plemen

Ameriški vplivnež odplul na prepovedan otok, plemenu pustil kokakolo

04. 04. 2025 17.33

V Indiji so pridržali 24-letnega ameriškega turista, ki je z gumijastim čolnom devet ur potoval proti oddaljenemu plemenskemu otočju, kjer domorodci sicer nimajo stika z zunanjim svetom. Njegovo početje je bilo izjemno nevarno, saj so prebivalci v preteklosti že ubili obiskovalce, otokom pa se je prepovedano približati za manj kot pet kilometrov. Predrzni Američan je stopil na obalo, tam kot "dar" pustil pločevinko kokakole in vzel vzorec peska.

Rambo Amadeus: Pri dobrih šestdesetih sem legenda ničesar

03. 04. 2025 11.59

61-letni Rambo Amadeus je že skoraj 40 let unikat na balkanski glasbeni sceni. Izumitelj izraza "turbo folk", samooklicani "svetovni mega car" je danes, kot pravi, samo še "tribute" samemu sebi. A v tem uživa. Več si preberite v intervjuju.

Redki posnetki mladega domorodca iz plemena v Amazonskem gozdu

17. 02. 2025 11.02

Iz Brazilije prihajajo izjemno redki prizori pripadnika izoliranega domorodnega plemena. Mladenič se je namreč nepričakovano približal skupnosti ob reki Purus na jugozahodu Amazonije, a se po manj kot 24 urah prostovoljno vrnil v izolacijo.

Zmagovalka Turčija, dobitnik Izrael, poraženec Iran, Rusija si skuša oprati roke

13. 12. 2024 10.23

Je 13-letne državljanske vojne v Siriji konec? Malo verjetno. Je pa brez dvoma zaprto veliko poglavje z naslovom Bašar al-Asad. Kdo so zmagovalci in poraženci ob strmoglavljenju oblasti družine, ki je Siriji vladala od leta 1971?

Spor v 'komšiluku', ki je prerastel v vojno brez meja

29. 11. 2024 13.35

Slovenija naj bi nekaj časa veljala za nevtralno območje, kjer se rivalska črnogorska klana po medsebojnem dogovoru nista spopadala in kjer so njuni člani lahko našli začasno zatočišče pred krvavimi spopadi. Ta dogovor med prebivalci Kavača in Škaljarjev je kot kaže stvar preteklosti in tudi Slovenija postaja "vojno območje". Toda, kako se je vse skupaj začelo in zakaj sta klana v sporu?

Kako se bo po terorističnih napadih v Dagestanu na noge postavila judovska skupnost?

29. 06. 2024 09.57

Judje v pretežno muslimanski regiji Dagestan na jugu Rusije pravijo, da so odločeni, da se bodo po smrtonosnem napadu islamskih borcev na krščanske in judovske verske hiše v dveh mestih prejšnji konec tedna znova združili in obnovili svojo skupnost. V napadih je bilo namreč ubitih 21 ljudi, najmanj 43 je bilo ranjenih, uničena je bila tudi 110 let stara sinagoga v Derbentu.

V javnosti se je pojavila bolgarska princesa, mnogi šokirani. Zakaj?

06. 06. 2024 20.21

Hčerka kralja Simeona II. in žena Kitina Munoza se je po dolgem času pojavila v javnosti med repatriacijo trupla Ferdinanda I. Bolgarskega. A javnost je precej šokiral spremenjen videz princese Kaline Bolgarske, ki je precej bolj mišičasta, kot je včasih bila.

'Gromozanski projekt na Nikobarskih otokih pomeni smrtno obsodbo za plemena'

07. 02. 2024 09.17

Velik gradbeni projekt na Nikobarskih otokih bi pomenil smrtno obsodbo za tam živeče pripadnike plemena, ki se ukvarjajo z lovom, so opozorili akademiki z vsega sveta. Otok v Indijskem oceanu, ki šteje 8000 prebivalcev, bi indijske oblasti rade spremenile v "indijski Hongkong", več milijard evrov vreden projekt pa bi vključeval mednarodni ladijski terminal, letališče, elektrarne, vojaške baze in industrijski park. V okviru projekta bi bil seveda dobršen del namenjen tudi razvoju turizma.

