pod površjem zemlje

V Premogovniku Velenje opozarjajo na širjenje neresnic o tragičnem dogodku

27. 01. 2025 14.17

V Premogovniku Velenje so opozorili, da se v teh dneh na družbenih omrežjih širijo neresnice o tragičnem dogodku v Jami Preloge. "Za t. i. Analizo materiala in vdora v Rudniku Velenje smo izvedeli preko družbenih omrežij in je nismo pripravljali v Premogovniku Velenje," opozarjajo in dodajajo, da so prepričani, da za njo ne stoji noben strokovnjak z geomehanskega oz. geotehničnega področja, saj vsebuje vrsto strokovnih nepravilnosti in nesmislov. Ovrgli so tudi trditve, da naj bi nekateri rudarji dali odpovedi.

Močnejši potres stresel Grčijo

03. 11. 2024 19.58

Grčijo je v bližini Soluna popoldan stresel močnejši potres. Po prvih podatkih Evropskega seizmološkega centra je imel potres z magnitudo 5,3, epicenter pa se je nahajal 10 kilometrov pod površjem zemlje. Sledilo je še več šibkejših potresov, najmočnejši je imel magnitudo 3,8.

Kitajska sonda uspešno pristala na temni strani Lune

02. 06. 2024 09.19

Kitajska lunarna sonda Chang'e 6 je uspešno pristala na oddaljeni strani Lune, kjer bo zbrala vzorce. Nova kitajska vesoljska odprava bo predvidoma trajala 53 dni in bo zbirala vzorce iz velikega kraterja Južni pol-Aitken. Cilj odprave je zbrati dva kilograma kamnin za analizo iz kraterja, ki je širok 2500 in globok osem kilometrov.

'Kratek, a močan' potres stresel BiH: 'Zvenelo je kot eksplozija, ne potres'

21. 01. 2024 19.38

Evropski meteorološki seizmološki center (EMSC) poroča, da so slabih 20 minut čez 18. uro na območju Tuzle zabeležili potres. Po podatkih državnega meteorološkega zavoda, je bila magnituda potresa 2,7. A na družbenih omrežjih se je oglasilo več ljudi, ki so čutili tresenje tal.

Grindavik nemočen pred silo narave: če vulkan izbruhne, bo mesto izbrisano

17. 11. 2023 20.04

Potresna dejavnost na Islandiji se je upočasnila, vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da to še ne pomeni, da bi bilo območje varno. Iz nekaterih razpok, ki so nastale po tisočerih potresih, se še vedno dviguje para. Tudi tla se še niso umirila. Strokovnjaki se sicer ne morejo zediniti, kdaj natančno bi vulkan lahko izbruhnil. Evakuirano mesto Grindavik bi bilo tako lahko z obličja Zemlje izbrisano že v naslednjih nekaj dneh, a če vulkan tudi čez 10 dni še ne bo izbruhnil, se po besedah profesorice Kristina Jonsdottir verjetnost za katastrofo močno zmanjša. Na najnevarnejšem rdečem območju v mestu je sicer soseska zaradi kopičenja magme pod površjem poniknila za skoraj en meter.

Severno Italijo stresel potres z magnitudo 4,2. Čutili so ga tudi v Sloveniji

28. 10. 2023 21.32

V soboto okoli 17.30 je severno Italijo stresel nov potres z magnitudo 4,2. Njegov epicenter je bil 54 kilometrov jugovzhodno od Verone, hipocenter pa se je po podatkih Evropskega seizmološkega centra nahajal šest kilometrov pod površjem zemlje. Ljudje so na spletu delili svoje občutke ob potresu. Po pričevanjih je bilo tresenje tal v Ferrari precej sunkovito, premikali pa so se tudi nekateri težji kosi pohištva. Po poročanju Agencije RS za okolje pa so potres občutili tudi ponekod v Sloveniji.

