poštuvan

Lani 63 samomorov več kot 2020, torej 63 več prizadetih družin

03. 09. 2022 16.30

V Sloveniji je problem samomorilnosti zelo pereč, saj je bila lani vsaka petdeseta smrt posledica samomora. Umrlo je 432 oseb, 63 več kot leta 2020. "Na ravni populacije je bilo v lanskem letu 63 smrti več zaradi samomora, kar je veliko. Nenazadnje to pomeni tudi 63 več družin, ki ji je samomor prizadel," opozarja Saša Roškar z NIJZ. Samomor predstavlja velik javnozdravstveni problem in preprečevanje samomora je naloga prav vsakega od nas.

800.000 prekinjenih življenj: Zaradi tišine ljudje umirajo

10. 09. 2021 09.17

V Sloveniji je lani zaradi samomora umrlo 369 oseb, 295 moških in 74 žensk. Samomorilni količnik lanskega leta je tako nekoliko nižji v primerjavi z letom 2019, ostaja pod dolgoletnim povprečjem in trend upadanja, ki ga beležimo že zadnjih nekaj let, se vzdržuje, ugotavljajo na NIJZ. A poudarjajo: čeprav so začetni podatki spodbudni, pandemija še vztraja, s tem pa tudi negotovosti, ki so povezane z dolgoročnimi vplivi pandemije na samomorilni količnik.

V Kopru prvi doktorski študijski program s področja suicidologije pri nas

07. 03. 2021 08.29

Univerza na Primorskem je uspešno pridobila akreditacijo novega doktorskega študijskega programa 3. stopnje Suicidologija in duševno zdravje, ki se bo izvajal že v naslednjem študijskem letu. Specializiran študijski program bo študente usposobil za samostojno znanstveno raziskovalno delo na področjih suicidologije in duševnega zdravja.

Pomoč in podporo nekomu, ki je v duševni stiski, lahko ponudi vsak od nas

10. 09. 2020 06.45

Na klopci postaje v miru čakam na vlak. Čeprav me boli glava, globoko vdihnem in začutim, koliko dogajanja je okoli mene. Ljudje prihajajo in odhajajo. Vlaki povezujejo majhne vasi in velika mesta. Malo prej se mi je zdelo, da čutim osamljenost, a na postaji je drugače. Vlak ima tudi tokrat zamudo, in to je priložnost, da preberem vse, kar danes pritegne mojo pozornost. Vem, da je postaja le del potovanja. Nato se vkrcam na vlak življenja.

Dnevno skozi naše možgane potuje kar 70 tisoč misli, večina je negativnih. S čuječnostjo lahko to spremenimo

22. 11. 2016 07.12

Tudi vi nenehno premlevate stvari, ki so se že zgodile in tuhtate o dogodkih, ki šele sledijo? To pomeni, da vaše misli avtopilot odpelje nekam po svoje, niste pa prisotni v sedanjosti. In ravno um vam dela težave pri doseganju sreče, a hkrati vam lahko tudi pomaga, pravi psihologinja Vita Poštuvan. Kako?

'Ene minute takega stanja ne privoščim svojemu najhujšemu sovražniku. To je pekel na Zemlji'

09. 09. 2016 09.42

Žiga Valetič je pri 18 letih povzročil nesrečo, v kateri je izgubil najboljšega prijatelja. Tragedija ga je pahnila v hudo osebnostno stisko, ki se je pokazala kot manična depresija. Več let je trajalo, da jo je premagal, njegovo življenje je razpadlo. Danes je oče petletne deklice in o stiski odprto govori.

Njena odločitev za samomor je bila impulzivna

09. 09. 2013 14.15

Slovenka, ki je skušala osemkrat storiti samomor, svetuje vsem, ki ne vidijo izhoda, naj poiščejo pomoč. ''Lahko tudi tisti trenutek, ko imaš roko že na sebi, ko te samo minute ločijo od smrti. Dobro je, če imaš takrat številke, na katere lahko pokličeš,'' je dejala.

Ko prisilna sreča prestopi bregove

29. 12. 2011 06.30

Javne podobe zadovoljnih ljudi, ki praznujejo v krogu srečnih in popolnih družin, ki se pojavljajo okoli nas v času praznikov, prispevajo k dodatni depresivnosti. A depresijo lahko premagamo in svet vidimo v lepši luči.