plementaš

Drgnili 'počečkane' stene, pregledali pancerje in zložili igrače
13. 04. 2025 07.00Zaposleni Pro Plusa so zopet zavihali rokave. Odpravili so se v Kranjsko Goro, kjer se sredi čudovite narave nahaja otroški počitniški dom Vila Šumica in poskrbeli, da bo pripravljen na novo sezono. "Musklfiber bo vreden vsega, ker bo palčkova sobica zanje topla in prijetna izkušnja, ki je sicer morda nimajo," je povedala ena od prostovoljk, druga pa je dodala, da se, ko je prostovoljskega dneva konec, res dobro počutiš.

Če bi vam delodajalec nudil nadomestilo za 'prostovoljski dan', bi šli pomagat?
05. 12. 2024 06.00Vsi smo že slišali, da ljudje, ki pomagajo drugim, čutijo posebno toplino in se glede samih sebe počutijo bolje. Vendar pa ob hitrem tempu življenja marsikdo nima časa, da bi po opravljenem delu še ure delal kot prostovoljec. Naše podjetje Pro Plus je, ker želi spodbuditi prostovoljsko delo, zaposlenim namenilo štiri prostovoljske dneve na leto. To so dnevi, ko zaposleni lahko nekaj dobrega za druge naredimo kar med delovnim časom, podjetje pa nam nudi 100-odstotno nadomestilo. Konec novembra smo tako zavihali rokave in se odpravili v skladišče Zveze Anita Ogulin in ZPM.

Leon in Andreja odkrito spregovorila o boju z depresijo
08. 10. 2024 19.22Kdaj vas je nazadnje kdo vprašal, kako ste? Kako se imate v službi? In kdaj ste iskreno odgovorili, da niste v redu? Da ste žalostni, da se borite z občutki brezupnosti, krivde in ničvrednosti? Dejstvo je, da služba precej vpliva na naše duševno zdravje. Stres, preobremenjenost, strah pred izgubo službe, za piko na i pa še slabi odnosi med sodelavci. Vse to so dejavniki, ki lahko vodijo v depresivne motnje, te pa do manjše produktivnosti in dolgotrajne bolniške odsotnosti. Zdi se kot začarani krog, iz katerega je nemogoče izstopiti. Pa vendar se da, kar dokazujeta Andreja in Leon, ki sta premagala depresijo.

7,6 milijona na leto skozi okno: je država znižala nepotrebne stroške za uporabo nepremičnin?
01. 04. 2022 06.00Pet let je minilo od izračunov Računskega sodišča: da država na leto po nepotrebnem plačuje 7.621.271 evrov za prostore, ki jih po lastnih določilih ne potrebuje. Prostorov je preveč, so pri pregledu gospodarjenja za leto 2014 in prvih devet mesecev leta 2015 ugotovili revizorji – so preveliki in/ali ostajajo prazni. Kaj so na ministrstvu za javno upravo, ki je s sklepom vlade iz leta 2015 postalo upravljalec večine državnih nepremičnin, do danes naredili za zmanjšanje nepotrebnih stroškov?

Koga vse mika županovanje in kdo je prepričal tako SDS kot Gibanje Svoboda
10. 11. 2022 06.00Vrnitev starih obrazov ali priložnost za nove? V 212 občinah se bo za županski stolček potegovalo 618 kandidatov, od tega 107 žensk. Županovanje mika tudi nekatere nekdanje in sedanje poslance, pa tudi ministre. V Šentjurju se bo za županski položaj potegovala Jelka Godec, v Ljubljani pa Nataša Sukič. Nekdanji zdravstveni minister Janez Poklukar kandidira v Gorjah, Igor Zorčič pa bi rad županoval v Brežicah.

Osumljen, obtožen, obsojen, oproščen: kdo vse gre po županski mandat?
08. 11. 2022 06.00Volivce v Šaleški dolini med drugimi nagovarjajo trije akterji, povezani z afero TEŠ 6, v kateri se je začelo sojenje zaradi domnevnega 250-milijonskega oškodovanja podjetja. Franc Rosec in Peter Dermol, ki kandidirata v Šoštanju in Velenju, sta med osumljenimi v vzporednem poslu, nekdanjemu direktorju Premogovnika Velenje Milanu Medvedu, ki prav tako kandidira v Velenju, pa je sodišče pred tremi leti naložilo plačilo odškodnine zaradi škodljivih poslov z občino. Kdo pa je prvak med kandidati po številu ovadb v mestnih občinah?

