plastični paradoks

Če ne bomo ukrepali, nas čaka gospodarski, socialni, zdravstveni in okoljski kolaps
26. 01. 2020 13.07Letošnje štiridnevno zasedanje Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu je odprlo številna pomembna vprašanja. Strokovnjaki za gospodarstvo, podnebne spremembe, zdravstvo in tehnološki razvoj so predstavili analize in napovedi za prihajajoče obdobje, ki pa so vse prej kot svetle.

Zdravje 2030: 'Superbakterije', AI in staršem skriti nezdravi (spletni) trendi
26. 01. 2020 07.19Na prvi pogled je človeštvo, ko gre za zdravje, v zadnjih letih doseglo precej zavidljive uspehe. Pričakovana življenjska doba se je, globalno gledano, dvignila na 72 let, umrljivost otrok se je od leta 1990 prepolovila, stopnja umrljivosti mater tik pred porodom ali po njem se je med letoma 2000 in 2017 zmanjšala za 38 odstotkov, stari "sovražniki" človeštva, kot so na primer ošpice, pa so skoraj izginili.

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane
25. 01. 2020 10.42S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.

Kaj imajo skupnega parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija?
24. 01. 2020 06.00V moderni človeški zgodovini in napredovanju civilizacije bi težko opredelili najbolj prelomne točke, ki so spremenile mednarodno okolje in zavedanje ljudi, a strokovnjaki pravijo, da so parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija štirje jezdeci, ki označujejo večje družbene spremembe, in v zadnji smo danes.

Ali še lahko verjamemo svojim očem?
23. 01. 2020 06.00Umetna inteligenca, ki velja za gonilno silo četrte industrijske revolucije, velja za enega ključnih dejavnikov, ki bodo zaznamovali naslednje desetletje, zaradi česar se je znašla v središču pogovorov tudi na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu. In če je AI v marsičem izboljšala naša življenja, strokovnjaki v zadnjih letih svarijo tudi pred posledicami in nevarnostmi, ki jih vse hitrejši razvoj na tem področju prinaša s seboj.

Plastični paradoks: brez materiala, ki duši svet, si težko predstavljamo življenje
22. 01. 2020 07.00Plastika. Do leta 2050 je bo po napovedih v svetovnih morjih plavalo več kot rib. ’Glavobol’ za naravo in ekosisteme. Material, ki ga je izumil človek in je vdrl v vsak kotiček našega življenja. Material, ki ga želimo izkoreniniti, a si brez njega ne predstavljamo življenja. Ironično pa je, da smo ga izumili zato, da bi rešili nekatere okoljske probleme. So pozivi k prenehanju uporabe plastike upravičeni ali obstajajo načini, kako učinkovito upravljati z njo?