pljučni bolniki

Arso opozarja na povečano onesnaženost zraka. NIJZ: Omejite aktivnosti na prostem

11. 02. 2025 15.01

V teh dneh Arso opozarja na slabo kakovost zraka, ki je posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Po pričakovanjih se bo stanje izboljšalo v četrtek. Ob tem je Nacionalni inštitut za javno zdravje spomnil na več priporočil, med drugim svetuje tudi omejitev fizičnih aktivnosti, zlasti na prostem.

1200 smrti na leto: 'Kjer je dim, je tudi pljučni rak'

20. 11. 2024 07.00

Mesec november je posvečen ozaveščanju o pljučnem raku. Gre za eno najpogostejših in najnevarnejših oblik raka, ki vsako leto prizadene več kot 1600 Slovencev, med njimi vse več žensk. Društvo onkoloških bolnikov Slovenije (DOBS) je letos še posebej usmerjeno v nagovarjanje kadilcev, ki jih skozi kampanjo "Kjer je dim, je tudi pljučni rak" spodbuja k prepoznavanju zgodnjih znakov bolezni in opustitvi kajenja.

Pljučna hipertenzija: kot bi dihali z nosno ščipalko in dvema slamicama v ustih

19. 05. 2024 14.08

Si predstavljate, da bi dihali z nosno ščipalko in dvema slamicama v ustih? Takšen je namreč prikaz, kako je dihati s pljuči bolnika, ki ima pljučno hipertenzijo. Člani Društva za pljučno hipertenzijo Slovenije so konec tedna v Ljubljani pripravili dogodek 'Vsak vdih šteje', na katerem so mimoidoče ozaveščali o tej bolezni in njenih simptomih.

Temperature ponekod blizu rekordov, ozračje polno puščavskega prahu

30. 03. 2024 11.47

Okrepljeni južni vetrovi nad naše kraje prinašajo zelo topel in s puščavskim prahom obogaten zrak s severa Afrike, zato kljub sončnemu vremenu razgled ne sega prav daleč. Na Dolenjskem, v Beli krajini in Posavju se bodo temperature močno približale marčevskim rekordom.

Kakovost zraka v večjem delu Slovenije še vedno slaba

30. 01. 2024 11.25

Danes in v naslednjih dneh bodo v večjem delu celinske Slovenije presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10, opozarjajo na agenciji za okolje. Kljub sončnemu vremenu ne pričakujemo znatnega znižanja ravni delcev. Predlagamo spremljanje izmerjenega indeksa kakovosti zraka in prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili NIJZ, svetujejo.

Kakovost zraka v nekaterih krajih zelo slaba

24. 01. 2024 11.15

V nekaterih krajih celinske Slovenije danes pričakujejo zelo visoke ravni delcev PM10, opozarja Agencija RS za okolje (Arso). Kakovost zraka je zelo slaba na območjih Ljubljane, Zagorja, Murske Sobote in Črne na Koroškem.

Povečani izpusti in temperaturni obrat: Arso opozarja na onesnažen zrak

19. 12. 2023 12.48

V večjem delu Slovenije bo povišana dnevna meja vrednosti PM10, so sporočili iz Agencije za okolje. Kot pojasnjujejo, so visoke ravni posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki onesnažen zrak zadržuje v nižinah. Na NIJZ zlasti otrokom, starejšim in ranljivim skupinam priporočajo, da se v času povišanih vrednosti delcev v zraku izogibajo fizičnim aktivnostim na prostem.

Šempetrska bolnišnica bo postala del mreže za onkološko obravnavo bolnikov

03. 07. 2023 14.23

V šempetrski bolnišnici so bili na obisku predstavniki Državnega programa obvladovanja raka 2022–2026, ki ga upravlja Onkološki inštitut Ljubljana. Predstavili so jim delo in vizije na področju onkologije, saj bo šempetrska bolnišnica postala del mreže onkološke dejavnosti v Sloveniji, ki naj bi zaživela leta 2025.

'Da nekaj ni v redu, so mi povedale stopnice'

28. 05. 2023 17.42

Pljučna hipertenzija je izredno redka bolezen, ki prizadene pljuča in srce. Tako zelo redka, da nanjo včasih pozabijo tudi zdravniki, opozarjajo v Društvu pljučne hipertenzije Slovenije. Obenem pa je bolezen okolici povsem nevidna. Zato je treba javnost nanjo spomniti, dodaja predsednica društva Tadeja Ravnik. V mesecu maju, ko obeležujemo svetovni dan bolezni, so nanjo opozarjali na Prešernovem trgu.

V večini države bodo presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10

23. 02. 2023 14.19

Po napovedih Agencije RS za okolje (Arso) je v večini krajev po Sloveniji pričakovati preseganje dnevne mejne vrednosti delcev PM10. Največja onesnaženost zraka pa bo na Primorskem. V petek čez dan se bodo ravni delcev postopno zmanjšale.

