podjemne pogodbe

Svet celjske bolnišnice: pojasnili sodelovanje z Nino Zidar Klemenčič
22. 04. 2025 19.18Svet celjske bolnišnice je na izredni seji zasedal brez enega člana, saj je dosedanjega predsednika sveta zavoda Tomaža Subotiča vlada po njegovem odstopu odpoklicala. Vodstvo je pojasnilo tudi svetovalne pogodbe in sodelovanje z Odvetniško pisarno Zidar Klemenčič, kjer da je šlo "za specializirane storitve", ki so jih potrebovali.

Po naših razkritjih vlada iz sveta SB Celje odpoklicala Subotiča
17. 04. 2025 16.29Vlada je na seji iz sveta Splošne bolnišnice Celje odpoklicala Tomaža Subotiča. Slednje je storila na podlagi njegovega odstopa, ki ga je podal po razkritjih v rubriki 24UR FOKUS o počitnikovanju premierja Roberta Goloba v njegovi počitniški vili. Minister za finance Klemen Boštjančič meni, da gre pri očitkih za odvračanje pozornosti od uspehov vlade.

Golob odločno zavrača namigovanja. Pirnat ga poziva k odstopu
14. 04. 2025 07.55Na podlagi sporočil in dokumentacije glede brezplačnega dopusta za domnevno kadrovanje, ki smo jih v rubriki 24ur Fokus pokazali Robertu Šumiju, predsedniku Komisije za preprečevanju korupcije, so zoper predsednika vlade Roberta Goloba konec minulega tedna uvedli preiskavo, tako imenovani predhodni preizkus. Golob namigovanja odločno zanika. Od resorne ministrice bo zahteval, da v primeru ugotovljenih nepravilnosti pri poslovanju v Splošni bolnišnici Celje ustrezno ukrepa. V celjski bolnišnici zatrjujejo, da niso plačali nobenih storitev za predsednika sveta zavoda Tomaža Subotiča.

Omejevanje dela zdravnikom ne bo šlo tako gladko
03. 04. 2025 06.00Kljub pismu več kot 4000 zdravnikov, ki opozarjajo na morebitno zmanjšanje obravnave pacientov, in kljub njihovemu pozivu poslancem, naj ne sprejmejo novele Zakona o zdravstveni dejavnosti, ker bo ta po njihovih besedah neposredno vplivala na življenja ljudi, je vladajoča koalicija z glasovi Gibanja Svoboda, Levice in Socialnih demokratov novelo sprejela. Odločitev sta v oddaji 24UR ZVEČER komentirali predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović in poslanka Gibanja Svoboda Tamara Kozlovič.

V ZD Tolmin bodo zunanjim zdravnikom ponudili podjemne pogodbe za delo v NMP
18. 03. 2025 14.35Predstavniki ministrstva za zdravje in ZD Tolmin so se dopoldne sestali zaradi kritičnih razmer v tamkajšnji enoti NMP. Zdravnikom, ki so doslej v tolminski NMP sodelovali kot samostojni podjetniki, bo vodstvo zdravstvenega doma znova ponudilo sodelovanje po podjemni pogodbi, ki pa je bolj obdavčena. Do poletja si želijo tudi ukrepov ministrstva.

Zdravstvenemu domu Tolmin grozi kolaps nujne medicinske pomoči
13. 03. 2025 17.14Zdravstvena inšpekcija je šestim od 14 zunanjih zdravnikov, ki prek statusa samostojnega podjetnika opravljajo dežurstva v nujni medicinski pomoči Zdravstvenega doma (ZD) Tolmin, vročila opozorila pred prepovedjo opravljanja dejavnosti. Direktor ZD Primož Uršič opozarja, da od 20. marca ne bodo zmogli zagotavljati neprekinjene nujne pomoči.

Naj pravosodni policist odpelje zapornika s seboj na stranišče?
07. 02. 2025 06.00Zapornikov je iz leta v leto več, pravosodnih policistov pa vse manj. In medtem ko bo nov moški zapor v Dobrunjah za 388 zapornikov zgrajen v naslednjih mesecih, je vprašanje, kdo bo zapornike pazil, še bolj relevantno. Že zdaj jih manjka 100. Povprečna starost pravosodnih policistov je 47 let, odhajajo v pokoj, mladih, ki bi to delali, pa ni. "Ga ni, da bi si dal za jurja mesečne plače glavo razbiti," pravi eden od sindikalistov.

