po krvnih skupinah

Koliko mladi vedo o spolnosti pri 16 letih, ko imajo prvi spolni odnos?

27. 03. 2023 15.00

Mladi vse bolj zgodaj vstopajo v svet spolnosti. Rezultati ankete so pokazali, da se je večina vprašanih v spolne odnose podala pri 16 letih. Kako dobro so mladi sploh pripravljeni na prvi spolni odnos pri tej starosti? Prve informacije o kontracepciji naj bi mladi dobili pri ginekologu, ki naj bi ga obiskali pred prvim spolnim odnosom. A je dostop do strokovnjaka otežen, še posebej, ker je ginekologov na primarni ravni pri nas premalo.

Ob svetovnem dnevu limfoma opozorila o pomenu celostne oskrbe bolnikov

15. 09. 2022 13.44

Ob svetovnem dnevu limfoma v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo opozarjajo na pomen celostne oskrbe bolnikov s krvnimi raki. Ob peti obletnici programa Skupaj na poti do zdravja so njegovi predstavniki poleg samega zdravljenja izpostavili tudi ključen vpliv socializacije bolnikov.

Za reševanje 21-letnika so potrebovali kri 200 krvodajalcev

04. 06. 2022 07.00

Darovanje krvi dobesedno rešuje življenja. Tudi zaradi številnih krvodajalcev je 21-letni Siniša po hudi poškodbi še vedno živ. Za njegovo reševanje in zdravljenje so namreč zdravniki porabili skoraj 100 litrov krvi, za kar je moralo kri darovati kar 200 krvodajalcev. 21-letnik se je zato ob prazniku slovenskega krvodajalstva vsem krvodajalcem iskreno zahvalil.

Komisija o smrti 20-letnice: povezava med cepljenjem in tragičnim zapletom gotova

30. 11. 2021 10.04

Znane so ugotovitve komisije, ki je preiskovala povezavo med cepljenjem in smrtjo 20-letnice v UKC Ljubljana. Kot so sporočili, je povezava med cepljenjem in tragičnim zapletom gotova. Pri bolnici so namreč potrdili s cepljenjem povzročen sindrom tromboze s trombocitopenijo. Minister za zdravje je napovedal ustavitev cepljenja s cepivom Janssen. Kot je pojasnil dr. Štrukelj, "so v ZDA do zdaj zabeležili 28 smrtnih primerov na 8,7 milijona odmerkov cepiva Janssen. To je približno 1 na 300 tisoč." Minister za zdravje Janez Poklukar je izrazil upanje, da nas ta tragična smrt, ki ga je, kot je povedal, osebno izjemno prizadela, kot družbo ne bo še bolj razdelila, "saj zdaj potrebujemo enotnost in solidarnost v zadnji etapi boja proti virusu."

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?

29. 11. 2021 11.27

Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Ema: Koristi AstraZenece pretehtajo tveganja

14. 06. 2021 10.34

Tako Evropska agencija za zdravila (Ema) kot njen vodja strategije za cepljenje Marco Cavaleri sta po intervjuju slednjega v nedeljski La Stampi poudarila, da koristi cepiva proti covidu-19 AstraZenece pretehtajo tveganja pri vse starostnih skupinah, zlasti pa pri starejših od 60 let. Njegovih besed naj pri časniku ne bi pravilno interpretirali.

Tudi pri starejših od 60 let naj bi se izogibali cepljenju z AstraZeneco

13. 06. 2021 11.44

Države naj se izogibajo cepljenju s cepivom družbe AstraZeneca tudi, ko gre za starejše od 60 let, je za italijanski časopis La Stampa dejal Marco Cavaleri, ki je pri evropskem regulatorju EMA vodja oddelka za preprečevanje okužb in cepiva.

Covidni bolnik ozdravljen s pomočjo terapije z matičnimi celicami

19. 05. 2021 15.31

Hrvaška skupina znanstvenikov in zdravnikov je v sodelovanju z znanstveniki iz slovenskega biotehnološkega podjetja Educell in Biobanka objavila študijo primera uspešnega eksperimentalnega zdravljenja bolnika s težjo obliko covida-19 in sindromom akutne dihalne stiske kot glavnim zapletom pri tej bolezni. Po uspešni presaditvi mezenhimalnih matičnih celic in bolnišničnem zdravljenju so bolnika poslali na zdravljenje domov, kjer uspešno okreva brez izrazitih stranskih učinkov po terapiji.

Za prebolevnike namesto dveh le en odmerek cepiva

21. 04. 2021 08.55

V posodobljeni Nacionalni strategiji cepljenja proti covidu-19, ki jo je vlada sprejela 15. aprila, je zapisano, da se cepljenje oseb, ki so dokazano prebolele bolezen, lahko opravi samo z enim odmerkom. Osebe, ki so dokazano zbolele za covidom-19 po cepljenju s prvim odmerkom, pa prejmejo drugi odmerek cepiva istega proizvajalca šest mesecev po začetku bolezni, lahko preberemo na straneh NIJZ.

