plinovodi

Slovenski droni na misiji na Madagaskarju: iz zraka dostavljajo zdravila

05. 04. 2025 13.13

Slovensko podjetje Elevonx iz Tržiča je razvilo posebne drone, s katerimi na Madagaskarju v 100 kilometrov oddaljene vasi dostavljajo pakete z medicinsko opremo. Za upravljanje brezpilotnih letalnikov, ki so opremljeni s kamero, GPS-om in Starlinkom, so na lokaciji izurili štiri pilote, ki trenutno dvakrat dnevno v skladiščnih bazah bolnišnic napolnijo paket, mu pritrdijo manjše padalo in ga nad točno določenim krajem odvržejo tudi z višine 100 metrov. "Vsi si predstavljajo drone kot nekaj slabega. Mi skušamo dokazati, da temu ni tako," pojasnjujejo v podjetju Elevonx, kjer so se na Madagaskarju srečali tudi s slovenskim misijonarjem Pedrom Opeko.

V Baltskem morju poškodovan še drugi podmorski kabel

19. 11. 2024 10.06

V noči na ponedeljek je 1170-kilometrski podmorski optični kabel, ki povezuje finsko prestolnico Helsinki in nemško mesto Rostock, nepojasnjeno prenehal delovati. Finska in Nemčija sta zaradi pretrganega podmorskega kabla zaskrbljeni. Popravilo naj bi trajalo dva tedna. Najprej bodo morali kabel dvigniti iz vode na posebno ladjo. Ta bo zaradi izrednega dogodka priplula iz Francije. V Baltskem morju je bil poškodovan tudi podmorski telekomunikacijski kabel, ki povezuje Švedsko in Litvo. V Nemčiji so sumničavi.

Skrivnostna okvara na podmorskem kablu med Finsko in Nemčijo

18. 11. 2024 17.54

Nepojasnjena okvara na podmorskem telekomunikacijskem kablu, ki povezuje Finsko in Nemčijo, je povzročila motene komunikacijske storitve, je sporočilo finsko podjetje Cinia. Za zdaj še ni jasno, kaj je okvaro povzročilo, oblasti pa pogledujejo tudi proti Rusiji.

Alkohol vlil pogum, najeli jadrnico in vrgli v zrak plinovod

15. 08. 2024 15.05

Eksplozije, ki so pred dvema letoma uničile plinovod Severni tok v Baltskem morju, še vedno odmevajo. Švedska in Danska sta svoji preiskavi sicer že zaključili, a nemška ostaja odprta, ozadje odmeve sabotaže pa še vedno skušajo raziskati tudi preiskovalni novinarji. Pri Wall Street Journalu zdaj trdijo, da so prišli stvari do dna. V obsežnem poročilu so zapisali, da se je ideja ukrajinskemu vojaškemu vrhu porodila med proslavljanjem uspehov na fronti, nazadnje jo je podprl tudi predsednik Volodimir Zelenski, ki pa je operacijo nato po opozorilu Cie skušal preklicati. Toda eden od generalov je vseeno ukrepal na lastno pest.

Lani v Slovenijo 28 odstotkov plina iz Alžirije, 68 odstotkov iz Avstrije

21. 05. 2024 15.41

Slovenija je lani svojo oskrbo s plinom zagotavljala predvsem z uvozom iz Avstrije in Alžirije. Iz Alžirije je prek Italije po podatkih Agencije za energijo priteklo 28,3 odstotka vsega uvoženega plina, iz Avstrije pa 68,3 odstotka. Na agenciji ob tem menijo, da je bil delež ruskega plina pri uvozu iz Avstrije lani še zmeraj prevladujoč.

Golob bo podpisal pismo o plinovodni povezavi med terminalom na Krku in Bavarsko

25. 10. 2023 19.07

Vlada je sprejela informacijo o nameravanem skupnem pismu premierjev Hrvaške, Slovenije in Avstrije ter predsednika vlade nemške zvezne dežele Bavarske predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen glede nadgradnje terminala LNG na Krku in njegovo navezavo na plinovodno omrežje do Bavarske. Želja je, da bi projekt finančno podprla EU.

Putin priletel k 'dragemu prijatelju' Šiju, na Kitajskem tudi Orban

17. 10. 2023 10.18

Ugibanja so se potrdila, ruski predsednik Vladimir Putin je prispel v Peking. Na obisk na Kitajsko ga je povabil tamkajšnji predsednik Ši Džinping, ki mu Putin pravi "dragi prijatelj". V Kremlju so prejšnji mesec potrdili, da Putin odhaja tja, niso pa sporočili datuma odhoda, vendar so se takoj pojavila namigovanja, da bo tja odšel na tretji vrh pobude Pas in pot. Z obiskom želi pokazati "globoko medsebojno zaupanje" in "partnerstvo brez meja" med Rusijo in Kitajsko. Putin se je v Pekingu srečal tudi z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom, ki si kljub ruski agresiji proti Ukrajini prizadeva ohraniti vezi z Moskvo, in izrazil zadovoljstvo, da ima z Madžarsko sogovornika v Evropi.

