plazmo

Umrl mož z 'zlato roko': njegova kri rešila 2,4 milijona otrok
03. 03. 2025 09.39V Avstraliji je umrl eden največjih darovalcev krvi, v javnosti znan kot mož z 'zlato roko'. James Harrison je do svojega 81. leta starosti več kot 1000-krat daroval krvno plazmo, ki je vsebovala redko in dragoceno protitelo, antigen D. Po ocenah avstralskega Rdečega križa je z darovanjem pomagal rešiti življenje 2,4 milijona otrok.

Umetno 'sonce': V Franciji postavili nov rekord
20. 02. 2025 14.15V tokamaku West v Franciji so postavili nov rekord v vzdrževanju vodikove plazme. Vzdrževali so jo približno 22 minut, s čimer so presegli nedavno postavljen rekord kitajskega tokamaka East. Gre za pomemben korak k razvoju prihodnjih fuzijskih reaktorjev, kot je Iter, ki bodo morale vzdrževati fuzijsko plazmo več minut.

Kako resna je poškodba Luke Dončića?
08. 02. 2025 15.08Nenaden, odmeven prestop košarkarskega superzvezdnika Luke Dončića od Mavericksov k Lakersom je sprožal ugibanja, kako hitro bo zaigral v zlato-vijoličastem dresu in hkrati obudil zanimanje za poškodbo mečne mišice, s katero se je soočal zadnje tedne. Kako huda je lahko in kako dolgo športniki okrevajo po njej, smo vprašali travmatologa in dolgoletnega zdravnika slovenske košarkarske reprezentance, Marka Macuro.

Umetno sonce najdlje doslej 'gorelo' nad 100 milijonov stopinj Celzija
02. 04. 2024 08.49V fuzijskem reaktorju v Južni Koreji je znanstvenikom uspel pomemben preboj. V tokamaku KSTAR, enem izmed 'umetnih sonc' na Zemlji, jim je med decembrom 2023 in februarjem 2024 48 sekund uspelo vzdrževati plazmo pri temperaturah 100 milijonov stopinj Celzija. S tem so presegli prejšnji rekord 30 sekund, ki je bil postavljen leta 2021.

Umetno sonce: Na Japonskem odprli največji delujoči fuzijski reaktor
01. 12. 2023 09.32Na Japonskem so uradno odprli največji delujoči eksperimentalni jedrski fuzijski reaktor na svetu. Tehnologija je sicer še v povojih, a jo mnogi obravnavajo kot odgovor na naraščajoče potrebe človeštva po energiji. Japonska projekt izvaja v sodelovanju z EU.

Nova tehnologija naj bi kmalu omogočila cenejše fuzijske reaktorje
12. 04. 2023 16.59Jedrska fuzija velja za čisto in zelo privlačno alternativo jedrski energiji. So pa fuzijski reaktorji še vedno kompleksni in dragi sistemi. Toda to naj bi se že kmalu spremenilo, saj naj bi nova odkritja pokazala, da je izgradnja manjših in cenejših reaktorjev mogoča. Je proizvodnja električne energije iz jedrske fuzije zdaj dosegljiva?

Ko kri postane tržno blago
11. 02. 2023 07.12Seiersberg ob južnem vhodu v mesto Graz je eno najbolj priljubljenih nakupovalnih središč kakih 50 kilometrov za slovensko mejo z neposrednim dostopom s slovenske avtoceste. Mnogi Slovenci, predvsem s štajerskega konca, ga obiskujejo, nekateri tudi zato, da bi darovali krvno plazmo. Zakaj hodijo v Avstrijo? Ker tu darovalce plačajo.

Po kitajskem 'prižigu umetnega sonca' evropski znanstveniki s še večjim uspehom
09. 02. 2022 13.30Evropski raziskovalci so dosegli rekord v sproščeni fuzijski energiji. Raziskovalci konzorcija EUROfusion, ki združuje 4800 znanstvenikov iz vse Evrope, so z napravo Joint European Torus (JET) proizvedli rekordnih 59 megajoulov fuzijske energije. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je ta dosežek najnazornejši prikaz potenciala fuzijske energije za zagotavljanje varne in trajnostne nizkoogljične energije.

