planinsko društvo ljubljana

Zlati red za zasluge sta prejela Anica Mikuš Kos in Sandi Curk

17. 12. 2024 16.09

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na posebni slovesnosti pred dnevom samostojnosti in enotnosti podelila odlikovanja Republike Slovenije. Zlati red za zasluge sta prejela pediatrinja, psihiatrinja in humanitarka Anica Mikuš Kos ter poveljnik štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Prodaja se planinska koča nad Postojno: Planinsko društvo prisiljeno v prodajo

12. 11. 2024 14.26

"Koča Mladika nad Postojno, najlepši razgled po celotni dolini, brez sosedov in z asfaltiranim dovozom. Kaj več bi si lahko zaželeli? Na žalost je Planinsko društvo Postojna zaradi investicije na Nanosu prisiljeno stopiti v prodajo tako edinstvene koče, kot je Mladika." Tako se začne nepremičninski oglas za prodajo planinske koče Mladika na Pečni rebri. 82 kvadratnih metrov velik objekt, ki ima za lokalno skupnost velik pomen, prodajajo za 185.000 evrov.

Se lahko bojimo razprodaje slovenskih planinskih domov?

09. 11. 2024 08.23

Pred nekaj časa je odjeknila novica, da naj bi se prodajal Tičarjev dom na Vršiču. V Planinskem društvu Jesenice so nam zatrdili, da o prodaji ne razmišljajo. Se je pa s tem sprožil plaz vprašanj in bojazni, ali lahko morebiti v prihodnje državljani ostanemo brez dostopa do planinskih koč. Več društev naj bi namreč zaradi dolgov razmišljalo o prodaji planinskih domov, ki pa imajo za državo vendarle tudi strateški pomen.

(Umazana) tekma med Slovenci in Nemci za planinske poti in koče

21. 11. 2023 10.02

Planinstvo na Slovenskem ima dolgoletno tradicijo, nova zgodovinska odkritja, do katerih se je uspel dokopati raziskovalec planinske zgodovine Dušan Škodič, pa osvetljujejo najzgodnejši razvoj planinstva in alpinizma pri nas, in sicer v drugi polovici 19. stoletja, pa vse do konca prve svetovne vojne. V knjigi Triglav je naš razkriva, kaj se je dogajalo pred ustanovitvijo predhodnice PZS, kako je potekala (umazana) tekma za planinske poti in koče med Slovenci in Nemci, kakšni so bili velikopotezni načrti za turistični naval na Triglav, zakaj je Nemška smer v Triglavski severni steni v resnici avstrijska in kdo je bil Klodwig Tchada.

Velikonočno reševanje: prvič doslej naj bi ovadili vodjo ture

27. 09. 2023 18.26

Po obsežni kriminalistični preiskavi so novogoriški policisti podali kazensko ovadbo zaradi neodgovornega vodenja v hribe. Po naših informacijah so zaradi utemeljenega suma povzročitve splošne nevarnosti ovadili planinsko društvo in vodjo ture, ki je na velikonočno nedeljo v neugodnih vremenskih razmerah skupino šestih planincev vodil na Malo Mojstrovko. Z najbolj obiskanega vrha v Julijcih je planince odnesel snežni plaz, huje se jih je poškodovalo pet. Zaradi megle in sneženja so imeli oteženo delo tudi reševalci.

Je gorski turizem ogrožen, ker ni zanimanja za oskrbnike koč?

06. 09. 2023 19.35

Slovenija je dežela tisočerih poti, zato imata pohodništvo in planinarjenje posebno mesto v slovenskih, zadnja leta pa vse bolj tudi v tujih srcih. Slednja v statistiki nočitev pustijo tudi največji delež. Pa bomo v prihodnje sploh še lahko ponujali gorski turizem, kjer so vrata planinskih koč za vse odprta skozi vso poletno in občasno tudi zimsko sezono? Številne planinske koče se namreč že več let spopadajo s pomanjkanjem oskrbnikov. Na razpise se velikokrat javijo iskalci pustolovščin, kar ni delo oskrbnika, največkrat pa se ne prijavi nihče. Obiskali smo tri različne koče. Na eni upokojenci planince privabljajo z domačnostjo, na drugi mora oskrbnik včasih postati tudi policist ali redar, na tretji pa zato, da ostaja odprta, prostovoljci v službi jemljejo celo dopust.