Rusko zbliževanje z Vzhodom: najprej v Peking, nato v Pjongjang

16. 10. 2023 12.29

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov bo ta teden obiskal Severno Korejo, je sporočilo zunanje ministrstvo v Moskvi. Trenutno se mudi na Kitajskem, kamor bo najverjetneje prišel tudi ruski predsednik Vladimir Putin, povabljen je kot glavni gost. V Pekingu bo namreč potekal tretji vrh pobude Pas in pot, ki je ambiciozen načrt kitajskega predsednika Ši Džinpinga o velikih investicijah v infrastrukturo. Putin pa načrtuje tudi obisk Pjongjanga, zato se bo Lavrov z gostitelji zdaj uskladil glede podrobnosti.

Slovenski in madžarski minister podpisala memorandum o oskrbi s plinom

04. 10. 2023 15.38

Pristojna ministra Slovenije in Madžarske sta v Budimpešti podpisala politični memorandum o sodelovanju obeh držav na področju oskrbe s plinom. Memorandum predvideva prizadevanja ministrstev za izgradnjo plinovoda med državama.

121 milijonov evrov za plinovod do Madžarske, po njem bi šel tudi vodik

01. 09. 2023 14.42

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je potrdilo skorajšnji podpis memoranduma, s katerim bosta Slovenija in Madžarska dorekli značilnosti plinovodne povezave med državama. Vrednost investicije na slovenski strani je ocenjena na okoli 121 milijonov evrov. Državi sta se dogovorili, da bo plinovod primeren tudi za prenos vodika.

Število žrtev preseglo 3000, reševalci v ruševinah iščejo preživele

06. 02. 2023 21.44

V potresih, ki sta prizadela Turčijo in Sirijo, je po zadnjih podatkih umrlo vsaj 3000 ljudi. Več tisoč je ranjenih. Število žrtev naj bi še naraščalo. Uničenih je najmanj 3500 objektov. Turški predsednik je zaradi tragedije odredil sedemdnevno žalovanje.

Januarja prihaja neizbežna 'energetska nevihta'

22. 10. 2022 07.38

Kdor te dni spremlja borzne cene na trgu zemeljskega plina, se verjetno sprašuje, zakaj v Bruslju zganjajo tak 'halo'. Če je bila še avgusta cena megavatne ure na plinskem vozlišču TTF vredna 350 evrov, je padla na okoli 120 evrov. Toda naj vas to ne zavede. Razmere ostajajo skrb vzbujajoče, le toplo vreme je trenutno bolj naklonjeno prebivalcem, manj pa trgovcem z zemeljskim plinom. Razmerje se lahko spremeni že s prvimi resnejšimi ohladitvami, zato so evropski voditelji skovali 'dinamičen cenovni koridor'.

Energetska oskrba: Slovenija je 'v dobri kondiciji'

17. 10. 2022 18.10

Slovenija je glede oskrbe z elektriko in plinom v jesensko-zimskem obdobju zelo dobro pripravljena, razmere pa so pod nadzorom, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Podobno pravijo v družbah Eles in Plinovodi, kjer pa obenem izpostavljajo tudi potrebo po uresničitvi na ravni EU dogovorjenega zmanjšanja porabe.

'Kurilnega olja bo dovolj'

06. 10. 2022 06.00

Uporabniki večstanovanjskih objektov lahko na svojih vratih že berejo obvestila upravnikov, da bodo zaradi draginje spremenili režime ogrevanja, tako da bodo gretje prižgali kasneje, ko bo zunaj bolj mrzlo, da bo ogrevanje delovalo med šesto zjutraj in deseto zvečer. Ter da bo v stanovanjskih objektih temperatura 20 stopinj Celzija. Ob že napovedanem varčevanju pri ogrevanju v javnih zgradbah plat zvona bijejo tudi podjetniki, ki jim višje cene elektrike, plina in naftnih derivatov grozijo, da bodo morali svoja podjetja zapreti, kar pomeni, da bodo morali odpuščati.

Iz poškodovanih plinovodov ušla že več kot polovica plina

28. 09. 2022 11.01

Več kot polovica plina je že ušla iz plinovodov Severni tok 1 in 2, ki sta ju v ponedeljek prizadeli še nepojasnjeni detonaciji, je sporočila danska agencija za energijo. Po izračunih agencije se bosta ob nespremenjenih razmerah plinovoda izpraznila do nedelje, pri čemer pa bo v ozračje ušla velika količina toplogrednih plinov. Evropski voditelji so medtem prepričani, da je uhajanje plina na plinovodih Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju posledica ciljno usmerjenih napadov. Kdo stoji za njimi, ni jasno. Zahod je s prstom hitro pokazal na Rusijo, ki je vse obtožbe zavrnila in jih označila za "neumne in absurdne".

