plinov

V največji muzej 'mini železnice' spustil solzivec

13. 04. 2025 11.45

V eni najbolj znanih turističnih znamenitosti v Nemčiji Miniatur Wunderland – muzeju z največjim modelom pomanjšanega železniškega sistema na svetu – so morali v soboto evakuirati več kot 1000 obiskovalcev, potem ko je zgradbo preplavil dražilni plin. Kdo je razpršil solzivec, policija še ugotavlja.

Grozljivi posnetki z Madžarske: iz zemlje prodirajo kri, tekočine in plini

10. 04. 2025 18.01

Marca so na Madžarskem potrdili prvi izbruh slinavke in parkljevke po več kot 50 letih. Na severozahodu države so zaradi pojava bolezni usmrtili več tisoč glav goveda. Njihove kadavre so zakopali blizu kraja Csemeztanya. Prebivalci, ki živijo v bližini, poročajo o neznosnem smradu. Posnetki z droni pa kažejo grozljive prizore s kraja: iz zemlje prodirajo kri in druge tekočine ter plini, ki so posledica razpadanja živalskih ostankov.

'Zaskrbljujoče': dan ekološkega dolga za Slovenijo letos 17 dni prej

08. 04. 2025 07.50

Obeležujemo dan ekološkega dolga za Slovenijo, ko smo v državi porabili vse razpoložljive vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu. Dan je letos nastopil 17 dni prej kot lani. To jasno kaže na alarmantno prekomerno rabo virov in ekosistemskih storitev, opozarja Inštitut za zdravje in okolje.

Če raketa gorivo odvrže na 80 kilometrih, je pojav viden daleč naokoli

25. 03. 2025 11.18

Ponedeljkovo nočno nebo nad Slovenijo je razsvetlila nenavadna modra spirala, ki je sicer posledica izpustov goriva rakete Falcon 9 ameriškega podjetja Space-X. Raketo so izstrelili nekaj ur, preden se je na nebu pojavila spirala. Igro svetlobe so na nebu opazili tudi drugod po Evropi. "Pojav nima neposrednega učinka na življenje na Zemlji, razen da dodatno onesnažuje naše ozračje," nam je pojasnila astrofizičarka Andreja Gomboc.

Nad Slovenijo zasvetila nenavadna modra spirala

24. 03. 2025 21.16

Ob pogledu na večerno nočno nebo je lahko marsikdo nad Slovenijo opazil nenavadno modro spiralo, ki se je zelo hitro premikala po nebu. Opazili so jo na primer nad Litijo, Ljubljano, Šmarjem pri Jelšah ter tudi pri Vipavi, Ptuju, na Dolenjskem ... "Krogi so bili vedno večji, nakar so v sekundi izginili," nam je sporočil eden od bralcev, ki je uspel nenavaden nebesni pojav ujeti v svoj objektiv. Nenavaden pojav, ki spominja na spiralno galaksijo, ima sicer povsem človeško razlago. Gre za posledico izstrelitve rakete.

Na Santorini se vrača življenje: prispele prve križarke, turisti polnijo otok

24. 03. 2025 20.49

Grčija je po seriji potresnih sunkov, ki so prizadeli enega od njenih bolj turističnih otokov, razglasila: "Priljubljeni otok Santorini je znova varen in pripravljen na sprejem turistov." V nedeljo je tja že prispela prva križarka te sezone, ki je s seboj pripeljala 1170 večinoma ameriških turistov.

Nižje omejitve na slovenskih cestah: kakšni bi bili pozitivni učinki?

24. 03. 2025 18.53

V zadnjih letih so številna evropska mesta začela zniževati omejitve hitrosti, pri čemer postajajo cone s hitrostjo 30 km/h vse bolj pravilo kot izjema. Takšni ukrepi so del širših prizadevanj za večjo varnost, boljše okolje in višjo kakovost življenja v mestih. V Sloveniji pa še vedno prevladujejo višje hitrosti. Člani Podnebnega sveta, neodvisnega znanstvenega posvetovalnega telesa vlade, so med rešitvami za izboljšanje slovenskega prometa predlagali znižanje maksimalne hitrosti na avtocestah s 130 na 110 km/h, v naseljih pa s 50 na 30. Kakšni so pozitivni učinki tovrstnih ukrepov in ali smo slovenski vozniki pripravljeni na to spremembo?

