podatkovni centri

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence

21. 10. 2024 12.05

Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Kdo bo plačal (okoljski) davek? AI nenasitna elektrike in vode

15. 06. 2024 18.04

Umetna inteligenca je lahko nevarna. Toda glavno tveganje morda ni tisto, pred katerim svari Hollywood – zlonamerna superinteligenca, ki želi uničiti človeštvo. Namesto tega bi lahko bila usodna njena nenasitna potreba po energiji in naraščajoč ogljični odtis, kar bi vplivalo na vse več požarov v naravi, poplav in vseh drugih ekstremnih vremenskih pojavov, ki jih prinašajo podnebne spremembe.

Zgodovinska prelomnica: Globalni izpusti CO2 so končno začeli upadati

03. 02. 2024 17.20

Rekordna proizvodnja električne energije iz zelenih virov, jedrske energije ter sončne, vetrne in hidroenergije– naj bi v naslednjih treh letih pokrila vso dodatno rast svetovnih potreb. Mednarodna agencija za energijo v naslednjih treh letih napoveduje celo dvakratno letno stopnjo rasti v primerjavi z dosedanjimi trendi. Energetski preobrat, ki ga narekuje Kitajska, pa ima manjšo lepotno napako, saj bo napovedan padec emisij v naslednjih nekaj letih po pričakovanjih stroke premajhen, da bi lahko občutneje pozitivno vplival na vse bolj uničujoče posledice podnebnih sprememb.

Večdnevni električni mrk – smo v Sloveniji pripravljeni?

26. 11. 2022 07.00

Evropa je zaradi ruskega napada na Ukrajino zadnjega pol leta v energetskem krču, ki se pred zimo le še zaostruje. Slovenija ni tukaj nobena izjema. Obstaja torej resna nevarnost, da zaradi kombinacije številnih nepredvidljivih dogodkov v Evropi zmanjka elektrike? Da tudi v Sloveniji udari električni mrk? Smo na kaj takšnega sploh pripravljeni? Bi v tem primeru delovali mobilni telefoni? Bi se dvigala v stolpnicah ustavila? Kaj bi se zgodilo z bankomati, kaj na bencinskih servisih, v bolnišnicah, trgovinah?

'Z zasebnimi letali gredo na tekmo, nas pa vlada prosi, naj se ne tuširamo z vročo vodo'

11. 09. 2022 14.01

Javnost v zadnjem času zaznamujejo razprave o (ne)utemeljenosti letov s privatnimi letali. Spletne strani za sledenje letov, kot je na primer FlightRadar24, namreč omogočajo javni vpogled v poti letal. Letalski navdušenci tako izpostavljajo predvsem kratke trase, ki jih lastniki letal opravljajo na dnevnih bazah in s tem opozarjajo na okoljsko problematiko. "S kratkimi leti v okolje po nepotrebnem spuščajo ogromne količine toplogrednih plinov. In to v času, ko vlada uvaja dodatne ukrepe za zmanjševanje emisij," so kritični. Lastniki privatnih letal medtem menijo, da podatki o njihovih letih ne bi smeli biti javni, saj da je s tem kršena njihova pravica do zasebnosti.

Podvodni podatkovni centri: hitrejši internet in manjše emisije CO2?

04. 09. 2022 16.58

V Tihem oceanu bodo namestili prvi komercialni podvodni podatkovni center. Zabojnik Julesa Verna, ki bo postavljen devet metrov pod morsko gladino, bo lahko sprejel 800 serverjev. S to inovacijo želijo v podjetju Subsea Cloud zmanjšati emisije toplogrednih plinov za 40 odstotkov, prav tako pa inovatorji menijo, da bo podvodni podatkovni center omogočal hitrejši internet.

Eksplozija podatkovnega centra Google povzročila globalni izpad iskalnika

09. 08. 2022 06.08

Električna eksplozija je v Googlovem podatkovnem centru v Council Bluffsu v Iowi huje poškodovala tri električarje, ki so v času eksplozije delali na transformatorski postaji v bližini centra. Vse tri, ki so utrpeli znatne opekline, so prepeljali v bolnišnico in so pri zavesti. Incident je povzročil velik globalni izpad, iskalnik pa je bil za nekatere uporabnike nekaj časa nedostopen.

