podatek. varstvo

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'
06. 03. 2025 06.06Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Trump lagal o financiranju Ukrajine, carinah, več izjav brez konteksta
05. 03. 2025 15.32Po šestih tednih predsedovanja je Donald Trump v torek zvečer nagovoril ameriški kongres ter predstavil svoje cilje za naslednja štiri leta. Med drugim je komentiral pismo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, dejal pa je tudi, da bo ameriško gospodarstvo zaradi uvedb carin na blago iz nekaterih držav doživelo nekaj "prebavnih motenj". A kot poudarjajo preverjevalci dejstev, je Trump v svojem govoru, ki je trajal uro in 40 minut, nanizal več laži, izjav brez konteksta, določene izjave, ki so jih preverili, pa so bile resnične.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'
05. 11. 2024 16.52Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

AVK preiskuje trg dostave hrane preko digitalnih platform
10. 09. 2024 09.23Agencija RS za varstvo konkurence je uvedla raziskavo trga dostave hrane preko digitalnih platform. Kot so pojasnili, na trgu obstajajo okoliščine, ki kažejo na verjetnost omejevanja ali izkrivljanju konkurence. Po njihovih zagotovilih zoper nobenega ponudnika trenutno ne vodijo postopka ugotavljanja kršitev.

Odpovedi radiologov: razlog v obremenitvah in ne v denarju
09. 08. 2024 14.25Direktor SB Celje Dragan Kovačić je po informaciji, da so odpoved dali trije radiologi, poudaril, da se z njimi pogovarjajo o možnostih nadaljnjega sodelovanja. Radiologi naj bi zagotavljali, da bodo še naprej sodelovali s SB Celje. Razlog za odpovedi radiologov pa je po besedah direktorja v njihovih obremenitvah in ne v denarju. Na zdravniški zbornici pa so zaskrbljeni ob odhodih zdravnikov iz javnega zdravstva.

'Nikakor se ne sme zgoditi, da se psihoterapija spremeni v monopol'
12. 04. 2024 09.09Aktualna razprava o novi zakonodaji, ki naj bi uredila področje psihoterapije, traja že več mesecev. Februarja je potekal tudi posvet med Slovensko krovno zvezo za psihoterapijo (SKZP) in državnim svetom, konec marca pa je državni svet pozval vlado, naj prouči njihove ugotovitve. Med drugim so prišli do zaključka, naj se opredeli pogoje za dodelitev naziva psihoterapevt, naj se ustanovi Zbornico psihoterapevtov z namenom reguliranja licenciranja in naj se uredi financiranje psihoterapevtske dejavnosti za posameznike iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Strožje zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig: delavci napovedujejo protest
13. 02. 2024 17.25V sindikatu in svetu delavcev Salonita Anhovo so kritični do Zakona o varstvu okolja. "Ta zakon žal ne prinaša rešitev za okolje, ampak diskriminatorne ukrepe za uspešna podjetja," so prepričani in napovedujejo protestni shod. Tamkajšnji župan Miha Stegel zatrjuje, da občina v ničemer ne omejuje dela delavcev. "Naše prvo sporočilo je: Pustite prebivalcem živeti. Vemo, da se dimne pline, ki so enaki kot pri sosežigalnicah, da očistiti. Prepričan sem, da se nobeno podjetje ne bo zaprlo zaradi očiščenja plinov," je dejal. Po njegovi oceni se bo podjetje zaprlo le, če bo še naprej kršilo okoljevarstveno dovoljenje.

Sorodnikom žrtev padle nihalke 'znatna' odškodnina Leitnerja
17. 01. 2024 17.35V Italiji se je začelo preliminarno zaslišanje v sodni obravnavi zaradi tragične nesreče kabinske žičnice na jezeru Maggiore leta 2021. Umrlo je 14 ljudi, nesrečo je preživel le en deček. Šest oseb je obtoženih uboja iz malomarnosti, podjetje za izdelavo in vzdrževanje žičnic Leitner pa je sporočilo, da bo 50 družinskim članom žrtev nesreče izplačalo odškodnino ne glede na izid sojenja. Višine odškodnine ne razkrivajo, je pa odvetnik podjetja zatrdil, da gre za "zelo pomembno vsoto".

Košarica živil: cene nenavadno nizke, sum nedovoljenih ravnanj
25. 12. 2023 16.05Cene živil iz spremljane košarice so nenavadno nizke in vzbujajo sum nedovoljenih ravnanj, je po petkovi objavi najnovejših podatkov opozoril nekdanji varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano Igor Hrovatič. Navedene maloprodajne cene so po njegovih besedah nižje od dobavnih cen primarnih proizvodov, obenem pa potrošniki znižanja cen niso zaznali.