S hiperimunsko prebolevniško plazmo pri nas zdravili okoli 160 bolnikov s covidom-19
07. 12. 2021 10.08V Sloveniji so bolnike s covidom-19 s krvno plazmo prebolevnikov zdravili od novembra lani. V tem času so na takšen način zdravili okoli 160 bolnikov, pa še to le najranljivejše z okrnjenim imunskim sistemom. Pri teh se je zdravljenje izkazalo za učinkovito, pravijo na UKC Ljubljana.

WHO odsvetuje uporabo krvne plazme pri zdravljenju covida-19
07. 12. 2021 08.00Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v medicinski reviji British Medical Journal objavila priporočilo, ki odsvetuje uporabo krvne plazme prebolevnikov po covidu-19 za zdravljenje covidnih bolnikov z blažjo ali srednje hudo obliko bolezni.

Bo dele ZDA in Evrope razsvetlila posebna predstava na nebu?
30. 10. 2021 16.04Čudovit pojav, znan kot polarni sij, je posledica eksplozij, ki neprestano potekajo v notranjosti Sonca. Nekatere med njimi so tako močne, da tok nabitih delcev zapusti površje Sonca in se usmeri proti planetom. Tak močan izbruh se je po podatkih Nacionalne uprave za oceane in ozračje zgodil v četrtek, danes ali jutri pa bi lahko zato v nekaterih delih celinske ZDA in Evrope uživali v barvni predstavi na nebu.

Ženske težave s spolnostjo – spoznajte vzroke in rešitve
05. 10. 2021 00.15Spolnost je čudovita, a hkrati tudi skrivnostna. Včasih se lahko užitku popolnoma predamo, drugič se pojavi ovira. Raziskave kažejo, da več kot 30 odstotkov žensk ne doživi vedno vrhunca spolnega odnosa. Še več, veliko žensk ima težave že z doseganjem vzburjenja.

Predstavniki zdravstvenega ministrstva s Pfizerjem o zdravilu zoper covid-19
24. 08. 2021 18.11Na ministrstvu za zdravje so v sklopu skupnih evropskih naročil na pobudo stroke že prejeli 1000 odmerkov zdravila REGN-COV2 za zdravljenje covida-19. Predstavniki ministrstva pa so se sestali tudi s predstavniki farmacevtskega podjetja Pfizer in se seznanili s splošnimi informacijami glede razvoja njihovega zdravila.

365 novookuženih, Logarjeva: To je samo lokalna zelena faza
27. 05. 2021 09.49Pristojni so v sredo opravili 4012 PCR-testov, na okužbo z novim koronavirusom je bilo pozitivnih 365. Delež pozitivnih je tako znašal 9,1 odstotka. V državi imamo trenutno 4800 aktivnih primerov okužbe. Trije covidni bolniki so umrli. "To da smo v zeleni fazi, je samo lokalna zelena faza," pa je na novinarski konferenci o aktualnem epidemiološkem stanju dejala Mateja Logar. "Skupaj bomo morali še nekaj časa zdržati z ukrepi, ki so v veljavi in ki delujejo," je dodala.

Zanimanje za teste na protitelesa veliko. A kako smiselni so?
11. 03. 2021 06.00Teste na protitelesa izvajajo bolnišnice, zdravstveni domovi in laboratoriji – javni in zasebni, ki imajo zanje licenco. Skupne statistike o izvedenih testih na novi koronavirus ne vodi nihče, saj potrdilo o prisotnosti protiteles ni dovolj relevanten podatek. Zagotovo ni zamenljiv s potrdilom o cepljenju ali PCR-testom. "Ti testi bi morali biti veliko bolj standardizirani, da bi lahko imeli kakršnokoli veljavo," je povedala vodja skupine za covid-19 Mateja Logar. Čeprav testi vzbujajo veliko zanimanja, je torej na mestu vprašanje, kako zanesljivi so njihovi rezultati?

