podaljšano bivanje

Nasini astronavti po vrnitvi: 'V vesolju ne čutimo politike'
01. 04. 2025 07.22Nasina astronavta Sunita Williams in Butch Wilmore, ki sta zaradi težav z vesoljskim plovilom namesto tedna dni v nizki zemeljski orbiti preživela več kot devetmesečno misijo, sta prvič javno spregovorila po vrnitvi.

Kaj tik pred začetkom novega šolskega leta najbolj skrbi devetošolce?
01. 09. 2024 14.45Kaj vse bo v naših osnovnih šolah od jutri naprej drugače? Vlada je v prihajajoče šolsko leto uvedla kar nekaj sprememb: največ polemik že od samega začetka sprožata dve. Prva je takoimenovani prenovljeni koncept razširjenega programa, kar po domače pomeni, da se spreminjata podaljšano bivanje in jutranje varstvo. Druga pa: obvezno nacionalno preverjanje znanja po vsaki triadi. Obvezni NPZ-ji torej v tretjem, šestem in devetem razredu – ti zadnji bodo šteli tudi pri vpisu v srednjo šolo v tistih šolah, ki bodo omejile število vpisnih mest.

Kakšno bo podaljšano bivanje po novem?
23. 08. 2024 17.40Bodo otroci po pouku v šoli še lahko naredili domače naloge? Bodo še imeli čas za igro? Vlada si je namreč zamislila, da bo podaljšano bivanje poslej bolj organizirano in strukturirano, kot je bilo do sedaj. 146 osnovnih šol z letošnjim letom uvaja tako imenovani razširjeni program – uvajajo ga le šole, ki so ga že uvajale poskusno. Kakšna bo torej nova oblika organiziranosti osnovnih šol, ko bo pouka konec, in kako obremenjeni bodo po novem otroci, kako učitelji?

'Šolski sistem se mora prilagajati družbenim spremembam in napredku'
22. 08. 2024 13.39Zavod RS za šolstvo je na Brdu pri Kranju pripravil tradicionalno, 10. konferenco ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov. V ospredju so spremembe, ki jih bodo uvedli v prihajajočem šolskem letu oz. so v pripravi. Zbrane ravnatelje sta uvodoma med drugim nagovorila premier Robert Golob in resorni minister Darjo Felda.

Pisanje nalog, branje pravljic, igre na prostem ... Bo tega res konec?
04. 03. 2024 17.33Za precej razburjenja je poskrbela novela zakona o osnovni šoli, ki je začela veljati prvega marca. Z novim šolskim letom namreč ne bo več jutranjega varstva, podaljšanega bivanja, dopolnilnega pouka in interesnih dejavnosti. A brez skrbi, otroci ne bodo prepuščeni sami sebi, dosedanje oblike varstva bo zamenjal tako imenovani koncept razširjenega programa RAP, ki vključuje gibanje in zdravje za dobro telesno in duševno počutje, kulturno in državljansko vzgojo ter učenje učenja.

V sredo izredna seja DZ o noveli predloga o osnovni šoli
20. 02. 2024 15.22Kolegij predsednice DZ je sklenil, da bo DZ tretjo obravnavo predloga novele zakona o osnovni šoli opravil v sredo na izredni seji DZ. Ta se bo začela 15 minut po končani izredni seji DZ, na kateri bodo na zahtevo SDS obravnavali predlog priporočila vladi v zvezi s stanjem na področju boja proti korupciji.

Reforma osnovnega šolstva: obvezen NPZ, spremembe podaljšanega bivanja in varstva
21. 01. 2024 09.49Poslanci bodo na mize kmalu dobili predlog sprememb v osnovnem šolstvu, ki jih je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. Vlada v grobem načrtuje spremembe šolanja na domu, izobraževanja učencev s posebnimi potrebami, v 1. razred uvaja obvezni tuji jezik, prav tako uvaja slovenski znakovni jezik in jezik gluhoslepih. Poleg tega prenavlja razširjeni program osnovne šole. To poenostavljeno pomeni, da spreminja koncept jutranjega varstva in podaljšanega bivanja. V 3., 6. in 9. razred pa (spet) uvaja obvezna nacionalna preverjanja znanja. Ravno zadnji dve napovedani spremembi sprožata največ pomislekov in vprašanj.

NPZ tudi za tretješolce, za prvošolčke pa obvezen prvi tuji jezik
30. 11. 2023 15.06Vlada je na seji sprejela spremembe zakona o osnovni šoli, ki prinašajo kar nekaj novosti, med drugim na področju nacionalnega preverjanja znanja, pravic učencev pri šolanju na domu in izobraževanja učencev s posebnimi potrebami.