Vlada sprejela predlog zakona o zdravstveni dejavnosti. Prvi odzivi kritični
16. 01. 2025 12.08Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ob sprejetju razmejil javno in zasebno zdravstvo. Vlada ob tem ocenjuje, da bo zakon na dolgi rok pozdravil "kronične bolečine slovenskega zdravstva". Javnim zdravstvenim delavcem bo prepovedano delo pri čistih zasebnikih, omogočena pa je obratna pot. Po besedah zdravstvene ministrice novela zaposlene tudi spodbuja, da bodo več delali in ostajali v svojih matičnih ustanovah. Zakon je usmerjen v večjo preglednost, izboljšanje učinkovitosti in poštenost zdravstvenega sistema, je še zatrdila. Na odločitev vlade pa so se že odzvali v Zdravniški zbornici in sindikatu Fides, kjer ocenjujejo, da novela ne prinaša rešitev za probleme v zdravstvu.

Popolna prepoved dela javnih zdravstvenikov pri 'čistih zasebnikih'
15. 01. 2025 17.00Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je v zadnji fazi usklajevanj, vlada ga bo predvidoma obravnavala v četrtek. Zadnji osnutek predvideva popolno prepoved dela zdravstvenih delavcev iz javnih ustanov pri tako imenovanih čistih zasebnikih. Bi bila pa v določenih primerih omogočena obratna pot.

Popolne prepovedi dela tako v javnem zdravstvu kot pri zasebnikih ne bo
12. 12. 2024 07.22Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je sprva predvideval popolno prepoved dela javnih zdravstvenih delavcev pri tako imenovanih čistih zasebnikih izven javne zdravstvene mreže. Zadnja različica, ki jo ravnokar obravnava strateški svet za zdravstvo, pa bi zdravstvenim delavcem delo pri čistih zasebnikih pod določenimi pogoji dovoljevala.

100.000 evrov na mesec za zunanje radiologe
17. 10. 2024 06.00Kako zelo so ušle stvari izpod nadzora, ko gre za razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, dokazuje radiologija. Bomo sploh še imeli dežurnega radiologa, ki bi pregledal otroka, je vprašanje, s katerimi se ukvarjajo v bolnišnicah, iz katerih radiologi bežijo k zasebnikom. Nazadnje se je to zgodilo v šempetrski bolnišnici, kjer imajo le še enega polno zaposlenega radiologa. Bolnišnice gasijo požar z zunanjimi radiologi, za katere samo v Celju plačujejo okrog 100.000 evrov mesečno.

'Predlagane spremembe kažejo, da bolnik ni na prvem mestu'
09. 10. 2024 16.58Čez teden dni se bo zaključila javna razprava o predlogu novele Zakona o zdravstveni dejavnosti. V zdravstvu opozarjajo, da bo imela novela negativen vpliv na bolnike in zdravstvene delavce, saj da bo privedla do zmanjšanja dostopnosti in posledično poslabšanja kakovosti zdravstvenih storitev. Po njihovi oceni je novela dokaz, da bolnik ni na prvem mestu.

'Na žalost bo treba z zakonom udariti po mizi, ker nekateri nimajo meja'
25. 09. 2024 06.00Zdravstvo je na robu, novela zakona ogroža bolnike in vodi v zlom zdravstva – to so napovedi nekaterih najvplivnejših obrazov zdravništva, ki vlado pozivajo, naj iz novele umakne člen, ki zdravnikom, zaposlenim v javni mreži, prepoveduje delo pri zasebnikih. Kdo bo prevzel odgovornost, se sprašujejo, ko v bolnišnici ne bo več plastičnih kirurgov, ki bi zdravili opekline, kirurgov, ki bi operirali težke poškodbe glave, ortopedov in dermatologov. V oddaji 24UR ZVEČER sta svoje poglede soočila predsednica Zdravniške zbornice Bojana Beović in predsednik vladnega strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj.

V iniciativi Glas ljudstva vložili zakonski predlog za jasno ločitev zdravstva
17. 09. 2024 13.52Poslanec Levice Miha Kordiš in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek sta v DZ vložila novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so jo pripravili v iniciativi Glas ljudstva in po njihovi oceni jasno ločuje javno in zasebno zdravstvo. V iniciativi so kritični do predloga novele ministrstva za zdravje, ki so ga v ponedeljek poslali v javno razpravo. Se je pa medtem vlada seznanila z razširitvijo stavkovnih zahtev glavnega stavkovnega odbora Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides ter sprejela izhodišča za pogajanja v zvezi z njimi.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'
16. 09. 2024 15.45V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