Po neurjih je na določenih poteh gibanje smrtno nevarno

21. 07. 2023 11.13

Sanacija neurij, ki so pustošila zadnje dni in povzročila ogromno škode ter terjala smrtno žrtev, bo dolgotrajna in zahtevna. V tem času so mnoge ceste in poti neprehodne, zato pristojni opozarjajo, da spremljajte obvestila in se na območja, ki jih je prizadelo neurje, ne odpravljajte, če ni nujno. Veter je namreč podrl ogromno dreves in lomil številne veje, zato je odhod v gozd na teh območjih izredno tvegan.

Pritisk na gore: 'Prelaz Vršič je šolski primer preobremenjenega območja'

24. 06. 2023 12.56

Ste v zadnjem letu obiskali Kum? Ali pa morda Lovrenška jezera? Morda pa ste med vzponom na Storžič ali ogledom zlatih macesnov na Slemenovi špici na poti opazili posebne merilnike? Gre za števce obiska pohodnikov v gorah in za projekt Planinstvo 4.0, s katerim si Planinska zveza Slovenije, v sodelovanju z društvom CIPRA Slovenija in PD Tržič, prizadeva pridobiti čim več podatkov o dejanskem obisku na petih pilotnih lokacijah, pri čemer bodo podatki v pomoč pri prostorskem planiranju trajnostnega razvoja in upravljanja planinske infrastrukture ter usmerjanja obiska v gorah.

V hribih bi več intime, 50-odstotni popust pa ni več vzdržen

17. 02. 2023 08.46

V zadnjem času so bile (drage) prenove deležne številne planinske koče, prenova pa se je ponekod od skupnih ležišč preusmerila k individualnim sobam, kar postaja vse bolj popularen trend. Obiskovalci gora so si namreč začeli želeti več intimnosti. Tovrstne sobe nudijo precej več udobja, hkrati pa zahtevajo tudi globlje žepe. Na Planinsko zvezo Slovenije je tako priromal predlog, da bi bile te sobe izvzete iz 50-odstotnega popusta, ki je zdaj dogovorjen za vse člane zveze.

Za ozaveščanje o sladkorni bolezni zbrali kar 101.537 kilometrov

28. 11. 2022 15.52

Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni se je zaključila tudi akcija #darujemkilometre, s katero v zvezi društev diabetikov ozaveščajo o sladkorni bolezni. Z njo živi vsak deseti Slovenec. V pol leta so sodelujoči na izbranih 15 pohodniških točkah po Sloveniji in drugih pohodniških poteh, s tekom in kolesarjenjem zbrali kar 101.537 kilometrov.

25 planinskih koč: nove fasade, sončne elektrarne, pohištvo ...

03. 11. 2022 13.11

25 slovenskih planinskih koč je izkoristilo pet milijonov evrov, ki jih ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo razpisalo za energetsko in okoljsko prenovo koč. Denar so porabile predvsem za boljšo izolacijo in zamenjavo stavbnega pohištva. Investirale so tudi v zamenjavo toplotnih naprav in v različne ukrepe, ki pripomorejo k zmanjšanju porabe vode. Sredstva sta med drugim prejeli planinski koči Frischaufov dom na Okrešlju in Mozirska koča na Golteh, ki sta pred leti pogoreli v požaru. Predvidoma bosta odprti v letu 2023.

Zaradi dežja udor strehe na telovadnici v Kranju, sprožilo se je tudi več plazov

01. 10. 2022 08.36

V večjem delu Slovenije je dež ponehal. Kot so napovedovali vremenoslovci, se je stanje po državi umirilo, Arso za danes ni izdal opozoril. Je pa zaradi razmočenosti terena odtrgalo cesto na Črnivec, v občini Hrpelje-Kozina pa je plaz poškodoval stanovanjsko hišo, ki ni več primerna za bivanje. Zadnje deževje je povzročilo tudi dodaten udor strehe na telovadnici OŠ Franceta Prešerna. Ljubljanica na Ljubljanskem barju poplavlja na območjih pogostih poplav. Tudi Krka se še razliva na območjih vsakoletnih poplav, vendar že upada. Minister za obrambo Marjan Šarec je obiskal Osilnico in si ogledal škodo.

