plinski terminal

Preboj skozi 15-kilometrski plinovod vendarle uspešen, Ukrajinci se umikajo
11. 03. 2025 15.38Zadnji dnevi v ruski regiji Kursk so zaznamovani z naglim ruskim prebojem ukrajinskih položajev, ki je bržkone posledica oslabljene ukrajinske logistike. Ruske sile so vstopile v mesto Sudža, največjo trofejo lanskoletne ukrajinske ofenzive. To pa jim je, kot kaže, uspelo tudi s pomočjo drzne operacije preboja skozi izpraznjeni 15-kilometrski plinovod. Ukrajinci so sprva trdili, da so uničili napadalce, vendar najnovejši posnetki kažejo, da je bila operacija, ki so jo pripravljali več mesecev, vendarle uspešna.

Golob bo podpisal pismo o plinovodni povezavi med terminalom na Krku in Bavarsko
25. 10. 2023 19.07Vlada je sprejela informacijo o nameravanem skupnem pismu premierjev Hrvaške, Slovenije in Avstrije ter predsednika vlade nemške zvezne dežele Bavarske predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen glede nadgradnje terminala LNG na Krku in njegovo navezavo na plinovodno omrežje do Bavarske. Želja je, da bi projekt finančno podprla EU.

Hrvaška Bruselj prosi za posojilo: gradili bi plinovod do Slovenije
13. 04. 2023 10.27Hrvaška bo v okviru Načrta za okrevanje in odpornost Evropsko komisijo zaprosila za posojilo v vrednosti 3,6 milijarde evrov. S temi sredstvi bi med drugim širili plinski terminal na Krku in gradili nov plinovod do Slovenije. Zaradi vojne v Ukrajini in posledično iskanja alternativ za zmanjšanje odvisnosti od ruskega plina se za hrvaški plin poleg Slovenije zanimajo tudi Avstrijci, Nemci in Madžari.

Plenković in Golob zadovoljna, govorila o energetiki, migracijah in gospodarstvu
28. 03. 2023 12.00Na delovni obisk v Slovenijo je prišel hrvaški premier Andrej Plenković, ki ga je na Brdu pri Kranju sprejel predsednik slovenske vlade Robert Golob. Kot sta pojasnila, je bil poudarek predvsem na energetiki, migracijah in gospodarstvu. "Sestanek je bil dokaz prijateljskega in sproščenega vzdušja med obema državama. Prihajajoče srečanje v Zagrebu pa bo to nadgradilo še s konkretnimi koraki," je povedal Golob. Tudi Plenković je dejal, da je s srečanjem zadovoljen in poudaril, da je to plod konstantnega političnega dialoga.

Ponorele cene energentov in začetek boja za preživetje
29. 08. 2022 13.50Slovenija tako kot celotna Evropa hiti s sprejemanjem interventnih zakonov in postopkov, s katerimi bi omejila ponorele cene energentov. Trg ne deluje več, pravijo ekonomisti, a cene kljub temu, da so borze nelikvidne, torej brez vsake otipljive podlage, rastejo v nebo. Slovenija se sooča z drugo najvišjo ceno električne energije v Evropski uniji, pred njo je le še Avstrija. Recesija je neizbežna. Prvi ukrep, tako Robert Golob, mora biti hiter in odločen poseg Evropske komisije na energetske trge, kar pomeni začasno zaustavitev trgovanja na terminskih borzah.

Pristaniško mesto, kamor prihaja orožje in kjer so marinci pojedli vsa jajca
19. 08. 2022 11.22Malo grško obmejno mesto Alexandroupolis, ki je nekoč živelo od prodaje kave, slaščic in spominkov turistom iz Turčije in z Balkana, se je v zadnjih letih začelo spreminjati v pomembno pristanišče. Njegova lega je namreč postajala vse bolj zanimiva za načrtovalce logistike v zvezi Nato, od ruske invazije v Ukrajino pa je tam kot v mravljišču. Tja ves čas prihajajo nove pošiljke orožja, letos poleti je v mestu zaradi na stotine ješčih ameriških marincev zmanjkalo jajc in piščančjega mesa. To grško pristanišče pa se je zdaj znašlo med tnalom in nakovalom – kupiti ga namreč želijo kar štiri družbe: dve imata ameriško lastniško strukturo, drugi dve pa tesne vezi z Rusijo.