Kako preprečiti, da bi javno zdravstvo ostalo brez vrhunskih zdravnikov?
12. 09. 2024 06.00Medtem ko v bolje plačane službe bežijo medicinske sestre in zdravniki in ko ni jasno, ali bodo v mariborskem kliničnem centru ostali brez onkologije, so na zdravstvenem ministrstvu razgrnili spremembe javnega in zasebnega sektorja. Zdravniki v javnem zdravstvu ne bodo mogli več delati za zasebnika na samoplačniškem trgu. Glavna točka novele zakona o zdravstveni dejavnosti pa so podjemne pogodbe. Zaposlene naj bi za delo motivirali z manj obdavčenimi podjemnimi pogodbami, olajšava pa bo veljala le, če bodo podjemno pogodbo sklenili s svojim delodajalcem. Je to rešitev ali nas čaka prebeg preostanka javnega zdravstva v zasebni sektor? Kje je zdravstvena reforma, ki jo je premier obljubljal za leto 2024? Kaj se dogaja z najdlje trajajočo stavko zdravnikov v zgodovini Slovenije? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel.

Ustavni sodnici: S. p. je absolutno nezdružljiv s funkcijo ustavnega sodnika
23. 04. 2024 16.23Po naših informacijah sporočilo za javnost Ustavnega sodišča glede statusa samostojnega podjetnika, ki ga je še nedavno imel ustavni sodnik Klemen Jaklič, ni bilo usklajeno s stališči vseh ustavnih sodnikov. O tem priča odgovor ustavne sodnice Špelce Mežnar. Sodnica obžaluje, da Ustavno sodišče ni zavzelo stališča o tem, ali sme ustavni sodnik opravljati tudi podjetniško dejavnost v obliki samostojnega podjetništva. Tudi sodnica Neža Kogovšek Šalamon ocenjuje,

Inšpektorat za delo namesto javnega razpisa najel zunanjega izvajalca
26. 03. 2024 19.31Inšpektorat za delo je z nenavadno kadrovsko odločitvijo dvignil veliko prahu. Ko so ostali brez vodje kadrovske službe, zamenjave niso iskali prek javnega razpisa, ampak so najeli zunanjega izvajalca. Nova uslužbenka, ki je redno zaposlena v drugem javnem organu, kadrovske storitve na inšpektoratu opravlja prek podjemne pogodbe. Sindikati opozarjajo, da so prikrita delovna razmerja v Sloveniji še vedno velik problem, zato bi od inšpektorata pričakovali, da bi bil zgled, ne pa da se sam poslužuje tovrstnih praks. Tudi minister za delo Luka Mesec meni, da je ravnanje inšpektorata nedopustno. In kako bo ukrepal?

Nova uredba: krajšanje čakalnih dob in bolj dostopni prvi pregledi
15. 02. 2024 13.32Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto, ki naslavlja potrebe pacientov. "Osredotoča na krajšanje čakalnih dob in izboljšuje dostopnost čakajočih do prvih pregledov specialistično-ambulantnih obravnav, z uvedbo ambulant specializantov družinske medicine in vzpostavitvijo novega standarda ambulante pa prinaša tudi večjo dostopnost do osebnega zdravnika," pravijo na ministrstvu za zdravje.

KPK o sklepanju pogodb uradnih oseb z zunanjimi izvajalci: možen sum korupcije
04. 01. 2024 11.00Ravnanje uradnih oseb, ki v organih, kjer so zaposleni ali opravljajo funkcijo, sklepajo in podpisujejo podjemne pogodbe z zunanjimi izvajalci, pri tem pa omogočijo nedovoljeno korist sebi ali osebam, s katerimi so povezani, predstavlja sum korupcije, je v načelnem mnenju presodila Komisija za preprečevanje korupcije.

KPK primer glede sklepanja svetovalnih pogodb ministrstva predala drugim organom
15. 12. 2023 10.10Komisija za preprečevanje korupcije je zaključila postopek obravnave v zvezi s sklepanjem svetovalnih pogodb na ministrstvu za zdravje. Zaradi zaznanih sumov kršitev iz pristojnosti drugih organov je Komisija zadevo odstopila v obravnavo Policiji, inšpektoratu za delo in finančni upravi, sama pa je postopek ustavila.

Spremembe na RTV: Urbanija razrešen, namesto njega Andraž Pöschl
24. 08. 2023 18.19Uroš Urbanija ni več v. d. direktorja Televizije Slovenija. Svet Radiotelevizije Slovenija je namreč na izredni seji podal soglasje upravi RTVS k njegovi razrešitvi. Pri tem so bili soglasni. Po poročanju RTV bo do imenovanja novega direktorja Televizije Slovenija mesto v. d. zasedal Andraž Pöschl.