Odkrijte ideje za nočne pohode z družino | Hervis

23. 10. 2021 00.15

Vas mikajo nočni pohodi? Preverite ideje za vzpone, na katere se lahko odpravite z vso družino!

Živa Rebolj in Zarja Eržen

22. 02. 2021 05.30

Zarja in Živa sta si kot dan in noč. Živa je natančna in ima rada dobre ocene, Zarja pa je kar malo hiperaktivna in pravi, da ne more biti tiho. Živa bi bila matematičarka, Zarja pa modna oblikovalka. Zarja je tudi najmlajša med vsemi tekmovalci vseh sezon, a pravi, da ima največjo željo po zmagi.

Država za obnovo doma na Okrešlju namenila 200.000 evrov

25. 11. 2020 08.17

Pomoč države, ki so jo planinci že težko pričakovali, je končno prispela, saj je bilo Planinsko društvo Celje-Matica uspešno pri kandidaturi na razpisu ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo za podporo planinski športni in večnamenski rekreacijski infrastrukturi. Planinskemu društvu bo tako 80 odstotkov obnove krila država.

Slovenski gostje bolj zapravljivi, za seboj puščali več smeti

01. 10. 2020 08.32

Po ocenah PZS so slovenske gore letos poleg izkušenih planincev privabile še več tistih obiskovalcev, ki se v preteklih letih niso odpravljali v gore. Tudi letos so bile najbolj obiskane koče v okolici Triglava, tam so Slovenci v poletni sezoni unovčili tudi največ turističnih bonov.

Z zahtevno helikoptersko akcijo prepeljali več ton materiala na Okrešelj

27. 08. 2020 08.45

Po devetih mesecih, odkar je pogorel priljubljen dom na Okrešlju, je vse pripravljeno na gradnjo novega doma. K začetku dobre zgodbe je pripomogla tudi Slovenska vojska, saj je s skoraj 40 helikopterskimi naleti na Okrešelj prevozila kar pet ton cementa, 14 ton armaturnih mrež in drugega betonskega železa za temeljno ploščo.

Potrdili zaostritev pogojev za naravovarstvene organizacije: 'Pravkar so se ustrelili v koleno'

12. 05. 2020 10.09

Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je po večurni obravnavi potrdil vladni predlog novele zakona o ohranjanju narave, ob tem pa kljub opozorilom pravnikov DZ tudi amandma poslancev SNS, ki zaostruje pogoje sodelovanja nevladnih organizacij v postopkih. Iz preostale opozicije je bilo ob tem slišati, da gre za "odkrit obračun z nevladniki". Nevladne okoljske organizacije so pred sprejetjem predloga opozarjali: "To je vojna napoved ohranjanju narave v Sloveniji. Če bo amandma potrjen, sledi razprodaja slovenske narave."

Plaz očitkov nad Terčetom – mobing, izsiljevanje, grožnje, sum utaje davkov

23. 04. 2020 15.16

Mitja Terče je po manj kot treh tednih ostal brez pogodbe z Zavodom RS za blagovne rezerve. Prekinil jo je gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki je Terčeta kot zaupnika tudi pripeljal le tri tedne po tem, ko je sam odstopil kot direktor smučišča Golte. Tamkajšnji lastniki, najemniki, zaposleni in tudi lokalni prebivalci trdijo, da se je v letu in pol skregal z vsemi, grozil s tožbami, izsiljeval, izvajal mobing in odpuščal. Tako naj bi bilo tudi v ECE in Tušu. V Bosni pa je bil osumljen utaje davkov. Terče vse zanika in poudarja, da gre za blatenje njegovega imena.

