planinski turizem

Bomo za prevoz čez prelaz Vršič plačevali cestnino?

18. 01. 2025 09.17

To se sprašujejo podporniki peticije za prost dostop do gora, ki jo je podpisalo že več kot 5000 ljubiteljev gora. Peticijo je spodbudila zapornica, ki jo je država novembra lani postavila v Mojstrani, na cesti, ki pelje v eno najlepših alpskih dolin – dolino Vrata. Zdaj na Ministrstvu za infrastrukturo napovedujejo, da bodo, če bo le možno, že pred začetkom gorske turistične sezone zapornico postavili tudi na cesto, ki Gorenjsko preko prelaza Vršič povezuje s severno Primorsko.

Se lahko bojimo razprodaje slovenskih planinskih domov?

09. 11. 2024 08.23

Pred nekaj časa je odjeknila novica, da naj bi se prodajal Tičarjev dom na Vršiču. V Planinskem društvu Jesenice so nam zatrdili, da o prodaji ne razmišljajo. Se je pa s tem sprožil plaz vprašanj in bojazni, ali lahko morebiti v prihodnje državljani ostanemo brez dostopa do planinskih koč. Več društev naj bi namreč zaradi dolgov razmišljalo o prodaji planinskih domov, ki pa imajo za državo vendarle tudi strateški pomen.

Kulturna in kulinarična doživetja v Kranjski Gori

15. 07. 2024 00.15

V Kranjski Gori in okoliških krajih vas pričakujejo živahna doživetja Julijskih Alp. Doživetij, ki jih želite preizkusiti tudi sami, je na pretek, od aktivnega preživljanja počitnic, do mirnega odkrivanja naravne in kulturne dediščine. Lahko odkrijete skrivnosti dobrega počutja v bogati wellness ponudbi, se udeležite poslovnih in družabnih srečanj ali pa z družino raziščete mistično preteklost Zgornjesavske doline. Tukaj vam res ne bo dolgčas.

'V 'insta času' se zdi, da so hribi dosegljivi s telefonom in parom superg'

01. 02. 2024 13.56

Mnogi tujci se ne zavedajo, da Slovenija ne ponuja le pohodniških destinacij, ampak predvsem zahtevnejše gorniške poti. Tudi zato so sodelujoči v razpravi Izzivi turizma na področju varnosti v gorah izpostavili potrebo po zanesljivem in dostopnem osrednjem viru informacij v angleškem jeziku, prilagojenim potrebam obiskovalcem gora.

Je gorski turizem ogrožen, ker ni zanimanja za oskrbnike koč?

06. 09. 2023 19.35

Slovenija je dežela tisočerih poti, zato imata pohodništvo in planinarjenje posebno mesto v slovenskih, zadnja leta pa vse bolj tudi v tujih srcih. Slednja v statistiki nočitev pustijo tudi največji delež. Pa bomo v prihodnje sploh še lahko ponujali gorski turizem, kjer so vrata planinskih koč za vse odprta skozi vso poletno in občasno tudi zimsko sezono? Številne planinske koče se namreč že več let spopadajo s pomanjkanjem oskrbnikov. Na razpise se velikokrat javijo iskalci pustolovščin, kar ni delo oskrbnika, največkrat pa se ne prijavi nihče. Obiskali smo tri različne koče. Na eni upokojenci planince privabljajo z domačnostjo, na drugi mora oskrbnik včasih postati tudi policist ali redar, na tretji pa zato, da ostaja odprta, prostovoljci v službi jemljejo celo dopust.

Po neurjih je na določenih poteh gibanje smrtno nevarno

21. 07. 2023 11.13

Sanacija neurij, ki so pustošila zadnje dni in povzročila ogromno škode ter terjala smrtno žrtev, bo dolgotrajna in zahtevna. V tem času so mnoge ceste in poti neprehodne, zato pristojni opozarjajo, da spremljajte obvestila in se na območja, ki jih je prizadelo neurje, ne odpravljajte, če ni nujno. Veter je namreč podrl ogromno dreves in lomil številne veje, zato je odhod v gozd na teh območjih izredno tvegan.

Ali bi Slovenci imeli Češko kočo, če ne bi zgradili planinskega zavezništva s Čehi?

