pm10 delci

Prve meritve po požaru na deponiji pokazale, da je kakovost zraka slaba

10. 03. 2025 07.12

Ponoči je zagorelo na deponiji podjetja Cerop Puconci. Večje število gasilcev je uspelo lokalizirati in ustaviti požar, dela na požarišču pa še potekajo. Zaradi morebitnih škodljivih snovi v zraku naj prebivalci v okoliških naseljih ne odpirajo oken in vrat, osebe s težavami z dihanjem pa naj ne zapuščajo domov. Prve meritve so pokazale, da je kakovost zraka slaba.

Arso opozarja na povečano onesnaženost zraka. NIJZ: Omejite aktivnosti na prostem

11. 02. 2025 15.01

V teh dneh Arso opozarja na slabo kakovost zraka, ki je posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Po pričakovanjih se bo stanje izboljšalo v četrtek. Ob tem je Nacionalni inštitut za javno zdravje spomnil na več priporočil, med drugim svetuje tudi omejitev fizičnih aktivnosti, zlasti na prostem.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina

08. 02. 2025 17.39

Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

Kakovost zraka v nekaterih krajih zelo slaba, izboljšanje šele v četrtek

30. 12. 2024 15.31

Zaradi dotekanja toplejšega zraka v višinah in izrazitejšega nabiranja izpustov so se v kotlinah in dolinah povišale ravni delcev, opozarjajo na Agenciji za okolje, podnebje in energijo (Arso). Največje vrednosti so zabeležene v jutranjih in večernih urah, izboljšanje kakovosti zraka pa na Arsu pričakujejo v četrtek.

Onesnaženemu zraku v Sloveniji pripisali 1280 smrti, v EU kar 239.000

10. 12. 2024 12.55

Okoli 239.000 smrti v EU leta 2022 je mogoče pripisati posledicam izpostavljenosti delcem PM2,5, glavnemu onesnaževalu zraka, v najnovejšem poročilu navaja Evropska agencija za okolje (EEA). V Sloveniji je ta številka pri 1280. Nevarnim ravnem onesnaženosti zraka je izpostavljenih 73 odstotkov evropskih ekosistemov.

Zrak v okolici cementarne je onesnažen veliko bolj, kot so predvidevali

10. 10. 2024 20.02

Študija, ki so jo opravili na Univerzi v Novi Gorici s partnerji, je pokazala, da niso problematični le delci PM10, ampak njihov oksidativni potencial kot pomemben okoljski indikator škodljivosti delcev na zdravje, ki je eden najvišjih med vsemi 45 evropskimi kraji, kjer so opravljali takšne meritve. In kaj na to pravijo v Društvu Eko Anhovo?

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?

24. 09. 2024 09.38

Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Teorije zarote, ki se širijo hitreje kot puščavski prah

06. 04. 2024 07.11

Ob pojavu puščavskega peska oz. prahu v zraku je v zraku tudi vse več teorij zarote, ki se širijo na družbenih omrežjih. V objavah pa: kup trditev, ki so daleč od resnice. Med njimi je bila tudi ta, da je Kemijski inštitut analiziral prah, v katerem naj bi našli kovine, ki jih v Sahari sploh ni. Šli smo po sledeh zapisov in ugotovili, da je večina objav neresničnih. Znanstveniki so enotni: prašnim delcem se je treba izogibati, vendar pa ni razloga, da bi verjeli, da gre tu za nadnaraven pojav.

Razlog, da že nekaj dni dihamo izjemno onesnažen zrak, je temperaturni obrat

01. 02. 2024 19.55

V Sloveniji že nekaj dni dihamo onesnažen zrak, mejne vrednosti delcev PM10 so marsikje presežene. V Prekmurju in Beli krajini je kakovost zraka celo izredno slaba. Vzrok za tako stanje je predvsem temperaturni obrat, ki zadržuje onesnažen zrak v v nižinah, pa tudi mala kurišča in promet. Dihanje delcev PM10 je, kot opozarjajo zdravniki, škodljivo za vse, posebej pa za kronične bolnike in otroke.