Dilema energetske krize: Katere sektorje najprej odklopiti iz omrežja
02. 07. 2022 11.35Dobava plina upada. Tako močno, da so Nemci, ki so veliki podporniki zelenega prehoda, zagnali termoelektrarne, sledijo jim tudi druge evropske države. Pripravljeni so energetski krizni načrti, pristojne skrbi, kako globoko po krivulji konkurenčnosti bo padlo evropsko gospodarstvo, katere panoge bodo v primeru pomanjkanja odklapljali iz plinskega omrežja. Slovenija zaradi svoje odvisnosti od tega energenta ne more biti izjema. Tomaž Orešič, poznavalec energetskih trgov in strategij ter energetski menedžer, pravi, da smo zaradi nepredvidljivosti in nestabilnosti pred največjim izzivom doslej.

Hrvaška je Sloveniji obljubila plin, dobili smo le hladen tuš
20. 05. 2022 10.40Skrb glede energijske oskrbe v Sloveniji narašča, saj smo v veliki meri odvisni od ruskega plina. Marca so se pojavile pomirjujoče informacije, češ da bo Slovenija plin dobila iz čezmorskih držav prek terminala na otoku Krk. Hrvaška vlada s premierjem Plenkovićem na čelu je Janševi vladi obljubljala pridobitev zadnjih prostih zmogljivosti na omenjenem terminalu. Podjetje Geoplin se je prijavilo na razpis, a se je izkazalo, da so bile vse le prazne obljube. Namesto Geoplina je bilo namreč na razpisu izbrano hrvaško podjetje PPD. To naj bi po nekaterih napovedih zdaj sicer res skušalo prodati plin slovenskim odjemalcem – seveda po čim višji ceni. Minister za infrastrukturo, ki opravlja tekoče posle, Jernej Vrtovec je v odzivu dejal, da je naloga države, da "odpira vrata", pogajanja in dogovori pa so v rokah slovenskih dobaviteljev.

Nemčija bo postavila plinski terminal za zmanjšanje odvisnosti od Rusije
05. 03. 2022 17.52Nemčija je sporočila, da namerava na obali Severnega morja postaviti terminal za utekočinjeni naftni plin ter tako zmanjšati odvisnost od uvoza ruskega plina po invaziji v Ukrajino. "Zmanjšati moramo svojo odvisnost od ruskega plina, kakor hitro je mogoče," je dejal minister za gospodarstvo in okolje Robert Habeck.

Rekordne cene plina v Evropi, podražitve tudi pri nas
02. 03. 2022 12.01Cene zemeljskega plina so se v luči ruskega napada na Ukrajino dopoldne zavihtele rekordno visoko, a so se nato spustile. Nafta medtem dosega najvišje vrednosti zadnjih let. Nekaj največjih ponudnikov goriva smo vprašali, kako bodo trenutne razmere v Ukrajini še vplivale na cene pri nas. Odgovorili so nam iz Energetike Ljubljana in Petrola, kjer so svoje odjemalce že obvestili o podražitvah plina v prihodnjih mesecih. Glede na trenutne razmere v Ukrajini, pa ne morejo izključiti nadaljne rasti cen tako pogonskih goriv kot plina.

Podjetje Severni tok 2 odpustilo vse zaposlene
01. 03. 2022 12.22Podjetje Severni tok 2, zadolženo za projekt istoimenskega plinovoda med Rusijo in Nemčijo, ki ima sedež v Švici, je odpustilo vseh svojih okoli 140 zaposlenih, je v ponedeljek po televiziji dejal švicarski gospodarski minister Guy Parmelin. Po neuradnih informacijah podjetje razmišlja o vložitvi zahteve za začetek insolvenčnega postopka.

