požarna varnost

Po nesreči v Kočanih naše ministrstvo s poostrenimi nadzori v lokalih

17. 03. 2025 11.26

Tragedija, ki je pretresla Severno Makedonijo, žal ni prva. Pirotehnika v zaprtih prostorih je večkrat vzrok požarov in terja tudi smrtne žrtve. O tem, kakšna pravila glede uporabe pirotehnike v notranjih prostorih veljajo v Sloveniji, smo govorili z vodjo odseka za požarne raziskave in inovacije na Zavodu za gradbeništvo Alešem Jugom. Na ministrstvu pa so medtem napovedali poostrene inšpekcijske nadzore in pregled ustreznosti zakonodaje s področja pirotehnike.

Združenja občin: V vrtcih in osnovnih šolah požarna varnost zagotovljena

10. 02. 2025 14.15

V osnovnih šolah in vrtcih izvajajo redne preglede požarne varnosti skladno z veljavno zakonodajo, so pojasnili v skupnosti občin in združenju mestnih občin. Zato so v občinah prepričani, da razloga za skrb ni. Občine se glede na aktualne razmere lahko odločijo za dodatne preglede objektov in preverjanje požarne varnosti, so še pojasnili.

'Pričakovali smo, da je samoumevno, da se ob požaru sproži alarm'

04. 02. 2025 19.09

Da ni poskrbljeno za požarno varnost niti v dijaških domovih, več kot jasno dokazuje četrtkov požar v Domu Ivana Cankarja. En dijak je še vedno v kritičnem stanju. In kaj zdaj? Bo ministrstvo za izobraževanje vsaj zdaj ukrepalo in zaščitilo mlade? Vsaj 18 dijaških domov pri nas nima požarnih sistemov. Med njimi tudi dijaška domova Tabor in Poljane, kjer čakajo pomoč ministrstva. Da bodo naposled le našli finančna sredstva za požarne alarme, obljubljajo na Logajevem ministrstvu. A kdaj konkretno? Kar dva tedna potrebujejo samo, da objavijo poziv, na katerega se bodo lahko prijavili domovi brez urejenih požarnih sistemov.

'Stroški varnostnih sistemov so veliko manjši od posledic požara'

01. 02. 2025 07.00

Po četrtkovem grozljivem požaru v ljubljanskem dijaškem domu Ivana Cankarja, zaradi katerega se zaradi hudih opeklin dijak še vedno zdravi v ljubljanskem UKC-ju, se lahko dijaki, študenti in varovanci v domovih za ostarele upravičeno sprašujejo, kako varni so v prostorih, kjer živijo. Uradnih evidenc o požarni varnosti ni, smo pa po požaru izvedeli, da je kar polovica dijaških domov pri nas brez požarnega alarma in požarnih stopnic, aktivno požarno varnost pa ima le četrtina ljubljanskih študentskih domov. Strokovnjak za požarno varnost Aleš Jug meni, da bi morali predpise o požarni varnosti posodobiti in vsako stavbo prilagoditi tako, da je varna za uporabnike.

34 dijaških domov, polovica jih nima ne požarnega alarma ne stopnic

31. 01. 2025 20.19

V Sloveniji imamo 34 dijaških domov in kar polovica jih nima požarnega alarma in požarnih stopnic. Tako kot ljubljanski dijaški dom na Poljanah, kjer je gorelo. Nekateri dijaški domovi, ki so prav tako v starejših stavbah, sicer imajo urejen aktiven požarni sistem, za to pa so poskrbeli sami. Kako pa je s požarno varnostjo v drugih podobnih stavbah, kot so študentski domovi in domovi za starejše?

Dimnikarji opozarjajo na alarmantno stanje v panogi

10. 12. 2024 16.27

Sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije opozarja, da nepremišljena sprememba zakonodaje vpliva na pomanjkanje interesa za poklic dimnikarja ter na (ne)usposobljenost pri izvedbi dimnikarskih storitev na kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih napravah. Ob tem so poudarili, da se bodo s takšnim odnosom, kot ga ima ministrstvo, kakovost zraka, varovanje zdravja, požarna varnost in večja energetska učinkovitost le še poslabšali.

Paket Pametna samooskrba: do 60 % nižje položnice za električno energijo

07. 11. 2024 00.15

Predstavljamo vam novo tehnološko rešitev na področju energetske oskrbe – paket Pametna samooskrba.