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena
10. 03. 2021 06.00Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

Leto dni od prve okužbe: 'Naše knjige so bili naši pacienti'
04. 03. 2021 06.51Mineva leto dni, odkar so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom. Znanja o novem virusu in bolezni še nismo imeli. "Naše knjige so bili naši pacienti," učili smo se od njih, po letu dni dela s covidnimi bolniki pravi zdravnica Tadeja Kotar. Ob prihodu novih sevov leto dni po izbruhu epidemije pa predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc poudarja, da je pri tem ključno vprašanje, ali ti sevi povzročajo le lažje oblike bolezni ali pa bodo ljudje znova zbolevali za težjimi oblikami.

Dovolj nevtralizacijskih protiteles le v tretjini odvzetih plazem
03. 03. 2021 10.00Na Zavodu za transfuzijsko medicino so od julija lani do sredine februarja letos odvzeli plazmo oz. kri pri 1800 osebah, ki so prebolele covid-19. Ugotovili so, da jih 12 odstotkov sploh ni razvilo protiteles. Le tretjina odvzetih plazem je primernih za zdravljenje covida-19, saj so imele dovolj nevtralizacijskih protiteles, so pojasnili.

Strokovnjaki WHO ne izključujejo možnosti, da je virus ušel iz laboratorija
03. 02. 2021 09.39Skupina strokovnjakov Svetovne zdravstvene organizacije, ki na Kitajskem preiskuje izvor novega koronavirusa, je zadovoljna s potekom svoje misije. Kot je povedal eden od članov, so dobili informacije, ki jih doslej "ni videl še nihče", zadeva pa se premika. Prav danes se mudijo na Inštitutu za virologijo v Vuhanu, ki po nekaterih teorijah velja za možen izvor novega koronavirusa. Možnosti, da je virus ušel iz laboratorija, ne izključujejo.

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra
23. 01. 2021 10.13Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.

Potrebe zdravstva po krvi kljub epidemiji velike
28. 12. 2020 13.18Kljub dobri udeležbi na krvodajalskih akcijah so zaloge krvi v Sloveniji zmanjšane, saj so potrebe zdravstva po krvi kljub epidemiji covida-19 velike, poudarjajo na Zavodu RS za transfuzijsko medicino. Krvodajalcem se zahvaljujejo za dosedanji prispevek, hkrati pa jih vabijo, naj še naprej darujejo kri.

Slovenski igralec prebolel covid-19: Začelo se je z rahlim kašljem
10. 12. 2020 18.22Slovenski igralec Aljaž Tepina, ki smo ga spremljali tudi v uspešnici Usodno vino, je v začetku novembra zbolel za covidom-19. "Začelo se je z rahlim kašljem, naslednji dan sem bil predvsem utrujen – popoldne pa se je izkazalo, da se me nekaj loteva," je z nami delil svojo izkušnjo.

Učinkovitost zdravljenja s plazmo bo znana po spremljanju tistih, ki so jo že prejeli
03. 12. 2020 18.32Na Zavodu RS za transfuzijsko medicino so od julija opravili že 300 odvzemov krvi oziroma plazme tistih, ki so preboleli covid-19. Šest bolnikov je enote krvne plazme za zdravljenje covida-19 že dobilo, na zalogi pa imajo še 80 enot, ki so že pripravljene za uporabo. Plazmo so prvič uporabili pri bolniku z imunsko oslabelostjo, za katerega so vedeli, da ne more razviti lastnih protiteles za obrambo pred novim koronavirusom. Po prejemu plazme se je bolnikovo stanje izboljšalo, sama aplikacija pa je potekala brez zapletov.

Slovenski zdravniki prvič poskusili s plazmo, bolniku se je stanje izboljšalo
27. 11. 2020 17.04V Sloveniji so pred dnevi prvič zdravili covid-19 s plazmo. Kot so sporočili z Infekcijske klinike, se je stanje bolniku izboljšalo. Za zdravljenje covidnih bolnikov imajo na Zavodu RS za transfuzijsko medicino sicer pripravljenih 80 enot hiperimunske prebolevniške plazme, ki vsebujejo dovolj nevtralizacijskih protiteles.