'Otrok, ki je gibalno aktiven, je navajen, da kdaj pa kdaj tudi izgubi'
23. 09. 2023 08.00Otroštva novih generacij se od otroštev prejšnjih generacij razlikujejo na veliko načinov, vendar je eden od najbolj očitnih kontrastov ta, da zdaj otroci veliko več časa preživijo v zaprtih prostorih s telefoni v rokah. Razlogov za to je veliko, med njimi tudi izrazito podaljšanje časa, ki ga preživimo v stiku z elektronskimi napravami, poudarek na načrtovanih dejavnostih in dosežkih, zaskrbljenost zaradi izpostavljenosti soncu in za mnoge družine pomanjkanje varnih zunanjih prostorov za igro. Ne gre le za otroke, tudi odrasli preživijo manj časa na prostem.

Se v osnovnih šolah kmalu obeta velika sprememba?
31. 08. 2023 12.06Ljubljanska osnovna šola skupaj z inovativnim startup podjetjem uvedla novo digitalno platformo, s katero želijo izboljšati podaljšano bivanje učencev.

Med poukom angleščine na učence padel omet, od ponedeljka šolanje na daljavo
08. 04. 2022 14.49V dogodku na Osnovni šoli Miška Kranjca v Ljubljani je bilo poškodovanih pet učenk, na katere je padel kos ometa. Policisti še zbirajo obvestila o vseh okoliščinah dogodka. Obveščen je bil tudi pristojni gradbeni inšpektorat. Nesreča se je zgodila v starem delu šole, kjer v zadnjih letih ni bilo gradbenih posegov, so potrdili na ljubljanski mestni občini. Učenci od 5. do 9. razreda se bodo od ponedeljka šolali na daljavo, mlajši učenci pa se bodo še naprej šolali v novem prizidku.

Ukrajina: Ruska vojska izvaja popolnjevanje enot, da bi nadomestila velike izgube
27. 03. 2022 08.25Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je zahodne vlade pozval, naj njegovi državi dobavijo letala, tanke in protiraketne obrambne sisteme. V nočnem videonagovoru je dejal, da se na težkem orožju, ki bi lahko branilo svobodo v Evropi, v skladiščih nabira prah. ZDA medtem umirjajo situacijo, po tem, ko so Moskvo razjezile opazke ameriškega predsednika. Ruske sile medtem v Ukrajini izvajajo popolnjevanje enot, da bi nadomestili velike izgube v bojih, so sporočili iz generalštaba ukrajinske vojske. Veliko ruskih vojakov, ki so nameščeni v Belorusiji, se zato premika proti Ukrajini. Vojaki se soočajo s pomanjkanjem hrane, goriva in streliva. Poleg tega z bojišč umikajo ranjene in obolele, rezervni vojaki iz Belorusije pa naj bi zdaj poskrbeli za to.

Ukrajinske otroke želijo vsaj čustveno vključiti v naš šolski sistem
16. 03. 2022 18.39Šoloobveznih beguncev iz Ukrajine je v Logatcu trenutno skoraj 90, drugod po Sloveniji pa še 50. Šole so prejšnji teden dobile prve usmeritve, kako vstopiti v proces vključevanja oziroma všolanja teh otrok v slovenske šole. Integracija otrok je sicer hitra in traja morda nekaj tednov, da se dovolj dobro naučijo slovenskega jezika in lahko sledijo pouku, pa potrebujejo tri leta. Matere ali skrbniki ukrajinskih otrok morajo zaprositi za formalni status beguncev, saj je to pogoj, da lahko postanejo del uradnega izobraževalnega sistema. Pomembno je, da otroci pridejo v šole kot prostor izobraževanja, na kakšen način naj se vpeljejo, pa bo povedala strokovna presoja, menijo šolniki.

Potreba po šolskih informatorjih velika, denarja zanje ni
28. 01. 2022 13.13Šolski informatorji so se v času epidemije izkazali za nepogrešljiv člen na marsikateri šoli. A omenjeno delovno mesto ni sistematizirano, zato je njihova zaposlitev otežena. Lahko so zaposleni preko javnih del ali pa jih šole zaposlijo drugače. Na OŠ Nove Jarše v Ljubljani tako iščejo različne možnosti, med njimi je tudi predlog, da bi si finančni strošek za informatorja razdelili šola in starši otrok.

Konec počitnic: v šole znova vsi osnovnošolci in dijaki zaključnih letnikov
01. 03. 2021 06.27Zimske počitnice so se končale tudi za šolarje v zahodnem delu države. Tako so se v šole vranili vsi osnovnošolci in dijaki zaključnih letnikov, v šolah pa še naprej veljajo posebni epidemiološki ukrepi. Bodo pa danes na to temo potekali pogovori med deležniki in ministrstvom za izobraževanje.

