planinske koče

Zastrupitev z ogljikovim monoksidom v Blejski koči, tja hiteli gorski reševalci

18. 01. 2025 14.32

Radovljiški gorski reševalci so se morali v petek zvečer podati na intervencijo na planino Lipanca. Ob 19.14 so namreč prejeli poziv za reševanje pri Blejski koči. Izkazalo se je, da se je v koči več ljudi zastrupilo z ogljikovim monoksidom.

Dolgovi poplačani, priljubljena planinska koča v roke občini Postojna

07. 01. 2025 08.38

Planinsko društvo Postojna je bilo zaradi dolgov, ki so nastali pri obnovi koče na Nanosu, prisiljeno v prodajo planinske koče Mladika na Pečni rebri. Ker gre za priljubljeno izletniško točko in kočo, ki so jo občani v preteklosti zgradili prostovoljno, je prodaja dvignila veliko prahu – vsi so si želeli, da bi koča ostala v javni lasti. Zdaj pa je zgodba dobila srečen konec – nova lastnica je namreč postala Občina Postojna.

Prodaja se planinska koča nad Postojno: Planinsko društvo prisiljeno v prodajo

12. 11. 2024 14.26

"Koča Mladika nad Postojno, najlepši razgled po celotni dolini, brez sosedov in z asfaltiranim dovozom. Kaj več bi si lahko zaželeli? Na žalost je Planinsko društvo Postojna zaradi investicije na Nanosu prisiljeno stopiti v prodajo tako edinstvene koče, kot je Mladika." Tako se začne nepremičninski oglas za prodajo planinske koče Mladika na Pečni rebri. 82 kvadratnih metrov velik objekt, ki ima za lokalno skupnost velik pomen, prodajajo za 185.000 evrov.

Se lahko bojimo razprodaje slovenskih planinskih domov?

09. 11. 2024 08.23

Pred nekaj časa je odjeknila novica, da naj bi se prodajal Tičarjev dom na Vršiču. V Planinskem društvu Jesenice so nam zatrdili, da o prodaji ne razmišljajo. Se je pa s tem sprožil plaz vprašanj in bojazni, ali lahko morebiti v prihodnje državljani ostanemo brez dostopa do planinskih koč. Več društev naj bi namreč zaradi dolgov razmišljalo o prodaji planinskih domov, ki pa imajo za državo vendarle tudi strateški pomen.

Milijonar iz Žirovnice: Vsak si sam kroji usodo

18. 07. 2024 15.40

Še preden je začel hoditi v osnovno šolo, je sosedu napeljal elektriko. Namesto da bi šel študirat, je odprl svoje prvo podjetje. Danes je Roman Bernard eden najbogatejših Slovencev, solastnik uspešnega mladega podjetja, ki bo letos najverjetneje podvojilo prodajo. Čeprav bi lahko živel kjerkoli na svetu, ostaja v domači Žirovnici in je hvaležen, ker sta tudi poslovno ob njem dve najpomembnejši ženski v njegovem življenju – žena in hčerka.

Poletje na Pohorju

26. 06. 2024 00.15

Če ste eni izmed tistih, ki boste letos za poletni oddih namesto morja izbrali gore, potem je Pohorje prava destinacija za vas.

Ljubitelji gora se lahko varno odpravijo na v ujmah prizadeta območja

11. 06. 2024 13.27

Območja, prizadeta v lanskih poletnih poplavah, so zdaj varna za obiskovanje, zato lahko letos obisk z bolj obremenjenih delov Slovenije usmerimo na Koroško in v Zgornjo Savinjsko dolino, sporočajo iz Planinske zveze Slovenije (PZS). Skupaj z gorskimi reševalci pred poletno gorniško sezono spet pozivajo k dobri predpripravi na varen odhod v gore.

Naj vas spomladanske razmere v dolini ne zavedejo: v gorah je sneg

28. 04. 2024 17.21

V zadnjih dneh je v visokogorju in sredogorju zapadlo veliko snega. Planinska zveza Slovenije zato opozarja, naj pohodnikov med prvomajskimi prazniki ob obisku gora ne zavedejo spomladanske razmere v dolini, saj lahko marsikje nad višino 1000 metrov na planinskih poteh pričakujemo sneg.

Za praznike v hribe? Naj vas spomladanske razmere v dolini ne zavedejo

26. 04. 2024 17.35

V visokogorju še vedno vladajo zimske razmere, obstaja tudi velika nevarnost proženja snežnih plazov. Ne podcenjuje niti zahtevnejših ciljev na nižji nadmorski višini. Marsikoga bodo v hribe zvabile odprte planinske koče, zato na Planinski zvezi Slovenije opozarjajo, da se v hribe in gore odpravite premišljeno in v primerni opremi.