Janković glede Plečnikovega stadiona: 'Poln kufer' imam teh skrbnikov
13. 12. 2023 06.00"Nismo na tržnici, naša cena je določena," je ministrstvu za kulturo odgovoril Joc Pečečnik, ko so podali oceno, da je Bežigrajski stadion vreden slabih 12 milijonov evrov. Za stadion od države zahteva dobrih 18 milijonov in pol. Pečečnikove načrte je sicer aktualna ministrica za kulturo Asta Vrečko pred tremi leti označila kot primer uničevanja kulturne dediščine v prid zasebnega kapitala, Zavod za varstvo kulturno dediščino pa zdaj ugotavlja, da je kar 47 odstotkov Plečnikovega stadiona že tako propadlo, da se ga ne da obnoviti. 28 odstotkov stadiona pa ima v lasti tudi ljubljanski župan, Zoran Janković, ki je že naročil tretjo cenitev. Ali meni, da lahko reši sramotno propadanje Plečnikovega stadiona, ki traja že več kot desetletje?

Slovenija v EU na prvem mestu po škodi zaradi podnebnih sprememb
12. 12. 2023 15.05In to prvo mesto zaseda brez konkurence. Kar dvakrat več škode je utrpela kot potem druga naslednja država. Pri tem gre za ocene škode glede na naš bruto družbeni proizvod.

Na Hrvaškem s polic umikajo Coca-Colo, v Sloveniji zaenkrat še ni razloga za skrb
08. 11. 2023 07.43Potem ko so iz bolnišnice na Reki sporočili, da so sprejeli bolnika zaradi suma opeklin požiralnika, ki so nastale po zaužitju gazirane brezalkoholne pijače, o novih domnevnih primerih zastrupitve poročajo še iz Zagreba, Varaždina in Splita. Vzorce pijač analizirajo na Hrvaškem inštitutu za javno zdravstvo, inšpekcija pa je začasno prepovedala prodajo nekaterih pijač. Prve neuradne informacije so kazale, da naj bi bili vzorci onesnaženi s kislino, zdaj pa so ugotovili, da je voda Romerquelle ustrezala vsem predpisom. Vodja sektorja za nadzor hrane na inšpekciji za varno hrano, Nadja Škrk pa je dejala, da razloga za skrb v Sloveniji ni.

Vlada ukinja solidarnostni prispevek, neobvezna solidarnostna sobota ostaja
25. 10. 2023 15.42Vlada je obravnavala predloga novele zakona o interventnih ukrepih po ujmi ter zakona o obnovi in razvoju. Med bistvenimi rešitvami je minister za finance Klemen Boštjančič izpostavil ukinitev obveznega solidarnostnega prispevka. Deloma ga bo nadomestilo začasno zvišanje davka od dohodkov pravnih oseb.

Nov pokol ovac, tokrat na Pokljuki
26. 09. 2023 07.53Volkovi so znova napadli. Konec minulega tedna so na območju Stare Pokljuke pobili tri in poškodovali dve ovci. Letos je napadov nekaj več kot v minulih dveh letih, kar gre na račun Primorske, kjer se je njihovo število od lani početverilo. Na Zavodu za gozdove Slovenije ob tem mirijo, da ne obstaja verodostojni podatek, da bi kadar koli in kjer koli v Sloveniji volk napadel človeka.

Bi obvestilo o spornih breskvah res zgolj vznemirilo potrošnike?
15. 09. 2023 14.23Bi morala uprava za varno hrano o spornih srbskih breskvah obvestiti potrošnike? Na upravi odgovarjajo, da so bili vzorci odvzeti 7. julija, rezultati pa znani šele tri tedne pozneje, ko so bile breskve že razprodane, zato se za obvestilo niso odločili. Kot pojasnjujejo, to ne bi prispevalo k večji zaščiti potrošnikov in njihovi varnosti, temveč bi potrošnike zgolj vznemirilo. Kaj pa pravica, da potrošniki vedo, ali so zaužili sporno živilo?

Mučenje psa v Kopru: brez obdukcije, brez dokazov, kako je poginil
07. 07. 2023 12.16Kruto dejanje 67-letnega moškega, ki je v Kopru vlekel na moped privezanega psa, nato pa mrtvega odvrgel v smeti, še vedno razburja javnost. Na tožilstvu so se po klicu policistov odločili, da ne gre za naklepno dejanje, posledično veterinarski inšpektorji niso prišli na kraj, zavarovali dokazov in naredili obdukcije. Policija tako nima prič ali drugih dokazov, da je bil pes še živ, ko ga je mučitelj privezal na moped. Ta bo zaradi dogodka tako zgolj ob 800 evrov in začasno ob vozniško dovoljenje.