Plin – prava energetska rešitev za danes in jutri!

18. 03. 2025 00.15

Udobno. Ugodno. Trajnostno.

Po nesreči v Kočanih naše ministrstvo s poostrenimi nadzori v lokalih

17. 03. 2025 11.26

Tragedija, ki je pretresla Severno Makedonijo, žal ni prva. Pirotehnika v zaprtih prostorih je večkrat vzrok požarov in terja tudi smrtne žrtve. O tem, kakšna pravila glede uporabe pirotehnike v notranjih prostorih veljajo v Sloveniji, smo govorili z vodjo odseka za požarne raziskave in inovacije na Zavodu za gradbeništvo Alešem Jugom. Na ministrstvu pa so medtem napovedali poostrene inšpekcijske nadzore in pregled ustreznosti zakonodaje s področja pirotehnike.

V kratkem bi lahko izbruhnil ogromen ognjenik na Aljaski

14. 03. 2025 12.30

Ogromen vulkan na Aljaski kaže znake bližajočega se izbruha. Okoli gore Spurr so nedavno opazili znatno povišane ravni emisij vulkanskega plina. Gora leži približno 100 kilometrov od mesta Anchorage, kjer živi skoraj 300.000 ljudi.

Ameriška agencija za zaščito okolja odpravlja okoljevarstvene ukrepe

13. 03. 2025 08.47

Ameriška agencija za zaščito okolja bo ukinila skupaj 31 okoljskih regulativnih ukrepov. Novi prvi mož agencije, nekdanji republikanski kongresnik iz New Yorka, Lee Zeldin, je v prispevku za časnik Wall Street Journal to označil kot konec podnebne religije in začetek zlate dobe Amerike.

Evropski komisar pohvalil Slovenijo: Na področju podnebnih politik dela odlično

12. 03. 2025 18.00

Slovenija na področju podnebnih politik dela odlično, pri strategijah razogljičenja pa izpolnjuje vidike, ki so v središču dogovora EU o čisti industriji, je v izjavi po srečanju z ministrom Bojanom Kumrom povedal evropski komisar za podnebje Wopke Hoekstra. Kumer pa je izpostavil pomembnost uravnotežene razdelitev sredstev EU za razogljičenje.

Energetika Ljubljana prevzema novo plinsko-parno enoto

11. 03. 2025 14.10

Javno podjetje Energetika Ljubljana bo konec meseca prevzela novo plinsko-parno enoto v Termoelektrarni-toplarni (Te-TOL) Moste, je napovedal direktor Energetike Samo Lozej. Gre za pomemben korak k postopnemu razogljičenju proizvodnih virov podjetja, je dodal. Mestno podjetje je objavilo tudi nove cene elektrike za gospodinjstva.

V MasterChef prihaja magister farmacije in doktor farmacevtskih znanosti

11. 03. 2025 10.59

Samo Kreft že 30 let poučuje na fakulteti za medicino, znanja pa predaja tudi na šoli Sodobne fitoterapije, ki jo je ustanovil skupaj z Natašo Sivec. Prihodnji ponedeljek prihaja v MasterChef Slovenija, kjer bo pokazal svoje kulinarične spretnosti.

Smrt Gena Hackmana in njegove žene dovolj vprašljiva za preiskavo

27. 02. 2025 21.29

Šerifov urad okrožja Santa Fe se je prvi odzval prošnji da preveri, kaj se dogaja na posestvu igralca Gena Hackmana in njegove žene Betsy Arakawa, kjer so v hiši našli trupli zakoncev in enega od njunih psov. Čeprav so oblasti sprva sporočile, da ni bilo znakov nasilnega dejanja, pa so sedaj vendarle odprli preiskavo, saj okoliščin smrti niso uspeli pojasniti.