Do nadaljnjega zaprta planinska pot čez Komarčo

03. 07. 2019 09.36

Zaradi poškodb na poti čez Komarčo je Planinsko društvo Ljubljana-Matica to pot zaprlo. Do nadaljnjega bo tako zaprt odsek Koča pri Savici–Komarča–Črno jezero, so zapisali na spletni strani Planinske zveze Slovenije. Vse planince prosijo, da dosledno upoštevajo zaporo in se na pot ne podajajo.

Cerkev zahtevala odškodnino za zemljišče, kjer je stal planinski dom

14. 05. 2019 13.02

Planinsko društvo Celje - Matica bo po letu in pol lahko začelo graditi novo kočo na Korošici. Po požaru, ki ga je zanetila poljska planinka, v katerem je Kocbekov dom do tal pogorel, se je zapletlo okrog lastništva zemljišča. Nadškofija Ljubljana je zemljišče, na katerem je stal dom na Korošici, po denacionalizacijskem zakonu zahtevala nazaj in zoper planinsko društvo vložila celo tožbo.

Poškodovanega alpinista prepeljali v ljubljanski UKC

06. 01. 2013 08.55

28-letni alpinist, ki se je poškodoval v steni Storžiča, se zdravi v ljubljanskem UKC. V reševalni akciji je sodelovalo 18 tržiških gorskih reševalcev. Zaradi močnega vetra helikoptersko reševanje ni bilo mogoče.

Pester silvestrski program

31. 12. 2006 10.41

Številna slovenska mesta organizirajo silvestrovanja na prostem, ki bodo vrhunec doživela z ognjemeti.

Okoljska opozorila s kresovi

14. 08. 2004 00.00

Slovenske nevladne okoljske organizacije se bodo zvečer s pripravo kresovanj in pohodov z baklami pridružile mednarodni naravovarstveni prireditvi Ogenj v Alpah.

Ob dnevu samostojnosti

23. 12. 2003 00.00

Premier Rop je v govoru na osrednji državni slovesnosti dan samostojnosti označil kot največji slovenski praznik poleg dneva državnosti.

Obnova Aljaževega stolpa

08. 07. 2003 00.00

Na vrhu Triglava se je skupina prostovoljcev lotila obnove Aljaževega stolpa, za kar bi sicer morala poskrbeti država, a tega ne stori. Aljažev stolp, ki je sicer zaščiten kulturni spomenik, je v precej žalostnem stanju, kar najvišji slovenski gori gotovo ni v ponos.

Prvomajska srečanja in kresovi

30. 04. 2003 00.00

Na predvečer mednarodnega praznika dela, 1. maja, so širom po državi zagoreli številni kresovi. Na sam praznik pa bodo po vsej Sloveniji na tradicionalno prvomajskih delavskih shajališčih potekala številna prvomajska praznovanja in množična srečanja.

Silvestrovanja po Sloveniji

30. 12. 2001 00.00

Po vsej Sloveniji so pripravljena silvestrovanja na prostem z bogatim zabavnim programom in prireditvami, ki bodo v glavnem potekale na osrednjih mestnih trgih in ulicah.

2002 - mednarodno leto gora

27. 12. 2001 00.00

OZN je prihajajoče leto 2002 razglasila za mednarodno leto gora, ob tem pa bodo v Sloveniji potekale številne prireditve.

ZZB NOB podelila priznanje Kučanu

26. 04. 2001 00.00

Skupščina Zveze združenja borcev narodnoosvobodilnega boja (ZZB NOB) je na slavnostni seji ob 60-letnici ustanovitve Osvobodilne fronte (OF) in začetku organiziranega upora proti okupatorjem podelila priznanja združenja in sprejela spomenico seje. V njej so med drugim zapisali, da se je državni praznik dan upora proti okupatorju uveljavil kot oblika kolektivnega spomina na prizadevanja in dejanja, ki jih je slovenski narod imel in izvedel v okviru programa OF. Najvišje priznanje, listino ZZB NOB je prejel predsednik republike Milan Kučan, ki se je za priznanje zahvalil in ob tem povedal, da ga sprejema s spominom na vse tiste, ki so skozi zgodovino ohranjali dostojanstvo slovenskega naroda.