Evropo skrbi (ne)zanesljivost oskrbe z nafto in plinom iz Rusije
28. 02. 2022 16.03Ministri držav EU, pristojni za energetiko, so se sestali na izrednem zasedanju. EU je namreč močno odvisna od ruskega plina, zato se vse bolj krepijo bojazni glede poteka dobav. Nemčija je že napovedala gradnjo dveh novih plinskih terminalov na severu države. Zasedanja se udeležuje tudi minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec, ki je sicer že prejšnji teden dejal, da mora biti gradnja plinskega LNG terminala prioriteta. V naši bližini eden že stoji na hrvaškem otoku Krk. "V prihodnje moramo opraviti temeljit strokovni, okoljski in finančni razmislek, da bi podoben terminal postavili tudi na slovenskih tleh in tako zagotavljali diverzificirano dobavo plina za slovenske odjemalce," so za 24ur.com dejali na infrastrukturnem ministrstvu.

Vsi zadovoljni, da plinskega terminala v Žavljah ne bo
29. 05. 2018 17.45Okoljsko ministrstvo in predstavniki okoljevarstvene organizacije Alpe Adria Green so izrazili zadovoljstvo ob novici, da se je investitor Gas Natural odpovedal vsem postopkom, povezanim z gradnjo plinskega terminala pri Žavljah. Ministrstvo z umikom vloge sicer uradno še ni seznanjeno, zato bodo podrobno spremljali nadaljnje postopke.

Mali Ankaran se postavlja po robu veliki Italiji
10. 11. 2017 18.44Naša najmlajša in ena najmanjših občin toži zahodno sosedo, ker sta dve italijanski ministrstvi izdali soglasje za izgradnjo plinovoda Trst - Gradež. Ta pa je sestavni del projekta plinskega terminal v Žavljah. Italijani - kot kaže - želijo z drobljenjem projekta vse postopke speljati mimo ustaljenih praks in javnosti, čeprav se je prebivalstvo na obeh straneh meje že večkrat opredelilo proti.

Italijani skoraj na skrivaj izdali novo soglasje za gradnjo terminala v Žavljah
04. 03. 2015 17.58Italijanska vlada v teh dneh igra mimo pravil, na strune kapitala. Po dveh letih je razpihala prah s projektov za izgradnjo plinskega terminala v tržaškem zalivu. A to v veliki tajnosti, v upanju, da se nasprotniki, ki so gradnjo pred dvema letoma dokončno ustavili, ne bi znova uprli.

1,4 milijarde evrov zbudilo ministrove sume: kakšna je usoda drugega tira?
16. 10. 2013 13.35Usoda drugega tira med Divačo in Koprom bo znana v petek, ko bodo predstavili detajlne analize in odločitev, kako naprej. "Absolutno sem za investicije, ampak v nekih normalnih okvirih," je poudaril minister Omerzel.

Za ministra plinski terminal v Žavljah že zgodovina, a ekologi se ne strinjajo
14. 10. 2013 06.50Evropska komisija je potrdila dokončen seznam prednostnih energetskih projektov. Na seznamu ni Žavelj, je pa projekt terminala v severnem Jadranu. Kot so sporočili iz kabineta predsednice vlade, Slovenija ne nasprotuje plinskemu terminalu v severnem Jadranu.

Italija bo lokacijo terminala lahko določila samo v soglasju s Slovenijo
11. 10. 2013 10.15Evropska komisija bo predvidoma do 14. oktobra pripravila akt s seznamom projektov skupnega pomena. Slovenija se je z Italijo dogovorila o rešitvi glede uvrstitve plinskega terminala v severnem Jadranu – terminal ne bo smel biti zgrajen na območju, ki bi mu Slovenija nasprotovala.

Za drugi tir ni denarja, pravi minister
10. 09. 2013 21.43Minister Omerzel pravi, da denarja za gradnjo drugega tira do Kopra trenutno ni. Čaka še na zadnje analize, nato pa se bodo odločili, ali je gradnja smiselna. Napovedal je, da bo vlada obravnavala politiko cestninjenja in da se pripravlja celovita rešitev za črne gradnje.