Neenotnost glede smernic uporabe cepiva AstraZenece, v Avstriji ta teden brez dobave

08. 04. 2021 08.35

Ministri za zdravje držav članic EU na sredinem srečanju kljub pozivom k usklajenemu delovanju niso dosegli dogovora o skupnih smernicah glede uporabe cepiva proti covidu-19 podjetja AstraZeneca. Sestali so se po objavi ugotovitev Evropske agencije za zdravila (EMA), da so določene motnje strjevanja krvi zelo redek stranski učinek cepiva. Iz Avstrije pa med tem poročajo o odpovedani dobavi cepiva proizvajalca AstraZeneca za ta teden. Slovenija sicer pričakuje manjšo pošiljko, a je bila takšna že napovedana.

'Lahko bi rekel, da ni bolnikov, ki ne bi smeli dobivati tega cepiva, a previdnost ni odveč'

08. 04. 2021 14.09

Odločitev Evropske agencije za zdravila (Ema), da je cepivo AstraZenece varno in učinkovito, so pa možni zelo redki zapleti krvnih strdkov, je bila po mnenju Boruta Štruklja pričakovana in jo pozdravlja. Je pa kritičen do poročila Eme, saj ne opredeljuje, katerim skupinam se to cepivo priporoča, zato je to prepuščeno odločitvi držav članic. "To ustvarja navidezno zmedo," je dejal.

Slovenija bo cepljenje s cepivom AstraZenece nadaljevala po načrtu

07. 04. 2021 19.39

Slovenija bo cepljenje nadaljevala po načrtu, kar pomeni, da bo s cepivom AstraZenece za zdaj cepila starejše od 60 let. V prihodnjih dneh in tednih pa se bodo odločili, tudi po zgledu drugih evropskih držav, ali bi cepivo britansko-švedskega farmacevtskega podjetja in Univerze v Oxfordu uporabili tudi za mlajše od 60 let. Minister Poklukar bo sicer posvetovalno skupino za cepljenje pozval, da Emine ugotovitve obravnava in poda strokovno stališče.

Ema: Krvne strdke je treba opredeliti kot redke stranske učinke cepiva AstraZenece

07. 04. 2021 09.52

Potem ko je visoki predstavnik Evropske agencije za zdravila Marco Cavaleri za italijanske medije dejal, da obstaja povezava med cepivom AstraZenece ter pojavom krvnih strdkov, je svojo oceno glede omenjenega cepiva sporočila tudi Ema. Odločila je, da je krvne strdke treba opredeliti kot redke stranske učinke tega cepiva, a so njegove koristi še vedno večje od tveganj, zato poziva k nadaljnji uporabi cepiva. Velika Britanija je kljub temu omejila uporabo cepiva na starejše od 30 let.

Beović: Cepljenje je velika prednost, tveganje pa je izjemno majhno

07. 04. 2021 06.41

Evropske države čakajo na nova priporočila Evropske agencije za zdravila glede cepiva AstraZenece. Emini strokovnjaki skušajo ugotoviti vzrok za pojav sicer izjemno redkih primerov venske tromboze po cepljenju. O stališčih slovenske svetovalne skupine za cepljenje je v oddaji 24UR ZVEČER spregovorila dr. Bojana Beović.

AstraZeneca bo EU dobavila 25 odstotkov manj cepiva, kot je obljubila

12. 03. 2021 07.49

Farmacevtska družba AstraZeneca je zmanjšala načrtovano dobavo cepiva proti covidu-19 Evropski uniji v prvem četrtletju za okoli 30 milijonov odmerkov, kar je tretjina pogodbenih obveznosti in za 25 odstotkov manj od obljub, ki jih je to britansko-švedsko podjetje dalo prejšnji mesec. Medtem je v farmacevtskih tovarnah v ZDA pripravljenih več deset milijonov odmerkov cepiva AstraZeneca. WHO je medtem sporočil, da za prekinitev uporabe cepiva proti covidu-19 podjetja AstraZeneca ni razlogov.

Iz ZDA in Evrope prihajajo poročila o redki otroški bolezni, povezani s covidom-19

15. 05. 2020 10.04

Ameriške zdravstvene oblasti so v četrtek izdale opozorilo pred redko, a včasih tudi smrtno avtoimuno boleznijo pri otrocih, ki naj bi bila povezana s covidom-19. O podobnih vnetjih pri otrocih so pred tem že poročali zdravniki po Evropi. V Braziliji so v četrtek zabeležili rekordnih 13.944 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, vse skupaj pa 202.918. Doslej je tam umrlo 13.933 bolnikov s covidom-19. Estonija, Latvija in Litva pa so odprle medsebojne meje, s čimer so ustvarile prvi "potovalni mehurček" v Evropi.