Prvi mož Plinovodov: Nacionalizacija je dobra popotnica za stabilno delovanje

28. 09. 2022 06.14

Glavni direktor družbe Plinovodi in predsednik Energetske zbornice Slovenije Marjan Eberlinc je zagotovil, da bo plina čez zimo dovolj. Odzval se je tudi na vladne napovedi o morebitni nacionalizaciji Geoplina. Eberlinc meni, da sta dokapitalizacija in nacionalizacija dobra strateška rešitev v primerih, ko se nacionalni ponudnik plina znajde v "motnjah", kot je na primer nespoštovanje dobavnih pogodb.

DZ soglasno podprl novelo zakona o oskrbi s plini

13. 09. 2022 06.32

Poslanci so na izredni seji s 83 glasovi za in nobenim proti podprli vladni predlog novele zakona o oskrbi s plini. Novela po pojasnilih infrastrukturnega ministra Bojana Kumra ureja stanje na trgu s plini, do katerega je prišlo zaradi zaostrenih energetskih razmer po celi Evropi in širše.

Paket energetske zakonodaje uspešno prestal obravnavo pred odboroma DZ

12. 09. 2022 06.54

Odbor DZ za finance je potrdil predlog zakona o poroštvu države za energetska podjetja. Zakon, ki bo z namenom zagotavljanja zanesljive oskrbe odjemalcev električne energije in zemeljskega plina omogočil trem družbam dostop do dodatne likvidnosti in nakup dodatnih količin plina izven trga EU, bo DZ potrjeval na izredni seji v torek. Odbor DZ za infrastrukturo pa je prikimal predlogu zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo in predlogu novele zakona o oskrbi s plini.

'Dolgoročno tako nizkih cen električne energije ne bo več'

27. 08. 2022 18.56

Dr. Marko Topič v svetu fotovoltaike že lep čas uživa status tehnološkega 'superzvezdnika'. Ob vodenju Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko na Fakulteti za elektrotehniko je tudi predsednik evropske tehnološke in inovacijske platforme za fotovoltaiko, nosilec 15 evropskih raziskovalnih projektov, 12 svetovnih bilateralnih projektov in prejemnik številnih nagrad. Bogati zbirki nagrad in priznanj je dodal še eno – evropsko Becquerelovo nagrado za izjemne prispevke v fotovoltaiki.

Skupina članic EU ostro proti predlogu glede plina: To je misija nemogoče

22. 07. 2022 12.24

Skupina članic EU, predvsem južnih držav, po poročanju spletnega portala Politico ostro nasprotuje bruseljskemu predlogu uredbe glede racionalizacije porabe plina. Komisija predlaga zmanjšanje porabe tega energenta za 15 odstotkov, omenja tudi možnost obveznega zmanjšanja. "To je misija nemogoče, še Tom Cruise ne bi mogel doseči, da bi predlog podprli," je dejal eden od diplomatov, ki predlog sicer podpira. Energetski ministri bodo o predlogu razpravljali v torek.

Vlada omejila cene plina, letni prihranki za gospodinjstva do 675 evrov

22. 07. 2022 06.02

Začela je veljati uredba o določitvi cen zemeljskega plina iz plinskega sistema, po kateri bodo določene najvišje maloprodajne cene plina za vse skupine zaščitenih odjemalcev. Uporabljati se bo začela 1. septembra, veljala pa bo do 31. avgusta 2023. Del uredbe, ki zagotavlja dobavo tem odjemalcem, se že uporablja. Zaradi omejitve cen plina bodo povprečni gospodinjski odjemalci prihranili od 90 do 675 evrov.

Od septembra bo maloprodajna cena plina omejena

21. 07. 2022 17.13

Vlada bo s 1. septembrom za eno leto omejila maloprodajne cene plina za vse skupine zaščitenih odjemalcev, so sporočili na novinarski konferenci po seji vlade. Za gospodinjstva in za skupne gospodinjske odjemalce bodo najvišje dovoljene tarifne postavke cene za plin znašale 0,07300 evra na kilovatno uro (brez DDV-ja). "Z omejenimi cenami plina in znižanimi trošarinami ter nižjo stopnjo DDV-ja bo letni prihranek za gospodinjstva od 90 do 675 evrov," je dejal minister za infrastrukturo Bojan Kumer.