02. 04. 2022 16.44

Gore so globoko zakoreninjene v srca Slovencev in zgodovino naše države. Redno jih obiskuje več kot 315.000 Slovencev, Triglav smo sprejeli kot simbol slovenstva. Hribi pa ne pomenijo zgolj užitkov, občutka svobode in sreče ob osvojenem vrhu, ampak so tudi dober zgled prijateljstva in vezi med narodi. Sinonim tega je zagotovo Češka koča nad Jezerskim, ki so jo pred 122 leti zgradili Čehi, ki so bili pred prvo svetovno vojno zelo aktivni v naših gorah. O trdnem češko-slovenskem planinskem sodelovanju in Češki koči je zdaj nastal tudi igrano-dokumentarni film, čigar avtor je publicist in zbiralec zgodovinskega gradiva ter veliki prijatelja Slovenije Ladislav Jirásko.

Slovenska planinska pot dobila prvo prenovljeno informacijsko tablo

13. 06. 2021 12.09

Pri Mariborski koči so postavili prenovljeno informacijsko tablo najbolj priljubljene slovenske vezne poti oz. slovenske planinske poti. "S tem dogodkom smo nakazali začetek prenove lepotice med pohodniškimi potmi, vse z namenom, da na to planinsko potovanje privabimo še večje število ljubiteljev narave, gora in slovenske raznolikosti," pravijo pri Planinski zvezi Slovenije.

Predlog: za vzdrževanje planinskih poti 400.000 evrov namenskih sredstev

26. 02. 2021 16.10

Vzdrževanost in dobra označenost planinskih poti sta predpogoj za varno gibanje v gorskem svetu, je na novinarski konferenci poudarila poslanka SMC Mateja Udovč. S predlogom novele zakona o planinskih poteh, ki so ga vložili s koalicijskimi partnerji in poslancema narodnosti, bi za vzdrževanje planinskih poti zagotovili namenska sredstva.

Ne na državne evre, računajo lahko samo na entuziazem ljudi

31. 08. 2020 09.09

Koliko časa bo država še promovirala zeleni trajnostni turizem in hkrati ignorirala pozive Planinske zveze Slovenije, naj vendarle ustrezno uredi financiranje vzdrževanja planinske infrastrukture? Slednje je še vedno v domeni prostovoljnega dela članov različnih društev. Izračuni PZS kažejo, da samo za materialne stroške vzdrževanja na letni ravni porabijo okoli 300.000 evrov, ki jih krijejo sami. Po drugi strani pa ekonomske študije kažejo, da je prispevek planinske infrastrukture in možnosti planinarjenja kar 131 milijonov evrov ustvarjenega BDP.

Od spoznavanja brancina do raziskovanja in gastronomije v podzemlju

11. 08. 2020 08.11

Spadate med tiste, ki svoj dopust raje preživijo v hribih in na morju, ali pa vas mikajo nenavadna, a čarobna doživetja? Zdaj, ko se številni gnetejo na plažah, je zato idealna priložnost, da preizkusite nekaj novega, nekaj, kar bo za vedno pustilo pečat. Bi poskusili?

Več sto Slovencev že unovčilo turistične bone

19. 06. 2020 07.18

Turistične bone, ki so del tretjega protikoronskega paketa, je končno mogoče tudi unovčiti. Bon je prejela vsaka oseba, ki je imela 13. marca letos stalno prebivališče v Sloveniji, izkoristiti pa jih bo mogoče do konca leta. Upravičenci bona niso prejeli v fizični obliki, pač pa je njegova vrednost evidentirana kot dobroimetje v informacijskem sistemu Finančne uprave RS – eDavki.

Turistični boni v planinskih kočah: priprave in pomisleki

03. 06. 2020 06.00

Vavčerji naj bi kmalu stopili v veljavo, porabiti pa jih bo mogoče v kateri koli obliki turističnih nastanitev, od hotelov, apartmajev, gorskih koč do kampov. Ker hribi pritegnejo vse več obiskovalcev, na PZS pričakujejo, da jih bodo planinci unovčili tudi v planinskih kočah. Da bi jih pritegnili in privabili, oskrbnike koč spodbujajo, da uvedejo turistične pakete. Na drugi strani so v skrbeh, ali se bodo Slovenci sploh odločili za oddih v kočah, če bonov ne bo mogoče koristiti v več delih.

Vrata bodo lahko odprle vse trgovine, strežba tudi v notranjih prostorih ...