Tudi z ovadbo na volitve
07. 11. 2022 06.00Za župana lahko kandidira polnoletna oseba, ki ima stalno prebivališče v občini. Nič o nekaznovanosti torej, ki je pogoj pri denimo javnih uslužbencih. Vendar pa županu mandat preneha, če je pravnomočno obsojen na več kot pol leta zapora. To se, kot so nam povedali na Skupnosti občin, še ni zgodilo.

Županski rekorder gre v pokoj, brez izbire v več občinah kot pred štirimi leti
02. 11. 2022 06.00Županske volitve pred štirimi leti so postregle z ekstremnimi razlikami v zmagah: ponekod so slavili z več kot 80 odstotki glasov, v Šmarjeških Toplicah pa sta zmagovalca odločila le dva glasova razlike. Kaj bo na letošnjih volitvah drugače, kje bomo gledali ponovitev obračuna? In za koliko se je povečalo število občin, kjer bodo volilci župana le dobili, ne pa izbirali?

Preverite, kako uspešna je vaša občina pri črpanju evropskega denarja
28. 10. 2022 06.00Več kot 3,3 milijarde evrov iz Bruslja je bilo na voljo Sloveniji v letih od 2014 do 2020. Občine so prijavljale različne projekte: od čistilnih naprav, izgradnje športnih centrov ali obnove šol. Kje so se najbolj potrudili, kje sploh ne in kdo o projektih ne poroča Ministrstvu za finance?

Deveterica večnih županov – kdo bo vztrajal in kdo ima dovolj?
25. 10. 2022 06.00Devet občin od 212 vodijo tako imenovani večni župani – zdržema kar 28 let, kolikor je minilo od reforme lokalne samouprave leta 1994. Za še štiri leta namerava mandate podaljšati šesterica. Zakaj in kdo ima po sedmih mandatih dovolj?

Borut Pahor edini evropski predsednik brez predsedniške rezidence?
19. 10. 2022 06.00Nataša Pirc Musar, kandidatka za predsednico države, je v intervjuju za našo televizijo dejala, da je Slovenija edina evropska država, ki nima predsedniške rezidence. Kje živijo predsedniki v naši soseščini? Pirc Musarjeva se je dotaknila tudi kolektivne obrambe in pokojnin. Ali Slovenija do leta 2030 res potrebuje 10.000 vojakov? Imamo res milijardo težak manko v pokojninski blagajni?

Migranti dobijo nastanitev v prvi varni državi, iz katere pridejo. Drži?
17. 10. 2022 06.08Predsedniški kandidat Anže Logar je v intervjuju za našo televizijo dejal, da je Janševa vlada ob koncu mandata pustila rekordne presežke v državni in občinski blagajni, da migranti dobijo nastanitev v prvi varni državi ... Kaj kažejo dejstva?

Socialno podjetništvo brez zaposlenih in kako zadržati Rogliča v Sloveniji?
15. 10. 2022 07.00V studiu večerne oddaje so se sinoči soočili štirje kandidati za predsednika, ki se po anketah javnega mnenja uvrščajo od četrtega do sedmega mesta: Sabina Senčar, Miha Kordiš, Janez Cigler Kralj in Vladimir Prebilič. Ali socialno podjetje Mihe Kordiša s tem, ko nima zaposlenih, krši zakon? Se vsem kandidatom premoženje Slovencev v davčnih oazah zdi sporno? In kakšna so dejstva o cepljenju in ukrepih med epidemijo?

Kadrovanje med strokovnostjo in sprejemljivostjo: kaj čaka Predsednika republike?
14. 10. 2022 06.00Šest sodnikov Ustavnega sodišča, informacijski pooblaščenec, guverner Banke Slovenije, varuh človekovih pravic, predsednik protikorupcijske komisije. Iskanje vodij teh najpomembnejših institucij v državi, ki jim poteče mandat v naslednjih petih letih, je v rokah novega predsednika ali predsednice republike - nekatere bo predlagal, druge imenoval. Pri tem pa: očitki o politični trgovini, zadovoljstvo zaradi "uravnoteženega'' seznama kandidatov in kar trije pravni strokovnjaki, ki jih je politika zavrnila v Državnem zboru - to so bile pasti pri lovljenju ravnotežja med strokovnostjo in politično sprejemljivostjo kandidatov.

