plankton

Crazy P se poslavljajo v slogu

30. 11. 2024 11.00

Nostalgija hitro zgrabi, a ne drži prav dolgo.

Ulice Novigrada prekrila morska pena, v Alpah povsem zimske razmere

13. 09. 2024 08.38

Občutno spremembo vremena so dočakali tudi na Hrvaškem, v Avstriji in Nemčiji. Dež, veter in visoki valovi so turiste pregnali s hrvaških plaž, na območju Zadra so zabeležili kar 20 vodnih tromb, v Novigradu pa je ulice prekrila morska pena. Na Bavarskem in v Avstriji so medtem dočakali prvi sneg.

Konec brezplačnih vračil razburil modne navdušenke in vplivneže. 'Končno!'

12. 09. 2024 08.00

Gigant Asos, britanski spletni prodajalec hitre mode in kozmetike, izjemno priljubljen tudi med slovenskimi kupci, je "razburil" z novico, da bo odslej (nekaterim) kupcem zaračunaval vračila. Znesek je precej simboličen, ampak v času družbenih omrežij lahko tudi takšna napoved sproži val ogorčenja. A po drugi strani se pojavlja vprašanje – ali nismo morda s spletnim nakupovanjem in hitro modo enostavno šli predaleč in so takšni ukrepi nujni? Že z vidika, če planeta ne želimo povsem onesnažiti s tekstilnimi odpadki.

Prebivalci Jesenic ogorčeni, ker ostajajo brez vode: 'To je škandal!'

09. 01. 2024 08.12

Določeni deli Jesenic se že več dni soočajo z motnjami pri oskrbi s pitno vodo, po soboti so jih danes iz podjetja Jeko obvestili o novih težavah. Ker se to dogaja prepogosto in ker je prekuhavanje vode že skoraj postalo stalnica, imajo občani vsega dovolj. Zanima jih, kdo bo pokril izpad prihodka gostincem ali jim povrnil stroške nakupa ustekleničene vode. Vsaj položnico bi lahko prilagodili, predlagajo. Razlog je okvara na distribucijskem vodovodu Peričnik, a tudi po sanaciji obeti niso dobri. Glede na stanje in staranje vodovodnega omrežja ter neinvestiranje v obnovo in razvoj, težavam namreč ni videti konca.

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana

14. 10. 2023 08.21

Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

Ob obali Pulja opazili morskega psa orjaka

25. 02. 2023 11.07

Ob obali Pulja so opazili morskega psa orjaka, ki je redka, a stalno prisotna vrsta v Jadranu. Gre za človeku nenevarnega morskega psa, saj se hrani izključno s planktonom.

Kobilice, meduze, črvi: superživila prihodnosti

17. 11. 2021 06.00

Evropska komisija je kot novo živilo odobrila kobilice selke. Žuželke, nekoč znane po tem, da so uničile ves pridelek, se zdaj pojavljajo kot alternativen vir beljakovin, ki bi lahko olajšal prehod na bolj trajnosten prehranski sistem. Že lani so med živila uvrstili posušene ličinke velikega mokarja, ki naj bi jih uporabljali kot prigrizek ali sestavino za piškote in testenine. Znanstveniki zdaj menijo, da bi na naše krožnike morale tudi meduze, ki da niso le zdravo živilo z nizko vsebnostjo maščob, ampak tudi trajnostni vir hrane.

'V ribiške mreže se zaplete tudi do ene tone klobučnjakov'

15. 04. 2021 07.00

Tako v slovenskem kot v morju Tržaškega zaliva se je v zadnjih dveh tednih pojavilo ogromno klobučnjakov. Razmnožili so se zaradi obilice hrane, ki jim je na voljo. Spadajo med ožigalkarje, kar pomeni, da vsebujejo različne strupe v svojem telesu in so zato lahko nevarni za ljudi. Veliko težav in škode povzročajo ribičem, zato te dni niti ne hodijo na ribolov.

Nasedla ledena gora bi lahko ogrozila življenja številnih pingvinov in tjulnjev

04. 11. 2020 08.57

Morski tokovi antarktične ledene gore pogosto odnesejo do britanskega čezmorskega ozemlja Južne Georgije, kjer je voda plitvejša, zato ni nič nenavadnega, da nasedejo. Kmalu bi lahko nasedla tudi največja ledena gora na svetu, znana kot A68a, kar pa je problematično, saj je kljub svoji velikosti precej tanka. Prav zato bi jo lahko, preden nasede, odneslo vse do obale Južne Georgije, kar pa predstavlja veliko nevarnost za tamkajšnji ekosistem, še posebej za tjulnje in pingvine.