Kakovost zraka v večjem delu Slovenije še vedno slaba

30. 01. 2024 11.25

Danes in v naslednjih dneh bodo v večjem delu celinske Slovenije presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10, opozarjajo na agenciji za okolje. Kljub sončnemu vremenu ne pričakujemo znatnega znižanja ravni delcev. Predlagamo spremljanje izmerjenega indeksa kakovosti zraka in prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili NIJZ, svetujejo.

Ukrepi po požaru v Škofji Loki preklicani, vzrok še preiskujejo

27. 01. 2024 07.19

Po tem, ko so ognjeni zublji popolnoma opustošili skladišče v industrijski coni na Trati v Škofji Loki, požar pa se je po ostrešju kompleksa razširil tudi na druga podjetja, gasilci še vedno gasijo posamezna žarišča. Požar so do poznih nočnih ur uspeli popolnoma umiriti, žarišča pa so gasili tudi tekom dneva, povedal vodja intervencije Tomaž Ažbe. Vsi ukrepi, ki so veljali po požaru, so preklicani.

Kakovost zraka v nekaterih krajih zelo slaba

24. 01. 2024 11.15

V nekaterih krajih celinske Slovenije danes pričakujejo zelo visoke ravni delcev PM10, opozarja Agencija RS za okolje (Arso). Kakovost zraka je zelo slaba na območjih Ljubljane, Zagorja, Murske Sobote in Črne na Koroškem.

Slovenija daleč od priporočene kakovosti zraka: se bomo poslovili od lesne biomase?

24. 01. 2024 07.15

Dnevna mejna vrednost za delce PM10 je bila leta 2022 v Sloveniji zopet prekoračena. Še vedno imamo tudi aktivno kršitev direktive o kakovosti zunanjega zraka. V Sloveniji smo še zelo daleč od kakovosti zraka, kot jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija, opozarjajo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Na ministrstvu znova poudarjajo, da k onesnaženosti zraka pomembno prispeva kurjenje lesne biomase.

Danes in v prihodnjih dneh bo v nižinah onesnažen zrak

12. 01. 2024 10.28

Agencija za okolje opozarja, da bodo danes in v naslednjih dneh presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10 v večjem delu Slovenije. Visoke ravni so posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Kljub sončnemu vremenu ne pričakujejo znatnega znižanja ravni delcev, so še sporočili iz Agencije RS za okolje.

V Ljubljani 6500 evrov za ognjemet, drugod se mu bodo večinoma odpovedali

23. 12. 2023 09.28

V večini mest so se že pred leti odločili, da ognjemetov ob vstopu v novo leto ne bodo več prirejali, predvsem zaradi skrbi za zdravje ljudi, živali in okolja. Izjemi sta Mestna občina Murska Sobota, kjer načrtujejo ognjemet, ki bo stal 2500 evrov, in Ljubljana, ki bo letos zanj letos namenila 6500 evrov.

Ne prezrite opozoril: delci PM povzročajo vnetja, so rakotvorni ...

21. 12. 2023 06.00

V prestolnici, kamor se na ogled praznično okrašene Ljubljane zgrinjajo množice, je zrak zelo onesnažen. Tako zelo, da so na Agenciji RS za okolje in prostor izdali opozorilo, saj je vrednost nevarnih prašnih delcev PM10 povišana čez meje dovoljenega. Zato zdravniki odsvetujejo zadrževanje na prostem. Visoke ravni delcev PM10 so posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki onesnažen zrak zadržuje v nižinah. Pojavljajo se predvsem pozimi, ko se cestnemu prometu, ki je pomemben vir onesnaženosti zraka, in industrijskim virom priključijo še kurišča in brezvetrje.