Cesti v dolini Kot in Krma zaprti še nekaj mesecev

10. 03. 2024 08.55

Gozdni cesti v dolinah Kot in Krma, ki sta zaprti že vse od lanskega poletja, ostajata zaprti za ves promet še nekaj mesecev. Na območju obeh cest namreč še vedno potekata posek in spravilo lesa, opozarjajo na Planinski zvezi Slovenije. Cesto v Kot naj bi predvidoma odprli junija, cesto v Krmo pa avgusta.

Zdravnica Eva Pogačar: 'Stavka je prišla prepozno'

03. 03. 2024 07.48

Eva Pogačar, zdravnica, specialistka anesteziologije in reanimatologije v jeseniški bolnišnici, je ena prvih gorskih reševalk pri nas, dolga leta je bila reševalka letalka, zdravnica helikopterske enote nujne medicinske pomoči. Že leta se zavzema, da bi prva pomoč postala del osnovnošolskega učnega programa. In zelo dobro ve, zakaj je to tako zelo pomembno. Dejstvo, da je imela ob sebi človeka, ki je bil vešč prve pomoči, je tudi njej pred leti – ob udaru strele – rešilo življenje. Kako pa kot zdravnica, ki deluje v javnem zdravstvu, gleda na zdravniško stavko? Prišla je prepozno, je jasna v pogovoru za 24UR Fokus.

Pod Krnom našli moško truplo

10. 01. 2024 15.02

Med iskalno akcijo pogrešanega moškega iz notranjosti Slovenije so pod Krnom našli moško truplo. Identiteto preminulega še ugotavljajo. Po prvih podatkih je moškemu najverjetneje zdrsnilo na zmrznjenem snegu med vzponom proti Krnu in je kasneje med padcem podlegel telesnim poškodbam.

Helikopter v gorah dvigne svež sneg, reševanje počasnejše in zahtevnejše

15. 12. 2023 11.40

Predstavniki Gorske policijske enote, Planinske zveze Slovenije in Letalske policijske enote so opozorili, da so razmere v gorah, čeprav snežna odeja še ni debela, resne. Odhod v gore tako zahteva natančne priprave, ustrezne izkušnje in pravilno opremo. Nizke temperature in visoka vlažnost pa povzročajo težave pri dostopu reševalnega helikopterja in lahko se zgodi, da dostop do določenega kraja zaradi nastajanja oblakov ni mogoč. Poleg tega helikopter s svojo težo povzroči močan piš zraka, ki dvigne svež sneg in ustvari meglo, zaradi česar je treba reševalno akcijo prekiniti.

(Umazana) tekma med Slovenci in Nemci za planinske poti in koče

21. 11. 2023 10.02

Planinstvo na Slovenskem ima dolgoletno tradicijo, nova zgodovinska odkritja, do katerih se je uspel dokopati raziskovalec planinske zgodovine Dušan Škodič, pa osvetljujejo najzgodnejši razvoj planinstva in alpinizma pri nas, in sicer v drugi polovici 19. stoletja, pa vse do konca prve svetovne vojne. V knjigi Triglav je naš razkriva, kaj se je dogajalo pred ustanovitvijo predhodnice PZS, kako je potekala (umazana) tekma za planinske poti in koče med Slovenci in Nemci, kakšni so bili velikopotezni načrti za turistični naval na Triglav, zakaj je Nemška smer v Triglavski severni steni v resnici avstrijska in kdo je bil Klodwig Tchada.

Cerkev zahteva odškodnino in čaka na bisere

01. 11. 2023 07.00

Nadškofija Ljubljana, ki je zaradi dolgotrajnih denacionalizacijskih postopkov in nezmožnosti izkoriščanja pokljuških in mozirskih gozdov že dobila rekordnih 22,6 milijona evrov, zaradi gozdov na Gorenjskem od države še vedno terja 1,3 milijona evrov, v kar niso všteti zamudne obresti in pravdni stroški. Vztraja tudi pri vrnitvi naravnih biserov – slapa Savica, obalnega pasu Bohinjskega jezera in Doline Triglavskih jezer. Glede slednje mora odločati upravno sodišče.

Je gorski turizem ogrožen, ker ni zanimanja za oskrbnike koč?

06. 09. 2023 19.35

Slovenija je dežela tisočerih poti, zato imata pohodništvo in planinarjenje posebno mesto v slovenskih, zadnja leta pa vse bolj tudi v tujih srcih. Slednja v statistiki nočitev pustijo tudi največji delež. Pa bomo v prihodnje sploh še lahko ponujali gorski turizem, kjer so vrata planinskih koč za vse odprta skozi vso poletno in občasno tudi zimsko sezono? Številne planinske koče se namreč že več let spopadajo s pomanjkanjem oskrbnikov. Na razpise se velikokrat javijo iskalci pustolovščin, kar ni delo oskrbnika, največkrat pa se ne prijavi nihče. Obiskali smo tri različne koče. Na eni upokojenci planince privabljajo z domačnostjo, na drugi mora oskrbnik včasih postati tudi policist ali redar, na tretji pa zato, da ostaja odprta, prostovoljci v službi jemljejo celo dopust.