Havana: Kubansko cepivo proti pljučnemu raku kaže visoko učinkovitost

08. 12. 2022 19.02

Kubanski Center za molekularno imunologijo je sporočil, da njihovo cepivo proti pljučnemu raku pri bolnikih z napredno obliko bolezni dosega zelo dobre rezultate. Doslej je cepivo, ki je prestalo fazo kliničnih preizkušenj, prejelo več kot 5000 oseb. Pljučni rak je eden od najbolj diagnosticiranih rakavih obolenj in povzroči približno četrtino smrti na letni ravni.

Čik pavza z zdravnikom

19. 11. 2022 07.00

Vse kadilce člani društva pljučnih in alergijskih bolnikov vabijo na Čik pavzo z zdravnikom. Ne, ne boste skupaj kadili, ravno nasprotno, vzeli si boste čas za brezplačni in anonimni posvet z zdravnikom. V lanski preventivni akciji so se zdravniki pogovorili z več kot 120 bolniki, letos si želijo to še preseči, saj se zavedajo, da pravočasna diagnoza bolezni lahko močno poveča možnost za preživetje. Pljučni rak je namreč tako v Sloveniji kot v svetovnem merilu najpogostejši vzrok smrti zaradi raka.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'

22. 10. 2022 11.57

Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Zdravljenje je že lahko prilagojeno posamezniku

18. 10. 2021 00.15

Inovacije nam morajo pomagati živeti kakovostno življenje. Roche prinaša rešitve za pravo zdravljenje za pravega posameznika ob pravem času.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Pri covidnih bolnikih večje tveganje za vensko trombozo: kakšni so znaki?

14. 04. 2021 15.58

Pri venski trombozi in pljučni emboliji, ki nastaneta zaradi krvnih strdkov in se ju v zadnjem času veliko omenja v povezavi s prebolevanjem covida-19 ali cepljenjem proti tej bolezni, so pomembni osveščenost s pomočjo verodostojnih virov ter čimprejšnje prepoznavanje znakov in posvet z zdravnikom.

Leto dni od poziva skoraj 600 zdravnikov problem sosežiga še ni rešen

05. 02. 2021 12.30

Pred letom dni je skoraj 600 zdravnikov in zobozdravnikov odločevalce pozvalo k odgovornejšemu pristopu k okoljski problematiki. Prvopodpisana je bila Nevenka Mlinar, splošna zdravnica v srednji Soški dolini, ki se v svoji ambulanti redno srečuje s tragičnimi posledicami nebrzdanega onesnaževanja. Zdaj, leto dni pozneje, v Zdravniški zbornici Slovenije ugotavljajo, da so odgovorni zadevo pospravili v predal in nanjo pozabili.

Stroka o številnih zdravstvenih težavah po preboleli bolezni covid-19

30. 01. 2021 07.00

Številni, ki so covid-19 že preboleli, imajo po okrevanju različne zdravstvene težave. Približno 15 odstotkov se jih vrne v bolnišnico: zaradi težav s pljuči, srcem ali nevroloških težav. Na UKC Ljubljana so zato odprli več ambulant za post covid bolnike. "Spremljamo, koliko časa pri njih vztrajajo spremembe na rentgenski sliki ali izpad v pljučni funkciji," je dejal Matevž Harlander, vodja KO za pljučne bolezni in alergijo.

Mladi s pljučno hipertenzijo: 'Covid-19 je za nas res lahko usoden'

24. 11. 2020 11.08

Kot je že znano in kot opozarjajo tudi strokovnjaki pri ljudeh s pridruženimi kroničnimi boleznimi, pri okužbi z novim koronavirusom, pogosteje nastanejo resnejši zapleti in se lahko poslabša stanje obstoječe bolezni. Društvo za pljučno hipertenzijo Slovenije ob tem, skupaj s članicami krovnega evropskega združenja, s kampanjo Koronavirus je lahko usoden tudi za mlade osebe ozavešča o pomembnosti preventivnih ukrepov. Študije kažejo, da je bilo kar 33 odstotkov bolnikov s pljučno hipertenzijo, ki so zboleli za novim koronavirusom, hospitaliziranih.

V petek potrdili 1731 novih okužb, umrlo 41 bolnikov s covidom-19

14. 11. 2020 07.55

V petek smo v Sloveniji opravili 6657 testiranj na novi koronavirus in potrdili 1731 novih okužb, je sporočila vlada. Delež pozitivnih testov je bil tako 26-odstoten. Umrlo je 41 bolnikov s covidom-19. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 1224 oseb, od tega jih je 206 na intenzivni negi. Zlasti ob začetku epidemije so sicer mnogi želeli vleči vzporednice med covidom-19 in gripo. A Matjaž Jereb iz ljubljanskega UKC poudarja, da je smrtnost zaradi covida-19 vsaj desetkrat večja kot pri gripi.