Požar v muzeju: kako rešiti ljudi in artefakte nacionalnega pomena?

23. 10. 2024 14.53

V Narodnem muzeju Slovenije je v okviru meseca požarne varnosti potekala vaja evakuacije iz objekta v primeru požara. Kot so poudarili sodelujoči, je pri evakuaciji na prvem mestu varnost človeških življenj, trudijo pa se rešiti tudi dragocene muzejske predmete, ki so nacionalnega pomena.

Požar v Londonu: 'Alarm se ni vklopil, požarna vrata so bila zaklenjena'

27. 08. 2024 13.34

V ponedeljek je v stanovanjskem bloku na vzhodu Londona izbruhnil velik požar. Gasilo ga je več kot 200 gasilcev, več kot 100 prebivalcev bloka so morali evakuirati, dva pa sta pristala v bolnišnici. Spregovorila pa je tudi mati dveh otrok, ki je v stavbi bivala in je pred požarom komaj pobegnila, požarna vrata so bila namreč zaklenjena, požarni alarm pa se ni sprožil.

Zadnji julijski konec tedna na naših avtocestah zaznamovala gneča

27. 07. 2024 07.15

Vrhunec poletne sezone zaznamujejo kolone na slovenskih cestah. Večkilometrski zastoj je že zjutraj nastal na avstrijski strani predora Karavanke, zastoji so se čez dan pojavljali tudi na gorenjski, primorski, štajerski in podravski avtocesti, pa tudi pred mejnim prehodom Gruškovje. Agencija za varnost prometa je voznikom na glavnih bencinskih servisih na avtocestnih krakih delila letake o varni vožnji v slovenskem, italijanskem, madžarskem, nemškem, hrvaškem in angleškem jeziku.

Ministrica na Krasu: Treba bo poenostaviti pridobivanje soglasij lastnikov zemljišč

22. 07. 2024 14.56

Za vzpostavitev protipožarne infrastrukture, predvsem na Krasu, bo treba poenostaviti pridobivanje soglasij lastnikov zaraščenih zemljišč, so danes na pogorišču pri Škrbini dejali pristojna ministrica Mateja Čalušić ter predstavniki zavoda za gozdove in občine Komen. Na Trstelju je sicer davi znova zagorelo, a so ogenj hitro pogasili.

Požarna ogroženost za Primorsko, Air Tractorji v zraku

16. 07. 2024 18.17

Na Primorskem bo od srede razglašena velika požarna ogroženost. Uprava za zaščito in reševanje jo je razglasila za območje Istre, Krasa, Postojne, Pivke, Ilirske Bistrice, Vipavske doline, Goriške, Brd in Kanala. Na teh območjih je v naravi prepovedano kuriti in odmetavati predmete ali snovi, ki lahko povzročijo požar. Inšpektorat in policija bosta izvajala poostren nadzor, ogrožena območja bodo nadzorovali tudi z letali za gašenje.

V Istri in Dalmaciji gozdni požari, na terenu gasilci in kanaderji

13. 07. 2024 14.01

Na območju Bal v hrvaški Istri je izbruhnil požar. Gorijo gozd, nizko rastje in trava. Z ognjenimi zublji se na terenu bori več deset gasilcev, na pomoč sta priskočila tudi dva kanaderja. Gozdni požari pa so izbruhnili tudi v Dalmaciji. Hrvaški gasilci opozarjajo, da nevarnost pred gozdnimi požari zaradi visokih temperatur grozi na celotnem območju Dalmacije.

Smo pripravljeni na sezono požarov?

05. 07. 2024 19.06

V prihodnjem tednu se nam znova obetajo visoke temperature. Za letošnje poletje so sicer napovedi, da ne bo tako mokro, kot je bilo lansko, niti ne tako vroče in sušno, kot je bilo predlansko. Za zdaj požarne ogroženosti v naravi še ni, a se lahko ta napoved hitro spremeni. Vsi se še spomnimo predlanskih požarov na Krasu, ko so nam ogenj pomagali gasiti Hrvati, Italijani, pa Romuni, Madžari, Slovaki. Letos, pravijo na upravi za zaščito in reševanje, smo pripravljeni, če se zgodi podoben scenarij. Že zdaj je enota za gašenje iz zraka z Air tractorjema s španskima pilotoma operativna. Kdaj si jima bodo pridružili še slovenski piloti?