Štiriletnica podrla rekord: najmlajša deklica, ki je dosegla bazni tabor Everesta

15. 01. 2024 09.06

Neverjetna novica prihaja z najvišjega vrha na svetu. Štiriletna deklica Zara je namreč postala najmlajša deklica, ki je dosegla bazni tabor Everesta. V spremstvu očeta in sedemletnega brata je Zara prehodila približno 270 kilometrov.

Radi potujete? Odpotujte dlje in višje. Odkrijte Ekvador in Galapagos.

01. 12. 2023 10.33

Odpotujte v Ekvador in na Galapaško otočje! Aktiven dopust ob Ekvatorju, opazovanje živali ki živijo le tu sredi Tihega oceana, rafting v porečju Amazonke, opcijski treking na najvišji delujoči vulkan, ...

Kaj se dogaja z vojno in smrtonosnim nasiljem in kako sta se spreminjala skozi zgodovino

05. 11. 2023 19.27

V primerjavi s prejšnjim desetletjem – in še bolj z začetkom 21. stoletja – je bilo lansko leto zelo krvavo, vsaj kar zadeva organizirano državno nasilje. Za to sta v veliki meri odgovorna dva smrtonosna konflikta: rusko-ukrajinska vojna in vojna v Tigraju. Vseh smrtnih žrtev je bilo leta 2022 skoraj 250.000, kar je več kot dvakrat toliko, kolikor znaša letno povprečje v prejšnjem desetletju, ki je že samo približno trikrat večje kot letno povprečje v prvem desetletju 21. stoletja. Pred nekaj tedni se je med Palestino (oziroma Hamasom) in Izraelom začel nov boleči konflikt, ki je že terjal veliko žrtev in jih najverjetneje še bo v prihodnosti.

'Zaradi spora med dvema generaloma je celotna država talka'

02. 05. 2023 08.00

Ljudje ne podpirajo nobene od strani, ki sodelujeta v teh spopadih, je jasen Sudanec, ki živi v Sloveniji. Svojim sonarodnjakom pomaga preko mreže lokalnih odporniških odborov civilnega prebivalstva tako, da širi njihov glas po svetu. Lokalni odporniški odbori so praktično edina rešilna bilka za prebivalce na obleganih območjih, saj jim v teh kaotičnih razmerah zagotavljajo vodo, hrano, zdravstveno oskrbo in tudi evakuacijo na bolj varna območja.

Kdo je pravi Rus?

14. 03. 2023 12.08

So Ukrajinci v resnici pravi Rusi in Rusi zgolj 'Moskoviti', ki so prvim 'ukradli identiteto'? Od ukrajinske zgodovinske teorije k zbiranju podpisov. Ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu so predočili peticijo o pozivu k preimenovanju Rusije v Moskovijo. Zelenski, ki se mu poziv zdi zanimiv, je dejal, da terja skrbno zgodovinsko in kulturološko analizo, ter predsedniku vlade naložil, naj zadevo preuči.

'Draga moja, kupili smo te. Nikoli se ne boš vrnila'

23. 08. 2022 15.35

V Iraku so pravice žensk v zadnjih desetletjih močno nazadovale. Po tem, ko so ZDA strmoglavile režim Sadama Huseina, sta nasilje in razpad družbenega tkiva, ki sta sledila invaziji, nesorazmerno močneje prizadela ženske in dekleta. V kaosu, ki so ga povzročili šibke institucije, vse večja korupcija in vse večji vpliv oboroženih skupin, se je razmahnila trgovina s spolnimi uslugami. Al Jazeera že več kot leto dni raziskuje trgovino z ljudmi v Iraku, vse pogostejši pojav, ki ga spodbujajo socialno-ekonomski dejavniki in omogoča zapletena mreža skorumpiranih uradnikov in oboroženih skupin. Žrtve trgovine z ljudmi so v Iraku običajno dekleta in ženske iz neprivilegiranih okolij, ki bežijo pred zlorabo v družini ali otroško poroko, trgovci pa pogosto izkoriščajo družbeno skrb za čast, da bi ranljive ženske sramotili in jih prisilili v trgovino s spolnimi storitvami. Tudi Noor in Shadad sta bili žrtvi trgovine z ljudmi. Opisali sta svojo zgodbo.

Papež Frančišek se je v Kanadi domorodcem opravičil za grehe Cerkve

25. 07. 2022 21.30

Papež Frančišek se je na začetku svojega obiska v Kanadi, ki ga je poimenoval obisk pokore in bo trajal do konca tedna, opravičil pripadnikom domorodnih plemen zaradi sodelovanja Katoliške cerkve v prisilni asimilaciji in zlorabah njihovih otrok, ki je potekala od konca 19. stoletja.