Povečani izpusti in temperaturni obrat: Arso opozarja na onesnažen zrak

19. 12. 2023 12.48

V večjem delu Slovenije bo povišana dnevna meja vrednosti PM10, so sporočili iz Agencije za okolje. Kot pojasnjujejo, so visoke ravni posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki onesnažen zrak zadržuje v nižinah. Na NIJZ zlasti otrokom, starejšim in ranljivim skupinam priporočajo, da se v času povišanih vrednosti delcev v zraku izogibajo fizičnim aktivnostim na prostem.

V kurilne naprave le suha drva, ne pa tudi vsega, kar gori

25. 09. 2023 14.32

Pristojni pred prihajajočo kurilno sezono opozarjajo na pravilno uporabo malih kurilnih naprav in, če je mogoče, zamenjavo starejših z novejšimi, energetsko učinkovitejšimi napravami. S tem namreč vplivamo na znižanje onesnaženosti zunanjega zraka. Poudarjajo tudi uporabo primerno suhih drv. Mokra drva niso ustrezna, pri njih prihaja do nepopolnega zgorevanja, nastaja ogljikov monoksid, na dimniku se odlagajo saje in lahko posledično pride do vžiga teh saj ali dimniškega požara. Opozarjajo tudi na negativen trend, ki so ga zaznali že lani v času podražitve energentov, in sicer, da se v kurilnih napravah kuri vse, kar gori.

Nemogoč zrak v Padski nižini: 'Bruhamo, težko dihamo, vrti se nam'

21. 09. 2023 17.02

Prebivalci industrije in prometa polne Padske nižine pravijo, da v tako onesnaženem zraku ne morejo več živeti. Razmere opisujejo kot nemogoče, saj kakovost zraka poleg industrije onesnažujejo tudi živalske farme. Okoljske organizacije ob tem pravijo, da politika z milimi ukrepi poskuša zaščititi dobičke.

Junijski vročinski val: nekoč izredni vremenski dogodek, danes stalnica

21. 06. 2023 06.00

Prvi letošnji vročinski val je žal terjal življenje otroka. Na NIJZ opozarjajo, da je treba vročino jemati resno, še posebej ob tako ekstremnih pojavih. V Španiji napovedujejo celo temperature blizu 48 stopinj Celzija, s čimer bi padli absolutni vročinski rekordi. Kaj je vzrok tako močnega vročinskega vala? In kako vlaga poveča občutek vročine? A pozor, v petek nas bo prešla hladna fronta in izpolnjeni bodo vsi pogoji za močne nevihte – zelo verjetno tudi s točo.

Do podatkov o kakovosti zraka z 'Evropskim indeksom kakovosti zraka'

08. 06. 2023 09.56

Agencija RS za okolje je opozorila na možnost uporabe brezplačne aplikacije European Air Quality Index (Evropski indeks kakovosti zraka), ki omogoča dostop do osveženih podatkov o kakovosti zraka v evropskih mestih, nudi pa tudi napovedi kakovosti zraka in zdravstvena priporočila. Na voljo je v slovenskem jeziku.

V večini države bodo presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10

23. 02. 2023 14.19

Po napovedih Agencije RS za okolje (Arso) je v večini krajev po Sloveniji pričakovati preseganje dnevne mejne vrednosti delcev PM10. Največja onesnaženost zraka pa bo na Primorskem. V petek čez dan se bodo ravni delcev postopno zmanjšale.

Arso opozarja: Povišane ravni delcev PM10

17. 02. 2023 12.01

V večjem delu Slovenije bodo presežene dnevne mejne vrednosti trdih delcev PM10, opozarjajo na Arso. Ravni bodo visoke predvsem zjutraj in zvečer, čez dan pa se bodo prehodno nekoliko znižale. Na Arsu svetujejo, da v času povečane koncentracije delcev prilagodimo aktivnosti na prostem.