Prvič v zgodovini meritev Arktični ocean oktobra ni zamrznil

26. 10. 2020 21.05

Arktični ocean bi moral biti v tem času že zamrznjen, a se je prvič v znani zgodovini zgodilo, da v oktobru še ni zamrznil. Veliki predeli oceana so namreč še vedno brez ledu, kar pa bi lahko imelo posledice za letošnjo zimo in še pospešilo segrevanje oceana.

Ribiči po dobrem mesecu izlovili 10.000 rib iz Dvojnega triglavskega jezera

01. 08. 2020 18.16

Obiskali smo strokovnjake Zavoda za ribištvo Slovenije, ki so se od sredine junija pa vse do konca septembra preselili v Kočo pri Triglavskih jezerih. Država je namreč po skoraj 30 letih le pristopila k problemu reševanja Dvojnega triglavskega jezera, ki je začelo propadati zaradi posledic naselitve invazivnih rib. Ribiči jih zdaj z različnimi metodami izlavljajo in načrtujejo, da jih bodo iztrebili po treh letih. Kako uspešni so po dobrem mesecu in kaj vse so že dognali?

Stekel izlov rib iz ogroženega Dvojnega jezera

21. 07. 2020 11.28

Zavod za ribištvo je začel z izlovom rib iz Dvojnega triglavskega jezera, ki jih je pred skoraj 30 leti vanj vnesel človek, zaradi česar je jezero začelo gniti. Minuli teden so tako izlovili za okoli 25 kilogramov pisancev in zlatovčic. Pristojni načrtujejo tudi nadgradnjo in optimizacijo čistilne naprave, da bo vpliv Koče pri Triglavskih jezerih na jezero čim manjši.

Dvojno triglavsko jezero po 30 letih dobilo priložnost, da se povrne v naravno stanje

10. 06. 2020 06.00

V Dvojnem triglavskem jezeru so se zaradi jezerskih zlatovčic, ki so pojedle plankton, alge tako razrasle, da jezero gnije. V skoraj 30 letih, odkar je človek vanj vnesel invazivno ribo, razen posamičnih poskusov biologov in ribičev prave sanacije še ni bilo. In to kljub temu, da so rešitve bile na dlani, a se zanje denar nikoli ni našel. Zdaj se bo le premaknilo – zlatovčico in pisanca, ki so ga naknadno v jezeru odkrili pred nekaj leti, bodo ribiči začeli izlavljati še ta mesec.

Še pred zajtrkom srečanje z največjo ribo v oceanu

18. 01. 2020 07.00

Plavanje z morskim psom kitovcem je eno od doživetij, ki ga je treba dodati na seznam dogodivščin na Filipinih. Oslob je majhna obmorska vasica na južnem delu otoka Cebu, kjer turizem obstaja izključno zaradi kitovcev, ki plavajo nekaj metrov od obale.

Invazija strupenih meduz v Avstraliji, opečenih več tisoč oseb

07. 01. 2019 13.50

Severovzhodno obalo Avstralije je zajela invazija strupenih meduz, vrste portugalska ladjica, ki so ožgale okoli 5000 ljudi, nekateri so doživeli anafilaktični šok. Čeprav so te meduze v Avstraliji nekaj povsem običajnega, pa je njihovo število letos enormno. Pri nas, v severnem Jadranu, jih strokovnjaki še niso zasledili.

Odvržete kontaktne leče v straniščno školjko?

21. 08. 2018 10.40

Verjetno niste nikoli pomislili, kako škodljive so kontaktne leče za okolje. A ameriški raziskovalci opozarjajo, da predstavljajo velik vir onesnaževanja oceanov z mikroplastiko, saj jih veliko po uporabi konča v straniščni školjki, zatem pa pristanejo v oceanih in morjih, kjer po prehranski verigi najdejo pot nazaj do človeka.

Meduze v Velenjskem jezeru

28. 07. 2018 09.21

Ožig meduze nam lahko dodobra pokvari morske užitke, ampak ali ste vedeli, da se lahko pojavijo tudi v sladkih vodah? Nedavno so jih opazili v Velenjskem jezeru.

VIDEO: Tako naša Zemlja diha in se spreminja

19. 11. 2017 09.07

Pri Nasi so objavili vizualizacijo podatkov, ki so jih o našem planetu zbirali sateliti zadnjih 20 let. Jasno je videti, kako se spreminja v letnih časih. ''Glavno sporočilo posnetka je, da imamo samo en planet, na katerem živimo. In ta planet diha, ta planet je živ.''

Morja se spreminjajo v strupeno juho: zakisanost oceanov je smrtna grožnja morskemu življenju 

24. 10. 2017 06.30

Plastični odpadki, prekomerni ribolov, globalno segrevanje in zakisanost pomenijo, da so oceani vse bolj sovražno okolje za živa bitja. Oceani vse hitreje postajajo zakisani povsod po svetu, je pokazala nova raziskava. Najbolj na udaru zaradi tega so predvsem rakci in drugi organizmi z apnenčastim oklepom.