DEJSTVA: Podražitve, pokojnine in mladi, kako točne podatke so navajali politiki?
12. 04. 2022 20.07V oddaji Svet na Kanalu A so se soočili štirje predsedniki strank: Janez Janša (SDS), Robert Golob (Gibanje Svoboda), Tanja Fajon (SD) in Matej Tonin (NSi). Prvič v tej kampanji sta se soočila tudi glavna favorita za zmago Janša in Golob. Novinarji Dejstev smo verodostojnost izjav politikov tudi tokrat preverjali v živo.

Kaj je res in kaj ne, ko predstavnice strank govorijo o zdravstvu, šolstvu in pravni državi?
09. 04. 2022 08.24Po prvem soočenju našega spletnega portala 24ur.com, ki ga je v studiu oddaje Svet vodil Gregor Trebušak, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki je v živo znova preverjala resničnost izjav. Tokrat so se soočile predstavnice petih političnih strank: Alenka Jeraj (SDS), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Meira Hot (SD), Maša Kociper (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo). V ospredju pa vrtci, zdravstvo, maske in pravna država.

Romana Tomc in Robert Golob: Kdaj oglaševanje postane volilna kampanja?
07. 04. 2022 06.00Romana Tomc je v predvolilnem soočenju na očitek Roberta Goloba, da se je SDS že precej pred začetkom uradne volilne kampanje začela oglaševati s plakati po državi, odgovorila, da je zakon o tem, kaj se v volilni kampanji sme in česa ne, jasen. Zakaj je torej po zadnjih parlamentarnih volitvah SDS od Računskega sodišča dobila mnenje s pridržkom?

Po soočenju: Kdo je navajal neresnične podatke?
06. 04. 2022 06.10Po ponedeljkovem drugem predvolilnem soočenju smo dodatno preverili trditve osmih predstavnikov strank. Soočili so se Romana Tomc (SDS), Tanja Fajon (SD), Marjan Šarec (LMŠ), Alenka Bratušek (SAB), Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jernej Vrtovec (Nova Slovenija), Alojz Kovšca (Povežimo Slovenijo) in Luka Mesec (Levica). Preverili smo izjave o tržnih najemninah v Nemčiji in Avstriji, o delovanju Termoelektrarne Šoštanj in proračunu. Kaj drži?

Po soočenju: Kdo je med soočenjem govoril resnico, lagal, zavajal?
30. 03. 2022 06.00Po ponedeljkovem prvem predvolilnem soočenju na POP TV smo dodatno analizirali verodostojnost izjav, ki so jih podali sodelujoči prvaki SD, LMŠ, Levica, Konkretno, SAB, Gibanje Svoboda in NSi ter podpredsednik SDS Aleš Hojs. Več izjav ne drži, tako glede javnega dolga države, zdravstvenih uspehov države s soočanjem covidne krize kot tudi cene elektrike pred in po odhodu Roberta Goloba z vrha Gen-I.

ANALIZA DRUGI DEL: Po boljših cestah bi vozili levi in desni
28. 03. 2022 12.56Objavljamo drugi del poglobljene analize volilnih programov. Kakšne ukrepe pripravljajo politične stranke, da bodo slovenske ceste bolj pretočne in varne? Se bo delovna doba podaljšala in kakšne pokojnine bodo v naslednjem sklicu prejemali upokojenci?

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?
28. 03. 2022 06.00Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Položnica za elektriko: namesto 95 ta mesec le 38 evrov
17. 03. 2022 13.00Z vladnimi ukrepi zaradi podražitev elektrike so se zneski na položnicah ta mesec močno zmanjšali: ni več stroškov za omrežnino in nekaterih dajatev. Koliko se je v povprečju znižal račun za elektriko, kako in kdaj so ukrepe sprejemale vlade drugod po Evropi in koliko manj bo pri nas zato denarja za naložbe?