V Stillesu smo zagnali prvo proizvodno linijo križno lepljenih panelov v Sloveniji

11. 06. 2024 00.15

"PRIHODNOST GRADBENIŠTVA JE V LESU."

Mizarstvo - Ustvarite dom po meri

04. 03. 2024 00.15

Pri prenovi doma je ključnega pomena izbira pravih strokovnjakov, ki lahko vašemu prostoru podarijo novo življenje. Platforma Moja Dejavnost predstavlja inovativno rešitev, ki omogoča, da z lahkoto najdete mizarske mojstre z vrhunskimi spretnostmi in znanjem, potrebnim za uresničitev vseh vaših idej in projektov.

Spremembe pri samooskrbi v letu 2024 in kateri datumi so pomembni za investitorja

23. 10. 2023 00.15

Spremembe v obračunavanju električne energije iz samooskrbnih sončnih elektrarn so napovedane za leto 2024, a ne bodo vplivale na tiste, ki boste svoje vloge za soglasje za priključitev oddali do konca letošnjega leta.

Skrito tveganje sončnih elektrarn: požarov bo vedno več

09. 09. 2023 12.03

Več sončnih elektrarn pomeni tudi več tveganj ter potencialnih problemov pri gašenju požarov, opozarjajo strokovnjaki iz Zavoda za gradbeništvo. Problem je že sedaj velik in se bo po pričakovanjih le še povečal, izpostavljajo. Požarno varnost sončnih elektrarn na stavbah je treba zato dodatno preučiti, pozivajo.

Novica, ki odmeva ta teden: med žrtvami strmoglavljenja v Rusiji tudi šef Wagnerja

27. 08. 2023 17.09

V svetu in pri nas je ta teden močno odmevala novica, da je v strmoglavljenju zasebnega letala v Rusiji umrl Jevgenij Prigožin. Bivši predsednik ZDA Donald Trump je poskrbel za še en zgodovinski dogodek, saj je prvi ameriški predsednik, ki ima policijsko fotografijo. Španija in Grčija bijeta bitko z ognjeno stahijo, pri nas pa se po katastrofalnih poplavah nadaljuje zahtevna sanacija. Za nekaj več optimizma so poskrbeli naši vrhunski športniki: Kristjan Čeh z naslovom podprvaka v metu diska, Tadej Pogačar pa z dobrodelnostjo.

Prijetno delovno okolje je ključ do uspeha

07. 08. 2023 10.31

Zaščita na delovnem mestu je ključnega pomena za prijetno okolje in zadovoljstvo zaposlenih. Podjetje Projekt Varnost svetuje, kako jo zagotoviti.

'Hekerski napad posledica izrazite malomarnosti prejšnjega vodstva URSZR'

14. 01. 2023 10.23

Ko so po inšpekcijskem nadzoru nad delovanjem enot Civilne zaščite ugotovili, da je celoten sistem v razsulu, so bili na ministrstvu za obrambo šokirani. Na koncu so ugotovili, da je bil sistem preobširen, zato so sklenili, da bodo šli v reorganizacijo, pove Rudi Medved, državni sekretar na Morsu. Še bolj jih je pretresla malomarnost prejšnjega vodstva URSZR ob kibernetskem napadu. V intervjuju za 24ur.com je spregovoril tudi o drugih izzivih, med katerimi je izgradnja Nacionalnega centra zaščite in reševanja. Že pred poletjem naj bi imeli prvi dve letali za gašenje iz zraka, vojska pa bo še bolj vključena v spopadanje z naravnimi nesrečami, napoveduje. Glede nekaterih zahtev sindikatov pa pravi, da včasih z ministrstvom ne govorijo istega jezika.

Na Pediatrični kliniki v Ljubljani potekala velika požarna vaja

14. 10. 2022 12.02

Gasilska vaja za primer požara, ki so jo izvedli na Pediatrični kliniki Univerzitetnega centra (UKC) Ljubljana, je pokazala strokovno usposobljenost zaposlenih in vseh ostalih služb za evakuacijo. Vsi otroci, ki se trenutno nahajajo na kliniki, so bili deležni pravočasne in strokovne obravnave, so še sporočili organizatorji.

Mesec požarne varnosti: Električnih naprav ne polnite brez navzočnosti ali ponoči

02. 10. 2022 20.29

Z oktobrom se je začel mesec požarne varnosti, tokrat bo preventivna akcija potekala pod sloganom Tudi baterije lahko zagorijo – preprečite požar baterij. Ob vse bolj razširjeni uporabi naprav z litij-ionskimi baterijami namreč narašča tudi požarno tveganje, zato želijo organizatorji širšo javnost seznaniti z njihovo varno uporabo.