Bratuškova verjame, da bo vprašanje terminala rešeno do jeseni
06. 08. 2013 06.42Predsednica vlade Alenka Bratušek verjame, da bo Slovenija z Italijo do oktobra, ko naj bi bil znan končni seznam prednostnih energetskih projektov, našla rešitev glede za Slovenijo spornega plinskega terminala v Žavljah.

Slovenija glasovala proti terminalu
24. 07. 2013 06.51Potem ko je vlada na dopisni seji sklenila, da bo glasovala proti seznamu prednostnih energetskih projektov, če bo na njem tudi plinski terminal Žavlje, je dogovor tudi spoštovala.

'Terminala Žavlje ni na seznamu'
23. 07. 2013 17.28Evropska komisija želi, da vse članice EU podprejo seznam prednostnih energetskih projektov, na katerem je tudi plinski terminal v severnem Jadranu. Na seznamu pa ni terminala Žavlje, je potrdil tiskovni predstavnik komisije.

Erjavec zagotavlja, da Evropska komisija ne bo podprla terminala
22. 07. 2013 11.05Po kriznem sestanku pri premierki Alenki Bratušek se je vlada odločila, da bo v sredo v Bruslju glasovala proti seznamu prednostnih projektov skupnega pomena v EU, na katerem je tudi plinski terminal v Žavljah. S tem je klonila pod pritiski javnosti.

SLS: Vlada je podlegla plinsko-energetskemu lobiju
21. 07. 2013 14.22V SLS pričakujejo, da bo predstavnik slovenske vlade v Bruslju glasoval proti predlaganemu seznamu ključnih evropskih projektov skupnega pomena, na katerega je Italiji uspelo uvrstiti tudi plinski terminal v Žavljah. Želijo, da vlada zahteva posebno obravnavo tega spornega projekta.

Vlada gradnji plinskega terminala na glasovanju v Bruslju ne bo nasprotovala
19. 07. 2013 19.13Plinski terminal ob tržaškem zalivu je uvrščen na evropsko listo prednostnih energetskih projektov. Slovenska vlada gradnji na glasovanju v Bruslju ne bo nasprotovala. Dala naj bi le pisno izjavo, da se z gradnjo ne strinja, kar pa projekta ne bo ustavilo.

Pokopan tudi projekt morski plinski terminal v Tržaškem zalivu?
25. 04. 2013 18.13Italijanski minister za okolje, ki opravlja tekoče posle, Corrado Clini je z odlokom ustavil postopek pridobitve presoje o vplivu na okolje za načrt o gradnji morskega plinskega terminala sredi Tržaškega zaliva, za katerega se zavzema nemška družba Eon.

Je plinski terminal v Žavljah na smrtni postelji?
06. 04. 2013 07.44Italijanski minister za okolje je za šest mesecev zamrznil okoljevarstveni postopek v zvezi z načrtovano gradnjo plinskega terminala v Žavljah. Minister je s tem dejansko razveljavil okoljevarstveno dovoljenje za gradnjo terminala.

Prek EU do terminala v Žavljah?
05. 04. 2013 11.19Neverjetno. Do poletja bo znano, ali je plinski terminal v Žavljah na evropski listi prednostnih nalog skupnega pomena. Če mu uspe, se bo njegova gradnja kljub nasprotovanju okoljevarstvenikov lahko začela. Še huje pa je, da bodo lahko za gradnjo pridobili evropska sredstva.

Vlada sprejela zaupne sklepe o terminalih
17. 12. 2012 18.53Omenjeni sklepi gredo v smeri varovanja slovenskih interesov. Vlada jih lahko še spremeni, vse pa je odvisno od slovenske taktike, razvoja dogodkov v Italiji ter tristranskih pogovorov s Hrvaško in Italijo v začetku leta, je dodal minister Bogovič.

Gradnja plinskega terminala: razlastitve na ozemlju slovenske manjšine
27. 11. 2012 12.06Italijansko ministrstvo za gospodarski razvoj je objavilo dokumentacijo za začetek razlastitvenega postopka 311 parcel v tržaški občini za gradnjo plinskega terminala v Žavljah. Večina razlaščencev je slovenske narodnosti.