Umik države iz gospodarstva po Toninovo
15. 03. 2022 12.22Nova Slovenija v gospodarskem delu programa zagovarja umik države iz gospodarstva - a ne povsod, je v predvolilnem pogovoru z našim novinarjem Anžetom Božičem povedal predsednik stranke Matej Tonin. Infrastrukturo, tudi avtoceste, bi morala država obdržati, je prepričan Tonin. Prav menjava na vrhu Darsa, ki ga je zasedel podpredsednik NSi Valentin Hajdinjak, je bila ena odmevnejših kadrovskih potez te vlade.

Spomini na prvo leto na POP TV: Pri nas je res veliko čustev
18. 11. 2020 07.00Naša televizija POP TV čez manj kot en mesec praznuje svoj 25. rojstni dan. In v soju te lepe obletnice vam predstavljamo novo serijo člankov, ki jo bomo naslednji mesec dni objavljali na portalu 24ur.com. Tokrat se vračamo na začetek. A ne le v leto 1995, temveč na začetek posameznih sogovornikov, ki smo jih izbrali za to objavo. Tokrat predstavljamo izkušnje posameznikov, povezane s tem, kako so prišli na televizijo, kaj so skozi leta delali in kakšno ljubezen čutijo do svojega dela.

Javni dodatki in nakazila prek inštitutov, centrov, društev – kdo je kaj na Pravni fakulteti
18. 10. 2019 05.00Tokrat objavljamo najvišje plače in dodatke zaposlenih na ljubljanski Pravni fakulteti. A tu je še kopica inštitutov, zasebnih podjetij in zavodov. V nekaterih primerih je ustanovitelj Pravna fakulteta, v drugih so lastniki profesorji. Vsem pa je skupna izjemna podobnost v poimenovanju. Pomanjkanje domišljije ali namerno zavajanje potencialnih strank? In kako morebiten konflikt interesov preprečujejo na fakulteti?

Dodatni zaslužki zaposlenih na javni Ekonomski fakulteti
17. 10. 2019 04.24Na ljubljanski Ekonomski fakulteti je po podatkih spletne strani zaposlenih 54 rednih profesorjev (vseh zaposlenih je 254). Njihove bruto osnovne plače se začnejo v 53. plačnem razredu pri 3.385,03 evra. Ta znesek fakulteta nekaterim oplemeniti z dodatki, na fakulteti so jih spravili v kar devet kategorij: dodatna pedagoška obveznost, prodaja blaga in storitev na trgu, povečan obseg dela, avtorski honorarji iz proračuna, neproračuna ter tržnih virov ter pogodbe o delu iz proračuna, neproračuna in tržnih virov.

Jogurti, čokolade, paštete – do kdaj še enoten trg in dvojna kakovost?
24. 05. 2019 06.00V zadnjem letu in pol smo se naposlušali opozoril slovenskih in evropskih politikov, kako nesprejemljivo je, da imamo enoten evropski trg in dvojno obravnavo potrošnikov. Moral bi zvoniti alarm, a od prvih resnih opozoril o dvojni kakovosti hrane do resolucije parlamenta je moralo miniti sedem let!

Odgovornost za vzpon skrajnežev morajo prevzeti tudi slovenski evroposlanci
16. 05. 2019 12.00Razlog za vzpon nasprotnikov Evropske unije, kot jo imamo danes, in nizko udeležbo na volitvah v Evropski parlament (v Sloveniji nazadnje 24,55 odstotka) je tudi v odtujenosti evropskih institucij. Tako vas v predvolilni tekmi prepričujejo kandidati za evroposlance. Koliko pa so sami odgovorni za tako stanje?

Švarc Pipanova neresnično, da je SD predlagal višjo minimalno plačo, Mesec reševal Violeto Tomić
13. 05. 2019 12.09Dominika Švarc Pipan (SD) in Luka Mesec (Levica) sta v drugem soočenju sorodnih strank v nedeljskem Fokusu nanizala nekatere misli, nerealne ideje, napačne podatke, ki terjajo pojasnila. Podkrepila sta jih naša strokovna sodelavca Marko Lovec in Špela Majcen Marušič.

Neznosna lahkost potovanj
09. 05. 2019 13.46V nedeljo bo šest držav – Nemčija, Avstrija, Švedska, Norveška, Francija in Danska – še za pol leta podaljšalo nadzor na svojih mejah. Gre za izredni in začasni ukrep, kot ga dovoljuje Zakonik o schengenskih mejah v primeru resnih varnostnih groženj in ki traja že štiri leta.