Ob uporabi oborožitve večjih kalibrov vedno prisotna gasilska straža

12. 08. 2022 13.07

Na vojaških streliščih in vadiščih je ob uporabi oborožitve večjih kalibrov vedno prisotna gasilska straža, so pojasnili v Slovenski vojski (SV). Gasilska straža je bila na strelišču Bač prisotna tudi v sredo, ko so pripadniki Enote za specialno delovanje tam izvedli streljanje, pri tem niso uporabljali traserjev in zažigalnih nabojev.

V Sloveniji kmalu največji požarni laboratorij v regiji

09. 08. 2022 10.51

Zavod za gradbeništvo Slovenije (ZAG) bo v začetku septembra v Logatcu odprl nov požarni laboratorij. Po navedbah zavoda bo šlo za največji in edini tovrstni objekt v tem delu Evrope, ki bo omogočil nadaljnji razvoj in znanstveno odličnost na področju preizkušanja požarnih lastnosti materialov in konstrukcij.

Načrt sanacije gozda na Krasu mora biti izdelan do 1. oktobra

02. 08. 2022 09.53

Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) mora do 1. oktobra izdelati načrt sanacije gozda na Krasu, ki ga je julija prizadel obsežen požar. V procesu izdelave načrta sanacije bo potekalo tudi ocenjevanje škode. Obnova gozda bo trajala več let, lahko tudi desetletij. Gozd na območju požara bo dobil drugačno podobo, so za STA poudarili na ZGS. Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Lastniki gozdov, ki želijo sami odpeljati les, imajo za to le še teden dni časa.

'Veter se je umiril, sedaj je čas, da ogenj potolčemo na vseh frontah'

20. 07. 2022 07.09

Na Krasu še vedno gori, vendar se je veter začel umirjati. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan ocenjuje, da je sedaj čas, da se požar zaustavi. Zaradi požarov so izvedli evakuacijo na območjih naselij Sela na Krasu, Hudi Log, Korita na Krasu, Nova vas in Miren, kjer se je požar približal tudi Mirnskemu gradu. Prebivalci so se kasneje lahko vrnili na svoje domove. Ponoči bo na terenu več kot 800 gasilcev, ki bodo nadzorovali vsa požarišča. Na terenu so gasili trije helikopterji SV, letalo PC-6 Pilatus, pridružil se je tudi avstrijski helikopter ter letalo Canadair iz Hrvaške.

Poznate pravila za varno kresovanje?

30. 04. 2022 17.43

Po dveh letih rahlega zatišja bodo letos prvomajski kresi znova zagoreli v vsem svojem sijaju. Odpravljena je večina protikoronskih ukrepov, zato se bodo tudi slavja odvijala v precej večjem številu, kot smo jih bili vajeni še do nedavnega. A ob tem na Upravi RS za zaščito in reševanje opozarjajo tudi na odgovorno kurjenje kresov. Na kaj vse moramo biti pozorni, da naše slavje ne pripelje do požara?

V obnovi OŠ Miška Kranjca tudi del s padlim ometom

12. 04. 2022 12.49

Na Osnovni šoli Miška Kranjca v ljubljanskih Dravljah, kjer je pred dnevi v eni od učilnic odpadel del ometa in poškodoval pet otrok, bodo v projekt prenove starega dela šole po napovedih župana Zorana Jankovića vključili tudi ta del. Z majem bo 15 razredov začasno premeščenih v BTC, celoten kompleks pa bo v novi podobi zaživel s septembrom. Objekt so pregledali tudi gradbeni strokovnjaki, ki ocenjujejo, da ne gre za kaj hujšega, denimo statični problem, ampak bolj za odpadanje ometa, ki je slabo oprijet, ali pa za napačno izbrane materiale.

S ponedeljkom po vsej državi razglašena velika požarna ogroženost

13. 03. 2022 10.11

Uprava za zaščito in reševanje s ponedeljkom po vsej državi – izjema so območja s snežno odejo – razglaša veliko požarno ogroženost naravnega okolja. Od ponedeljka je tako poleg požiganja in odmetavanja gorečih ter drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi izvajanje aktivnosti, ki predstavljajo požarno nevarnost.