Gazprom: Naš proizvod, naša pravila; Slovenija z nemoteno dobavo plina

16. 06. 2022 18.39

Ruski energetski velikan Gazprom ob naraščanju cen zemeljskega plina in napetostih med Rusijo in Zahodom zaradi Ukrajine brani zmanjševanje dobavljenih količin plina Evropi. Moskva bo igrala po svojih pravilih, je po zmanjšanju dnevne dobave plina Nemčiji in Italiji dejal izvršni direktor podjetja Aleksej Miller. Slovenski Geoplin medtem pravi, da so dobave zemeljskega plina po dolgoročni pogodbi z Gazpromom v zadnjih nekaj dneh resda nekoliko nižje od pogodbenega dnevnega maksimuma, vendar pa se ta količinska odstopanja uravnavajo z dnevnimi nakupi na prostem trgu. "Dobava v Slovenijo je nemotena," so zagotovili v Geoplinu.

Ruski plin še vedno priteka v Evropo kljub roku, ki ga je določil Putin

01. 04. 2022 12.17

Ruski predsednik Vladimir Putin je podpisal odlok o novem načinu plačevanja plina, ki določa, da se bo dobava po obstoječih pogodbah ustavila, če "neprijateljske" države ne bodo pristale na plačevanje plina v rubljih. Rok, ki ga je določil Putin, je 1. april. Kljub zaskrbljenosti, da bo nemudoma prekinjeno pošiljanje ruskega plina v Evropo, je ruski energetski velikan Gazprom sporočil, da plinovodi plin še vedno pošiljajo na zahod. Iz Kremlja sporočajo, da nikoli niso rekli, da bodo s 1. aprilom prekinili dobavo plina. Odlok ne bo vplival na že plačane pošiljke plina, medtem ko bodo naslednja plačila za dobavo plina zapadla najkasneje sredi meseca.

Podjetje Severni tok 2 odpustilo vse zaposlene

01. 03. 2022 12.22

Podjetje Severni tok 2, zadolženo za projekt istoimenskega plinovoda med Rusijo in Nemčijo, ki ima sedež v Švici, je odpustilo vseh svojih okoli 140 zaposlenih, je v ponedeljek po televiziji dejal švicarski gospodarski minister Guy Parmelin. Po neuradnih informacijah podjetje razmišlja o vložitvi zahteve za začetek insolvenčnega postopka.

Kadrovski pretresi v slovenski energetiki

02. 12. 2021 06.00

V ključnem času, ko imamo rekordne rasti cen elektrike, plina in ogrevanja in ko so odprta vprašanja o oskrbi z energijo v prihodnosti – zaradi opustitve rabe premoga ter zaprtja rudnika, Teša in drugega bloka nuklearke – smo priča vrsti kadrovskih menjav v vrhu energetskih podjetij. Odleteli so nekateri vodilni: Andrej Ribič, Boris Sovič, Alan Perc, Robert Golob. Kako bo to vplivalo na stabilnost trga? Se bodo menjave nadaljevale?

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji

25. 11. 2021 06.00

Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Levica, LMŠ, SD in SAB želijo glede demografskega sklada slišati glas ljudi

02. 03. 2021 08.51

DZ je v drugi obravnavi predloga zakona o Nacionalnem demografskem skladu zaključil razpravo o členih, o predlogih dopolnil bo odločal v sredo. Koalicija in opozicija se strinjata, da je demografski sklad potreben, a se popolnoma razhajata glede tega, ali je predlagana rešitev ustrezna. Levica, LMŠ, SD in SAB so DZ predlagale, naj razpiše posvetovalni referendum. Če s predlogom ne bodo uspele, bodo sprožile postopke za naknadni zakonodajni referendum, saj menijo, da morajo o tako pomembni tematiki svoje povedati ljudje.

Ruski oligarh trdi, da je razkošna palača ob Črnem morju njegova

30. 01. 2021 16.31

Ruski oligarh Arkadij Rotenberg se je odločil, da bo končal ugibanja o tem, ali razkošni dvorec ob Črnem morju res pripada ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, kot namiguje videoposnetek Alekseja Navalnega. Vztraja, da je posestvo njegovo in da bodo v njem čez nekaj let apartmaji. A poslovnež je tesen Putinov prijatelj ...

Pogovor s češkim milijarderjem Kretinskym: 'Glavni motiv za nakup SŽ je položaj Luke Koper'

17. 12. 2020 17.33

Na Slovenskih železnicah so ta teden zagotovo zadovoljni. V torek so po tirih prvič zapeljali prvi novi vlaki, zaključili pa so tudi več let trajajoče iskanje strateškega partnerja. S 60-milijonskim vložkom je v lastništvo tovornega prometa vstopil češki holding EPH, ki ima bogat nabor naložb predvsem s področja energetike - kot so rudniki, plinovodi, železniški kargo prevoz in nepremičnine. V lasti imajo tudi češki nogometni klub Sparta Praga, med odmevnejšimi pa je bil tudi nakup legendarnega francoskega časnika Le Monde. Pogovarjali smo se z direktorjem EPH, češkim milijarderjem Danielom Kretinskym.