Po dveh tednih našli kabino tovornjaka, ki ga je 'požrla' luknja na cesti

12. 02. 2025 14.58

Na Japonskem so dva tedna po grozljivi nesreči, ko je jama, ki je kar naenkrat zazijala sredi ceste, požrla tovornjak s 74-letnim voznikom, vendarle našli kabino vozila. Obtičala je sredi pet metrov široke kanalizacijske cevi. Do nje ne morejo priti, saj je zaradi močnega toka in visokih vsebnosti strupenih plinov v zraku prenevarno.

Manj kot dve leti po nastanku 400-metrskega otoka ni več

02. 02. 2025 18.04

Pred skoraj dvema letoma se je v Kaspijskem morju po izbruhu vulkana pojavil otok, konec lanskega leta pa je skorajda že izginil, je razvidno s fotografij Nasinih satelitov. Kaj se dogaja ob azerbajdžanski obali?

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?

02. 02. 2025 15.54

Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

'EU ostaja zavezana zelenemu dogovoru, a mora biti prilagodljiva'

29. 01. 2025 15.48

EU ostaja zavezana ciljem zelenega dogovora, vendar pa moramo biti na poti do tja prilagodljivi in pragmatični, je ob današnji predstavitvi kompasa za konkurenčnost evropskega gospodarstva poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Kompas je namenjen zmanjšanju inovacijskega zaostanka, razogljičenju in večji ekonomski varnosti.

Bi Zemljo lahko dodatno ohladili 'dobri oblaki'?

24. 01. 2025 19.14

Si predstavljate, da bi v Slovenj Gradcu imeli povprečne temperature, kot jih imajo v Kopru? To ni tako nemogoče, opozarjajo klimatologi, predvsem če bomo pustili, da se naš planet nenadzorovano segreva. Gre sicer za najbolj črn scenarij, ko bi se do konca stoletja Zemlja segrela za šest stopinj Celzija. Največjo vlogo pri preprečevanju tega imamo sami. Z zmanjševanjem izpustov toplogrednih plinov in skrbjo za planet. A raziskovalci po svetu se poigravajo tudi z mislijo, da bi nam k počasnejšemu segrevanju pomagali oblaki.

Plin v Blejski koči uhajal iz prvič uporabljene peči

21. 01. 2025 11.25

Težave, ki so bile povezane z uhajanjem plina, so bile odpravljene, kar so potrdili tudi strokovni pregledni in dodatne meritve, zatrjujejo v Blejski koči, kjer dodajajo, da bodo svoja vrata spet odprli v petek. Kočo so namreč prejšnji vikend zaradi prisotnosti škodljivih plinov, zaradi katerih je zdravstveno pomoč potrebovalo več pohodnikov, izpraznili in zaprli. Plin je uhajal iz konvekcijske plinske peči, ki je bila v koči uporabljena prvič.

V Premogovniku Velenje že več nesreč, najhujša leta 2003

21. 01. 2025 08.13

Nesreče v Premogovniku Velenje niso tako redke. Zadnja večja delovna nesreča se je zgodila februarja lani, ko so bili štirje rudarji izpostavljeni večji koncentraciji plina. Leta 2023 so bili v delovni nesreči poškodovani trije rudarji, še leto prej pa je bilo v stebrnem udaru lažje poškodovanih 14 ljudi. Najhujša premogovniška nesreča do zdaj se je zgodila februarja 2003, ko sta umrla dva rudarja.

V Blejski koči se je slabo počutil še en pohodnik, izpraznili so jo in zaprli

19. 01. 2025 14.07

O petkovi večerni intervenciji gorskih reševalcev v Blejski koči, o kateri smo že poročali, so bili obveščeni tudi tamkajšnji policisti. Potrdili so, da je bila več osebam nudena zdravniška pomoč, tri so zaradi suma zastrupitve z ogljikovim monoksidom ostale na zdravljenju. Helikopter je tja poletel tudi v soboto popoldne, saj so dobili klic o slabem počutju še enega pohodnika, ki se je zadrževal v koči. Ali je njegovo stanje kakorkoli povezano s petkovim dogodkom, policija še ugotavlja. Gasilci so opravili meritve in ugotovili prisotnost zdravju škodljivih plinov. V omenjeni koči medtem priznavajo, da so imeli težave s puščanjem plina, a po njihovih navedbah situacija ni tako resna. Koča je zdaj začasno zaprta.