Izginuli novinar v Amazoniji: Našli naj bi človeške ostanke

11. 06. 2022 10.46

Britanski novinar Dom Phillips je izginil v oddaljenem kotičku brazilske Amazonije, razvpitem po nezakonitem rudarjenju in trgovini z mamili. Reševalne ekipe naj bi zdaj na mestu, kjer so ga nazadnje videli, našle človeške ostanke.

Britanski novinar izginil v Amazoniji

07. 06. 2022 13.28

Alessandra Sampaio, žena britanskega novinarja Doma Phillipsa, ki je izginil v oddaljenem kotičku brazilske Amazonije, razvpitem po nezakonitem rudarjenju in trgovini z mamili, je oblasti pozvala, naj okrepijo prizadevanja za njegovo iskanje.

'Zanje je Ukrajina peskovnik za gradnjo fašistične države'

19. 03. 2022 16.42

Prisotnost neonacističnih milic, celo v državnih strukturah Ukrajine, ni ruski mit. Je dejstvo, na katerega so leta opozarjali številni zahodni analitiki, človekoljubne organizacije in pred rusko invazijo tudi vsi večji mediji. Njihov obstoj in nezmožnost zajezitve njihovega vpliva na nekatere pomembne odločitve oblasti v Kijevu, sta tako postala priročen izgovor ruskega vožda za invazijo in udejanjanje imperialističnih ambicij. "Neonacisti izrabljajo rusko invazijo za uresničevanje svojih interesov. Vse od časa IS nismo zaznali tako množičnega novačenja," v The Washington Post opozarja strokovnjakinja za terorizem in avtorica Rita Katz. Znano je namreč, da je Ukrajina že več let stičišče številnih ekstremističnih in neonacističnih skupin, ki se v državi borijo že od leta 2014. Nekatere, med njimi bataljon Azov, so postale sestavni del ukrajinskih oboroženih sil.

5300 let stara mumija razgrnila zgodovino tetovaž

24. 10. 2021 19.10

Ledeni mož Ötzi je bil tisoče let skrit svetu, dokler ga nista odkrila nemška turista pred 30 leti v ledeniku v italijanskih Alpah. Ta 5300 let stara mumija ni le najbolj znana mumija v Evropi, ampak je tudi ena najpomembnejših najdb za tiste, ki preučujejo svetovno zgodovino tetovaž. Ötzija je krasilo 61 tatujev, ki so se zaradi ledeniških razmer neverjetno dobro ohranili.

Afganistan: nikoli končana vojna

04. 09. 2021 07.00

Afganistan je že desetletja, morda celo stoletja, prizorišče krvavih spopadov in merjenja moči velesil. Že leta 1919 je potekala angleško-afganistanska vojna. 27. decembra 1979 je z namestitvijo 40. armade v ospredje prišla Sovjetska zveza, ki je z vojaško intervencijo želela utrditi komunistično oblast v Afganistanu. Sovjetski zvezi kljub vojaški premoči v deset let trajajoči vojni ni uspelo vzpostaviti nadzora nad celotnim ozemljem Afganistana.

Virus vdrl tudi med izolirano in ogroženo pleme na Andamanih

27. 08. 2020 09.45

Koronavirus bi lahko ogrozil obstoj starodavnega plemena na Andamanih. Kar deset od zgolj 53 pripadnikov plemena je pozitivnih na koronavirus. Izolirana otoška plemena so lahke tarče bolezni, ki lahko ogrozijo njihov obstoj.

Trump ob dnevu neodvisnosti napadel protestnike

04. 07. 2020 08.36

Letošnji 4. julij, ko v ZDA praznujejo največji državni praznik, dan neodvisnosti, je precej drugačen kot prejšnja leta. Plaže so večinoma zaprte, zapirajo se bari ali pa se prepoveduje točenje alkohola, odpovedujejo se veliki ognjemeti. Je pa na predvečer praznika ob znameniti gori Rushmore državljane nagovoril predsednik Trump in s svojimi besedami spet močno razburil. O protestnikih, ki se po smrti temnopoltega Georga Floyda borijo proti rasizmu, je dejal, da izvajajo kulturno revolucijo ter učijo otroke v šolah, kako naj sovražijo lastno domovino.