Oblikovano končno besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi: 'V središču uporabnik'
09. 06. 2023 11.23Ministrstvo za solidarno prihodnost je pripravilo besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi. Tega zdaj čaka še končna uskladitev znotraj koalicije in z ministrstvom za finance. "Središče usklajenega besedila novega zakona ostaja posameznik, uporabnik storitev," ob tem zagotavljajo na ministrstvu. "Smo hitro starajoča družba, aktivno prebivalstvo bo imelo od plačevanja prispevka, navkljub temu, da storitev dolgotrajne oskrbe sami še ne bomo potrebovali, korist že takoj," so dodali.

Ločitve (po slovensko): 'Naj stane, kar hoče, samo da zmagam!'
17. 03. 2023 08.51Te dni Slovenijo znova razburja primer mučnega odvzema treh otrok materi. Ker je pristojnim šele po več letih žalostni zgodbi uspelo dodati novo poglavje, še vedno pa ne tudi epiloga. Nobenega dvoma ni, da si zato ostro kritiko zaradi svojega (ne)dela zasluži vrsta vpletenih v primer. Toda: predvsem starši bi morali biti ob razhodu sposobni na prvo mesto postaviti dobrobit otrok. Kako pa je v resnici?

Zakonska podlaga za prenos pristojnosti ministrstev po nujnem postopku v DZ
26. 01. 2023 16.19Vlada je določila besedilo predloga novele Zakona o državni upravi, ki določa pristojnost posameznih ministrstev ter prenos pristojnosti oziroma delovnih področij. Sprejem novele bo omogočil začetek delovanja vlade v skladu z organizacijo, kot jo je s spremembo Zakona o vladi sprejel državni zbor. DZ ga bo v obravnavo poslala po nujnem postopku.

Uporabniki Placa: Dokler tožbe ne bodo umaknjene, dialog ni mogoč
07. 12. 2022 11.41Slaba banka je proti 46 posameznikom Participativne ljubljanske avtonomne cone vložila tožbe za motenje posesti. "DUTB je postopke za pripravo vloge tožbe začela že v času, ko so s Placom vodila (navidezni) dialog, usmerjen v uporabo prostorov in dogovarjanje o možnostih obstoja Placa v objektu na Linhartovi 43. S tem je ogrozila obstoj Placa in pripravlja teren za nasilno evikcijo," pravijo slednji. Razočarani so nad vlado in od nje pričakujejo uporabo vseh razpoložljivih sredstev, da prepreči izvajanje pritiskov na Plac. DUTB je k odstopu od pregona uporabnikov Plac javno pozval tudi minister Mesec.

Pomilostitev zapornikov in dosmrtne kazni - kaj pravijo kandidati?
14. 10. 2022 06.00Predsedniške volitve se bližajo, Pahorjev naslednik pa bo imel kar nekaj pomembnih nalog. Med drugim ima tudi možnost, da obsojenega, ki že ali pa še namerava prestajati zaporno kazen, pomilosti. So predsedniški kandidati naklonjeni pomilostitvam? Verjamejo v druge priložnosti? Kako bi se lotili pomanjkanja kadra v zaporih in kaj menijo o dosmrtni zaporni kazni?

Kako zelo nas ogroža sevanje, če Putin z jedrskim orožjem napade Ukrajino?
13. 10. 2022 12.01Po zaostrovanju odnosov med Rusijo in Ukrajino ter posrednih grožnjah ruskega predsednika Putina z morebitno uporabo jedrskega orožja smo preverili, kako se na morebitne posledice pripravlja Uprava za zaščito in reševanje. Kot so dejali, jedrska nesreča ali uporaba jedrskega orožja v vojni v tujini, zunaj tisočkilometrskega območja, težko huje prizadene Slovenijo. Zato mirijo, da uporaba posebnih zaščitnih sredstev in zaklanjanje ne bi bilo potrebno.

Tul Mandić: 'Splav ni samo medicinski problem, ampak predvsem družbeni'
28. 05. 2022 06.00Zakaj je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti? Kje naš zdravstveni sistem deluje pri skrbi za zdravje žensk in nosečnic ter kaj moramo izboljšati? O tem smo se pogovarjali z Natašo Tul Mandić, ginekologinjo s četrt stoletja dolgim stažem. Po njeni zaslugi imamo v Sloveniji test nuhalne svetline za zgodnje odkrivanje kromosomskih in strukturnih nepravilnosti pred rojstvom. Zdaj dela v Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna, kjer je vodja Centra za nosečnice in v samoplačniški ambulanti Medicinski center celostnega zdravljenja.