Po vremenskih ujmah ostaja zaprtih več planinskih koč

16. 08. 2023 10.00

Planinske koče v slovenskih gorah v preteklih ujmah niso utrpele škode, so pa bile poškodovane številne planinske poti. Ker je dostop do njih otežen, če ne že kar nemogoč, so oskrbniki kar nekaj koč začasno zaprli. Vsem, ki se odpravljajo v gore, na Planinski zvezi Slovenije svetujejo, naj se pred odhodom pozanimajo o obratovanju koč na svoji poti.

Po sestopu s Triglava v dolini Krme ostalo ujetih več kot 100 planincev

20. 07. 2023 08.12

Evakuacija 120 ujetih planincev iz doline Krme, med katerimi je bila tudi skupina slepih in slabovidnih s spremljevalci, ki jih je nevihta ujela po sestopu s Triglava, je uspešno končana. Noč so zaradi neprevozne ceste sicer preživeli v Kovinarski koči, gorska reševalna služba pa jih je oskrbela s hrano in njunimi zdravili. Iz doline Kot pa so rešili tudi ujeto francosko družino. Gasilci nadaljujejo odstranjevanje podrtega drevja, ceste ostajajo zaprte za promet.

S Komne rešili očeta in sina, s Krnskih jezer pa italijanski par

13. 07. 2023 10.50

Letalska policijska enota je na območju Komne reševala očeta in starejšega otroka, ki sta se izgubila v nevihti. V zahtevnih vremenskih razmerah so ju dvignili v helikopter in prepeljali v dolino. Na območju Malih podov ob Turski gori sta istega dne obtičali obnemogli pohodnici, ki ju je prav tako rešila policijska posadka s kamniškimi gorskimi reševalci. Danes pa je helikoptersko reševanje starejšega italijanskega para potekalo na območju Krnskih jezer.

V naravo na zmenek – 9 idej za najlepše izlete v dvoje!

22. 02. 2023 00.15

Mesec februar se bohoti s praznikom zaljubljencev.

V hribih bi več intime, 50-odstotni popust pa ni več vzdržen

17. 02. 2023 08.46

V zadnjem času so bile (drage) prenove deležne številne planinske koče, prenova pa se je ponekod od skupnih ležišč preusmerila k individualnim sobam, kar postaja vse bolj popularen trend. Obiskovalci gora so si namreč začeli želeti več intimnosti. Tovrstne sobe nudijo precej več udobja, hkrati pa zahtevajo tudi globlje žepe. Na Planinsko zvezo Slovenije je tako priromal predlog, da bi bile te sobe izvzete iz 50-odstotnega popusta, ki je zdaj dogovorjen za vse člane zveze.

Sneg še kar povzroča preglavice, ponekod so odjemalci še vedno brez elektrike

24. 01. 2023 06.16

Po ponedeljkovi obilni snežni pošiljki, ki je na cestah nemalo preglavic povzročila tudi ponoči, se je vreme proti jutru umirilo. Zaradi padcev dreves že od ponedeljka prihaja do izpadov napajanja z električno energijo na celotnem območju Elektra Maribor in Elektra Celje. Še vedno je brez elektrike okoli 5000 odjemalcev. V večjem delu gora še vedno ostaja velika nevarnost proženja snežnih plazov, snežne in plazovne razmere so zelo zahtevne, opozarja Agencija RS za okolje. Na Koroškem pa so ponekod še vedno omejitve v prometu zaradi posledic sneženja.

Fehtariji se pripravljajo na novo glasbeno obdobje

21. 12. 2022 10.30

Ni dolgo tega, ko se je na slovenski glasbeni sceni prvič pojavilo ime Fehtarji, slednje pa se je kmalu trdno zasidralo v srca ljubiteljev slovenske glasbe. Skladbe, ki na YouTubu štejejo že več milijonov ogledov, razprodani koncerti, razprodane študentske zabave in finale turneje Podeželski rock'n'roll' na Kongresnem trgu. Štirje fantje, ki ljubijo slovensko glasbo, danes še uradno zaključujejo prvo turnejo in z novo skladbo ter videospotom napovedujejo novo glasbeno obdobje.