Epidemiološke razmere v šolstvu: okuženih 390 otrok in zaposlenih
22. 02. 2021 06.11V vrtcih, osnovnih in srednjih šolah je z novim koronavirusom aktivno okuženih 390 vrtčevskih otrok, učencev, dijakov in zaposlenih. V karanteni je posledično 139 oddelkov. Po zimskih počitnicah in večmesečnem šolanju na daljavo so se v šole znova sicer vrnili vsi učenci in dijaki zaključnih letnikov z vzhoda države. Medtem pa njihovi sošolci z zahoda države enotedenske zimske počitnice šele začenjajo.

Živa Rebolj in Zarja Eržen
22. 02. 2021 05.30Zarja in Živa sta si kot dan in noč. Živa je natančna in ima rada dobre ocene, Zarja pa je kar malo hiperaktivna in pravi, da ne more biti tiho. Živa bi bila matematičarka, Zarja pa modna oblikovalka. Zarja je tudi najmlajša med vsemi tekmovalci vseh sezon, a pravi, da ima največjo željo po zmagi.

416 novih okužb, 566 hospitaliziranih: se kmalu obeta prehod v rumeno fazo?
21. 02. 2021 10.46V soboto smo v Sloveniji ob 2067 PCR-testih potrdili 416 okužb z novim koronavirusom, umrlo je sedem covidnih bolnikov. V bolnišnicah se zaradi covida-19 zdravi 566 ljudi, povprečje novih primerov v zadnjih sedmih dneh pa znaša 744. Epidemiološka slika v državi se počasi izboljšuje, se nam kmalu obeta rumena faza in novo sproščanje ukrepov?

Na zahodu države v šole vsi učenci, na vzhodu zimske počitnice
15. 02. 2021 06.25V osnovnih šolah na zahodu države je pouk znova stekel za vse učence, v srednje šole pa so se vrnili dijaki zaključnih letnikov. Na vzhodu države so se medtem začele enotedenske zimske počitnice. V višjih in visokih šolah ter na fakultetah pa so od zdaj dovoljeni izpiti v živo in seminarji do deset udeležencev.

Pomemben in težko pričakovan dan: v osnovne šole se vrača 107.000 šolarjev
14. 02. 2021 09.15V osnovne šole v zahodni polovici države se vrača 107.000 šolarjev in okoli 6000 učiteljev. Pouk bo potekal v t. i. mehurčkih, torej matičnih učilnicah, mešanja razredov praviloma ne bo, razen pri izbirnih predmetih, kjer bodo otroke smeli združevati, a bodo morali imeti vsi, tako otroci kot učitelji ves čas pouka na obrazih maske. Učilnice bodo morali redno prezračevati, zato starše pozivajo, naj otroke toplo oblečejo. Ocenjevanje v prvem tednu pa večina ravnateljev odsvetuje.

Slovenija v oranžni fazi: pouk v šolah za vse razrede OŠ in maturante
11. 02. 2021 07.23Slovenija je tudi uradno prešla v oranžno fazo. Ukinja se omejitev gibanja na občine, dovoljeno je zbiranje do deset ljudi. V šolske klopi se vračajo vsi osnovnošolci, pa tudi dijaki zaključnih letnikov srednjih šol. Znova so dovoljeni izpiti in seminarji z udeležbo do deset študentov v prostorih fakultet.

Predlog ravnateljev: del pouka doma, del v šoli, dodatna zaščita učiteljev
06. 02. 2021 14.36Aktiv ravnateljev ljubljanskih osnovnih šol je šolski ministrici Simoni Kustec v zahtevi za takojšnjo vrnitev vseh osnovnošolcev v šole predlagal organizacijske rešitve, ki bi to omogočile. Med njimi so izvedba pouka izmenično doma in v šoli za starejše učence, epidemiološko varnejša organizacija šolskega kosila in zaščita zaposlenih na šoli.

Pred zasavski osnovni šoli starši v znak protesta prinesli šolske torbe
01. 02. 2021 09.54Po nedeljskem protestu proti vnovičnemu zaprtju šol za učence prvega triletja v obalno-kraški regiji je na družbenih omrežjih zakrožil poziv k bojkotu pouka na daljavo in simbolnim prihodom pred matične šole. V nujnem varstvu je 14 otrok. V znak protesta proti ponovnemu zapiranju šol pa so nekateri starši pred Osnovno šolo Toneta Okrogarja v Zagorju ob Savi ter pred OŠ Tončke Čeč v Trbovljah prinesli šolske torbe.