Mirno in mrzlo vreme v naslednjih dneh prinaša povečane vrednosti delcev PM10

10. 02. 2023 16.22

V dolinah in kotlinah celinske Slovenije bodo danes in v naslednjih dneh lahko presežene dnevne mejne vrednosti trdih delcev PM10, opozarjajo na Agenciji RS za okolje. Ravni bodo visoke predvsem zjutraj in zvečer, čez dan se bodo prehodno znižale. Na Arsu svetujejo, da v času povečane koncentracije delcev prilagodimo aktivnosti na prostem.

Onesnaženost zraka z delci PM10 lani najnižja, odkar izvajajo meritve

15. 12. 2022 17.47

Kakovost zraka v Sloveniji je bila večino lanskega leta dobra. Agencija za okolje je med drugim v svojem letnem poročilu o kakovosti zraka ugotovila, da je bila onesnaženost zraka z delci PM10 lani najnižja, odkar izvajajo meritve. Prav tako pa ni bila na nobenem merilnem mestu presežena mejna letna vrednost za delce PM2,5. Tudi ravni vseh onesnaževal, razen ozona in svinca v Zgornji Mežiški dolini, so bile v letu 2021 nižje od tistih, ki jih dopušča zakonodaja.

Nove ugotovitve: onesnažen zrak v EU terjal 238.000 prezgodnjih smrti

24. 11. 2022 10.16

Zaradi izpostavljenosti nevarnim onesnaževalcem v zraku je v Evropski uniji v letu 2020 prezgodaj umrlo najmanj 238.000 ljudi, razkriva objavljeno poročilo Evropske agencije za okolje (EEA). Čeprav se kakovost zraka izboljšuje, ti onesnaževalci ostajajo največje okoljsko tveganje za zdravje ljudi v Evropi, še posebej v urbanih središčih.

V Beogradu najbolj onesnažen zrak na svetu, težave tudi v Sarajevu

16. 11. 2022 15.51

Beograd se je dopoldne znašel na prvem mestu seznama najbolj onesnaženih mest na svetu, ki ga pripravlja švicarsko podjetje IQAir. Dosegel je indeks onesnaženosti zraka 171, kar pomeni nevarnost za zdravje. O zelo onesnaženem zraku in visokih vrednostih škodljivih trdih delcev PM10 in PM2,5 vsak dan poročajo tudi iz drugih mest v regiji.

'Lahko govorim o zeleni Sloveniji, ne morem pa govoriti o čisti Sloveniji'

12. 11. 2022 07.00

Anhovo, Ilirska Bistrica, Celje, Mežiška dolina, Ljubljana, Maribor. To so le nekateri okoljsko obremenjeni kraji v Sloveniji. Okoli 300 tisoč prezgodnjih smrti, astme, kardiovaskularne težave, pljučni raki in številne druge bolezni so posledica onesnaženega zraka. Glavni krivec pa: individualna kurišča, promet, industrija in ravnanje z odpadki.

Pred kurilno sezono: že en neozaveščen kurjač lahko zadimi celotno naselje

27. 09. 2022 12.46

Mnogi, ki so se pred kurilno sezono spraševali, kako se bodo ogrevali na mrzle zimske dni v času, ko vlada huda energetska negotovost, so sprejeli odločitev, da se preusmerijo na trdo gorivo. To pa pomeni, da bi se to zimo lahko še poslabšala kakovost zraka. Zaskrbljujoča je predvsem koncentracija trdnih delcev. Da bi se izognili onesnaženju, je treba redno čistiti kurilne naprave in pravilno kuriti.

Požar na italijanski strani meje pod nadzorom

22. 07. 2022 08.23

Gasilci se v Italiji na več območjih v bližini meje s Slovenijo še vedno borijo z ognjem. Gori v Reziji ter na območju občin Sovodnje in Praprotno, veter je nekoliko razpihal tudi tleča požarišča na italijanskem Krasu v bližini vasi Jamlje in Sabliči. Požari so v četrtek na italijanski strani meje terjali tudi prvo smrtno žrtev.