Ključni podnebni sistem, ki oblikuje vreme po svetu, vse bližje zlomu

29. 07. 2023 07.00

Najpomembnejši sistem oceanskih tokov, katerega del je tudi zalivski tok, ki uravnava podnebje na Zemlji, slabi. Danski znanstveniki v najnovejši študiji pa ugotavljajo, da bi se lahko povsem ustavil že sredi tega stoletja ali še prej. Katastrofalni dogodek bi "prizadel vse ljudi na planetu" in je kot posledica globalnega segrevanja ena ključnih prelomnih točk, ki "se ne sme zgoditi".

Bi jedli zelenjavo, ki je zrastla na pokopališču?

18. 07. 2023 17.10

Na pokopališču v središču avstrijske prestolnice je zrastla nenavadna ideja. Tamkajšnji vrtnar je namreč na starih in zapuščenih grobovih začel gojiti zelenjavo, takšne vrtičke pa ponujajo v najem tudi drugim. A ta ponovna uporaba pokopališkega prostora zbuja med prebivalci mešane občutke.

Nasa pod ledeno površino Saturnove lune odkrila fosfor

14. 06. 2023 21.30

Znanstveniki ameriške vesoljske agencije Nasa so odkrili, da se v oceanu pod ledeno površino Saturnove lune Enceladus nahaja fosfor, ki je ključni element za obstoj življenja. Ugotovitev temelji na pregledu podatkov, ki jih je med letoma 2004 in 2017 zbrala Nasina sonda Cassini, objavljena pa je bila v reviji Nature.

Kitajska je začela vrtati eno izmed najglobljih lukenj na svetu

06. 06. 2023 16.37

Kitajska je začela z vrtanjem ene najglobljih lukenj na svetu. Ozka 11.000-metrska vrtina bo dosegla Zemljino skorjo, da bi znanstveniki lahko preučevali notranje strukture planeta globoko pod površjem.

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori

28. 05. 2023 08.00

Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

Izstrelitev uspela, začela se je osem let dolga pot proti Jupitru

14. 04. 2023 14.51

Potem ko v četrtek ni šlo, je v petek uspelo: Evropska vesoljska agencija (ESA) je izstrelila raketo Ariane-5 s satelitom, ki ga čaka zamotana in kar osem let dolga pot proti Jupitru. Njegov cilj sicer ni največji planet našega osončja, ampak njegove lune Kalisto, Evropa in Ganimed, na katerih bo iskal pogoje za življenje. Obstajajo namreč dokazi, da se pod ledenim površjem teh treh Jupitrovih lun skrivajo globoki oceani tekoče vode.

Izstrelitev rakete proti Jupitru prestavljena

13. 04. 2023 09.59

Izstrelitev evropske rakete, ki bo vse do Jupitrovih lun ponesla satelit, je prestavljena. Ta bo na treh Jupitrovih lunah iskal pogoje, potrebne za obstoj življenja. Misiji Juice bo pot do Jupitra vzela osem let, pri tem pa si bo raketa pomagala tudi z gravitacijskim poljem Zemlje in Venere.

V Italiji se skriva okostje ogromnega kita: zadnji sredozemski sinji kit?

17. 03. 2023 18.34

Na robu italijanske obale, globoko pod zemljo in le nekaj kilometrov od znamenitega stolpa v Pisi, leži starodavno okostje velikanskega kita. Ker gre za izredno redko, pa tudi nepričakovano najdbo, italijanski znanstveniki premišljujejo, da bi ga izkopali.

Več potresnih sunkov streslo tla Italije: 'Sedem sekund panike'

09. 03. 2023 21.00

Iz centralne Italije poročajo o večkratnem tresenju tal. Najprej je nekaj čez 15. uro po podatki Evropskega sredozemskega seizmološkega centra potres z magnitudo 4,4 prizadel mesto Umbertide, pet ur kasneje pa so se tla stresla znova, tokrat nekoliko močneje. "Sedem minut panike," je občutke ob potresu opisal eden od tamkajšnjih prebivalcev, ki so stekli na ulice.

Znanstveniki oživili virus, ki je 48.500 let preživel zamrznjen v permafrostu

09. 03. 2023 10.26

Višje temperature na Arktiki talijo trajno zamrznjena tla v regiji in potencialno spodbujajo viruse, ki bi po več deset tisoč letih mirovanja lahko ogrozili zdravje živali in ljudi. Čeprav se pandemija, ki jo sproži bolezen iz daljne preteklosti, sliši kot zaplet znanstvenofantastičnega filma, znanstveniki opozarjajo, da so tveganja, čeprav nizka, podcenjena.