O demografiji, vzgoji in izobraževanju, zdravstvu: 'Korupcija v zdravstvu je luknja brez dna'
09. 04. 2022 08.20V predvolilnem soočenju 24ur.com, ki ga je vodil Gregor Trebušak, so svoja mnenja o perečih temah soočile Meira Hot (SD), Tina Bregant (Povežimo Slovenijo), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Alenka Jeraj (SDS) in Maša Kociper (SAB). V debati so se dotaknile tem, kot sta slaba demografska slika Slovenije in prisotnost žensk v politiki, spregovorile so o razmerah v zdravstvu in na področju vzgoje in izobraževanja ter se dotaknile vprašanja pravne države.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?
07. 04. 2022 06.19Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Priprave na izredne dogodke v zdravstvu, tudi na oskrbo beguncev
03. 03. 2022 14.26V slovenskem zdravstvu so se začeli pripravljati na morebitno krizo zaradi ruskega napada na Ukrajino, med drugim so aktivirali pripravo na izredne dogodke, ki se lahko zgodijo v zdravstvu zaradi kibernetskih napadov ali pomanjkanja električne energije. Po besedah ministra Janeza Poklukarja so pripravljeni tudi na zdravstveno oskrbo beguncev.

Janša nasprotuje predlogu novele ZNB: Je v nasprotju z ustavo in predlogi WHO
31. 01. 2022 14.19Glede predloga novele zakona o nalezljivih boleznih, ki so ga vložili nepovezani poslanci, je predsednik vlade Janez Janša v DZ dejal, da je predlog v nasprotju z ustavo in načelom delitve oblasti ter tudi predlogi Svetovne zdravstvene organizacije. Da pozicija in opozicija različno ocenjujeta določeno situacijo, je po njegovi oceni normalno, a pri temeljnih postulatih bi morali vsi govoriti isti jezik. Razočaran je, da nekatere dobri gospodarski rezultati žalostijo. Opoziciji pred volitvami predlaga tekmovanje v tem, kdo je boljši, ne pa, da dvomi o nespornih dejstvih. V Pravni mreži za varstvo demokracije pa se medtem z Janšo ne strinjajo.

Pavšič od Simiča zaradi zlorabe davčnih podatkov pričakuje odstop in opozarja: Ni zastonj kosila
09. 12. 2021 11.41Direktor Fursa Ivan Simič vsako leto na kosilo povabi najboljšega dohodninskega plačnika, s čimer se tudi javno hvali. Medtem ko na Fursu pravijo, da direktor z vpogledom v podatke ničesar ne krši, pa Pavšič opozarja, da ni problem vpogled v podatke, pač pa uporaba teh podatkov. Tudi odvetnica Nataša Pirc Musar poudarja, da je ključen namen obdelave podatka, pri čemer vabilo na kosilo ni ustrezen namen.

Matjaž Jereb: V UKC Ljubljana na intenzivnem oddelku 80 % necepljenih
10. 11. 2021 10.11Epidemiološka slika je v državi iz dneva v dan slabša. S covidnimi bolniki se polnijo postelje na navadnih enotah in tudi na intenzivnih. Pristojni zato opozarjajo, da ne vedo, kako dolgo bodo zdravstvene ustanove zdržale tak pritisk. O aktualnem epidemiološkem stanju je na novinarski konferenci spregovoril Vodja oddelka intenzivne terapije Infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb je dejal, da je od vseh hospitaliziranih na navadnem oddelku 60 odstotkov necepljenih, na intenzivnem oddelku pa je necepljenih 80 odstotkov. "Če bi imeli višjo precepljenost, se ne bi soočali s temi številkami, ki jih imamo danes," je dodal.

Skoraj 66 tisoč odraslih še vedno obiskuje pediatra
05. 10. 2021 06.00Vse bolj kompleksne obravnave otrok, več duševnih stisk, ozaveščeni starši in posledično večje zahteve, ogromno birokracije, oblegani pediatri v majhnih krajih, ki potrebujejo pomoč kolegov iz večjih mest ... Takšno je stanje v pediatriji danes, čez dobro leto bo še slabše, saj bi se lahko upokojila dobra desetina pediatrov. Pediater Denis Baš stanje ponazori slikovito: ''Predstavljajte si, kako bi bilo zavrniti dojenčka. Naš problem je, da smo v 'sendviču' med vpisovanjem novih in nezmožnostjo 'odpisa' odraslih.''