Bo vojska za nove podatkovne centre plačala še več kot 30 milijonov?

20. 05. 2022 07.30

Kako se je lahko zgodilo, da je cena nakupa premestljivih komunikacijsko-informacijskih sistemov za Slovensko vojsko nenadoma poskočila za več kot dvakrat – z 12,8 na 30,4 milijona evrov (z DDV)? Sredstva je potrdila vlada z obrazložitvijo, da je bila prvotna vrednost projekta pripravljena na podlagi grobe ocene vrednosti projekta, kasneje pa so ugotovili, da so stroški krepko večji. Da gre za končno vrednost, ni zagotovila, cene bi lahko zaradi nestabilnosti na svetovnih trgih še zrasle.

Bo TikTok prepovedan tudi v ZDA?

07. 07. 2020 15.09

V Združenih državah Amerike razmišljajo o prepovedi uporabe različnih kitajskih družbenih omrežij, tudi priljubljenega TikToka, je v ponedeljek naznanil državni sekretar Mike Pompeo. Tiskovni predstavnik TikToka na drugi strani zatrjuje, da kitajski vladi niso nikoli posredovali podatkov o uporabnikih.

EU ima migracijski dogovor, Tusk se zaveda, da ga bo treba prenesti tudi v prakso

29. 06. 2018 06.35

Voditelji 28 članic EU so na vrhu v Bruslju le dosegli dogovor o migracijah. Donald Tusk je glede uspešnosti dogovora še zadržan. Cerar ocenjuje, da v Sloveniji ni potrebe po posebnih centrih za migrante in da se je s tem dogovorom naredil korak v pravo smer, Kogovšek Šalamunova pa meni, da bi takšni centri lahko bili problematični. Nevladne organizacije so medtem zaskrbljene nad dogovorom.

Informacijski pooblaščenci: Odločitev Sodišča EU o razveljavitvi dogovora o izmenjavi podatkov med EU in ZDA je prelomna

06. 10. 2015 11.51

Sodišče Evropske unije je razveljavilo dogovor Safe Harbor oz. varen pristan iz leta 2000 o izmenjavi podatkov med EU in ZDA, kar so informacijski pooblaščenci EU označili za prelomno odločitev. Po oceni poznavalcev bi lahko imela daljnosežne posledice za spletno industrijo ter predstavlja pomemben korak v boju proti množičnemu nadzoru osebnih podatkov.

Google razkril, kako pogosto države zahtevajo podatke in brisanje. Kje je Slovenija?

14. 11. 2012 12.53

V prvih šestih mesecih letošnjega leta so države od spletnega giganta Googla zahtevale kar 21.000 dostopov do podatkov. Zahtevkov je vedno več.

FOTO in VIDEO: Vas zanima, kje so doma Googlovi podatki?

18. 10. 2012 13.30

Prvič v zgodovini se je družba Google odločila, da z javnostjo deli fotografije in posnetke svojih podatkovnih centrov, v katerih hrani osebne podatke svojih uporabnikov. Njihovi prostori so precej podobni tovarnam.

Baterije 'na zrak'?

01. 01. 2011 09.14

Ameriški računalniški velikan IBM je pred kratkim – tako kot vsako leto – objavil seznam petih inovacij, za katere pričakuje, da jih bomo dočakali v prihodnjih petih letih. Med njimi so tudi baterije, ki naj bi z izrabo zraka omogočale občutno daljše delovanje.

Kako zavarovati IT-infrastrukturo pred izpadi?

14. 12. 2009 06.00

Veliko poslovnih subjektov se niti ne zaveda tveganj, ki prežijo na njihovo poslovanje, ko zmanjka elektrike.

Microsoft, Compaq in Cisco ustanovili ASP Competence Center

17. 03. 2000 15.33

Microsoft, Compaq in Cisco so ustanovili prvi evropski center ponudnikov aplikacijskih storitev (ASP Competence Center), namenjen razvijalcem programske opreme, ponudnikom aplikacijskih storitev in podatkovnim središcem. Center bo deloval v prostorih Compaqovega evropskega tehnološkega centra v francoskem mestu Sophia Antipolis. Vrata bo predvidoma odprl v aprilu letošnjega leta.