'Ljudje, ki kopičijo zaloge, niso norci ali blazneži, pač pa tako uravnavajo stopnjo tesnobe'

14. 03. 2020 13.58

Musek Lešnik poudarja, da v trenutni situaciji zagotovila oblasti 'ne bodite anksiozni' niso dovolj. Pojasnil je, da je eden od ključnih virov tesnobe povezan z občutkom izgube nadzora nad situacijo. Virusa namreč ne vidimo, je pa očitno vsepovsod naokrog. Ne vemo, kje se mu lahko skrijemo in kje nismo varni pred njim. Delanje zalog hrane in zanikanje resnosti situacije pa sta dva načina, kako ljudje uravnavajo stopnjo tesnobe ob trenutni situaciji. Tretji pa po njegovih besedah tesnobo kompenzirajo "z zaupanjem v oblasti".

Vidimo se v osmrtnici: neusmiljena vojna črnogorskih klanov se nadaljuje

23. 01. 2020 06.00

Klani so stoletja zaznamovali črnogorsko družbeno ureditev. Stratifikacija družbe je potekala od plemen, ki so imela v času osmanske oblasti status pretežno neodvisnih geopolitičnih enot, do klanov, ki so bili nekakšna podskupnost znotraj velikih plemenskih občestev. Tovrstna povezovanja in vezi so bili antropološka posledica zgodovinskega trenutka. A ko danes govorimo o črnogorskih klanih, imamo v mislih predvsem eno. Organizirani kriminal.

Brazilski domorodci obtožujejo Bolsonara politike genocida

18. 01. 2020 13.04

Napoved brazilskega predsednika Jaira Bolsonara, da bo v Amazonskem gozdu dopustil delovanje rudarskih podjetij, je po mnenju amazonskih domorodcev enakovredna genocidu. V skupni izjavi, ki so jo staroselci oblikovali po srečanju v minulem tednu, so izrazili nasprotovanje vsem dejavnostim, ki uničujejo pragozd.

Brazilskega okoljevarstvenika hladnokrvno ubili sredi prometne ulice

09. 09. 2019 14.55

Brazilska policija preiskuje smrt človeka, ki je življenje posvetil varovanju pragozda in staroselcev, ki že stoletja živijo v njem. Maxciela Pereiro dos Santosa je neznanec dvakrat ustrelil v glavo, ko se je z motorjem peljal po eni bolj prometnih ulic v kraju Tabatinga v bližini brazilske meje s Kolumbijo in Perujem. Ubili so ga pred očmi njegove družine.

Vatikan razmišlja o posvetitvi poročenih duhovnikov v Amazoniji

18. 06. 2019 13.23

V Vatikanu razmišljajo, da bi v amazonski regiji Južne Amerike v duhovništvo posvetili tudi poročene moške in tako omilili tamkajšnjo kadrovsko pomanjkanje klerikov. O tem bodo razpravljali na posebni škofovski sinodi oktobra letos.

Nove podrobnosti o reševanju tajskih dečkov, končno združeni z domačimi

11. 07. 2018 19.50

Tajski dečki so končno združeni s svojimi družinami, čeprav jih zaenkrat še ločuje zaščitno steklo. Bolnišnico bodo v večini lahko zapustili po enem tednu. Člani reševalne misije pa so izdali nove podrobnosti o eni izmed najbolj spektakularnih in neverjetnih evakuacij, kar jih je kdaj lahko spremljal širni svet.

28-letnica čez noč postala politična zvezda. Je to bodoča predsednica ZDA?

28. 06. 2018 15.46

Politična novinka Alexandria Ocasio-Cortez je šokirala ameriško politično prizorišče. Na preliminarnih kongresnih volitvah demokratske stranke v New Yorku je premagala izkušenega tekmeca, kongresnika Crowleya, in se čez noč prelevila v politično zvezdo, ki ji napovedujejo bleščečo politično prihodnost. Lahko ona postane prva ženska predsednica ZDA?

Libijska tekmeca dosegla dogovor o prekinitvi ognja in pripravi volitev

25. 07. 2017 20.31

Libijski premier Fajez al Saraj se je z vojaškim poveljnikom Kalifom Haftarjem v Parizu dogovoril o prekinitvi ognja po vsej državi in pripravi volitev prihodnjo pomlad. V izjavi sta se strani tudi zavezali, da se bodo vzdržali uporabe sile v vseh primerih, ki niso povezani z bojem proti terorizmu.