Krvna plazma ni učinkovita pri zdravljenju covidnih bolnikov s pljučnico
25. 11. 2020 14.59Uporaba krvne plazme tistih, ki so preboleli covid-19, se pri zdravljenju covidnih bolnikov s pljučnico ni izkazala za uspešno metodo. Tako se ni niti izboljšalo njihovo zdravstveno stanje niti se ni zmanjšalo tveganje za smrt zaradi covida-19, kaže študija argentinskih znanstvenikov, objavljena v reviji The New England Journal of medicine.

Gregor Trebušak zbolel za covidom-19: Tri dni sem imel zelo visoko vročino
20. 11. 2020 09.39Voditelj informativne oddaje Svet na Kanalu A Gregor Trebušak se je okužil z novim koronavirusom. Za naš portal je povedal, kako hudi so bili simptomi, kako je prebolel bolezen in zakaj se je odločil darovati krvno plazmo.

Krvna plazma za zdravljenje covida-19: na voljo 48 enot, uporabili je (še) niso
14. 11. 2020 07.00Zdravstvene institucije kot eno od možnosti zdravljenja bolnikov s covidom-19 'oglašujejo' tudi hiperimunsko prebolevniško plazmo (HCP). Odziv je precejšen, nenazadnje je prebolele k darovanju pozivala celo vlada. Na ZTM za zdaj hranijo 48 enot HCP, predvsem krvnih skupin A in 0, ki sta tudi med bolniki najpogostejši. Kljub temu pa je v Sloveniji do zdaj še nismo uporabili. Kako to? Predstojnica ljubljanske infekcije klinike zatrjuje, da jo bodo pri primernem bolniku. Kdo pa je 'primeren bolnik' in kako to, da ga med več kot 3800 do zdaj hospitaliziranimi (še) niso našli?

Hidroksiklorokin, razkužilo ... Katero od svojih 'čudežnih' zdravil uporablja Trump?
10. 10. 2020 07.05Jemanje antibiotika sumamed, dezinfekcijsko sredstvo v žilo, tablete hidroksiklorokina, 'zdravljenje' z UV-žarki ... To so le nekatera od 'čudežnih' rešitev za zdravljenje novega koronavirusa, s katerimi je ameriški predsednik javnosti postregel v zadnjih mesecih. Trumpovo 'velikodušno' deljenje nasvetov pa je (žal) vse prevečkrat padlo tudi na plodna tla. Prodaja hidroksiklorokina na recept je poskočila kar za 80 odstotkov, nek ameriški par pa je celo popil stekleničko klorokin fosfata, ki se sicer uporablja za čiščenje akvarijev, in posledice so bile usodne. Stroka opozarja pred nepremišljenim upoštevanjem njegovih predlogov, raziskovalci – bolj ali manj uspešno – svarijo pred škodljivostjo širjenja lažnih informacij. Javnost pa Trumpa zdaj posmehljivo sprašuje, katere od teh metod se je poslužil sam?

Svet presegel grenak mejnik: resnica o ranljivih in kaj smo se do zdaj naučili
29. 09. 2020 09.55Covid-19 je po svetu zahteval že več kot milijon življenj. A strokovnjaki izpostavljajo, da dejanskega števila okuženih – veliko jih namreč sploh ne kaže nikakršnih znakov okužbe – najverjetneje sploh ne poznamo. Tudi demografija okuženih je danes drugačna, kot je bila pred meseci: okužba se širi predvsem med mladimi, stopnja smrtnosti pa (kot kaže) rahlo upada. A ne glede na to – vsaka smrtna žrtev je preveč. Stroka in znanost zato pospešeno iščeta rešitve v obliki zdravil in cepiv. Kaj se je torej človeštvo do zdaj od žrtev in obolelih sploh naučilo?

Zvezne države morajo biti pripravljene na distribucijo cepiva
03. 09. 2020 07.44Direktor ameriškega centra za nadzor nad boleznimi (CDC) Robert Redfield je že 27. avgusta ameriške zvezne države obvestil, naj bodo do 1. novembra pripravljene za distribucijo cepiva proti novemu koronavirusu, razkrivajo ameriški mediji. Demokrati domnevajo, da gre za predvolilni trik predsednika ZDA Donalda Trumpa.