Slovenija želi postati ena najbolj trajnostnih turističnih destinacij na svetu

13. 11. 2022 11.19

Slovenija je prva evropska država, ki je prejšnji mesec gostila letno konferenco uglednega ameriškega združenja Transformational Travel Council – TRANSCEND '22. V Logarsko dolino je prišlo več kot sto tujih novinarjev, organizatorjev potovanj, turističnih agencij in strokovnjakov potovalne industrije iz 26 različnih držav. Po besedah direktorice Slovenske turistične organizacije Maje Pak je bil dogodek pomembna priložnost, da Slovenijo predstavimo kot trajnostno destinacijo in izpostavimo ključne korake, ki smo jih naredili, da postanemo ena najbolj trajnostnih turističnih destinacij na svetu.

25 planinskih koč: nove fasade, sončne elektrarne, pohištvo ...

03. 11. 2022 13.11

25 slovenskih planinskih koč je izkoristilo pet milijonov evrov, ki jih ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo razpisalo za energetsko in okoljsko prenovo koč. Denar so porabile predvsem za boljšo izolacijo in zamenjavo stavbnega pohištva. Investirale so tudi v zamenjavo toplotnih naprav in v različne ukrepe, ki pripomorejo k zmanjšanju porabe vode. Sredstva sta med drugim prejeli planinski koči Frischaufov dom na Okrešlju in Mozirska koča na Golteh, ki sta pred leti pogoreli v požaru. Predvidoma bosta odprti v letu 2023.

Izjemna poletna sezona, zlasti v visokogorju. Delež tujcev že 58-odstoten

26. 10. 2022 07.52

V Planinski zvezi Slovenije so zadovoljni z letošnjim obiskom predvsem koč v visokogorju. Do konca septembra 2022 je bilo v planinskih kočah 120.000 nočitev, kar je primerljivo oziroma celo za odtenek več od sicer rekordnega leta 2019. Ne glede na zelo uspešno sezono obiska hribov pa v sredogorju ni bilo presežkov.

'Suša' na Kredarici: omejeno število mest v koči, vode le še za deset dni

27. 08. 2022 08.03

Zaradi pomanjkanja padavin imajo težave z zagotavljanjem vode tudi slovenske visokogorske planinske koče, med drugim na najvišje ležeči postojanki pod Triglavom. Kot pravi oskrbnik Triglavskega doma na Kredarici Herman Uranič, imajo vode le še za približno deset dni. Že nekaj časa imajo tudi omejeno število mest, ki jih je mogoče rezervirati.

10 navdihov za srednje zahtevne vzpone po slovenskih hribih

25. 06. 2022 14.26

Prejšnji teden smo predstavili ideje za nezahtevne izlete in vzpone, tokrat gremo korak naprej. Za tiste, ki jim je zmanjkalo zamisli ali nimajo volje raziskovati, kam bi se podali v hribe, smo pripravili spisek lažjih in srednje zahtevnih vzponov. Njihova skupna značilnost je, da je pot navzgor daljša kot uro in pol. Za tovrstne užitke potrebujete nekaj kondicije, vendar so izbrani cilj s tehničnega vidika nezahtevni. Večina je primernih tudi za družine z otroki (ne najmlajšimi). Pri tem upoštevajte, da se je za vsak odhod v hribe treba pripraviti, četudi na prvi pogled deluje, da je tura 'mačji kašelj'. Kaj vzeti s sabo, na kaj paziti?

Od Karavank do Primorske: 10 idej za nepozabne izlete in vzpone

18. 06. 2022 07.37

Se tudi vam zgodi, da vam zmanjka idej ali pa preprosto nimate volje, da bi raziskali, kam se odpraviti v hribe glede na telesno pripravljenost in planinsko znanje, ki ga imate? Da bi olajšali miselno delo tistim, ki razmišljanje v poletnem času z veseljem odložijo, smo zbrali spisek planinskih izletov in vzponov ter jih razvrstili v tri težavnosti. Vsako soboto – torej tri zapored – bomo predstavili eno. Članki ne bodo zgolj ideje, ampak tudi napotki, kako se za določeno težavnost pripraviti, kaj vzeti s sabo, na kaj paziti. Ker v hribih velja načelo postopnosti – od manj k bolj težavnemu, tudi mi začenjamo z nezahtevnimi izleti in vzponi.

Praznično vreme: ob morju večinoma sončno, v gorah še sneg

26. 04. 2022 10.46

Dva dneva dopusta in šest prostih dni. Sliši se lepo, kajne? Večina bo to kombinacijo izkoristila in si za tokratne prvomajske praznike privoščila počitnice. Preverili smo, ali jim bo vreme naklonjeno? Kakšne so temperature morja? Hkrati pa vse, ki dajejo goram prednost pred morjem, opozarjamo, da je v gorah še sneg in da zato veljajo vsa priporočila za zimsko obiskovanje gora.