Leto zaskrbljujočih rekordov: prebili neslavno mejo, pri nas za kar pol stopinje topleje

18. 01. 2025 06.00

Že deseto leto zapored lahko znova ponovimo, da je za nami najtoplejše zabeleženo leto. Za nami je globalno leto vremenskih presežkov, rekordov tako na regionalni kot na globalni ravni, leto 2024 opisujejo klimatologi. Prvič smo prebili neslavno mejo 1,5 stopinje Celzija nad predindustrijsko dobo in s takšnim tempom se bomo do leta 2050 že približali naslednjemu mejniku dveh stopinj Celzija, svarijo klimatologi. Povprečna temperatura zraka je na ravni države znašala okoli 11,3 stopinje, kar je pol stopinje več kot leto prej. Za lažjo predstavo, kaj to pomeni, pa ponazoritev: kraji na 500 metrih so imeli letos podobne temperaturne razmere kot lansko leto kraji na 400 metrih nadmorske višine.

Ugodnejši pogoji nakupa: ste za skupinski nakup toplotne črpalke?

14. 01. 2025 14.08

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) danes začenja kampanjo za skupinski nakup toplotnih črpalk za ogrevanje, v kateri lahko sodelujejo vsi zainteresirani potrošniki. Sodelovanje je brezplačno, oddana ponudba pa nezavezujoča. V okviru kampanje si bodo na ZPS prizadevali doseči ugodne pogoje nakupa, vključno s ceno in strokovno montažo naprav.

Slovenija prevzela predsedovanje skupščine IRENA

12. 01. 2025 09.28

Slovenija je prevzela predsedovanje 15. zasedanju skupščine Mednarodne agencije za energijo iz obnovljivih virov (IRENA), ki danes in v ponedeljek poteka v Abu Dabiju. Kot so sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo, je Slovenija s tem dosegla pomemben mejnik na področju mednarodne energetske diplomacije.

Lani globalna temperatura prvič za več kot 1,5 stopinje presegla predindustrijsko raven

10. 01. 2025 07.06

Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov. Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob tem povedal direktor EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.

Podnebni svet za nujno ukinitev subvencij za fosilna goriva

08. 01. 2025 11.53

Podnebni svet, ki deluje kot vladno znanstveno posvetovalno telo pri oblikovanju in izvajanju podnebnih politik, je na prvi seji v letošnjem letu razpravljal predvsem o predlogih za zmanjšanje izpustov v prometnem sektorju. Med predlaganimi ukrepi so med drugim izpostavili nujnost ukinitve subvencij za fosilna goriva in promocijo javnega prometa.

Vetrnice v Ilirski Bistrici? Podporniki in nasprotniki podpise predali ministrstvu

30. 12. 2024 13.23

Predstavniki Civilne iniciative Snežnik so na ministrstvo za naravne vire in prostor dostavili zbrane podpise v znak nasprotovanja projektu postavitve devetih vetrnic v občini Ilirska Bistrica. Kot so pojasnili, je s projektom predviden poseg v območje neokrnjene narave, gre tudi za vodovarstveno območje. Hkrati pa je podprise zbrala tudi druga iniciativa iz Ilirske Bistrice, ki postavitev elektrarn podpira.

Opazovali izbruh vulkana, ko je malček stekel proti robu ploščadi

28. 12. 2024 18.01

Le trenutek je malčka ločil od gotove smrti. Na razgledni ploščadi za opazovanje vulkana Kilauea se je namreč uspel izmuzniti družini, švigniti mimo varnostne ovire, ter skoraj zdirjal čez rob klifa. A na srečo je njegova mama še pravočasno ugotovila, da je sinček izginil, ter ga ustavila tik pred padcem.