Bi odkrivali skrivnosti potopljenih vasi ali veslali po čarobnih podzemnih jezercih?

17. 12. 2022 20.57

Slovenija ne slovi le po svoji lepoti in raznolikosti pokrajine, pač pa tudi po nepozabnih doživetjih, ki jih ne boste našli nikjer drugje. Če želite doživeti nekaj res edinstvenega, butičnega, avtentičnega, bodite pozorni na oznako Slovenia Unique Experiences, ki označuje edinstvena 5-zvezdična doživetja. Trenutno jih je 26, nekatera smo preizkusili tudi mi – med njimi Zeliščno čarovnijo v Savinjski dolini, virtualni potop in odkrivanje potopljenih vasi v Šaleški dolini ter avanturo s kajakom v podzemlju Pece.

V Premogovniku Velenje v stebrnem udaru poškodovanih 14 rudarjev, vsi že doma

26. 07. 2022 06.34

V Premogovniku Velenje je v ponedeljek zvečer prišlo do stebrnega udara, v katerem je bilo v prvi fazi poškodovanih 12 rudarjev, dodatno pa so k zdravniku napotili še dva rudarska spremljevalca. Vsi so utrpeli lažje poškodbe in so že v domači oskrbi, je v izjavi za medije povedal generalni direktor premogovnika Janez Rošer. "Gre za nesreče, ki se jih ne da preprečiti, lahko pa se jih omili. Vendar pa se jih prav tako ne da predvideti," je dodal.

Velikonočni otok stresel močnejši potres

12. 07. 2022 21.51

Evropski seizmološki center je sporočil, da je območje Velikonočnega otoka v bližini Čila prizadel močnejši potres. Po prvih informacijah naj bi imel magnitudo 6,6.

Se pod površjem Jupitrove lune skrivajo oceani, v katerih bi lahko bilo življenje?

20. 04. 2022 16.27

Jupitrovo luno Evropo prekrivajo ogromni ledeni grebeni, ki so izjemno podobni tistim na Grenlandiji. Če je enaka tudi njihova struktura, bi se lahko pod površjem Evrope skrivala tekoča voda – in potemtakem morda tudi življenje.

'Projekt stoletja': Švica želi nevarne radioaktivne odpadke zakopati globoko pod zemljo

09. 04. 2022 12.38

Bi lahko težavo nevarnih radioaktivnih odpadkov rešili z njihovim zakopavanjem globoko pod zemljo? Švica meni, da ja. Mednarodni laboratorij Mont Terri je bil zgrajen prav za preučevanje učinkov zakopavanja radioaktivnih odpadkov v glino 300 metrov pod površjem Zemlje v severozahodni pokrajini Jura. Rezultati trenutnih raziskav so za zdaj obetavni, pravijo strokovnjaki, vendar pa okoljski aktivisti poudarjajo, da obstaja še veliko nerešenih vprašanj.

Tajvan stresel silovit potres z magnitudo 6,7

22. 03. 2022 19.18

Jugovzhodni Tajvan je prizadel močan potres, ki je imel po prvotnih podatkih Evropsko‑mediteranskega seizmološkega centra magnitudo 6,7. Kmalu mu je sledil še en močnejši popotresni sunek z močjo 6,1. Ameriški sistem za opozarjanje na cunami je sporočil, da po potresu ni izdal opozorila.

Gorski reševalci so se prebili do družin, ki so ostale ujete v snežnem viharju

13. 12. 2021 12.05

V Srbiji še naprej vlada kaos zaradi obilnih snežnih padavin, ki so ohromile državo. Mediji so poročali o "drami na Maljenu". Tam je bilo namreč ujetih 17 ljudi, med njimi tudi otroci. Do njih o se po več urah le prebile ekipe gorske službe, ki sporočajo, da so vsi ujeti že na varnem in na toplem. Še vedno pa so ogromne težave z dobavo elektrike.