Tudi ŠOU naj bi že več kot 1000 dni čakal na dokumente Radia Študent
07. 07. 2023 09.37Potem ko je Radio Študent v tem tednu znova javno izpostavil, da jim njihova krovna organizacija ŠOU ne posreduje želenih dokumentov o poslovanju, se ti odzivajo, da zavod RŠ počne podobno. Že več kot 1000 dni naj bi namreč čakali na informacije o plačah redno zaposlenih, honorarcev in študentov, ki soustvarjajo program radia. RŠ pa je že takoj ob izkazani zahtevi dejal, da bodo dokumente pokazali, ko bo to zahteval nadzorni organ, oziroma naj ŠOU k njim pošlje revizorja.

Zdravnik iz javnega sistema dela še pri osmih zasebnikih
03. 05. 2023 07.41Šest bolnišnic smo zaprosili za podatke, koliko zaposlenih zdravnikov ima soglasja za opravljanje zdravstvenih storitev izven bolnišnice, torej še v drugih javnih zavodih, pri koncesionarjih ali zasebnikih. Kar 718 zdravnikov dela še v drugih ustanovah, največ soglasij delodajalca ima zdravnik, ki dela še v osmih enotah, trije zdravniki imajo po sedem soglasij, štirje šest, deset zdravnikov pa dela še v petih zdravstvenih enotah. Nekateri tako s popoldanskim delom lahko letno zaslužijo tudi več kot 100 tisoč evrov, spet drugi ustvarijo za kar 250 tisoč evrov prihodkov.

Radiologi celjski bolnišnici vrnili več kot 17.000 evrov
12. 04. 2023 13.31Radiologi, ki delajo v celjski bolnišnici in za katere je analiza njihovega lanskega osemmesečnega dela pokazala kršitve, saj so del storitev, ki so jih opravljali po podjemni pogodbi, opravili v rednem delovnem času, so celjski bolnišnici že vrnili skupno 17.403,43 evra neto neupravičeno zaračunanih honorarjev.

Radiologom plačilo za dodatne ure, ki so jih opravljali kar med rednim delom
11. 04. 2023 11.04Poročilo celjske bolnišnice kaže, da so zdravniki na tamkajšnjem radiološkem oddelku polovico dela, za katerega so prek podjemnih pogodb dobili dodatno plačilo, opravili kar v času rednega dela. Direktor bolnišnice je kršiteljem izdal opozorilo pred odpovedjo delovnega razmerja in od njih zahteval vračilo denarja.

'Do zamud pri radioloških izvidih prišlo zaradi sprememb pravnih podlag'
09. 03. 2023 16.58V bolnišnici Celje pojasnjujejo, da njihovi radiologi svoje delo ves čas opravljajo v skladu z normativi in obveznostmi iz pogodb o zaposlitvi. Zaradi sprememb pravnih podlag za dodatno delo zunaj rednega delovnega časa pa je konec lanskega leta prihajalo do krajših zamud pri pripravi in branju izvidov. Te so po zagotovilih bolnišnice odpravili.

Vodstvo UKCL bo ukrepalo po pogovoru s kirurgom
08. 03. 2023 20.08Generalni direktor UKC Ljubljana pravi, da vodstvo ni vedelo, da je kirurg samoplačniku zaračunal še zasebni honorar. Pravi, da je to neobičajno. Prav tako je zatrdil, da ljubljanski klinični center nikakor ni povezan s podjetjem iz Hongkonga. Ali bo torej vodstvo ukrepalo in kako? O tem bodo odločali, ko se zdravnik vrne s kongresa v tujini.

Celjski radiologi na plečih pacientov izsiljevali vodstvo
08. 03. 2023 09.02Vodstvo celjske bolnišnice je potrdilo, da radiologi z namenom, da bi vršili pritisk na vodstvo, po opravljenih preiskavah pacientom niso želeli pisati izvidov. Ugotovili so namreč, da so si radiologi lansko leto izplačali previsoke honorarje, zato z njimi niso želeli podpisati novih podjemnih pogodb brez zagotovila, da bodo neupravičeno plačilo vrnili, zaradi česar je med radiologi zavrelo.

Ministrstvo zavrača očitke o omejevanju dela zdravnikom pri koncesionarjih
17. 02. 2023 11.38Ministrstvo za zdravje je objavilo Navodila o spremljanju in poročanju o obsegu izvajanja zdravstvenih storitev, v katerih med drugim določa, da morajo izvajalci zdravstvene dejavnosti s koncesijo dodatno podati še izjavo, da so program izvedli brez dodatne vključitve zaposlenih v javnih zdravstvenih zavodih, in sicer že v začetku posameznega leta. To je sprožilo precej nejevolje med zdravniki. Ministrstvo zdaj pojasnjuje, da interventni zakon koncesionarjem omogoča krajšanje čakalnih vrst tudi z zaposlenimi iz javnih ustanov.