Cerar: Obsodba Šiška je uspeh pravne države

29. 03. 2019 07.41

Mariborsko sodišče je Andreju Šišku prisodilo osem mesecev zaporne kazni zaradi ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve. Soobtoženi v zadevi Štajerska varda je dobil pogojno kazen treh mesecev. Šiškova zagovornica Lucija Šikovec Ušaj je že napovedala pritožbo, tožilec Tilen Ivič pa bo o tem še razmislil. Nekdanji premier Miro Cerar to obsodbo šteje za uspeh pravne države.

Krvodajalci, javite se! Primanjkuje krvi

07. 09. 2017 12.34

Trenutno stanje zalog krvi je pod potrebno količino, opozarjajo na zavodu za transfuzijsko medicino. Kritični meji se sicer še niso približali, primanjkuje pa vseh tipov krvi, najbolj tipa A+. Če le lahko, se udeležite ene od njihovih krvodajalskih akcij ali pa obiščite vašo najbližjo transfuzijsko službo.

Arso ima novo lestvico, ki nam pove, v kakšni nevarnosti smo zaradi delcev PM10

13. 12. 2016 08.06

Ob vse večjem zavedanju o škodljivosti delcev v zraku so strokovnjaki na Arsu in Nacionalnem inštitutu za javno zdravje vzpostavili nov sistem napovedovanja in prikazovanja podatkov o onesnaženosti. Opredelili so stopnje onesnaženosti zraka in priporočila za ravnanje prebivalcev.

Optimalna je pet- do sedemdnevna zaloga krvi: trenutno imajo štiridnevno zalogo

12. 08. 2016 09.58

V grafu zaloge krvi Zavoda za transfuzijsko medicino je mogoče razbrati, da so zaloge pod potrebno, a nad kritično količino. Pojasnili so, da imajo trenutno štiridnevno zalogo. V primeru, ko zagotavljajo samo še tridnevno oskrbo, pričnejo z javnimi obvestili in pozivi k darovanju krvi, tudi preko medijev. Dodali so še, da se zaloge krvi lahko spremenijo zelo hitro.

Krvna skupina je lahko 'kriva' za nastanek bolezni

23. 02. 2015 13.39

Značaja ne moremo razbrati iz krvi, kot verjamejo Japonci. Tudi razne diete za krvne skupine niso znanstveno potrjene. Študije pa kažejo, da ste zaradi svoje krvne skupine lahko nagnjeni k določenim boleznim.

VIDEO in FOTO: Žbogar je daroval kri

20. 05. 2011 12.26

"Človeška bitja smo odvisna od drugih, od dneva, ko se rodimo, dokler ne umremo," je opozoril zunanji minister Samuel Žbogar, ki je daroval kri. Zatrdil je, da bo reden krvodajalec.

8 tednov po porodu vitka kot prej

12. 03. 2011 09.00

Lepotica Miranda Kerr se je znova vrnila v staro službo – na modno pisto! V manj kot dveh mesecih je Avstralki, ki je znana predvsem po vlogi Viktorijinega angelčka, uspelo izklesati telo in znova pridobiti zavidljivo postavo. Kakšna je njena skrivnost?

Zvezdniki in njihove 'neumnosti'

05. 01. 2011 10.18

Dieta po krvnih skupinah, ki se je poslužuje Cheryl Cole, razstrupljanje telesa, na katerega prisega Naomi Campbell, in priljubljeno zvezdniško hujšanje s pomočjo akupunkture so vse prava neumnost, so prepričani dietetiki.

Uporabi kondom, izberi življenje

01. 12. 2008 07.18

Število okuženih z virusom HIV vztrajno narašča, ne le v svetu, ampak tudi v Sloveniji. Prav zato je izredno pomembno ljudi, predvsem mlade, ozavestiti o pomenu zaščite pred to smrtonosno okužbo. Držimo obljubo, ustavimo aids.

Pomagajmo Urošu, darujmo kri!

07. 08. 2007 21.23

Ker v Sloveniji primanjkuje krvi, pozivamo vse, da jo darujejo in s tem morda rešijo kakšno življenje.

Zgoščena kemoterapija učinkovitejša?

18. 01. 2003 00.00

Podatki iz raziskave, ki vključuje 2005 žensk z rakom dojke, razširjenim v bezgavke, kažejo, da je zdravljenje s Taxolom (T), dajanim s standardnima zdraviloma, doksorubicinom (A) in ciklofosfamidom (C), v krajših intervalih, to je na 2 tedna,1 uspešnejše od enake kombinacije zdravil v doslej konvencionalnih 3-tedenskih intervalih.