Milijarderji merijo moči v vesoljski bitki: v vesolje bi selili ljudi in težko industrijo

12. 06. 2021 09.42

Strokovnjaki menijo, da bitka Jeffa Bezosa, Elona Muska in Richarda Bransona, ko gre za potovanja v vesolje, pomeni, da se poletom v vesolje obeta svetla prihodnost. Tudi zato, ker bo omenjena trojica v bitki za prevlado in uresničevanje lastne vizije prihodnosti pripravljena odšteti veliko denarja za razvoj najbolj inovativne tehnologije.

Od spoznavanja brancina do raziskovanja in gastronomije v podzemlju

11. 08. 2020 08.11

Spadate med tiste, ki svoj dopust raje preživijo v hribih in na morju, ali pa vas mikajo nenavadna, a čarobna doživetja? Zdaj, ko se številni gnetejo na plažah, je zato idealna priložnost, da preizkusite nekaj novega, nekaj, kar bo za vedno pustilo pečat. Bi poskusili?

Bi v na novo odkritih grebenih Marsa lahko obstajalo življenje?

05. 08. 2020 10.27

Plovilo na misiji ExoMars, katere namen je odgovoriti na vprašanje, ali na rdečem planetu obstaja življenje, je posnelo nove fotografije, ki prikazujejo zanimive geološke značilnosti Marsa. Znanstveniki zdaj med drugim ugotavljajo, kaj se skriva v grebenih kraterja, prikritih s tanko plastjo ledu. Kakšnih pa je pet možnih scenarijev o obstoju življenja na Marsu, ki se opirajo na dozdajšnja dognanja znanstvenikov?

Potres prebudil prebivalce Teherana in zahteval smrtne žrtve

08. 05. 2020 09.43

Iran je ponoči stresel potres z magnitudo 4,6. Tresenje tal je prebudilo prebivalce Teherana in povzročilo paniko v iranski prestolnici. Po poročanju iranskih medijev sta umrli dve osebi, 22 ljudi je bilo poškodovanih.

Kaj je za zasutimi predori? Kje se nahaja vhod v drugi sklop rovov? In kam za vraga je izginila gospa Hilda?

12. 01. 2020 09.07

Globoko pod površjem mariborskega Tezna je dolga desetletja tiho ždela legenda o skrivnostnih 'Hitlerjevih' rovih in le čakala na to, da jo nekdo znova odkrije. Skrite in spregledane zgodbe mariborskega podzemlja se danes počasi, korak za korak, razkrivajo vedoželjni javnosti. Še več – vsi nostalgiki, zgodovinski navdušenci in radovedneži se lahko vanje podate kar sami. Morda pa bo prav vam uspelo razvozlati sistem temačnega blodnjaka, najti prehod v druge sklope rovov ali odgovoriti na begajoče vprašanje: Kam je izginila uradnikova pomočnica Hilda Fišer?

'Sovražnik posluša': da delajo v skrivnih podzemnih rovih, niso vedeli niti njihovi najbližji

01. 12. 2019 07.00

Na mariborskem Teznu – oziroma bolje rečeno pod njim – je eden največjih prepletov podzemnih predorov v Sloveniji. Pravo mrežo temnih in vlažnih hodnikov je med drugo svetovno vojno pod površjem (poznejšega) Tama zgradila nemška vojska. Pravzaprav so se v njih potili in trpeli vojni ujetniki, prisilni delavci in Mariborčani, medtem ko je tretji rajh pozorno spremljal vsak njihov gib. Labirint je sprva služil kot zaklonišče – za ljudi in stroje – pred bombnimi napadi zaveznikov, pozneje pa je postal prava podzemna tovarna, o kateri je bilo treba molčati ali še bolje – skrivnost odnesti kar s seboj v grob.

Znanstveniki pod površjem Zemlje odkrili 'zombi' bakterije

15. 12. 2018 21.49

Komajda žive 'zombi' bakterije in podobne druge oblike življenja cvetijo kilometre pod površjem Zemlje, so odkrili znanstveniki po desetletju raziskav, ki bi lahko spremenile pogled na življenje na našem planetu.