Avtopsija žrtev covid-19: na udaru pljuča, ledvice, srce in živčni sistem

21. 05. 2020 10.16

Ko se je na začetku leta novi koronavirus začel iz Kitajske pospešeno širiti po svetu, se je govorilo o "skrivnostni pljučni bolezni". Več mesecev pozneje, ko se je po svetu z virusom okužilo že skoraj pet milijonov ljudi, je o bolezni znanih vse več podatkov, med drugim da bolezen ne napade le pljuč.

Prihaja sneg, nevarnost pozebe, a narava se prebuja: alergije so že na pohodu

13. 04. 2020 13.52

Vremenoslovci napovedujejo kratkotrajno, a izrazito ohladitev. Vseeno pa se narava prebuja. Spomladi so tako na pohodu alergije, ki so lahko posebej zoprne za nekatere astmatike. Dostopni podatki sicer ne kažejo, da bi bili alergiki bolj dovzetni za okužbo z novim koronavirusom. Posamezniki s kroničnimi boleznimi pljuč, kamor sodi alergijska astma, pa imajo lahko zvišano tveganje za poslabšanje astme ali težji potek covida-19.

Zdravnik svetuje: 10 korakov v boju proti koronavirusu

20. 03. 2020 07.40

"V tem obdobju večini ljudi še ni jasna preteča nevarnost. Zavedali se bodo, ko bo čez 10 do 14 dni umrlo prvih pet ljudi dnevno, čez štiri tedne pa 20 do 40 ljudi dnevno. Takrat bo prepozno," napoveduje zdravnik Darko Siuka, ki ga trenutna situacija v državi zelo skrbi. Izdelal je navodila "10 korakov v boju proti koronavirusu" oz. "kako bomo skupaj preprečili čim več smrti zaradi covid-19".

'Sram naj bo vsakega, ki postavlja kapital nad življenja ljudi in narave'

13. 02. 2020 10.49

''Srednja soška dolina dobesedno umira. Za bolnike z azbestozo je dobesedno življenjskega pomena, kakšen zrak dihajo," so v vabilu na shod za zdravo življenjsko okolje, ki poteka v znamenju načrtov za povečanje odpadkov v sosežigu Salonita Anhovo, zapisali v iniciativi Danes. Nekatere je razburil dopis Društva obolelih zaradi azbesta, ki svojim članom svetujejo, da se dogodka ne udeležijo, saj gre pri tem za izkoriščanje obolelih za 'neke druge interese'.

NIJZ ob svetovnem dnevu raka poudarja pomen zdravega življenjskega sloga

04. 02. 2018 10.14

Nacionalni inštitut za javno zdravje ob 4. februarju, svetovnem dnevu boja proti raku, poudarja pomen zdravega življenjskega sloga, s katerim lahko zmanjšamo tveganje za nastanek raka. Med drugim priporočajo več telesne aktivnosti, bolj zdravo prehranjevanje, izogibanje alkoholu in odločitev za opustitev kajenja.

Ne zadržujte se na prostem, zrak je izjemno onesnažen. Olajšanje bo prinesla šele nedelja

08. 12. 2016 07.02

Delci PM10, ki so ta teden zelo gosti, najbolj škodijo otrokom, starejšim in tistim z boleznimi srca, ožilja in dihal. Iz dihal vstopajo v telo in potujejo v različna tkiva, organe, kjer tudi povzročajo vnetje. V krvi med drugim povzročijo večjo viskoznost, nastanek krvnih strdkov, večajo krvni tlak, kar lahko vodi v nastanek možganske kapi. Torej nikar na plano!

V Milanu omejujejo promet, v Sarajevu zaprte šole. Pri nas najhuje na Goriškem, a (še) ne dovolj za ukrepe

24. 12. 2015 08.47

Na severu Italije se mesta utapljajo v smogu, o katastrofalnih razmerah poročajo tudi iz New Delhija. Žal pa je smog močno obremenil tudi Primorsko in Goriško. Tako so v sredo v Novi Gorici izmerili 72 µg/m³ delcev PM10, kar je precej nad dovoljeno mejo, a še vedno premalo za kakršne koli omejitve in prepovedi.

Raka v Sloveniji vse več: preverite, katere vrste raka so najpogostejše v vaši regiji

07. 03. 2015 10.37

Podatki registra raka kažejo, da število na novo odkritih rakov kot tudi smrti zaradi raka pri nas raste. Strokovnjaki ocenjujejo, da bi lahko tretjino vseh rakov preprečili z zdravim načinom življenja, kar v Sloveniji pomeni več kot 4000 primerov na leto.