginila iz slovenskih gozdov, na srečo pa se to vendarle ne bo zgodilo.

Država menca, 1500 gozdarjev medtem v strahu za službe
01. 07. 2016 11.34Ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi je zgodovinski dogodek za Kočevsko in Slovenijo, je ob začetku delovanja podjetja ocenil pristojni minister Dejan Židan. Medtem se ljudje, ki so zdaj delali v gozdovih, bojijo, da bodo že kmalu končali na cesti.

Temperature blizu 50 stopinj Celzija in gozdni požari: kalifornijski gozdovi umirajo
23. 06. 2016 08.30V Kaliforniji se znova borijo z gozdnimi požari. Ameriška agencija za gozdove je opozorila, da zaradi dolgotrajne suše in raznih zajedavcev tamkajšnji gozdovi umirajo. Mrtva drevesa lahko privedejo do katastrofalnih požarov.

Mesec dni po aprilskem sneženju škoda še ni odpravljena
26. 05. 2016 13.51Pred natančno mesecem dni je Slovenijo pobelil sneg in povzročil katastrofo. Klonilo je na tisoče dreves, samo v Ljubljani je bilo uničenih 10 tisoč, poškodovanih pa do 40 tisoč. Škodo delavci Snage še vedno odpravljajo, poudarjajo pa tudi, da morajo lastniki zemljišča sami sanirati polomljeno drevje.

Problemi slovenskega kmeta: Odkupne cene vedno nižje, cene na policah pa nepremenjene
15. 10. 2015 18.12Glavni krivec za slabšanje položaja kmetov so odkupne cene, ki so v povprečnu padle za med 15 in 20 odstotkov, to pa je posledica viškov na trgu, nepoštene prakse in ukinitve mlečnih kvot. A medtem ko odkupne cene padajo, se cene za potrošnike na policah ne znižujejo, opozarjajo kmetje.

VIDEO: Padle iglavce je treba odstraniti do 15. maja, sicer grozi izvršba
19. 02. 2014 09.35V ledeni ujmi je bilo poškodovanih skoraj polovic gozdov, veliko jih bo treba popolnoma posekati, škode je za 194 milijonov evrov. Povečuje se potreba po gozdarjih. Medtem z Evropske investicijske banke sporočajo, da bodo posojila na voljo takoj.