Norveški milijarder bo bogastvo namenil raziskovanju oceana in izdelavi ladje, ki bo uničevala plastične odpadke

03. 05. 2017 10.52

Eden najbogatejših Norvežanov, Kjell Inge Rokke, bo večino svojega bogastva namenil financiranju raziskav oceana in izdelavi raziskovalne ladje, ki bo zbirala in uničevala plastične odpadke. Rokke si je večji del bogastva nabral z ribarjenjem in nafto.

V dunajski Hiši morja vzrejajo morske konjičke

10. 03. 2017 15.23

V dunajski Hiši morja so razvili posebno tehniko, s katero uspešno vzrejajo morske konjičke. Poleg izuma posebnega akvarija, podobnega centrifugi pralnega stroja, so tamkajšnji znanstveniki ugotovili tudi pomen različnih glasov te v naravi ogrožene živalske vrste.

FOTO in VIDEO: Plastike v morju že skoraj toliko kot rib: zaradi naših odpadkov poginjajo ptice, želve, kiti ...

02. 03. 2017 06.30

Če se vam zdi, da so plastika in smeti sredi oceanov nek oddaljen problem, pomislite še enkrat. Vse se vrača, vse se plača, pravi slovenski pregovor in to še kako velja za plastiko, ki jo odvržemo. Živali jo pojedo, mi pojemo njih. Po drugi strani pa veliko živali umira v strašnih mukah - zaradi zastrupitev, zadušitev, prebodenih želodcev, lakote kljub občutku sitosti ...

VIDEO: Morska pena preplavila francosko mesto

03. 01. 2016 11.09

Mesto na severozahodu Francije je prekrila morska pena. Posnetki so impresivni, a kot navajajo francoski mediji fenomen ni niti novost niti ni tako zelo nenavaden. Gre za kombinacijo močnih vetrov in visoke plime, kar ustvari peno.

VIDEO: Prismuknjena morska spužva na največji superherojski avanturi vseh časov

21. 04. 2015 18.44

Zabavni animirani premetenec Spuži Kvadratnik prihaja v kinematografe v nepozabni avanturi, kjer mora združiti moči s smrtnim sovražnikom Planktonom, da bi rojstno Bikinsko Bistrico rešil pred uničenjem.

VIDEO: Tako 'diha' naša Zemlja

13. 12. 2014 06.30

Zemljina biosfera je vse prej kot statična. Rastlinje in plankton se razbohotita v ugodnejših letnih časih. Rastline in plankton vplivajo na sestavo atmosfere, igrajo vlogo pri vodnem ciklu, prav tako urejajo kislost oceanov.

Ruski kozmonavti na ISS našli plankton, Nasa zgodbe ni potrdila

22. 08. 2014 06.30

Ruski kozmonavt je zatrdil, da so na zunanji strani mednarodne vesoljske postaje našli morski plankton. Ni pa jim jasno, kako ga je prineslo tja: ali prek kontaminiranih modulov ali prek zračnih tokov. Nasa zgodbe ni potrdila.

'Narava napake, ki škodijo ozonskemu plašču, težko odpušča'

27. 09. 2013 09.03

Poročilo o podnebnih spremembah kaže, da nas čaka še več vročinskih valov, suš in poplav. Gladina morja se bo dvignila, kar ne pomeni nič dobrega. Znanstveniki opozarjajo, da je treba ukrepati, zganiti pa se mora tudi slovenska vlada.

Odkrili več kot milijon novih vrst planktona

26. 09. 2012 20.12

Ekipa morskih biologov se je podala na več kot dve leti dolgo raziskovanje svetovnih morij. V tem času so znanstveniki odkrili več kot 1,35 milijona novih vrst planktona, ki je za naš planet življenjskega pomena.

FOTO: Ko se morje sveti in privablja tako ljudi kot ribe

09. 03. 2012 16.24

Ob kalifornijski obali so opazili zanimiv pojav bioluminiscentnega planktona, ki se ponoči sveti in privablja številne radovedneže. A tu ne gre za nobene posebne zvijače, temveč le za delo narave.

FOTO in VIDEO: Presenetil jih je morski pes

03. 05. 2011 09.45

Med prvomajskimi prazniki so v bližini Malega Lošinja opazili morskega psa orjaka, ki je zelo redek obiskovalec Jadranskega morja. Gre za največjo vrsto ribe v Jadranu, pogled nanj pa je zastrašujoč, čeprav je orjak povsem nenevaren za ljudi.