13. 05. 2020 19.17

Vlada se je ob umirjanju epidemiološke situacije odločila s ponedeljkom spet omogočiti opravljanje vseh dejavnosti na področju ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom razen nekaterih storitev na področju turizma. Med drugim bodo lahko tako odprte vse trgovine, nastanitve do 30 sob in kampi, mogoča bo strežba v gostinskih lokalih. "Čim prej želimo aktivirati turizem in si prizadevamo, da bi domači turisti pomagali pri njegovem oživljanju," je za 24UR ZVEČER povedal Kacin.

Počivalšek: Vlada bo o tretjem paketu ukrepov razpravljala v petek

13. 05. 2020 15.27

Vlada bo v petek obravnavala predlog tretjega paketa ukrepov za pomoč gospodarstvu, ki močno čuti posledice epidemije novega koronavirusa, je napovedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Med drugim naj bi z ukrepi priskočili na pomoč turizmu.

Ali so se mladi pripravljeni zavzeti in nadaljevati planinsko tradicijo?

11. 12. 2019 10.03

Gore privabljajo vse več ljudi in tako je tudi v Sloveniji. Lani jih je obiskalo 1,7 milijona planincev, pred tem 1,4 milijona. Odnos do hribov in narave se začne oblikovati že v najzgodnejših letih, zato je vzgoja o etiki in odgovornosti v gorah pri mladih pomembna. Letošnji mednarodni dan gora je namenjen prav njim.

Okolju škodljive agregate nadomeščajo vetrnice, fotovoltaika, hidroelektrarne ...

19. 11. 2019 06.41

Če želimo zmanjšati škodljive emisije v občutljivem gorskem okolju, je treba poskrbeti za energetsko sanacijo koč. Zelene tehnologije so letos poleti vpeljali v Pogačnikov dom na Kriških podih in rezultati so pozitivni. Zdaj je na vrsti prenova Doma Valentina Staniča pod Triglavom. So pa v okviru projekta SustainHuts energetsko sanirali tudi Kocbekov dom na Korošici, a je žal teden dni zatem pogorel.

Nepripravljeni turisti preplavljajo slovensko visokogorje

03. 07. 2019 18.49

Samo do 1. julija so imeli gorski reševalci toliko reševalnih intervencij kot pred desetimi leti v celem letu. Okrog 40 odstotkov tistih, ki kličejo na pomoč, je tujcev. Razlogi za vedno več reševanj pa so predvsem dehidracija, nepravilna in pomanjkljiva oprema, neizkušenost in nepoznavanje razmer v gorah. In Slovenija je čedalje bolj priljubljena destinacija za tako imenovani planinski turizem.

Zakaj slovenski turizem cveti, planinska dejavnost pa životari?

31. 01. 2019 17.27

Slovenski turizem zadnja leta podira rekorde. Obiskovalce pa vse bolj privlačijo tudi naše gore. Turistični delavci sicer spodbujajo razvoj tega področja, a v PZS opozarjajo, da planinske koče in poti še vedno ostajajo na plečih prostovoljnega dela planinskih društev. Je tak način še 'spodoben', predvsem pa, kako dolgo bo še mogoč in kako planinsko infrastrukturo financirajo v Avstriji?

Misija uspela, 'pleh z dušo' je spet nazaj na vrhu Triglava

03. 10. 2018 08.11

Na najvišji slovenski vrh se je po skoraj mesecu dni vrnil Aljažev stolp, eden najbolj prepoznavnih državnih simbolov. Helikopter Slovenske vojske ga je s skoraj dvourno zamudo dvignil s helidroma v Mojstrani in ga odpeljal na Triglav, kjer so ga pričvrstili, da bo lahko tam vztrajal vsaj še nadaljnjih 123 let.

Turistične takse bodo višje. Kje, za koliko in predvsem, komu bo to koristilo?

03. 05. 2018 19.09

Občine po državi bodo precej dvignile turistične takse, kar se seveda državljanom ne bo poznalo, turistom pa tudi ne preveč. Je pa na mestu vprašanje, kje se bo ta višji zaslužek poznal in predvsem, kaj bodo občine naredile s tem denarjem.

Polovica Slovencev se ne rekreira, druga polovica pa hiti v gozdove in na planine

10. 05. 2015 07.00

Ob svetovnem dnevu gibanja smo pozornost namenili kolesarstvu, saj to ugodno vpliva na zdravje in okolje. Pri nas je vedno bolj priljubljeno gorsko kolesarstvo, ki pa se srečuje z mnogimi ovirami. Gre za dejavnost, ki bi ob izboljšanih pogojih lahko spodbujala tudi turizem in nova delovna mesta.