Otroci s posebnimi potrebami s primanjkljajem v znanju, a brez vedenjskih težav
27. 01. 2021 14.11Medtem ko se je prva triada osnovnošolcev šele vrnila v šolske klopi, pa so otroci s posebnimi potrebami v šolah že tri tedne. V tem času v šolah ugotavljajo, da imajo otroci primanjkljaj v znanju, ne pa tudi toliko vedenjskih težav, kolikor so se jih bali. Tudi večjega števila okužb z novim koronavirusom zaenkrat niso beležili.

Kustečeva: Za mlajše otroke je možno zagotoviti posebne vrste hitrih testov
26. 01. 2021 06.30Po skoraj treh mesecih šolanja na daljavo in kljub odkritemu angleškemu sevu novega koronavirusa so se v devetih regijah v šole znova vrnili učenci prvega triletja, vrtci pa znova sprejemajo vse otroke. Pred tem so se morali vsi zaposleni, ki so fizično prisotni v šolah in vrtcih, testirati. Ministrica Simona Kustec je povedala, da so bili pozitivno presenečeni nad nizkim odstotkom pozitivnih testov med zaposlenimi v šolstvu. O učiteljih, ki se ne želijo testirati, pa: Največja sankcija za njih bo moralna odgovornost, ostalo bomo prepustili inšpekcijskim službam.

Kustečeva: otroci s posebnimi potrebami v šole v torek, zaposleni na testiranje dan prej
28. 12. 2020 18.13Kdaj gredo vsi otroci v šole? Se bodo vsi zaposleni testirali in potem cepili? Če se ne bodo, kaj potem? Šolska ministrica Kustečeva je za 4. januar namreč napovedala testiranje zaposlenih v zavodih za otroke s posebnimi potrebami, pouk pa dan pozneje. Večina učencev naj bi se v šolske klopi po njenih besedah sicer vrnila do konca januarja. Pa so šolniki na vrnitev učencev in dijakov v šolske klopi sploh pripravljeni?

Zelena luč za pouk v šoli, pa je glede na priporočila sploh izvedljiv?
19. 08. 2020 06.58S prvim septembrom bodo otroci zagotovo sedli v šolske klopi, tako osnovno- kot srednješolci, pravijo na ministrstvu za šolstvo. V zraku pa ostaja epidemiološka slika, ki lahko, če se poslabša, stvari vseeno še obrne na glavo. Prav tako v zraku ostaja tudi realizacija priporočil, ki naj bi jih v šolah in vrtcih izvajali. "Prvi šolski dan je prvi šolski dan. In tudi letos ni razloga, da ne bi bil takšen kot običajno," pravi šolska ministrica. Kako točno pa bo to izgledalo?

Ravnatelji zaskrbljeni: V primeru izbruha virusa v šoli bomo odgovorni mi
18. 08. 2020 15.24Ravnatelji osnovnih in srednjih šol so prejeli publikacijo s priporočili za izvajanje pouka glede na posamezni model, ki se prilagaja epidemiološki situaciji. Priporočila so nastala v sodelovanju z ravnatelji, a nekateri vseeno opozarjajo, da vsa niso izvedljiva. Kot pravijo, v šolah ohranjanje metra in pol razdalje ne pride v poštev, precej je tudi predmetov, ki zahtevajo mešanje in združevanje oddelkov. Skrbi jih tudi izvajanje šolske prehrane in avtobusnih prevozov.

'Trenutno ni možno šolati več učencev, kot jih imamo sedaj'
25. 05. 2020 06.13Teden dni po vnovičnem odprtju šol, kamor so že zakorakali najmlajši učenci, so se danes tja vrnili še devetošolci, vrata pa so odprle tudi šole za učence s posebnimi potrebami. Vrnitev ostalih učencev v šolo je odvisna od ukrepov Nacionalnega inštituta za javno zdravje. "Ob delitvi oddelkov v skupine ni možno več šolati učencev, edino, če se bodo nekateri ukrepi sprostili," pravi direktor zavoda za šolstvo Vinko Logaj.

Prvi teden po odprtju v šolah skoraj 95 odstotkov učencev prve triade
22. 05. 2020 19.03Na šolskem ministrstvu so zbrali podatke o prisotnosti učencev v prvem tednu po odprtju šol. K pouku se je vrnilo 94,7 odstotka učencev prve triade, na delo pa tudi okoli dve tretjini osnovnošolskih učiteljev. V srednjih šolah sta se pouka udeležili dobri dve tretjini dijakov. Na ministrstvu ob tem še ocenjujejo, da za dijake nižjih letnikov proces izobraževanja in zaključevanja šolskega leta uspešno še naprej poteka na daljavo.